Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.03.2010, 23:58:26
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Un lucru sa fie clar, ca se macheaza femeile credincioase sau nu, biserica considera aceasta un pacat , mai ales unul venit de la pagani.
Ok !, acum despre fenomenul machiaj al femeilor aproape dependente de el.
Poate ca nu este un pacat chiar atat de mare, insa, sa ajungi a-ti petrece pana la 3 ore in fata oglinzii pentru acest machiaj, deja tine de o adulare de sine, sau nu stiu cum sa-i spun fiindca, am observat ca prea se exagereaza in anumite situatii .
Parca prea afisezi o masca pe chip, o masca ce-ti acopera aproape toate trasaturile reale ale chipului tau.
Un retus, o ameliorare si niste acoperiri finute ale unor defecte, nu spune nimeni ca reprezinta o tragedie, dar de aici pana la a te transforma efectiv, deja vorbim despre altceva.
Cand mergeam la gradinita la nepotelele mele sa le iau, in Japonia, am observat ca mamicile lor nu se macheau, pe strada, de asemenea erau atat de naturale si pareau atat de serioase. ...
Cand eram la scoala, profesorii se cam luau de fetele care se macheau, mai ales destul de vizibil si, pe buna dreptate, calculand procentual, 90 la suta dintre acestea nu invatau mai deloc, nu dadeau importanta invatatului, astfel profesorii ajungeau sa le critice, pentru timpul acordat infrumusetarii si pe cel pierdut, menit studiului.
Nu-mi place cand vad fete atat de tinere care-si trantesc un kilogram de farduri pe chip, pe chipul acela, oricum frumos si plin de vigoare tinereasca.
Pacat, pacat ca nu-si dau seama cat de pretuita este tineretea in sine si cat timp vor avea dupa 35 de ani sa-si schimonoseasca chipul incercand sa-i ascunda ridurile si oboseala.
Am intalnit o fata de 30 de ani care avea parul terminat si se plangea ca i s-a degradat prea tare si spunea ; " ma vopsesc de la 16 ani, nu am gandit ca atunci nu era nevoie de asa ceva, iar acum am ajuns cu parul terminat, nici nu stiu ce sa-i mai fac, este rar, sta aiurea, nici nu mai stiu ce culoare este cea originala..."
Iar paradoxul machiajului este ca , barbatii nu se dau chiar in vant pentru el...Cum saruti o femeie pe chip atunci cand buzele-ti ating un strat gros de fond de ten, uleios de atata crema, sau cand pe ochi sta incremenite niste gene intoarse cu rimel, sau un par rigid si lipsit de finete intepenit de atata fixativ ? Nu stiu, dar nu mai pare atat de romantic, desi atractia pare sa vina spre chipul acela " transformat ".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 18.03.2010 at 00:03:38.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.03.2010, 09:59:46
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Eu ma machiez foarte rar, dar stiu ca la baieti nu le prea place machiajul, am un frate mai mare ca mine , el nici nu vrea sa auda de machiaj, zice ca e mai bine sa vezi persoana naturala, decat sa te sperii de ea sau sa iti faci o impresie gresita despre frumsetea ei si cand o vezi fara machiaj sa fi surpris, pt ca daca sti arta machiatului, cum zicea cineva mai in urma, poti sa ascunzi defectele fizice ale fetzei foarte bine, apoi am mai citit in cartile lui Danion Vasile despre machiaj,nici el nu e de acord, si fostul prieten cand imi dadeam cu fond de ten imi zicea "iarasi te-ai tencuit :)) nu-i placea deloc", dar eu zic ca cine se machiaza, se machiaza din complexe, eu am un complex cu tenul, ca nu mi perfect, mai am un cosh, 2 si uneori recurg la fond de ten, dar destul de rar, deoarece si cu fondul ala de ten nu ma simt bine, oricat de bun ar fi el, ori ma mananca fatza, ori il simt pe fatza, ori am impresia ca se vede urat, ori ca is falsa, ca nu s eu...ar fi frumos ca toti sa ramanem cu piele de bebelushi:D.
E pacat machiatul, precum e pacat si purtatul zorzoanelor, nu inteleg de ce in traditia crestin ortodoxa este datina ca la fetitze de mici sa le faca gauri in urechi si sa le puna cercei, de ce nu lasa la decizia lor cand cresc, si asa ramai cu gaurile pe viata, nu ti se astupa, am vazut si fete de preot care au gauri si cercei de mici.
O mare prostie zic ca este vopsitul parului, ceea ce am experimentat si eu la sugestia fostului prieten, ca as fi mai altfel daca m-as vopsi pe par, am stricat un par frumos si lung si carliontzat, apoi a trebuit sa ma tund din 2 in 2 luni sa scap de vopsea, sa stau cu 3 culori in cap, pt ca sa scapi de vopsea de tot trebuie sa nu te mai vopsesti, sa lasi parul sa creasca,sper sa nu mai fac greseala asta si cand o sa am par alb, cu par alb sa fiu :D.
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"

Last edited by ella87ella; 18.03.2010 at 10:06:50.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.03.2010, 10:07:20
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

[quote=andrei25;199200]Nu mai tin minte unde am citit, parca intr-o carte a parintelui Paisie Aghioritul, unde spunea ca machiajul, vopsitul este pacat, pt ca slutim chipul pe care ni l-a dat Dumnezeu, adica ca si cum i-am spune Lui: "Doamne, Tu m-ai facut urata, ma fac eu frumoasa cum stiu". Asa cum ne-a lasat Dumnezeu, asa trebuie sa ramanem. Asta cu machiatul, cu purtatul bijuteriilor, sunt obiceiuri idolesti, dracesti, de la vechile zeite.

Cred ca in cartea lui Danion Vasile ai citit.
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.03.2010, 10:12:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Un lucru sa fie clar (...) biserica considera aceasta un pacat.
Pe ce vă bazați în această hotărâtă afirmație ? Care este documentul biblic, patristic sau arhieresc prin care machiajul este calificat ca fiind păcat ? În care catehism ortodox apărut cu binecuvântare arhierească ați întâlnit această judecată morală ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.03.2010, 10:28:33
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe ce vă bazați în această hotărâtă afirmație ? Care este documentul biblic, patristic sau arhieresc prin care machiajul este calificat ca fiind păcat ? În care catehism ortodox apărut cu binecuvântare arhierească ați întâlnit această judecată morală ?
"Podoaba voastră să nu fie cea din afară: împletirea părului, podoabele de aur și îmbrăcarea hainelor scumpe,

Ci să fie omul cel tainic al inimii, întru nestricăcioasa podoabă a duhului blând și liniștit, care este de mare preț înaintea lui Dumnezeu.

Că așa se împodobeau, odinioară, și sfintele femei... "

(1Petru 3:3-5)
In orice caz, inainte de a aplica rimelul sau rujul, poate ne-ar fi de ajutor sa ne punem cateva intrebari:

* Folosesc machiaj pentru a aparea in ochii altora altfel decat sunt (mai matura, mai sigura pe mine, etc.)?
* Incerc sa ascund nemultumirea/nesiguranta fata de felul in care m-a creat Dumnezeu?
* Ii multumesc lui Dumnezeu pentru modul in care m-a creat?
* De ce ma machiez?Ale cui complimente sper ca voi primi, sau a cui aprobare o doresc?
* Petrec foarte mult timp pentru a ma machia, sau a ma infrumuseta, iar pentru rugaciune sau alte preocupari duhovnicesti imi ramane foarte putin?
* Gandirea si atitudinea mea este modelata de Hristos, sau de duhul lumii acesteia?
* Demonstrez echilibru si stapanire de sine?

http://dulcecasa.blogspot.com/2008/1...machiajul.html
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.03.2010, 10:32:53
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Apoi iti voi spune in mod direct ca machiajul este o revolta la adresa lui Dumnezeu, pe Care, poate, il mai accepti ca pe Creatorul vietii tale. Nu iti place chipul pe care ti l-a daruit; consideri ca stii ceva mai mult decat El si incepi sa retusezi. Dar in mod artificial, caci omul nu poate schimba in mod natural creatia lui Dumnezeu. Si o donare o face tot din ceea ce exista deja, dintr-un dat pe care oricum nu si-l poate explica.

