Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.04.2011, 10:15:11
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu prea cred . . . ! Consimtamantul e valabil cand exista un creer care functioneaza cat de cat , ori in astfel de cazuri , nu cred ca functioneaza nici un creer normal cat de cat !
Ma fascineaza cum replicile crestinilor isi sunt ele insele raspunsuri.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.04.2011, 10:28:20
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau panouri publicitare prin care sa sustina pe spatele copiilor ca homosexualitatea nu e o alegere ci innascuta?
Alegere!? Asta e o idee care ma framanta de ceva vreme. Pentru voi a fost o alegere? Cand ati ales? Si pe ce considerente? Eu nu-mi aduc aminte de vreun moment in care sa fi ales. Am stiut ce vreau inca de cand nu stiam despre ce e vorba (deh, societate frigida) si atat. Stiu ca am fost la vot de cateva ori, dar nu stiu cand as fi facut aceasta alegere.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.04.2011, 10:36:47
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit Multă multă înțelegere

Bănuiesc că acești oameni au adunat multe frustrări în subconștient, au fost lipsiți de iubire, înțelegere, blândețe. Astfel ei se refugiază în revoltă. O mare faptă bună pentru ei ar fi ca atunci când îi vedem să nu le scuipăm în față, ci să-i tratăm ca pe niște oameni normali. Cum tratezi omul, așa îl ai, dacă-l iei de rău, îl vei avea rău, dacă-l iei de bun, îl vei avea bun.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.04.2011, 10:59:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Bănuiesc că acești oameni au adunat multe frustrări în subconștient, au fost lipsiți de iubire, înțelegere, blândețe. Astfel ei se refugiază în revoltă. O mare faptă bună pentru ei ar fi ca atunci când îi vedem să nu le scuipăm în față, ci să-i tratăm ca pe niște oameni normali. Cum tratezi omul, așa îl ai, dacă-l iei de rău, îl vei avea rău, dacă-l iei de bun, îl vei avea bun.
Din presiunea pe care o exercita asupra societatii,reiese ca de fapt homosexualii nu au nevoie de intelegere si de toleranta;ei au nevoie de o parada a orgoliilor,de inversarea polilor normalitatii.Daca ar fi fost vb numai despre toleranta,atunci nu ar fi fost chiar o problema pe viata si pe moarte: multe persoane din viata reala tolereaza astfel de indivizi intr-un mod satisfacator in societate,dar nu...ei vor recunoastere mondiala,publicitate,largirea cercurilor,notorietate publica,creerea unei noi"normalitati"!
Asta este parerea mea,se poate si sa gresesc,nu stiu cum este de "partea cealalta"!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.04.2011, 11:57:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Din presiunea pe care o exercita asupra societatii,reiese ca de fapt homosexualii nu au nevoie de intelegere si de toleranta;ei au nevoie de o parada a orgoliilor,de inversarea polilor normalitatii.Daca ar fi fost vb numai despre toleranta,atunci nu ar fi fost chiar o problema pe viata si pe moarte: multe persoane din viata reala tolereaza astfel de indivizi intr-un mod satisfacator in societate,dar nu...ei vor recunoastere mondiala,publicitate,largirea cercurilor,notorietate publica,creerea unei noi"normalitati"!
Asta este parerea mea,se poate si sa gresesc,nu stiu cum este de "partea cealalta"!
Ai intuit bine, nu e vorba de intelegere si toleranta, e vorba de publicitate avand ca scop perpetuarea si inmultirea acestei specii, pentru ca nu o pot face pe cai naturale se incearca racolarea de noi adepti prin distrugerea definitiei normalitatii, binelui, familiei, etc.

Daca urmariti cat de departe a mers propaganda homosexuala in unele tari, trebuie sa constanti, din pacate, ca activistii lor nu sunt doar homosexuali ci teroristi sociali.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.04.2011, 12:01:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aususerum Vezi mesajul
Mai sunt multe lucruri ce trebuiesc spuse dar ma rezum la atat momentan... astept retalieri
Ca actiune asa este, in cazul homosexualitatii exista acceptul (nu intotdeauna). Dar ca instinct (dispozitie spre un anumit comportament) si la multi pedofili este o inclinatie de care spun ca nu pot scapa.
Asadar homosexualitatea nu e boala, ci un viciu. Iar la un viciu poti avea si inclinatie, care vine de la parinti, stramosi, etc. , asa spune religia. Chiar si la alcoolici se spune ca mostenesc un fel de inclinatie (unii spun de gene).
Cu cat un viciu e mai puternic, cu atat e mai mare dependenta de el. De exemplu dependenta de droguri, cel ce se drogheaza spune ca nu poate trai altfel. Dar asta nu inseama ca daca cineva e criminal nu se poate schimba.
Ideea e sa evoluam, indiferent de mostenirea primita sau influentele din exterior. Un pedofil nu poate ramane asa, trebuie sa evolueze, sa invinga viciul daunator. El e obligat pentru ca devierea lui e considerata in afara legii.

Chiar argmentatia homosexuala contrazice faptul ca un om asa se naste si nu are ce face. Ei spun ca in antichitate era ceva normal, stim ca in Grecia antica si in alte parti era practicata de o majoritate. Asadar in functie de cum era normal in societate se practica un pacat. La un moment dat si omorul era ceva obisnuit, dar astazi nu mai este.
Deci nu e ceva ce nu poate face un om normal, ci este un viciu. Ce fac de fapt homosexualii, vor ca acest viciu sa devina ceva normal si poate vom ajunge la fel ca in Grecia antica, societatea sa-l considere un fapt normal, necesar pentru orice om normal. Dar in Grecia antica se practica si ceea ce azi se considera pedofilie (ucenicul era dat unui maestru, ucenicul avand varsta frageda).

