Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.06.2011, 21:07:40
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

pana in sfarsit vor ramane oameni credinciosi cu adevarat... si Ilie credea ca a ramas singur dar Dumnezeu i-a spus "mi-am pus deoparte 7000 de barbati'
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.06.2011, 21:08:31
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Doamne ajută!
Sunt întru totul de acord. Ai propus modalități concrete de solidarizare și conlucrare între creștini. :)
O seară binecuvântată!
Dumnezeu să fie cu tine!

Cu respect,
Laura Stifter
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.06.2011, 21:14:08
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Sunt întru totul de acord. Ai propus modalități concrete de solidarizare și conlucrare între creștini. :)
O seară binecuvântată!
Dumnezeu să fie cu tine!

Cu respect,
Laura Stifter
În mesajul de mai sus, m-am adresat lui Mihnea Dragomir. Nu mi-am dat seama să specific. :)
Doamne ajută tuturor!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.06.2011, 21:05:18
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă noi credem în caracterul de neînlocuit al preoției, rugăciunea pentru preoți nu este o devoțiune facultativă ci este o necesitate de prim ordin. Iată de ce, astăzi, cer de la fiecare dintre voi să ofere comuniunea acestei Misse pentru sfințirea preoților, pentru a-i face mai puternici în lupta pe care au a o duce împotriva demonilor, a lumii și a lor înșile. Astfel, îi veți face mai eficienți în misiunea lor și veți uni rugăciunea voastră cu cea a lui Cristos: "M-am rugat pentru tine, pentru ca să nu piară credința ta". Amin !
Spunea sfintul Ioan Maria Vianney: toate faptele bune din lume, toate rugaciunile oamenilor nu valoreaza cit o sfinta liturghie. Pentru ca rugaciunile si faptele bune, oricit de curate sau nobile ar fi, sint omenesti. Insa Sfinta Liturghie este o lucrare dumnezeiasca. De aceia diavolul actioneaza in primul rind pentru a-l rapune pe preot. Prine el ne sint iertate pacatele, cu ajutorul lui ne impartasim cu Trupul si SIngele Lui Cristos, cu ajutorul preotului luptam pentru a cistiga Imparatia lui Dumnezeu. De cind am citit asta mi-am propus sa merg mai des la biserica, nu numai duminica sau in sarbatorile de porunca.
Am sa urmez aceasta initiativa si o data pe saptamina voi oferi Jertfa Sfintei Liturghii pentu preoti. Atit de mult am fost ajutata de preoti ca e o datorie de onoare sa ma rog si eu pentru ei, macar cit de putin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.06.2011, 22:16:03
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Vreau sa aplaud pe domnul Dragomir pentru un thread frumos, care preseaza situatii importante si interesante.
In acelasi timp spun ca nu sunt in totalmente de acord cu sugestia domnului Erethorn in privinta unei astfel de initiative. Daca am face asa, am fi acuzati de fundamentalism, de extremism si de alte misme si ar spune ca devenim un al doilea Iran. In alte cuvinte, cred ca am hrani un foc ce abia, abia se stinge in mintile oamenilor oricum imbolnavite de mass media cu critica la adresa Bisericii. Mai bine am da exemplu propriu, sa suferim cu bucurie si nadejde in Hristos persecutiile si sa vociferam la aceeasi mass media de astfel de abuzuri.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.07.2011, 00:41:25
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Un martir al vremii noastre, beatificat de către B C

Doamne ajută!