Maica Domnului nu a consultat niciun catalog de „frumusete”, nu a folosit machiaje mult prea costisitoare si mult prea false, nu si-a dezgolit nici macar parul inaintea oamenilor, dar a ramas cea mai frumoasa femeie din lume, cea mai cunoscuta frumusete a neamului omenesc. Daca sufletul tau nu este curat si frumos, atunci, oricat ai incerca, nici trupul tau nu va fi frumos. Cel mult va fi atractiv, sexy, dorit de cei ce nu mai vad decat trupuri si nu mai doresc decat trupuri. Ma gandesc si la un exemplu strict omenesc: actritele anilor ‘40 aveau ceva aparte, care lipseste celor de azi… Aveau o frumusete aparte, o lumina in toata fiinta lor. Fara a se dezgoli si fara a provoca, iti „furau” atentia si simteai ca intr-adevar sunt deosebite.
http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...ura-a-curviei/


Acest „ceva” lipseste astazi nu doar de pe ecrane, ci mai de peste tot! Goliciunea nu ne mai arata femeia, ci doar trupul ei. Nu ne mai pasa de lumina ochilor ei, de frumusetea chipului, ci dorim orbeste doar vederea sau posedarea trupului ei, goliciunea ei, care in zadar va incerca sa umple goliciunea trupului si a sufletului nostru. Dar ce facem daca femeia vrea ca toate acestea sa se intample? Ce facem daca ea isi doreste sa fie redusa la abjectul stadiu animalic? Ce facem daca pana si machiajul „netezeste” acest drum al atragerii barbatului in cursa mizera in care el sa doreasca trupul ei?

Sa ne gandim iar la Maica Domnului… imi vei replica ca altele erau vremurile si alta a fost cultura acelor vremuri… Va trebui sa intelegi ca nici eu nu iti propun sa umbli in pelerine kilometrice, acoperita cu valuri mult prea negre. Te invit la decenta, la modestie si la demnitate. Te invit sa nu te cobori la stadiul de „momeala” publica; stiu ca iti doresti recunoasterea frumusetii si a supletei corporale. Dar daca Cineva ti-a daruit un astfel de corp, atunci nu-l darui tuturor, oriunde si oricand.

Un mare sfant egiptean, Moise Arapul, s-a luptat zeci de ani cu o mare, cu o enorma ispita. In adolescenta lui, pe cand inca mai era la casa parintilor lui, inainte de a se retrage in pustiul Saharei, a vazut o fata. Erau impreuna la arat. Era o fata extrem de frumoasa, bine facuta, care, pentru ca era foarte cald, lasase cam mult la vedere. Insa nu s-a intamplat absolut nimic intre ei. Poate ca a si uitat-o in scurt timp. Dupa ce s-a calugarit, deja fiind la o varsta inaintata, au inceput niste ispite groaznice, la prima vedere incredibile. In fiecare zi i se arata diavolul sub chipul acelei fete, i se aseza in brate si incepea sa-l mangaie, sa-l cheme la pacat, la desfrau.

Iar Sfantul Moise, cu lacrimi in ochi, se ruga lui Dumnezeu sa ridice de la el aceasta ispita, pentru ca de multe ori era la marginea disperarii. Doisprezece ani s-a luptat zi de zi cu aceasta vedenie demonica, cu aceasta invitatie la desfrau. El nu trebuia decat sa accepte in inima sa acest pacat si era de ajuns, pentru ca pacatul trupesc nu ar fi putut avea loc. Doisprezece ani a asteptat ca o simpla privire si un simplu gand pacatos sa-l paraseasca si sa nu-i mai chinuie trupul imbatranit.
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"

Last edited by ella87ella; 18.03.2010 at 10:35:08.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.03.2010, 11:10:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ella87ella Vezi mesajul
Apoi iti voi spune in mod direct ca machiajul este o revolta la adresa lui Dumnezeu, pe Care, poate, il mai accepti ca pe Creatorul vietii tale. Nu iti place chipul pe care ti l-a daruit; consideri ca stii ceva mai mult decat El si incepi sa retusezi.
Bine, dar în aceeași logică de ce, dacă suntem bolnavi, să mai mergem la doctor ? Nu este aceasta revoltă la adresa lui Dumnezeu pe care, poate, îl mai acceptăm ca pe cel care ne-a dăruit trupul care, iată, nu ne mai place și vrem să îl îngrijim ? Eu cred că amândouă, suflet și trup, sunt daruri ale Domnului și pe amândouă trebuie să le îngrijim. Desigur, adesea vedem că există o eroare, adică îngrijirea trupului excede îngrijirea sufletului, raportul just dintre ele fiind invers: există un primat al sufletului. Asta, însă, nu înseamnă să nu ne îngrijim trupul de loc. Nu înseamnă să nu ne pensăm sprâncenele sau mustățile ori părul de pe picioare (sau să nu ne bărbierim, dacă suntem bărbați). Chiar și machiajul găsesc că e foarte potrivit să fie folosit: probabil că ați avut norocul să nu aveți fața ciupită de acnee: dacă ați fi avut-o, folosirea machiajului găsesc că ar fi OK.

[quote]
Maica Domnului nu a consultat niciun catalog de „frumusete”, nu a folosit machiaje mult prea costisitoare si mult prea false, nu si-a dezgolit nici macar parul inaintea oamenilor, dar a ramas cea mai frumoasa femeie din lume, cea mai cunoscuta frumusete a neamului omenesc.
Da, nu s-a machiat fiindcă cu avea nevoie. Potrivit Sf Tradiții, frumusețea ei era perfectă. Dar dacă nu ar fi fost așa ?
Nu am auzit ca Isus să o fi repezit pe femeia bogată (Maria din Magdala ?) care vine cu nard scump. Dimpotrivă, îl apostrofează pe apostolul Iuda, care se arată foarte grijuliu cu banii ce s-ar putea obține prin vânzarea acestui produs de parfumerie.

Citat:

Acest „ceva” lipseste astazi nu doar de pe ecrane, ci mai de peste tot! Goliciunea nu ne mai arata femeia, ci doar trupul ei.
Da, dar nu nu discutăm despre goliciune aici, care e păcat împotriva virtuții pudorii, ci discutăm dacă este sau nu un lucru intrinsec rău ca femeile să se machieze. Machiajul e altceva decât goliciunea trupului, eu îl văd chiar ca pe opusul ei.

Citat:
Un mare sfant egiptean, Moise Arapul, s-a luptat zeci de ani cu o mare, cu o enorma ispita.
Asta, iarăși, nu prea are legătură cu machiajul. Tânăra care îl ispitește în gând, probabil că era și ea tare bătrână atunci.

Acuma, în legătură cu citatul din 1 Petru: eu înțeleg că, atunci când apostolul spune "să nu ne fie podoabă", se referă la să nu ne lăudăm cu cele exterioare. Ne invită la prudență, modestie și atenție orientată mai ales spre cele sufletești. Folosit cu măsură și atunci când trebuie, eu nu cred că machiajul o îndepărtează pe o femeie de la cele care au importanță mai mare decât chipul, tot așa cum, atunci când ologul își cumpără o pereche de cârje, nu înseamnă că face păcat și că de sufletul lui nu îi pasă. Părerea mea. Deci, dragi surori, să nu credeți că grija pentru chip este păcat, dacă asta nu vă împiedică de la împodobirea sufletului cu bijuteriile care nu ruginesc și Îi plac Domnului cel mai mult !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.03.2010, 11:35:16
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

* Folosesc machiaj pentru a aparea in ochii altora altfel decat sunt (mai matura, mai sigura pe mine, etc.)?
* Incerc sa ascund nemultumirea/nesiguranta fata de felul in care m-a creat Dumnezeu?
* Ii multumesc lui Dumnezeu pentru modul in care m-a creat?
* De ce ma machiez?Ale cui complimente sper ca voi primi, sau a cui aprobare o doresc?
* Petrec foarte mult timp pentru a ma machia, sau a ma infrumuseta, iar pentru rugaciune sau alte preocupari duhovnicesti imi ramane foarte putin?
* Gandirea si atitudinea mea este modelata de Hristos, sau de duhul lumii acesteia?
* Demonstrez echilibru si stapanire de sine?
Intrebarile sunt preluate de la Maica Siluana

Cred ca depinde scopul cu care faci unele lucruri(cum arata intrebarile de mai sus)plus ca mai sunt si lotiunele de corp, cremele de fata, oja, spuma de baie, sapunul,samponul,antiprespirantul.......
Sa vb cu duhovnicul nostru, tema asta s-a mai discutat pe forum cu machiajul si podoabele, pun link-ul
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...?t=4704&page=2
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"

Last edited by ella87ella; 18.03.2010 at 11:37:46.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.03.2010, 12:22:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit Dar bijuterii....

...purtati?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.03.2010, 12:28:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe ce vă bazați în această hotărâtă afirmație ? Care este documentul biblic, patristic sau arhieresc prin care machiajul este calificat ca fiind păcat ? În care catehism ortodox apărut cu binecuvântare arhierească ați întâlnit această judecată morală ?
A te machia este pacat doar atunci cand este pagubitor tie si celor din jur. Asta se intampla aproape cu orice.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare