Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.04.2010, 22:15:09
costin_byby costin_byby is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu voi spune neincetat - nu va opriti de la sarutat sfintele icoane. O veti face cu mai multa bucurie daca v-ati impartasit cu Trupul si Sangele Domnului.

Asa ce mult ma doare sa stiu ca ne oprim la niste lucruri care nu au nimic in comun cu invatatura ortodoxa si nu vrem sa fim cu mai multa luare aminte la cele care merita atentie. Sunt unii care nu mai saruta sfintele icoane, dar sunt pentru un injurat, o bataie de joc, barfa, ura, ... daca situatia o cere, chiar si in ziua impartasirii lor.
Total gresit.Stiu ca o spui din evlavie dar regulile bisericesti trebuiesc respectate cu sfintenie fara schimbare pana la sfarsitul veacurilor,nu trebuiesc schimbate doar pentru ca altii sunt slabi si trec de la evlavie la barfe si alte obiceiuri pacatoase.Daca nu respectam regulile lasate de Sf.Parinti vom ajunge ca si sectantii sa spunem fiecare ..".DUPA PAREREA MEA CRED".... mai bine respectam o regula sfanta si buna decat o suta si nu mai stii care este cea adevarata.Nu crezi?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.04.2010, 14:39:18
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costin_byby Vezi mesajul
Total gresit.Stiu ca o spui din evlavie dar regulile bisericesti trebuiesc respectate cu sfintenie fara schimbare pana la sfarsitul veacurilor,nu trebuiesc schimbate doar pentru ca altii sunt slabi si trec de la evlavie la barfe si alte obiceiuri pacatoase.Daca nu respectam regulile lasate de Sf.Parinti vom ajunge ca si sectantii sa spunem fiecare ..".DUPA PAREREA MEA CRED".... mai bine respectam o regula sfanta si buna decat o suta si nu mai stii care este cea adevarata.Nu crezi?
Te rog sa argumentezi patristic. Unde si cine spune ca sarutarea icoanelor dupa Sfanta Euharistie este pacat?
Ti-as recomanda sa citesti cu atentie postarile lui Costel si vei avea surpriza sa intalnesti o persoana cu o buna pregatire teologica.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.05.2010, 16:09:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costin_byby Vezi mesajul
Total gresit.Stiu ca o spui din evlavie dar regulile bisericesti trebuiesc respectate cu sfintenie fara schimbare pana la sfarsitul veacurilor,nu trebuiesc schimbate doar pentru ca altii sunt slabi si trec de la evlavie la barfe si alte obiceiuri pacatoase.Daca nu respectam regulile lasate de Sf.Parinti vom ajunge ca si sectantii sa spunem fiecare ..".DUPA PAREREA MEA CRED".... mai bine respectam o regula sfanta si buna decat o suta si nu mai stii care este cea adevarata.Nu crezi?
Bine, voi mai repeta - nu e nimic rau in a saruta icoanele dupa impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului.

Ce trist ar fi ca un tata care s-a impartasit sa nu-si mai sarute copilul sau pe cei dragi, pe motiv ca s-a impartasit. Euharistia nu ne ofera putere pentru izolare, ci pentru comuniune.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.05.2010, 16:30:35
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de SteaEmy Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire,sper sa ma puteti ajuta,am auzit pe cineva spunand ca nu este bine sa saruti icoanele dupa ce te-ai impartasit.
Exista undeva scrise aceste reguli?
Multumesc anticipat.
parintele ilarion argatu spune-a ca poti saruta icoanele dupa ce te impartasesti, justificand ca dupa ce te impartasesti cand ajungi acasa mananci. cu atat mai mult poti saruta sf icoana care ramane in biserica
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.05.2010, 16:34:36
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Parerea mea e sa-si intrebe fiecare duhovnicul si sa faca asa cum spune el.
Daca zice sa nu sarutati -- nu sarutati.
Daca zice sa sarutati -- sarutati.

Asa s-ar lamuri multe dileme, ascultarea-i mai buna decat toate filosofiile noastre. Pentru ca in momentul in care duhovnicul ne spune un lucru si noi il facem, responsabilitatea ii apartine lui.

Eu asa am citit.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.05.2010, 17:23:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mai oameni buni, sarutam icoana. Iar prin ea se revarsa tainic puterea lui Dumnezeu. Nu trebuie sa ne mai intrebam daca facem ceva rau in a le saruta dupa ce ne-am impartasit.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.05.2010, 17:41:44
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Si eu tineam la acest obicei care vine din evlavia mireanului- la Parintele Cleopa am citit ca se saruta doar Sfantul Potir- dar duhovnicul meu m-a lamurit- se pot saruta.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchinarea florin.oltean75 Generalitati 2 01.10.2011 20:03:28
dupa impartasanie ilieradu Impartasania (Taina Euharistiei) 7 28.09.2011 20:35:37
Inchinarea lucrurilor - puterea semnului Sfintei Cruci ! NECTARIE Generalitati 14 14.12.2010 16:21:39
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55