Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2011, 11:08:36
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Proiectul Aiud"

In urma unui link dat de prietena noastra cherub pe un alt topic, am descoperit un subiect controversat cu privire la "Centrul de martirologie" care ar fi fost menit sa se (pre)ocupe in mod special de viata si moartea fostilor detinuti politici aflati in temnita de la Aiud, care au suferit chinuri ingrozitoare si care in final si-au dat ultima suflare pe Altarul credintei in Hristos Mantuitorul.
Nu vreau sa fiu subiectiv si prefer sa-mi spun parerea ceva mai tarziu, pentru a nu influenta pozitia nimanui. Pot doar sa adaug ca pe Dl Profesor Dr. Pavel Chirila l-am cunoscut cu multi ani in urma (in 1987) dupa ce i-am citit cartea "Terapia Naturista" si pot spune cu mana pe inima ca mi s-a parut un om de o caldura sufleteasca mai greu de gasit in mod obisnuit.
Va rog, cititi interviul cu rabdare si veniti cu argumente pro sau contra daca si cum trebuie conceput acest - sa-i zicem "centru", desi pentru unii se pare ca suna mult prea laic si compromitator, pentru o cercetare profund religioasa si care se vrea rupta de orice tenta politica intrata in istorie sau a zilelor noastre - si cred ca e important daca de aici se vor naste idei binecuvantate de Dumnezeu care sa ajute la alungarea suspiciunilor dintre noi si mai ales pentru scoaterea la lumina a acelor detalii aflate in arhivele protejate de interese deloc... ortodoxe, pentru ca acei martiri sa devina cunoscuti de Sfanta Biserica spre binele intregului nostru neam.
Totodata, din capul locului o sa va rog sa excludeti din start disputele si polemicile care oricum aduc numai deservicii insasi notiunii de crestin. Poate ca nici nu contreaza prea mult daca va opuneti sau sunteti pentru, dar sa o facem cu demnitate si cu argumente solide, fara a ne balacari in ipoteze penibile care nu-si au oricum rostul si locul aici.
Va multumesc pentru intelegere si intelepciunea de care banuiesc ca veti da dovada!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.01.2011, 11:18:05
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eu nu ma opun ,nici nu sunt pentru...
Nu pot interveni in nici un fel in acest proiect,asa cum nu pot interveni in constructia unei Biserici,decat poate financiar....
Mie mi se pare bun ceea ce spune Pavel Chirila,sa dea Dumnezeu sa reuseasca,altfel viata mea curge la fel,cu si fara acest proiect.

