Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.12.2008, 14:25:37
ada03 ada03 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

Am si eu o nelamurire, am fost si m-am spovedit, parintele mi-a sp ca o sa imi dea Aghiazma mare, insa eu nu am reusit sa ii spun chiar tot ce aveam pe suflet pt ca mai erau care asteptau dupa mine, practic m-am spovedit pe fuga...ce ar trebui sa fac in situatia asta, sa merg maine sa iau aghiazma mare sau sa merg sa ma mai spovedesc odata?
cat despre Aghiazma mare puteti sa imi spuneti mai multe?
Multumesc frumos pt raspunsuri!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.12.2008, 18:20:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ada03 Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire, am fost si m-am spovedit, parintele mi-a sp ca o sa imi dea Aghiazma mare, insa eu nu am reusit sa ii spun chiar tot ce aveam pe suflet pt ca mai erau care asteptau dupa mine, practic m-am spovedit pe fuga...ce ar trebui sa fac in situatia asta, sa merg maine sa iau aghiazma mare sau sa merg sa ma mai spovedesc odata?
cat despre Aghiazma mare puteti sa imi spuneti mai multe?
Multumesc frumos pt raspunsuri!
Pentru a avea sufletul impacat, dupa sarbatori, te duci la Duhovnicul tau si te spovedesti din nou. Nu stiu ce ti-a spus despre Aghiazma Mare , pentru ca nu ai dat datele minime necesare . Parintele la care te-ai spovedit este Duhovnicul tau, sau nu ai un Duhovnic stabil ? Este important acest element. Oricum imediat dupa sarbatori te spovedesti din nou, notandu-ti pe o bucata de hartie toate cele dupa suflet, evitand astfel a uita ceva in marturisirea ta.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.12.2008, 18:46:46
ada03 ada03 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

nu am un Duhovnic, inca, incerc sa imi gasesc unul cu care sa pot discuta si sa ma indrume, dar, Dumnezeu sa ma ierte, in ziua de azi toti suntem foarte agitati, lipsiti de timp, cam asta am observat ca se intampla si cu preotii. Nu ii condamn, ii inteleg ca sunt si ei oameni dar avem nevoie de acesti oameni...pt linistea sufletelor noastre.
Acum ce imi spuneti sa fac sa ma duc sa iau Aghiazma sau sa ma duc dupa sarbatori sa ma spovedesc din nou?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.12.2008, 19:45:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Ada, ceea ce banuiam se adevereste. Unica ta prioritate este sa-ti gasesti un Duhovnic stabil. Graba si lipsa timpului nu este o justificare solida pentru nici una din parti. Deci ce-ti recomand , dupa sarbatori, imediat, iti cauti un Duhovnic. Iti recomand sa stai de vorba cu credinciosi mai in varsta, din cercul tau de rudenie si prieteni, pentru un sfat in acest sens. Trebuie sa reti ca Sfintele Taine se dobandesc cu vrednicie, respectand intocmai Inv.Sf.Parinti. Nu facem Spovedanie de fatada si nu ne Impartasim in nevrednicie. Deci urgent un Duhovnic , in rest poti considera ca incepi totul de la 0. Este mult mai bine asa, altfel ne amagim inutil.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.12.2008, 20:55:16
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Ada, du-te la biserica si ia Agiasma Mare pentru ca sa simti si tu ca nu intampini Nasterea Domnului asa, ca cei pagani. Nu ai de ce sa te temi ca te impartasesti cu nevrednicie fiindca Agiasma Mare nu este Sfanta Impartasanie, ci se da celor cu pacate mai mari, sau neindeajuns pregatiti pentru impartasanie. (BTW Agiasma Mare este acea Aghiasma sfintita doar la Boboteaza.)

De spovedit poti sa te spovedesti oricand, nu numai in posturi, trebuie doar sa vorbesti cu parintele inainte. Daca ai reusit totusi sa spui cat de succint cu ce te simti tu vinovata in fata lui Dumnezeu tot e bine, si sa stii ca pacatele pe care le-ai spovedit au fost iertate, chiar daca spovedania a fost "pe fuga."

Si pe viitor, pe langa sfatul lui Cristi de a-ti gasi un duhovnic, incearca sa nu lesi spovedania si impartasania pe ultimul moment (desi si eu in postul asta am tot amanat si am tot amanat ), fiindca exact atunci preotii sunt mai ocupati si sunt mai multi oameni la spovedit si nu ai sa ai acea multumire sufleteasca din cauza grabei si multimii de oameni care asteapta in spatele tau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.12.2008, 23:23:42
diogene1967 diogene1967 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2008
Mesaje: 2
Exclamation Spovedanie si impartasanie

Nu sunt nici preot, nici un mare credincios, sunt un crestin ortotox pacatos, ca multi altii sau chiar mai mult decat ei...
Am citit aici o multime de pareri si vreau sa le spun si pe ale mele:
Ar fi bine chiar de scris o carte despre RANDUIALA SPOVEDANIEI SI A SFINTEI IMPARTASANII...
Cateva reguli pe care le stiu si le recomand tinerilor in acest sens:

1.Duhovnicul se poate alege...Daca de copil ti-a fost dat sa ai un duhovnic de care nu-ti place sau daca simti ca se poate sa ai pe cineva mai bun, ai dreptul sa ti-l alegi.Cum facem asta?Mergem la Sfanta Liturghie, in mai multe locuri, la mai multe biserici, in parohii diferite sau manastiri diferite.Unde ni se pare slujba cea mai frumosa, cea mai miscatoare,cea mai povatuitoare, acolo putem zabovi sa ne alegem duhovnicul...Dupa ce l-am ales, trebuie mai intai sa-i cerem dansului acordul sa ne primeasca, iar daca avem acest acord de principiu, mergem la preotul la care ne spovedisem pana la momentul alergerii ii cerem dezlegarea sau binecuvantarea, dupa care ne vedem de viata noastra.SE SPUNE CA IDEAL AR FI SA AVEM ACELASI DUHOVNIC PE TOT PARCURSUL VIETII.Daca acest lucru nu este posibil, sa incercam sa nu il schimbam acusi,acusi, sau oricum daca suntem nevoiti sa facem acest lucru sa nu facem nimic fara acordul celui dinainte.
2.Nu putem lua aghiazma mare de capul nostru, chiar daca am postit un post intreg si nu am apucat sa ne spovedim.Aghiazma mare nu se ia decat noua zile de la Boboteaza inainte de anafora si in rest, doar cu binecuvantarea preotului (duhovnicului).
De mentionat ca aghiazma mica se ia,pe cat se poate,in fiecare dimineata, dupa anafora mai putin in zilele cand esti impartasit si mai putin in cele noua zile dupa Boboteaza.
3.Daca esti fata nu poti merge sa te spovedesti in cazul in care ai perioada critica (ciclu).Iti poti organiza in asa fel timpul incat sa poti merge mai la inceputul sau la sfarsitul postului, astfel incat in aceasta perioada nefasta sa nu te atingi de vasmantul parintelui.Nu mai spun de faptul ca e interzis cu desavarsire sa te impartasesti la vremea respectiva...
4.Sfanta impartasanie se poate primi de catre orice credincios doar astfel:
-daca s-a impacat cu toata lumea;
-daca si-a savarsit canonul dat de parintele duhovnic;
-daca si-a facut rugaciunile pentru impartasanie care se gasesc in anumite carti de rugaciuni (cele care depasesc 3-4 lei ca pret);
-daca a participat la Sfanta Liturghie in ziua cand se impartaseste.Aici doar oamenii bolnavi si ce care au dezlegari speciale de la duhovnic au voie sa primeasca Sfanta Impartasanie.
ATENTIE: in cazul in care nu respecti toate acestea, foc ai putea lua in gura si mai rau ti-ai putea face...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.12.2008, 19:47:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diogene1967 Vezi mesajul
Nu sunt nici preot, nici un mare credincios, sunt un crestin ortotox pacatos, ca multi altii sau chiar mai mult decat ei...
Am citit aici o multime de pareri si vreau sa le spun si pe ale mele:
Ar fi bine chiar de scris o carte despre RANDUIALA SPOVEDANIEI SI A SFINTEI IMPARTASANII...
Cateva reguli pe care le stiu si le recomand tinerilor in acest sens:

1.Duhovnicul se poate alege...Daca de copil ti-a fost dat sa ai un duhovnic de care nu-ti place sau daca simti ca se poate sa ai pe cineva mai bun, ai dreptul sa ti-l alegi.Cum facem asta?Mergem la Sfanta Liturghie, in mai multe locuri, la mai multe biserici, in parohii diferite sau manastiri diferite.Unde ni se pare slujba cea mai frumosa, cea mai miscatoare,cea mai povatuitoare, acolo putem zabovi sa ne alegem duhovnicul...Dupa ce l-am ales, trebuie mai intai sa-i cerem dansului acordul sa ne primeasca, iar daca avem acest acord de principiu, mergem la preotul la care ne spovedisem pana la momentul alergerii ii cerem dezlegarea sau binecuvantarea, dupa care ne vedem de viata noastra.SE SPUNE CA IDEAL AR FI SA AVEM ACELASI DUHOVNIC PE TOT PARCURSUL VIETII.Daca acest lucru nu este posibil, sa incercam sa nu il schimbam acusi,acusi, sau oricum daca suntem nevoiti sa facem acest lucru sa nu facem nimic fara acordul celui dinainte.
2.Nu putem lua aghiazma mare de capul nostru, chiar daca am postit un post intreg si nu am apucat sa ne spovedim.Aghiazma mare nu se ia decat noua zile de la Boboteaza inainte de anafora si in rest, doar cu binecuvantarea preotului (duhovnicului).
De mentionat ca aghiazma mica se ia,pe cat se poate,in fiecare dimineata, dupa anafora mai putin in zilele cand esti impartasit si mai putin in cele noua zile dupa Boboteaza.
3.Daca esti fata nu poti merge sa te spovedesti in cazul in care ai perioada critica (ciclu).Iti poti organiza in asa fel timpul incat sa poti merge mai la inceputul sau la sfarsitul postului, astfel incat in aceasta perioada nefasta sa nu te atingi de vasmantul parintelui.Nu mai spun de faptul ca e interzis cu desavarsire sa te impartasesti la vremea respectiva...
4.Sfanta impartasanie se poate primi de catre orice credincios doar astfel:
-daca s-a impacat cu toata lumea;
-daca si-a savarsit canonul dat de parintele duhovnic;
-daca si-a facut rugaciunile pentru impartasanie care se gasesc in anumite carti de rugaciuni (cele care depasesc 3-4 lei ca pret);
-daca a participat la Sfanta Liturghie in ziua cand se impartaseste.Aici doar oamenii bolnavi si ce care au dezlegari speciale de la duhovnic au voie sa primeasca Sfanta Impartasanie.
ATENTIE: in cazul in care nu respecti toate acestea, foc ai putea lua in gura si mai rau ti-ai putea face...
Recomand in acest sens, o carte de mare si bun folos, ce poate fi procurata din librariile ortodoxe sau direct de la Bisericile si Manastirile noastre, intitulata : " Calauza Canonica", scrisa de Ieromonah Simeon Adrian . Pe coperta are poza icoanei Sfintilor Arhangheli Mihail si Gvril. Cartea are 120 de pagini si este de un real folos. Din cuprins : Marturisirea ; Ce este pacatul ; Care sunt pacatele grele; Ce este viciul ; Ce este ispita ; Cum putem birui ispitele : Ce ne invata Biserica despre pedeapsa pacatului ; Ce este marturisire ( spovedania ) ; De ce trebuie sa ne marturisim ; Cum trebuie sa ne pregatim pentru marturisire ; Cum trebuie sa ne marturisim ; Indreptar de spovedanie ; Calauza canonica ; Postul si canonisirile ; Cand ii lasa in pace diavolul pe crestini ; Dupa spovedanie sa ne alimentam cu cugetari duhovnicesti- Note bibliografice si prescurtari. Cartea este tiparita la editura "Pelerinul"din Iasi si a fost distribuita in toata tara. S-a tiparit cu binecuvantarea Prea Sfintitului Calinic , Episcopul Argesului. Sa va fie de folos . Doamne ajuta ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.01.2009, 20:16:56
