Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.07.2009, 16:46:18
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Totusi asta e problema voastra.. ?
Sunteti romani in tara voastra si nu ar trebui sa va deranjeze un drapel !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.07.2009, 16:47:58
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Prezenta tricolorului romanesc in fata Bisericii, nu este un lucru rau. Semnificatia consta in recunoasterea, de catre Biserica, a statului roman, pe teritoriul caruia se afla si definirea poporului pe care-l pastoreste. Nu acelasi lucru pot sa spun despre steagul uniunii europene, pe care si eu l-am vazut in fata unei Biserici, alaturi de tricolor.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.07.2009, 17:14:25
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Totusi asta e problema voastra.. ?
Sunteti romani in tara voastra si nu ar trebui sa va deranjeze un drapel !
Simplu si bine spus. Mai ales cel national!
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.07.2009, 17:24:39
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un parinte cunoscut de pe Athos imi spunea ca : "...odata intrat nationalismul in biserica, biserica nu mai este ce trebuie sa fie"
Ortodoxia era dupa parerea dumnealui (si nu numai) UNIVERSALA.
Exagerarile merg pina la borduri tricolore in fresca samd.
Cunosc oameni de diferite nationalitati care sint ortodocsi nu cred ca trebuie sa le bagam pe nas tot timpul ca sint "altfel" decit noi!
Steagurile pe biserica sint duh lumesc indiferent ca sint steaguri ale tarii, UE, NATO, ONU sau a altor organizatii din care facem noi sau altii parte.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.07.2009, 17:33:25
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Un parinte cunoscut de pe Athos imi spunea ca : "...odata intrat nationalismul in biserica, biserica nu mai este ce trebuie sa fie"
Ortodoxia era dupa parerea dumnealui (si nu numai) UNIVERSALA.
Exagerarile merg pina la borduri tricolore in fresca samd.
Cunosc oameni de diferite nationalitati care sint ortodocsi nu cred ca trebuie sa le bagam pe nas tot timpul ca sint "altfel" decit noi!
Steagurile pe biserica sint duh lumesc indiferent ca sint steaguri ale tarii, UE, NATO, ONU sau a altor organizatii din care facem noi sau altii parte.
Bmd, si daca cumva suntem amenintati sa fim cuceriti ce ar trebui sa facem? Sa ne lasam cuceriti si sa speram ca-i vom converti pe cuceritori la ortodoxism? Din ceea ce spui ar trebui sa lasam balta orice valoare nationala si sa ne amestecam in cultura mondiala.
Poate inteleg eu gresit si poate sunt cam dur in exprimare, de aceea nu vreau sa fie cu suparare.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.07.2009, 17:58:43
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Un parinte cunoscut de pe Athos imi spunea ca : "...odata intrat nationalismul in biserica, biserica nu mai este ce trebuie sa fie"
Ortodoxia era dupa parerea dumnealui (si nu numai) UNIVERSALA.
Exagerarile merg pina la borduri tricolore in fresca samd.
Cunosc oameni de diferite nationalitati care sint ortodocsi nu cred ca trebuie sa le bagam pe nas tot timpul ca sint "altfel" decit noi!
Steagurile pe biserica sint duh lumesc indiferent ca sint steaguri ale tarii, UE, NATO, ONU sau a altor organizatii din care facem noi sau altii parte.
mulțumim pentru versiunea anglo-marxistă asupra stiagurilor, păcat că nu sunt Martorii de Iehova pe forum ca să ai cu cine discuta despre cât de dăunătoare îs "cârpile naționale"
ști ce fac frații noștrii ortodocși dacă din greșeală intră într-o biserică unde liturghia nu este în rusă ? sau ceilalți frați mai de la sud ce fac dacă trece cineva cu simboluri otomane prin biserică ?

voi ăștia din prima generație sunteți foarte stresanți, nu sunteți pe deplin integrați dar aveți impresia că sunteți mari și deștepți
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.07.2009, 18:05:23
miruna372 miruna372 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Mesaje: 4
Implicit intrebare politica

Intrebarea ta este politica deci tacerea in cazul asta e cel mai bun raspuns. Eu aleg totusi sa-ti raspund. In Europa sunt biserici care au steaguri arborate pe ele. Prietenii tai sunt probabil fani UE(?! sic). UE este o entitate gogoritica, lipsita de esenta, este o dama de lux cu veleitati de iubiri comunitare pentru care promovarea viciului si stergerea identitatii nationale sunt principalele deziderate. Vrea iubire exclusiva, fara frontiere... dar exclusiva. Ia bani de la toti si se da celor care-i satisfac capriciile, cu bonusul banilor jefuiti de la cei mai saraci. Un fel de caritas al anilor nostri. Sa fie asta un motiv?

Doar curiozitate.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.07.2009, 18:05:32
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

SA FIM CUCERITI IN BISERICA?
Si daca avem steag pe biserica nu mai putem fi cuceritii?
Prietene cu nu vorbesc de dragul de a vorbii asa ca presupun ca n-ai inteles. Inca odata: poti sa pui oricite rinduri de steaguri peste tot (primarie, brutarie, drogherie, la nea Ilie samd) dar pe biserica nu-si au locul! Nu stiu ce virsta ai dar crede-ma ca eroii nu filfaie steagurile dinainte de razboi (am vazut in Revolutie treaba asta)
Nu-ti cere nimeni sa te amesteci cu cultura mondiala ci sa lasi usa bisericii deschisa pentru toti indiferent de natiune, culoarea,....
Sper sa nu intelegi acum ca am spus sa amestecam ortodoxia cu alte confesiuni/religii CA N_AM SPUS!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.07.2009, 18:10:47
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CosminPopescu, baietica, tie iti lipseste o doaga! Aia centrala. Vai de tine ca tare esti de plins.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.07.2009, 18:14:04
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
CosminPopescu, baietica, tie iti lipseste o doaga! Aia centrala. Vai de tine ca tare esti de plins.
asta e cumva o insultă ?
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
la ce biserici mergeti? roxanapopa70 Despre Biserica Ortodoxa in general 4 07.05.2012 18:38:51
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Cate biserici ortodoxe canonice sunt in SUA? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 30.03.2009 23:29:47
Corul Biserici sunt oameni BogdanBogdan Generalitati 1 19.03.2008 13:16:49