Daca se va face,probabil voi merge si eu pe acolo,sau voi rezona la realizarile celor care vor studia in acel centru.In rest,nu cred ca se poate face altceva ,decat sa asteptam...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.01.2011, 11:42:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
In urma unui link dat de prietena noastra cherub pe un alt topic, am descoperit un subiect controversat cu privire la "Centrul de martirologie" care ar fi fost menit sa se (pre)ocupe in mod special de viata si moartea fostilor detinuti politici aflati in temnita de la Aiud, care au suferit chinuri ingrozitoare si care in final si-au dat ultima suflare pe Altarul credintei in Hristos Mantuitorul.
Nu vreau sa fiu subiectiv si prefer sa-mi spun parerea ceva mai tarziu, pentru a nu influenta pozitia nimanui. Pot doar sa adaug ca pe Dl Profesor Dr. Pavel Chirila l-am cunoscut cu multi ani in urma (in 1987) dupa ce i-am citit cartea "Terapia Naturista" si pot spune cu mana pe inima ca mi s-a parut un om de o caldura sufleteasca mai greu de gasit in mod obisnuit.
Va rog, cititi interviul cu rabdare si veniti cu argumente pro sau contra daca si cum trebuie conceput acest - sa-i zicem "centru", desi pentru unii se pare ca suna mult prea laic si compromitator, pentru o cercetare profund religioasa si care se vrea rupta de orice tenta politica intrata in istorie sau a zilelor noastre - si cred ca e important daca de aici se vor naste idei binecuvantate de Dumnezeu care sa ajute la alungarea suspiciunilor dintre noi si mai ales pentru scoaterea la lumina a acelor detalii aflate in arhivele protejate de interese deloc... ortodoxe, pentru ca acei martiri sa devina cunoscuti de Sfanta Biserica spre binele intregului nostru neam.
Totodata, din capul locului o sa va rog sa excludeti din start disputele si polemicile care oricum aduc numai deservicii insasi notiunii de crestin. Poate ca nici nu contreaza prea mult daca va opuneti sau sunteti pentru, dar sa o facem cu demnitate si cu argumente solide, fara a ne balacari in ipoteze penibile care nu-si au oricum rostul si locul aici.
Va multumesc pentru intelegere si intelepciunea de care banuiesc ca veti da dovada!
Eu am citit ce spui dumneata frate si ce voiesti dar consider ca sti prea putine despre schitul ,,Inaltarea Sfintei Cruci" de la Aiud daca pomenesti doar de Prof. Pavel Chirila . Eu de 8 ani am legaturi strinse cu parintii de la Aiud si cunosc astfel cite ceva , ca sa zic asa. Ceea ce se petrece acolo are o istorie prezenta, ca sa zic asa, tragica al carei principal rezultat este incetinirea realizarii , sau chiar anularea, Centrului de Martirologie . Forte oculte , care dicteza si la Sighet , si-au bagat coara si la Aiud zadarnicind munca citorva monahi martiri si ei in lupta pt. scoaterea adevarului la iveala . Nu ti-ai pus nici o data intrebarea dece Lucia Hosu Longin in al sau ,,Memorialul Durerii" nu vorbeste nici o data despre legionari, se fereste ca de satan sa aminteasca , stiindu-se ca la Aiud au fost incarcerati marea masa a Legionarilor adulti iar la Pitesti studentimea legionara ?Sunt multe lucruri care nu pot fi scrise intr-un loc asa ca acesta , public dar iti recomand sa participi in fiecare an pe 14 septembrie si pe 8 noiembrie la hramurile organizate la acest schit si te vei bucura f. mult de persoanele si de conferintele de care vei avea parte. Este o propunere si nu un fapt divers.

Dar inafara acestor citorva idei pe care am vrut sa ti le transmit ma frapeaza ceva f. tare la tine , mai ales ca dupa toata activitatea ta de pe acest forum te dai ortodox de vaza, ei , smerit, desigur , si pios foarte si mai ales iertator ... adica ce spuneam mai sus : ortodox de vaza.
Spune-mi te rog in care carte ai citi sau la ce personalitate bisericeasca ai auzit ca in cultura ortodoxa, in invataturile ortodoxe exista notiunea de ,, DEMNITATE" , cultivata si ingrijita asa cum incerci dumneata sa o pretinzi userilor. Daca nu ai stiut pina acum DEMNITATEA= MINDRIE ! Ortodoxul isi cultiva smerenia, duhul umilit si inima infrinta si nici decum demnitatea , nu asa ne invata David in al sau psalm 50, in psalmul de pocainta , de umilinta ?
Ia sa mai studiati si sa vedeti cum stau lucrurile . Si mai ales sa ai grija ce vorbesti deoarece nu toate buruienile si ragaliile lumii laice pe care omul umanist si eliberat de povara retrograda a religiei le cultiva sunt si apreciate si demne de luat in seama de catre D.zeu si sfintii sai ! Sa mai reflectezi , da ?
Bine ar fi sa alegem clar cu cine suntem : cu Hristos sau murim dupa valorile lumii ! Sau vi se pare ca Hristos nu are valoare sau ca o are prea putina si atunci trebuie sa ne ghidam dupa cele lumesti ? Si ne-am lungi prea mult daca v-as aminti ca Hristos spune , si spune si in ce conditii, apostolilor sai ca nu sunt din lume ............s.a.m.d. Ia sa mai lecturati, va rog eu deosebit !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 12.01.2011 at 11:45:24.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.01.2011, 12:48:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

FOTO: Daca acesta e noul proiect pentru Manastirea de la Aiud, deja e prea mult …




Iata cateva fotografii si comentarii despre proiectul Aiud, preluate de pe alt forum.


Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.01.2011, 12:56:41
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Zaharia, pentru prima parte a mesajului. Pentru a doua, imi asum intreaga vina pentru cuvintele tale si imi cer public iertare daca una sunt si alta incerc sa par. Nu stiu de ce mi se spune asta, dar cu siguranta asa este. Incerc din greu sa dau la spate trecutul, dar se pare ca tot vine mereu peste mine si imi aminteste ce fel de om eram si ca nu merit altceva. Ma straduiesc insa sa ma schimb, iar tu imi dai "teme pentru acasa" de care trebuie sa ma achit cu constiinciozitate.
Totusi, revin prin a va ruga sa evitati polemicile personale, iar daca aveti o opinie despre acest proiect si nu despre caracterul celui care isi spune parerea, poate ca ar fi util de stiut. Din pacate, nici nu incepe bine o dezbatere, ca ne-am obisnuit sa ne repezim la gatul cuiva care nu ne merge la lingurica!... Daca suntem sau nu cu Hristos, deocamdata e greu de spus acum cine face cu adevarat voia Lui.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.01.2011, 13:05:23
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim, antoniap. Din cate am inteles, proiectul a fost cu totul neinspirat si nu se pune problema sa se demareze sub acea forma. Dar, recunosc ca sunt departe se a cunoaste toate dedesubturile acestui proiect. Pana la urma, Dumnezeu le va orandui asa cum vrea El, chiar daca ar fi sa se intample asta peste cateva sute de ani. Cred ca Parintele Iustin Parvu are dreptate, si ca, in ciuda bunelor intentii, anumite persoane sunt stapanite de prea multa mandrie, iar asta dauneaza cu siguranta scopului in sine!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.01.2011, 13:39:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Multumesc, Zaharia, pentru prima parte a mesajului. Pentru a doua, imi asum intreaga vina pentru cuvintele tale si imi cer public iertare daca una sunt si alta incerc sa par. Nu stiu de ce mi se spune asta, dar cu siguranta asa este. Incerc din greu sa dau la spate trecutul, dar se pare ca tot vine mereu peste mine si imi aminteste ce fel de om eram si ca nu merit altceva. Ma straduiesc insa sa ma schimb, iar tu imi dai "teme pentru acasa" de care trebuie sa ma achit cu constiinciozitate.
Totusi, revin prin a va ruga sa evitati polemicile personale, iar daca aveti o opinie despre acest proiect si nu despre caracterul celui care isi spune parerea, poate ca ar fi util de stiut. Din pacate, nici nu incepe bine o dezbatere, ca ne-am obisnuit sa ne repezim la gatul cuiva care nu ne merge la lingurica!... Daca suntem sau nu cu Hristos, deocamdata e greu de spus acum cine face cu adevarat voia Lui.
Nu ar fi fost cazul sa faci comentarii fara rost . orice om care este scolit , instruit, educat , care provine din familii cu bun renume , un om atent cu ce este si cu ceea ce se intimpla in jurul lui nu-si permite sa vorbeasca cum ii vine . acesta este motivul pt. care atentionez asupra greselilor .
Daca ii spui unui user ca este prost sau ca este nesimtit sau ca habar nu stie de ce este educatia , nemaivorbind de lipsa valorilor crestine autentice pe care ar trebui insa sa le apreciem si sa le purtam pe frunte de bucurie ca tinem neaparat cont de ele , atunci se aprinde tot cum ca faci atac la persoana si ca il ... dai pe fata defapt.
In chimb daca incepi sa il adulezi putin , cum obisnuiesc eu uneori pt. a ridiculiza de departe pe cel ce se smereste cu smerenia mindra, este gata, se face ud tot si este numai lapte si miere printre care vezi grosolanii de incultura si caracter.
Deci, revenind , eu nu stiu si nici voiesc sa stiu ce trecut ai tu , ce nu-ti place si ce vrei sa uiti din el , dar stiu ca nu pot sta de vorba cu un crestin ortodox care culmea, nu apreciaza valorile si virtutile crestine ci pe cele lumesti . atunci , in prima faza doar il sesizez ca sa vad daca este doar o parere sau este lumescul bagat cu forta in el desi el, se da ortodox . Ca sa vorbim aceiasi limba trebuie sa o cunoastem amindoi pe aceea . ne intelegem rau daca vorbim un cuvint ortodox si trei lumesti . nemaisocotind ca unele cuvinte lumesti f. apreciate sunt defapt mari pacate ortodoxe.

Asa ca parerea mea este sa nu te superi si sa spui ceva cu substanta in acest caz sau sa te rezervi ...politicos , ca sa folosesc tot un lumism !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42