Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.01.2010, 01:15:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Glykis, de impartasanie este intotdeauna nevoie. Nu putem trai fara mancare si apa o saptamana, dar fara trupul si sangele lui Hristos putem luni de zile?
Da, putem trai fara Impartasanie, atunci cand suntem opriti de la ea.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sa stii ca nu te critic, stiu bine ca asa se spune in Romania in majoritatea regiunilor (Ardealul face exceptie din cate am inteles) si asa gandeam si eu mai demult. Si nici nu zic ca putem noi schimba ceva printr-un fel de revolta ;-) Ele se vor schimba incetul cu incetul, daca vrea Dumnezeu sa ne lumineze mintile si inimile.
Avand in vedere ca la Judecata vom fi judecati cu romanii, ar trebui sa tinem traditia romanilor, nu a grecilor, a vesticilor sau a altora...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.01.2010, 16:01:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Da, putem trai fara Impartasanie, atunci cand suntem opriti de la ea.
Sigur. Dar daca nu suntem opriti?
Tocmai, ca orpirea trebuie sa ne doara. Trebuie sa ne doara ca (daca) nu ne putem impartasi des. Or, acum a ajuns in unele parti un lucru normal.
In primele secole crestinii se impartaseau la fiecare liturghie. Si sfantul Ioan Gura de aur critica practica neimopartasirii daca nu exista oprire pentru pocainta de pacate grave.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Avand in vedere ca la Judecata vom fi judecati cu romanii, ar trebui sa tinem traditia romanilor, nu a grecilor, a vesticilor sau a altora...
Ei, unde scrie ca vom fi judecati ca roamani?
Vom fi judecati ca oameni, ca crestini, ca ortodocsi.
Urmam traditia bisericii locale in care ne aflam. Si bineinteles sfaturile duhovnicului.
Tu daca te afli in Biserica Romana, si au un duhovnic roman care iti cere sa te impartasesti rar, este normal sa urmezi aceasta traditie. Eu nefiind in Biserica Romana si avand un duhovnic de alta traditie pe el il urmez.
Eu vorbesc aici si in general, nu dau sfaturi ce sa faca fiecare, pun problema putin la nivel teologic, ca o baza de discutie si de o eventuala schimbare in viitor a traditiilor care s-au indepartat de traditia originara.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.01.2010, 17:56:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multumesc mult Geo.
Primul tau raspuns m-a lamurit. Nu se posteste intre Craciun si 1 Ianuarie si se da dezlegare pentru impartasit. Mi se pare si logic.
Si partea cu mancatul de porc, eu sper ca te referi la noaptea dintre 24 si 25 decembrie. Apoi se poate manca normal pana la Ajunul de Boboteaza de fapt.
Am inteles bine?
Atunci am putea sa mergem toti la impartasit in aceste zile.
Cu al doilea mesaj n-am inteles ce ai vrut sa spui.
Eu nu m-aș împărtăși în aceste zile.Doar dacă ar fi vreo urgență(boală,naștere,plecare din țară, drum lung).
Am postit,m-am spovedit,împărtășit în post.Acum am mâncat de toate,carne,am băut și puțin vin,m-am bucurat cu familia și cu prietenii așa cum spune datina din străbuni.
Tot ce este prea mult strică.Mai spunea cineva pe aici - să nu cădem în extreme că nu este plăcut lui Dumnezeu și nici să judecăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.01.2010, 18:19:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Vom fi judecati ca oameni, ca crestini, ca ortodocsi.
VA sosi pentru fiecare clipa... si atunci vom vedea cum vom fi judecati.

Greselile pentru care vom fi judecati, se impart in patru feluri:
  1. Rautatile pe care le facem noi;
  2. Rautatile pe care le fac altii din cauza noastra;
  3. Bunatatile pe care nu le-am facut;
  4. Bunatatile pe care nu le-au , facut altii, impiedicati de noi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.01.2010, 20:26:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
VA sosi pentru fiecare clipa... si atunci vom vedea cum vom fi judecati.

Greselile pentru care vom fi judecati, se impart in patru feluri:
  1. Rautatile pe care le facem noi;
  2. Rautatile pe care le fac altii din cauza noastra;
  3. Bunatatile pe care nu le-am facut;
  4. Bunatatile pe care nu le-au , facut altii, impiedicati de noi.
Vezi, deci unde intra apartenenta nationala aici? ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.01.2010, 21:13:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Eu nu m-aș împărtăși în aceste zile.Doar dacă ar fi vreo urgență(boală,naștere,plecare din țară, drum lung).
Am postit,m-am spovedit,împărtășit în post.Acum am mâncat de toate,carne,am băut și puțin vin,m-am bucurat cu familia și cu prietenii așa cum spune datina din străbuni.
Tot ce este prea mult strică.Mai spunea cineva pe aici - să nu cădem în extreme că nu este plăcut lui Dumnezeu și nici să judecăm.
Totusi, Dorina, pana la urma, de ce este atat de incompatibila bucuria sarbatorii (cu tot ce comporta ea) cu impartasania? Mi se pare ca dimpotriva, ca asa ar trebui sa fie, o sarbatoare (indiferent daca cade in post sau nu) se serbeaza in primul rand prin impartasanie, si in al doilea prin bucuriile omenesti - mancare, etc. Acestea devin astfel o continuare a liuturghiei, o 'liturghie dupa liturghie'.
Nu cred ca esre o exagerare impartasania deasa pentru un crestin care se straduieste sa nu faca pacate si care se spovedeste des.
Primii crestini, pana prin secolul 5 (in unele regiuni si mai tarziu), asa traiau si orice altceva parea nefiresc. De ceea exista si regula ca daca cineva nu se impartaseste trei duminici la rand fara un motiv binecuvantat este considerat excomunicat pana face pocainta (iesind bineinteles afara cand se striga 'usile, usile'!).
Liturghia fara impartasanie este, pana la urma, ca o masa mare unde am fost invitati dar nu mancam, ci doar admiam bucatele.

Repet, eu inteleg ca in Romania nu este asa, dar incerc sa spun ca nu neaparat traditia romaneasca este cea mai corecta din cate exista.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.01.2010, 21:28:20
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Totusi, Dorina, pana la urma, de ce este atat de incompatibila bucuria sarbatorii (cu tot ce comporta ea) cu impartasania? Mi se pare ca dimpotriva, ca asa ar trebui sa fie, o sarbatoare (indiferent daca cade in post sau nu) se serbeaza in primul rand prin impartasanie, si in al doilea prin bucuriile omenesti - mancare, etc. Acestea devin astfel o continuare a liuturghiei, o 'liturghie dupa liturghie'.
Nu cred ca esre o exagerare impartasania deasa pentru un crestin care se straduieste sa nu faca pacate si care se spovedeste des.
Primii crestini, pana prin secolul 5 (in unele regiuni si mai tarziu), asa traiau si orice altceva parea nefiresc. De ceea exista si regula ca daca cineva nu se impartaseste trei duminici la rand fara un motiv binecuvantat este considerat excomunicat pana face pocainta (iesind bineinteles afara cand se striga 'usile, usile'!).
Liturghia fara impartasanie este, pana la urma, ca o masa mare unde am fost invitati dar nu mancam, ci doar admiam bucatele.

Repet, eu inteleg ca in Romania nu este asa, dar incerc sa spun ca nu neaparat traditia romaneasca este cea mai corecta din cate exista.
Bine ai spus"tradiția românească"!Am învățat mai întâi de a bătrânii din biserică și de acasă anumite reguli nescrise pe care mă simt datoare să le duc mai departe pentru că mi se par de bun simț.
Deși am o vârstă eu încă nu am curajul să mă împărtășesc atât de des și fără o pregătire temeinică. Nu combat pe nimeni, încerc să nu judec.Fiecare lucrează așa cum este îndrumat de duhovnicul său.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.01.2010, 22:44:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fani, pacat ca noi, cei de acum, nu mai avem viata curata a primilor crestini! Daca tot e sa ne raportam la ei, sa luam toate aspectele, nu doar partile convenabile...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.01.2010, 22:45:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Bine ai spus"tradiția românească"!Am învățat mai întâi de a bătrânii din biserică și de acasă anumite reguli nescrise pe care mă simt datoare să le duc mai departe pentru că mi se par de bun simț.
Deși am o vârstă eu încă nu am curajul să mă împărtășesc atât de des și fără o pregătire temeinică. Nu combat pe nimeni, încerc să nu judec.Fiecare lucrează așa cum este îndrumat de duhovnicul său.
Sa nu uitam si de cele 9 porunci ale Bisericii noastre Ortodoxe ! Foarte bine ai punctat , Dorina !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.01.2010, 00:00:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fani, pacat ca noi, cei de acum, nu mai avem viata curata a primilor crestini! Daca tot e sa ne raportam la ei, sa luam toate aspectele, nu doar partile convenabile...
Da, este adevarat ce spui. Primii crestini traiau mereu cu sub amenintarea martiriului. Asa ar trebui sa traim si noi - mutatis mutandis pentru epoca noastra, cand (in Europa) nu exista aceeasi amenintare fizica.

Nu trebuie sa uitam insa ca si printre primii crestini au fost slabiciuni si pacate cat cuprinde, nu trebuie sa ii idealizam in masa. Au fost si apostati (deci mai slabi, care cedau si nu aveau curajul sa fie martiri dar reveneau eventualm cand mai trecea persecutia), au fost si tot felul de alti pacatosi, de care vorbeste si Sf. Pavel in epistole. Si acestia se impartaseau mereu... Pe atunci, impartasania nu era considrata in acelasi fel. Se impartaseau cei care erau botezati si nu faceau pocainta pentru un pacat grav (omor, avort, apostazie etc). Impartasania constituie trupul lui Hristos, biserica.

Este adevarat ca practica impartasaniei mai rare a aparut atunci cand tot imperiul s-a crestinat, deci multi erau crestini 'sociali', de forma, sau mai caldicei.
Si acum, unii sunt crestini mai caldicei, sau mai incepatori, sau mai pe jumatate. Nici eu nu cred ca ar fi bine ca toata lumea care vine la biserica sa se impartaseasca.. Zic de cei care von mereu, si incearca sa duca o viata crestina. Acestora, duhovnicul le poate da binecuvantarea sa se impartaseasca des.
Cunosc si biserici romanesti aici in occident unde se face asa, chiar cea de la Bruxelles. Episcopul de care tin parohiile din Belgia si Franta, IPS Iosif, este foarte favorabil acestei practici.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Icoana Mantuitorului nu se mai saruta daca te-ai impartasit? Heurtebise Impartasania (Taina Euharistiei) 23 06.05.2011 12:32:42
MITROPOLITUL CORNEANU S-A IMPARTASIT CU CATOLICII orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 3 28.05.2008 15:37:58
Sarbatori fericite! ancah Generalitati 57 01.01.2008 21:49:47
Slujba post Craciun motiff Generalitati 1 20.11.2006 12:18:10