Asadar propaganda homosexuala este rau intentionata si foarte periculoasa, menita sa creasca numarul celor ce fac acest pacat, viciu.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.04.2011, 12:03:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Din presiunea pe care o exercita asupra societatii,reiese ca de fapt homosexualii nu au nevoie de intelegere si de toleranta;ei au nevoie de o parada a orgoliilor,de inversarea polilor normalitatii.Daca ar fi fost vb numai despre toleranta,atunci nu ar fi fost chiar o problema pe viata si pe moarte: multe persoane din viata reala tolereaza astfel de indivizi intr-un mod satisfacator in societate,dar nu...ei vor recunoastere mondiala,publicitate,largirea cercurilor,notorietate publica,creerea unei noi"normalitati"!
Asta este parerea mea,se poate si sa gresesc,nu stiu cum este de "partea cealalta"!
Nu am citit mesajul tau inainte, cam asta am spus si eu.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.04.2011, 12:04:56
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Homosexualitatea e distructivă dar cred că ei trebuie lăsați să facă ce vor, cu excepția adoptării copiilor.
Exact. Asta am spus si eu. In casa lor pot sa faca ce vor cum vor insa sa nu se manifeste in public si bineinteles sa nu li se permita adoptia copiilor.

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Din punct de vedere creștin, homosexualitatea nu e cu mult mai rea decât heterosexualitatea, adică sunt pofte necurate a căror împlinire aduce osânda veșnică.
"Poftele necurate" sunt perversiunile sexuale (abaterile de la firesc) si curvia, preacurvia (chiar daca activitatea sexuala se face normal, cu organele genitale).

In Teologia ortodoxa crestina, Dumnezeu binecuvinteaza unirea deplina a sotilor (sufleteasca si trupeasca) in Sfanta Taina a Casatoriei.
Dorinta sexuala fireasca a sotilor, urmare a iubirii reciproce dintre ei, nu este rea, asa ne-a facut Dumnezeu, insa ea trebuie implinita corespunzator in taina casatoriei.

Daca dorinta sexuala ar fi rea, atunci si copii ar fi rai caci din ceva rau nu poate iesi ceva bun. Daca relatiile sexuale normale (firesti) in cadrul familiei ar fi rele, atunci Biserica ar recomanda numai "fecundari in vitro" sa scape famiile de "raul asta sexual". Daca dorinta sexuala ar fi rea, cum ar binecuvanta Dumnezeu unirea trupeasca a sotilor? Cu poate Dumnezeu sa binecuvinteze ceva rau?

Scopul casatoriei este mantuirea sotilor, iar activiteatea sexuala normala in cadrul familiei face parte din unirea deplina a sotilor (sufleteasca si trupeasca) iar rodul acesti uniri depline in iubire sunt pruncii. Aceasta este teologia ortodoxa crestina (vezi Parintele Dumintru Staniloae).

Last edited by Eugen7; 19.04.2011 at 12:08:46.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.04.2011, 12:05:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Alegere!? Asta e o idee care ma framanta de ceva vreme. 1. Pentru voi a fost o alegere? 2. Cand ati ales? 3. Si pe ce considerente? 4. Eu nu-mi aduc aminte de vreun moment in care sa fi ales. Am stiut ce vreau inca de cand nu stiam despre ce e vorba (deh, societate frigida) si atat. Stiu ca am fost la vot de cateva ori, dar nu stiu cand as fi facut aceasta alegere.
1. Da.
2. Alegerea se face in fiecare zi, cu fiecare gest.
Poate nu toate alegerile duc in aceeasi directie dar important este sa constientizezi asta si sa indrepti ceea ce este de indreptat.
3. Considerentele unei persoane care a cunoscut raul din toate posturile a preferat sa aleaga binele si nu orice bine ci expresia suprema a binelui.
4. Regretabil.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.04.2011, 12:15:42
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Biserica condama pacatul si nu omul!

Pacatul este condamnat si nu omul. Omul pacatos si impatimit, se poate lepada de pacate cu ajutorul lui Dumnezeu fiind mantuit de Hristos Iisus.

Astfel, Biserica primeste cu batele dechise pe cei ce vor sa fie vindecati de catre Hristos de patimi si pacate.

Homosexualii care vor sa aiba activitate sexuala normala, fireasca (adica cu un partener de sex opus, in taina casatoriei) sunt primiti cu toata dragostea in Biserica si ajutati atat de preoti cat si de crediciosi intru dragoste frateasca.

De asemenea si pedofilii, zoofilii, necrofilii care vor sa se lepede de activitatile (si dorintele) lor sexuale nefiresti sunt bineveniti in Biserica lui Hristos, caci EL "nu voieste moartea pacatosului ci sa sa intoarca si sa fie viu".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
castrarea pedofililor miti29 Generalitati 108 19.07.2012 07:00:46
Vindecarea Homosexualilor cozia Homosexualitatea 184 28.10.2009 23:53:13
anunt pt brasov laurabv_21 Muzica Bisericeasca 0 07.03.2007 15:33:49
anunt catre oamenii din brasov laurabv_21 Stiri, actualitati, anunturi 0 27.02.2007 10:44:36