Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.04.2013, 10:54:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ai evitat politicienește răspunsul la întrebarea mea cât se poate de directă: soțul tău, prin mila și voia Domnului, preot ortodox, ce părere are că tu urezi "paște fericit" catolicilor/protestanților/etc pe un forum ORTODOX în ziua de 31.03.2013?
Măi oameni buni: voi confundați (vă rog să mă iertați) iubirea cu prostia.
Vreți să le faceți urări? Foarte bine: pe acasă.ro. pe mamici.ro, pe easterbynny.ro, pe credintabatjocorita.ro etc-etc. Dar NU pe un forum ortodox!
În fine, să fiți sănătoși! Post binecuvântat (cu toate că se pare că ieri v-ați ciocănit niște ouă cu frații voștri)!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.04.2013, 10:57:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
asta e o concluzie proprie. Hristos nu va invia pe 5 mai. Sa fim seriosi. Hristos a inviat, odata ptr totdeauna acum 2 milenii. Noi comemoram Invierea Sa an de an.Asa cum comemoram si patimile sale, rastignirea Sa. CA doar nu il vor rastignii din noi evreii si anul asta pe Domnul?

Apostolul spune" DAca Hristos nu ar fi inviat zadarrnica ar fi credinta voastra, zadarnica si porpovaduirea nostra." Asadar, dragul meu frate, am o veste buna Hristos a inviat!
Sfantul Serafim de Sarov se adresa cunoscutilor cu Hristos a inviat , bucuria mea!- Hrestos voscres, radist maia!
Asadar, bucuria Invierii este cea care ar trebui sa ne insoteasca mereu. asa cum Invierea Domnului o comemoram duminica de duminica. Acest lucru il marturiseste si Biserica.Vedem, spre exemplu ca otpustul din fiecare duminca este acelasi cu cel de la Pasti"Cel ce a inviat din morti, Hristos adevaratul Dumnezeul nostru". Mai mult, Sfnta Liturghie comemoreaza intreaga viata a Mantuitorului, de la Nastere si pana la Inaltare.

Eu am aflat ca sunt insarcinata in Postul PAstelui. asa o bucurie mare mi-a cuprins finta, incat cantam mereu Hristos a inviat! Sotul meu ma intreba: la tine a veni deja Pastile? Dar in sufletul meu era o bucurie atat de mare, ca in noaptea invierii.
Acum treaba cu milostenia: daca fratele meu, catolic fiind a avut bucuria sa imi dea o bucata de carne, cum a putea s-o refuz? Cum as putea sa-i refuz milostenia? Daca nu o consum, ca la noi e post, cu siguranta o pot da mai departe vre-un sarman inghetat ce rataceste hoinar pe strazi.Asadar, nu il supar nici pe fratele meu catolic, si hranesc si un flamand.
Acum, daca un ateu ar vrea sa faca si el o milostenie ce ati face? L-ati refuza doar ca e ateu si nu are acelasi convingeri religioase?

Aici nu discutam de dogme, ci discutam de faptul de a fi om. De a te comporta omeneste fata de fratele tau, asa incat sa nu il ranesti. Sa il iubesti pe fratele tau catolic, neoportestant, ateu, pagan. Sa il iubesti in lumina care izvoraste din Hristos, fara ca sa accepti insa si invataturile lui gresite. La fel cum ii urezi La multi ani, Casa de piatra(chiar daca face cununia la catolici) Asa ii urezi si Pasti fericit.(IAr PAsti nu inseamna a paste, ci reprezinta o sarbatoare a crestinilor, asa cum reiese din Canonul Invierii) .
E adevarat, noi inca suntem in perioada de pregatire a Sarbatorii Pascale. Dar tocmai de aceea, ca ma pregatesc de o sarbatoare a Invierii ma bucur si cu fratele meu.Caci, in defintiv, asta inseamna Invierea: Bucuria de a fi renascut la o viata noua.

Hristos al meu a inviat odata ptr todeauna, zdrobind puterea iadului.
Asadar, consider ca nu gresesc daca zic "Hristos a inviat!"
Ecumenismul la el acasa.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.04.2013, 11:00:36
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
asta e o concluzie proprie. Hristos nu va invia pe 5 mai. Sa fim seriosi. Hristos a inviat, odata ptr totdeauna acum 2 milenii. Noi comemoram Invierea Sa an de an.Asa cum comemoram si patimile sale, rastignirea Sa. CA doar nu il vor rastignii din noi evreii si anul asta pe Domnul?
Asta cu comemorarea invierii suna ca ...nuca in perete vorba cuiva.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.04.2013, 11:08:13
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Asta cu comemorarea invierii suna ca ...nuca in perete vorba cuiva.
alta expresie nu am gasit in liturgica ortodoxa. poate ma ajutati cu una mai potrivita....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.04.2013, 11:13:25
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Sunt de acord cu domnul N. Priceputu si cu Lore86.
Nu cred ca savarsim nici un pacat daca uram unui catolic Hristos a Inviat !
Noi stim ca el a Inviat pentru toti. Daca spunem Hristos a Inviat si ateilor, cu siguranta putem sa spunem si unui catolic.
Stiti postarile mele de pe acest forum. Cu siguranta nu ma puteti acuza de ecumenism.
Dar aici nu e vorba de compromisuri dogmatice. Dupa cum atitudinea fanatica si radicala plina de ura fata de catolici nu inseamna traditionalism.
Aceasta este parerea mea.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.04.2013, 11:15:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Dupa cum atitudinea fanatica si radicala plina de ura fata de catolici nu inseamna traditionalism.
Știi vorba aia cu "dacă tăceai, filozof rămâneai!"?
Așa și acum. Nu știu unde vezi tu ură, dar decât să spui o prostie mai bine taci.

P.S. Aștept în continuare, în câteva cuvinte, punctul de vedere al soțului presbiterei Lore.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.04.2013, 11:44:39
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragos stai linistit,nu va ia nimeni locul in Rai.O sa fiti doar voi intre voi,nu te mai supara,intr-o zi nu ne vei mai vedea niciodata.Numai voi aveti dreptate asa ca mai suportati-ne putin ca pe niste rataciti si apoi totul va fi bine.Nu fi suparat pe fratii tai pt ca eternitatea cu ei ti-o vei petrece.Ce frumos ar fi daca oamenii ar fi tot atat de credinciosi in cele mari precum sunt si in cele mici dar Dumnezeu stie cum isi uneste fiecare gandul cu fapta.Tu sa ai un post linistit in continuare,nu te tulbura,iarta-le greseala,acoperind-o cu rugaciunea ta si Dumnezeu sa fie cu tine.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.04.2013, 11:45:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Poate că preoții vor să spună că răstignirea și învierea sunt mereu actuale, ca și cum s-ar petrece etern. Că noi sărbătorim în timp ceea ce s-a petrecut pentru veșnicie.
Asa este, am scris eu gresit, era vorba ca noi serbam, nu comemoram, iar jertfa e mereu actuala. Am gasit si un articol: http://ziarullumina.ro/opinii/invier...-nu-comemorare
Dar si un articol pe site: http://www.crestinortodox.ro/paste/s...re-135556.html
Adrian scrie: "Sarbatoarea Sfintelor Pasti nu este comemorarea unui eveniment din trecut, ci serbarea Invierii Domnului. De Pasti nu suntem chemati de Biserica sa ne aducem aminte de ceva ce nu mai este, ci sa participam la Invierea lui Hristos care s-a petrecut si se petrece tainic si in zilele noastre. Nu intamplator cantam in timpul Liturghiei pascale: "Astazi toate s-au umplut de lumina, cerul si pamantul si cele de sub pamant" (din Canonul Sfintelor Pasti)."
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.04.2013, 11:47:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
alta expresie nu am gasit in liturgica ortodoxa. poate ma ajutati cu una mai potrivita....
Sarbatorim. Dintr-un anumit punct de vedere chiar si jertfa este o sarbatoare si nu o comemorare, cuvant pe care il putem spune atunci cand ceva tragic se intampla, de ex. comemoram victimele comunismului. Dar in ce priveste invierea nu e nimic de comemorat, e vestea buna pe care o sarbatorim.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.04.2013, 11:49:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ecumenismul la el acasa.
Nu cred ca Lore are conceptii ecumeniste, sa nu exageram.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare