Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2006, 00:21:58
Gaspar Gaspar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2006
Mesaje: 5
Implicit

Doresc o explicare a pildei economului si in special cum il priveste Hristos pe econom
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2007, 06:47:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt curioasa sa stiu care o fi pilda asta a economului, ca eu nu am auzit de ea...

sa fie vorba despre Pilda Talantilor, si economul sa fie cel care a ascuns talantul ca sa nu se piarda ??
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.03.2007, 00:08:15
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gaspar
Doresc o explicare a pildei economului si in special cum il priveste Hristos pe econom
Economul este PREOTULCARE ,ESTE IN PERICOL IN LUMEA ASTA DE A FI ALUNGAT DE SATANA SI DE ACEEA EL SE PUNE BINE CU SUPUSII, adica cu oamenii si le iarta din datoria fata de stapin ,adica el iarta pacatele oamenilor si prin asta face un furt fata de satana care este stapinul acestei lumi,deci de aceea HRISTOS IL NUMESTE SLUGA BUNA si-i spune ca il va pune peste multe.Mi s-a parut cel mai greu de inteles aceasta pilda pina ce am citit o predica a par. ARSENIE BOCA,ADMIRABILA in cartea CUVINTE VII, CARE MERITA CITITA PT. EA CUPRINDE MULTE PREDICI ALE PARINTELUI SI TOATE AU O PROFUNZIME DEOSEBITA,profunzimea unui sfint care vorbeste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2007, 05:26:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ma gandesc ca despre aceasta pilda vorbiti, din Luca, cap. 12:

42. Si a zis Domnul: Cine este iconomul credincios si intelept pe care stapanul il va pune peste slugile sale, ca sa le dea, la vreme, partea lor de grau?
43. Fericita este sluga aceea pe care, venind stapanul, o va gasi facand asa.
44. Adevarat va spun ca o va pune peste toate avutiile sale.
45. Iar de va zice sluga aceea in inima sa: Stapanul meu zaboveste sa vina, si va incepe sa bata pe slugi si pe slujnice, si sa manance, si sa bea si sa se imbete,
46. Veni-va stapanul slugii aceleia in ziua in care ea nu se asteapta si in ceasul in care ea nu stie si o va taia in doua, iar partea ei va pune-o cu cei necredinciosi.
47. Iar sluga aceea care a stiut voia stapanului si nu s-a pregatit, nici n-a facut dupa voia lui, va fi batuta mult.
48. Si cea care n-a stiut, dar a facut lucruri vrednice de bataie, va fi batuta putin. Si oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, si cui i s-a incredintat mult, mai mult i se va cere.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.10.2007, 07:26:19
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

e vorba de oameni intelepti in Domnul, nicidecum de bogatasi.
Apostolii sunt un bun exemplu. Si unii preoti. Si mai sunt oameni pe care doar Domnul ii stie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.10.2007, 20:30:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:dozingoff: faceti-ma si pe mine sa inteleg: aici discutati in general, sau va referiti la un anumit capitol din NT?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.10.2007, 16:36:52
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Poi e vorba de Duhul Sfant care este adevaratul iconom al binelui......

economia? omul shi zgarcenia lui? poi asta n-are nimic deaface cu pilda respectiva ca aici la noi, la oameni e vorba de iubirea de argintzi care este aspru pedepsita... dar nu este vorba despre oasandirea averiilor sau a gospodaririi, sau chivernisirii banului sau alte lucruri legate de bani ca se osandeshte doar patima iubirii de argintzi, de a-tzi pune increderea in multzimea lor shi devenind in final robul shi paznicul lor ratacindu-te shi pierzandu-tzi timpul mantuirii in ratacirea din pustiul argintzilor, al galbenilor, al conturilor bancare... deci o astfel de economie a iubirii patimashe a argintzilor nu a bincuvantat Dumnezeu...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.10.2007, 20:51:00
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gaspar
Doresc o explicare a pildei economului si in special cum il priveste Hristos pe econom
Parabola despre iconomul necredincios. Ev. Luca 16,1-9.
1. Si zicea si catre ucenicii Sai: Era un om bogat care avea un iconom si acesta a fost parat lui ca-i risipeste avutiile.
2. Si chemandu-l, i-a zis: Ce este aceasta ce aud despre tine? Da-mi socoteala de iconomia ta, caci nu mai poti sa fii iconom.
3. Iar iconomul a zis in sine: Ce voi face ca stapanul meu ia iconomia de la mine? Sa sap, nu pot; sa cersesc, mi-e rusine.
4. Stiu ce voi face, ca sa ma primeasca in casele lor, cand voi fi scos din iconomie.
5. Si chemand la sine, unul cate unul, pe datornicii stapanului sau, a zis celui dintai: Cat esti dator stapanului meu?
6. Iar el a zis: O suta de masuri de untdelemn. Iconomul i-a zis: Ia-ti zapisul si, sezand, scrie degraba cincizeci.
7. Dupa aceea a zis altuia: Dar tu, cat esti dator? El i-a spus: O suta de masuri de grau. Zis-a iconomul: Ia-ti zapisul si scrie optzeci.
8. Si a laudat stapanul pe iconomul cel nedrept, caci a lucrat intelepteste. Caci fiii veacului acestuia sunt mai intelepti in neamul lor decat fiii luminii.
9. Si Eu zic voua: Faceti-va prieteni cu bogatia nedreapta, ca atunci, cand veti parasi viata, sa va primeasca ei in corturile cele vesnice.

Eu cred ca aceasta este pilda.
De la inceput trebuie subliniat ca iconomul nu este stapanul averii, pe care o administreaza doar in mod temporar. Situatia este asemanatoare cu aceea a celorlalti muritori: tuturor le-au fost incredintate averi ce nu le apartin si de care trebuie sa se foloseasca cu intelepciune, in vederea mantuirii. Fara indoiala ca termenul de
"avutii" trebuie luat aici intr-un sens foarte larg. Nu poate fi vorba numai de bunuri materiale, ci si de toate imprejurarile din viata omului, situatii sau evenimente, care ii ofera posibilitatea, daca lucreaza cu chibzuinta, sa-si adune prin ele bogatii in ceruri. Activitatea aparent cea mai legata de pamant si mai straina de cele sfinte se poate preface in cale catre Dumnezeu.
Care este pacatul iconomului? Mantuitorul spune ca el risipeste avutiile celui bogat. este deci vorba de o intrebuintare nepotrivita a darurilor primite, acelasi pacat de care se facuse vinovat si fiul risipitor. se constata mereu ca cel ce risipeste, adica face uz in mod gresit atat de insusirile proprii, cat si de bunurile incredintate, este chemat sa dea socoteala.
In final, se foloseste cu intelepciune de bogatiile ce nu ii apartin, dar de care mai dispune inca. Actul lui este laudat de stapan, desi el avea drept urmare pagubirea acestuia. Dumnezeu nu tine seama de numeroasele greseli, daca telul urmarit este dobandirea mantuirii.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O pilda ioan cezar Generalitati 10 20.12.2012 18:37:03
Incredibila pilda annajanette Generalitati 5 23.06.2010 13:00:20
Pilda magilor ILaura Mari Duhovnici si predicile lor 0 24.11.2008 14:28:50