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spovedania nu trebuie sa se termine niciodata. A trecut postul dar spovedania nu se face DOAR in post. Te spovedesti cu adevarat Nu atunci cand mergi la parintele ii spui, parinte am facut asta si asta..am luat (sau nu) Sfanta impartasanie apoi mi-am vazut multumita de viata.. Spovedania adevarata din punctul meu de vedere este prezenta continua in fiecare clipa a prezentei Lui Hristos in fata/inima noastra. Am cunoscut un parinte care dupa fiecare cuvant (aproape) spunea; Doamne iarta-ma. Doamne miluieste-ma. spunea usor ca o rasuflare, ca un oftat, in taina dar suficient sa il auzi daca erai atent.. Odata l-am intrebat de ce asa? Mi-a spus, pentru ca Hristos ma vede pururi si daca uit ceva la spovedanie sa cer iertare din timp.. De aceea indraznesc sa spun, sa nu facem din spovedanie un formalism, un lucru ce trebuie infaptuit in post si gata. Sa ne fie viata o spovedanie continua. Amin!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.01.2009, 21:47:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Spovedania nu trebuie sa se termine niciodata. A trecut postul dar spovedania nu se face DOAR in post. Te spovedesti cu adevarat Nu atunci cand mergi la parintele ii spui, parinte am facut asta si asta..am luat (sau nu) Sfanta impartasanie apoi mi-am vazut multumita de viata.. Spovedania adevarata din punctul meu de vedere este prezenta continua in fiecare clipa a prezentei Lui Hristos in fata/inima noastra. Am cunoscut un parinte care dupa fiecare cuvant (aproape) spunea; Doamne iarta-ma. Doamne miluieste-ma. spunea usor ca o rasuflare, ca un oftat, in taina dar suficient sa il auzi daca erai atent.. Odata l-am intrebat de ce asa? Mi-a spus, pentru ca Hristos ma vede pururi si daca uit ceva la spovedanie sa cer iertare din timp.. De aceea indraznesc sa spun, sa nu facem din spovedanie un formalism, un lucru ce trebuie infaptuit in post si gata. Sa ne fie viata o spovedanie continua. Amin!
Pai de facdm di Taina Spovedaniei, un simplu formalism, mai nimic nu am realizat, pentru ca nici indreptarea cea curata si adevarata nu va veni. Cainta permanenta a pacatelor savarsite, trebuie a fi, o stare continua draga Jenica. Apoi mai este un aspect, legatura cu Duhovnicul trebuie a fi o permanenta si cum poate fi ea o permanenta, decat de a merge cat mai des la Biserica, nu numai Duminica sau de Sfintele Sarbatori. Iti dau un exemplu, in cea ce ma priveste, pentru ca cele traite trebui spuse :de fiece data ce intru in Biserica si dau cu ochii de Parintele meu Duhovnic, prima intrebare ce mi-o pune este: "cum merge d'le Stefan "? (asa mi se adreseaza dupa al doilea nume) . Intru in pamant efectiv Jenica, mai ales cand am ceva in neregula pe suflet. Pentru ca intrebarea lui la cele pacatuite se refera, la cele grele de pe suflet si atunci tot timpul incerc sa merg efectiv in varful picioarelor, cum se spune, pentru ca la reantalnirea cu Parintele sa nu am mari abateri, greseli , pentru ca efectiv nu vreau sa-l mahnesc pentru cele rele ale mele. Ma ajuta enorm Jenica draga, aceste intalniri cat mai dese cu Duhovnicul meu. Imens ma ajuta , aceasta continuitate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.01.2009, 09:23:21
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Cristi. Si am scris acestea pentru noi (deci si ptr. mine) toti, nu ca o atotstiitoare ci ca un inndemn. Sa cautam sa ne spovedim si in afara posturilor. S-a mai vorbit despre acestea pe forum dar e bine sa repetam unele. Bucurii sa aveti in noul an..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 14:43:05
un fel de spovedanie !? ducesa Pocainta 15 11.07.2011 07:33:05
Rugaciunea de la Spovedanie scomanescu Intrebari utilizatori 0 18.03.2011 23:03:47
Spovedanie mirc Generalitati 29 28.04.2010 16:07:32
spovedanie cleopa Preotul 5 02.07.2008 22:28:11