"
În Catedrala romano-catolică din Satu Mare, duminică, 3 iulie, va avea loc beatificarea sau ridicarea la cinstea altarelor a unui episcop martir din regimul comunist din România: János Scheffler (1887-1952). A fost episcop de Satu Mare în perioada 1942-1948. A murit în închisoarea de la Jilava, la 6 decembrie 1952. Este al doilea episcop ridicat la cinstea altarelor după Bogdánffy Szilárd (1911-1953), beatificat la Oradea la 30 octombrie 2010.
Cardinalul Angelo Amato, prefectul Congregației pentru Cauzele Sfinților, va da citire, în fața catedralei, începând cu ora 10:00, decretului prin care episcopul martir este trecut în rândul fericiților, iar apoi îi va fi dezvelit portretul și îi va fi prezentată viața. Sfânta Liturghie solemnă de la ora 11:00 este prezidată de Cardinalul Erdõ Péter, Primat al Ungariei. Conform organizatorilor, la eveniment participă 35 de episcopi, 150 de preoți și aproape 20.000 de credincioși din țară, precum și din Ungaria, Ucraina, Austria, Germania, Italia, Serbia și Slovacia.
Conform datelor puse la dispoziție de Episcopia de Satu Mare, episcopul János Scheffler s-a născut la 29 octombrie 1887, în localitatea Cămin, într-o familie de clăcași cu 10 copii, dintre care trei au ales viața consacrată: János și Ferenc au devenit preoți, iar Mária a devenit călugăriță.
Studiază la gimnaziul catolic din Satu Mare, la Facultatea de Teologie din Budapesta, iar după hirotonire (6 iulie 1910), timp de doi ani, studiază la Roma, unde obține titlul de doctor în drept canonic. Lucrează ca vicar parohial la Ciumești și Ujgorod. În anul 1917, episcopul său îi încredințează reorganizarea și conducerea Colegiului catolic din Satu Mare, iar ulterior îl numește profesor de teologie.
În vara anului 1922, pentru a-și perfecționa limba română, călătorește timp de trei luni prin Bucovina și Moldova. Este primit de episcopul Cisar la Iași, Pașcani, Gherăești și Săbăoani.
Între anii 1923 și 1925 este paroh la Moftinu Mare și totodată profesor de religie la liceu. Predă drept canonic și istoria Bisericii, fiind în același timp și îndrumător spiritual al studenților teologi.
După unificarea Diecezelor de Satu Mare și Oradea i se încredințează, în anul 1929, organizarea studiilor teologice. Scrie manuale de educație religioasă pentru elevii de liceu și pentru intelectualii catolici.
În anul 1940 este numit profesor de drept canonic la Universitatea din Cluj, apoi este ales membru al Academiei "Sfântul Ștefan". Se ocupă de formarea preoților și educația spirituală a persoanelor consacrate la Satu Mare și Oradea.
În anul 1942, ajunge episcop al Diecezei de Satu Mare, fiind consacrat la 17 mai. Înființează seminarii liceale la Satu Mare, Carei și Ujgorod. Îl preocupă educația filosofică și spirituală a laicilor. Sensibilitatea pentru problemele sociale, apărarea celor nevoiași și persecutați îl însoțesc pe întregul parcurs al vieții.
În anul 1950, când se opune autorităților comuniste care doreau o Biserică națională, este internat cu domiciliu forțat la Baia de Criș. La 10 martie 1952 este arestat și anchetat la Ministerul de Interne, iar la 12 septembrie 1952 este mutat la închisoarea de la Jilava. Torturile și condițiile inumane din închisoare îi distrug sănătatea. Moare la 6 decembrie 1952. Dan Mizrahy, compozitor de origine evreiască cu care a împărțit celula, reține ultimele cuvinte rostite în limba latină de episcopul muribund: "Ibi vacabimus...", începutul unui text din Sfântul Augustin la care episcopul medita adesea: "Acolo ne vom odihni și vom vedea; vom vedea și vom iubi; vom iubi și vom lăuda. Iată ce va fi la sfârșitul fără de sfârșit. Și ce alt sfârșit avem, dacă nu să ajungem în Împărăția care nu va avea sfârșit" (De Civitate Dei, 22,30).
Este îngropat în cimitirul ortodox din Jilava. În toamna anului 1965, părintele Ferenc Galambos (pe atunci capelan la Satu Mare), cu ajutorul pr. Teodor Tatolici, preot ortodox în Jilava, găsește locul și exhumează rămășițele pământești ale episcopului. Acestea sunt duse și așezate în cripta Catedralei din Satu Mare, rămânând acolo până la 17 iunie 2011, când sunt mutate în catedrală. În cadrul unei Liturghii în ziua de 24 iunie, PS Eugen Schönberger, Episcop de Satu Mare, sfințește noul monument funerar ce conține rămășițele pământești ale episcopului Scheffler, lângă altarul secundar din partea dreapta a naosului bisericii."

Sursa online: www.ziarullumina.ro

O seară binecuvântată tuturor!

A voastră soră întru Hristos,
Laura Stifter
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.07.2011, 01:03:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Din 3331 de clerici (romano- și greco-catolici), regimul comunist a ucis 1405.

Sursa: http://www.informatia-zilei.ro/mm/st...anos-scheffler

Nu omul, ci diavolul cunoaște cel mai bine importanța preoților pentru mântuire. Din răsputeri el se străduie să lupte și, dacă se poate, să facă să dispară fizic preoții, cu precădere episcopii. Pentru că atâta vreme cât va exista un singur episcop catolic în lume, acela poate hirotoni în mod legitim presbiteri. Și, atâta vreme cât se va oficia chiar și o singură Liturghie, dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor știe că nu poate fi sigur de victoria lui, încât titlul de "prinț al lumii acesteia" nu poate să-i tihnească. Trebuie să fie tare tristă pentru el realitatea că sângele episcopilor martiri este sămânță pentru altarele viitoare.

Lăudat fie Domnul întru sfinții Săi !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.08.2011, 07:59:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nimeni nu este bine să își bată joc de Dumnezeu...

În 2008, în ținutul indian Orissa creștinii au fost persecutați. Un călugăriță de numai 22 de ani a fost arsă de vie. O alta a fost violată bestial. Șeful misiunii, padre Thomas Chellen, a fost omorât de o bombă. Per total, 500 de creștini au fost omorâți, câteva mii au fost grav răniți.

Acum trei ani, creștinii dintr-un sat au fost nevoiți să fugă din calea hindușilor. Ei au părăsit casele lor, care au fost arse. Ei au fost nevoiți să plece definitiv, viețile lor fiind în permanent pericol. După exact un an, în aceeași zi și în aceeași perioadă a zilei în care a avut loc atacul acela, iată că o turmă de elefanți atacă satul. Sunt elefanți sălbatici, veniți din alt ținut, de la 300 de km depărtare. Ei calcă totul în picioare, arătând o furie și o agresivitate puțin obișnuită acestei specii. Prima proprietate atacată a fost un concasor, adică un zdrobitor de stânci, deținut de unul dintre liderii anti-catolici din acel sat. Apoi, atacurile elefanților s-au repetat și în satele din jur, peste tot unde creștinii fuseseră persecutați. Până acum, ei au distrus peste 700 de case. Toate, ale hindușilor, care au ajuns să se teamă de ei: le spun "elefanți creștini".

Sursa: http://www.archdioceseofcolombo.com/news.php?id=851
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.08.2011, 08:21:57
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Idolatri blestemati...

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nimeni nu este bine să își bată joc de Dumnezeu...

În 2008, în ținutul indian Orissa creștinii au fost persecutați. Un călugăriță de numai 22 de ani a fost arsă de vie. O alta a fost violată bestial. Șeful misiunii, padre Thomas Chellen, a fost omorât de o bombă. Per total, 500 de creștini au fost omorâți, câteva mii au fost grav răniți.

Acum trei ani, creștinii dintr-un sat au fost nevoiți să fugă din calea hindușilor. Ei au părăsit casele lor, care au fost arse. Ei au fost nevoiți să plece definitiv, viețile lor fiind în permanent pericol. După exact un an, în aceeași zi și în aceeași perioadă a zilei în care a avut loc atacul acela, iată că o turmă de elefanți atacă satul. Sunt elefanți sălbatici, veniți din alt ținut, de la 300 de km depărtare. Ei calcă totul în picioare, arătând o furie și o agresivitate puțin obișnuită acestei specii. Prima proprietate atacată a fost un concasor, adică un zdrobitor de stânci, deținut de unul dintre liderii anti-catolici din acel sat. Apoi, atacurile elefanților s-au repetat și în satele din jur, peste tot unde creștinii fuseseră persecutați. Până acum, ei au distrus peste 700 de case. Toate, ale hindușilor, care au ajuns să se teamă de ei: le spun "elefanți creștini".

Sursa: http://www.archdioceseofcolombo.com/news.php?id=851
Si cand te gandesti ca rasa asta occidentala spalacita la tegument si par si spalata pe creier e nebuna dupa excrementele spirituale ale idolatrilor, pardon, "intelepciunea" locala...
Iata un motiv mai mult sa iubesc elefantii si marile pahiderme in general... Pacat ca mastodontii, gomfoterii, mamutii si altii de felul acesta au disparut la Potop. Un singur Deinotherium ar fi facut casele idolatrilor, cu continut uman cu tot, una cu solul manos al Indiei...

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 29.08.2011 at 09:05:00.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.08.2011, 12:11:24
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nimeni nu este bine să își bată joc de Dumnezeu...

În 2008, în ținutul indian Orissa creștinii au fost persecutați. Un călugăriță de numai 22 de ani a fost arsă de vie. O alta a fost violată bestial. Șeful misiunii, padre Thomas Chellen, a fost omorât de o bombă. Per total, 500 de creștini au fost omorâți, câteva mii au fost grav răniți.

Acum trei ani, creștinii dintr-un sat au fost nevoiți să fugă din calea hindușilor. Ei au părăsit casele lor, care au fost arse. Ei au fost nevoiți să plece definitiv, viețile lor fiind în permanent pericol. După exact un an, în aceeași zi și în aceeași perioadă a zilei în care a avut loc atacul acela, iată că o turmă de elefanți atacă satul. Sunt elefanți sălbatici, veniți din alt ținut, de la 300 de km depărtare. Ei calcă totul în picioare, arătând o furie și o agresivitate puțin obișnuită acestei specii. Prima proprietate atacată a fost un concasor, adică un zdrobitor de stânci, deținut de unul dintre liderii anti-catolici din acel sat. Apoi, atacurile elefanților s-au repetat și în satele din jur, peste tot unde creștinii fuseseră persecutați. Până acum, ei au distrus peste 700 de case. Toate, ale hindușilor, care au ajuns să se teamă de ei: le spun "elefanți creștini".

Sursa: http://www.archdioceseofcolombo.com/news.php?id=851
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11