Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2007, 22:55:49
Roxzy Roxzy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2007
Mesaje: 1
Implicit

va rog sa-mi spuneti si mie ce pot preda despre monahism la o clasa a 6-a;nu am nici un manual:(:(
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2007, 00:04:52
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Eu zic sa nu-i plictisesti cu dogme de la inceput, ia-i mai usor cu ceva proiecte din hirtie/carton, sa construiasca o bisericuta ceva sau o minastire plina de calugarite sau calugari si lasa-i pe ei sa coloreze, sa decoreze, sa se implice si sa prezinte in fata clasei ceva din viata de la minastire.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2007, 10:07:13
Iorga_Alexandru_1982 Iorga_Alexandru_1982 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2007
Mesaje: 6
Implicit

Suna bine recomandarea lui cozia, dar...pt cls a VI-a trebuie sa urmezi aceste puncte: 1- definirea monahismului;2- voturile monahale;3- reprezentanti ai monahismului crestin in rasarit si apus; ai putea sa mai vb si despre centre ale vietii monahale in rasarit( ex. M.Athos) si despre ordinele monahale din apus...suna cam dificil dar asta este in programa de a Vi-a si asta trb sa predam. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.03.2007, 10:07:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Eu zic sa nu-i plictisesti cu dogme de la inceput, ia-i mai usor cu ceva proiecte din hirtie/carton, sa construiasca o bisericuta ceva sau o minastire plina de calugarite sau calugari si lasa-i pe ei sa coloreze, sa decoreze, sa se implice si sa prezinte in fata clasei ceva din viata de la minastire.
:D:D:D:D:D:D:D, cozia draga e vorba despre clasa a 6-a si nu despre gradinitza... :),

Povesteshte-le de cate o dogma, doua..., si i-atzi putea pune si sa efectueze cate un mic canon... dar mult mai simple decat la biserica, si mai mult pentru invatzatura scolareasca. :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.03.2007, 11:09:54
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca la copii de cls.6-a,desi sunt mult mai pregatiti si mai maturi decat erau generatiile anterioare, ar fi cazul sa li se vorbeasca concret despre motivul pt care o persoana isi alege viata de manastire si apoi ce face acolo concret dandu-li-se exemple de canoane(reguli monahale ce trebuiesc respectate) si apoi de calugari deosebiti sau chiar care s-au sfintit (Sf.Ioan Iacob de ex).Oricum intr-o ora de curs, unde ai niste etape de parcurs incepand cu prezenta,rugaciunea,ascultarea temei de acasa sau recapitularea lectiei anterioare,abia sa mai ai timp sa treci prin monahism la modul general la nivelul elevilor.
Nu e cazul sa-i tratam nici ca pe copii de gradinita dupa cum a spus si sovidiu dar nici sa ii incarcam cu informatii prea grele pt varsta lor(cum ar fi dogme,istorie,evolutia si dezvoltarea culturala si spirituala prin manastiri...etc)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2007, 21:45:32
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de cozia
Eu zic sa nu-i plictisesti cu dogme de la inceput, ia-i mai usor cu ceva proiecte din hirtie/carton, sa construiasca o bisericuta ceva sau o minastire plina de calugarite sau calugari si lasa-i pe ei sa coloreze, sa decoreze, sa se implice si sa prezinte in fata clasei ceva din viata de la minastire.
:D:D:D:D:D:D:D, cozia draga e vorba despre clasa a 6-a si nu despre gradinitza... :),

Povesteshte-le de cate o dogma, doua..., si i-atzi putea pune si sa efectueze cate un mic canon... dar mult mai simple decat la biserica, si mai mult pentru invatzatura scolareasca. :)
Da, ai dreptate asa ar trebui, insa nu stiu de cind nu ai mai dat tu pe la scoala insa vremurile s-au schimbat si nu stiu daca ai observat dar noua societate, cea imbratisata cu brio de Romania ne vrea pe toti infantili la minte ca altfel nu s-ar vinde nimic si economia EU si US s-ar duce pe copca. Da, este o realitate. Iti spun pentru ca stiu.

:D:D:D:D:D:D Eu de fapt mor de ris in momentul asta,:):) gata uite mi-am revenit:dontgetit: De fapt proiectul asta(Catedrala medievala) este cam de clasa a 8-a in EU si Canada, ....scuza-ma un pic:D:D:D:D:D:D:D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.05.2007, 14:43:57
caliopie caliopie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2007
Mesaje: 3
Implicit

Asa cum si la clasa a 6-a se preda disciplina numita ISTORIE, si nu este prea mult pentru nivelul lor, iti propun draga roxzy sa le vorbesti copiilor despre inceputurile monahismului, copii iubesc povestile, mai ales cand sunt adevarate.
Incepand cu primi crestini (de prin sec.al II-lea) care doreau o viata mai apropiata de Dumnezeu si care se retrageau la marginile satelor, pana la Sf. Antonie si Sf. Pahomie primii initiatori ai formelor monahale si nu numai.
Cred ca ai sa le captezi atentia cu minunata istoria a monahismului si mai ales daca ai si puterea sa-i faci sa inteleaga de ce a fost nevoie si de o viata ca aceasta, atunci iti pot spune ca ai succesul asigurat.
Doamnea ajuta si spor la treaba.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.06.2007, 19:16:41
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxzy
va rog sa-mi spuneti si mie ce pot preda despre monahism la o clasa a 6-a;nu am nici un manual:(:(
cred ca ar fi ideal sa incepi cu intamplari din vietile sfintilor, pe care de altfel le poti lua din volumele Vietile Sfintilor pe fiecare luna, si apoi sa le dezvalui "virtutile" calugarilor, modul in care isi petrec viata si indatoriile pe care acestia le au.

[color=green] Impact_madalin[/color]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.06.2007, 11:43:16
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de impact
Citat:
În prealabil postat de Roxzy
va rog sa-mi spuneti si mie ce pot preda despre monahism la o clasa a 6-a;nu am nici un manual:(:(
cred ca ar fi ideal sa incepi cu intamplari din vietile sfintilor, pe care de altfel le poti lua din volumele Vietile Sfintilor pe fiecare luna, si apoi sa le dezvalui "virtutile" calugarilor, modul in care isi petrec viata si indatoriile pe care acestia le au.

[color=green] Impact_madalin[/color]
reformulez:::: ............si indatoririle pe care le au
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.08.2007, 14:13:56
nathalie nathalie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2007
Mesaje: 1
Implicit

cred ca pentru a reusi sa ii faci pe prunculeti sa inteleaga, adevarata taina a calugariei trebuie sa imbraci totul intr-o poveste frumoasa. Definitia, voturile, viata, ascultarile, trebuie sa fie toate legate de un fir epic care sa ii captiveze si evident sa le capteze atentia. E o lectie foarte grea si foarte dificila mai ales ca nu le este asa usor de inteles.
E o tema foarte necesara si este extraordinar d important sa reusesti sa le insufli dragostea de manastire, de calugari, de maici si de aceasta lume tainica si minunata. Cred ca asta este cel mai important lucru.
Pe scheletul lectiei sa poti broda o poveste. si va reusi perfect te asigur.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la celebritate la monahism Annyta Intamplari adevarate 18 11.01.2013 20:17:35
Monahism Tudor Calugarul 103 23.07.2012 17:08:37
Tundere in monahism. claudiu_s Calugarul 0 15.01.2012 22:46:49
Tunderea in monahism NiCcoleta Calugarul 13 11.03.2008 18:29:16