Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2012, 09:23:48
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit Numele Lui Iisus Hristos

Daca numaram literele de la primul Nume al Mantuitorului nostru Iisus Hristos, vom putea observa ca sunt 5 cinci litere (Iisus) iar al doilea Lui Nume contine 7 sapte litere (Hristos) si daca stam bine sa ne gandim noi asa, Mantuitorul nostru Iisus Hristos a spus ca El este Painea coborata din cer si ca, daca nu mancam din aceasta Paine cereasca, (asa cum au mancat evreii mana cereasca trimisa de Dumnezeu pt. ei), nu vom avea viata vesnica.
1) Prima inmultire a painilor este a celor cinci paini si doi pesti. Primul Lui Nume, Iisus, este din 5 litere corespunzatoare celor 5 cinci paini. (Iisus)
2) A doua inmultire a painilor este a celor sapte paini si cativa pestisori. Al doilea Lui Nume, Hristos, este din 7 sapte litere corespunzatoare celor 7 sapte paini (Hristos) la fel ca si cuvantul grecesc ICHTHYS= Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Salvatorul lumii (ichthys= 7 sapte litere, ἰχθύς = 5 cinci litere), cifra 7 sapte fiind considerata cifra sfanta si este repetata de foarte multe ori in Sfanta Biblie.
__________________
Noul Testament, Matei 22-29: "Raspunzand, Iisus le-a zis: Va rataciti, nestiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."

Motto: Crede si cerceteaza!
"Adevarul Te Va Elibera!"

Doamne ajuta, cui saruta Sfanta Crucea Ta,
Si se roaga, si se inchina, insemnandu-se cu Ea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.04.2013, 22:50:30
Aristarh Aristarh is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2012
Locație: Toplita ,jud Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Smile Ai gresit,,,

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana Vezi mesajul
Daca numaram literele de la primul Nume al Mantuitorului nostru Iisus Hristos, vom putea observa ca sunt 5 cinci litere (Iisus) iar al doilea Lui Nume contine 7 sapte litere (Hristos) si daca stam bine sa ne gandim noi asa, Mantuitorul nostru Iisus Hristos a spus ca El este Painea coborata din cer si ca, daca nu mancam din aceasta Paine cereasca, (asa cum au mancat evreii mana cereasca trimisa de Dumnezeu pt. ei), nu vom avea viata vesnica.
1) Prima inmultire a painilor este a celor cinci paini si doi pesti. Primul Lui Nume, Iisus, este din 5 litere corespunzatoare celor 5 cinci paini. (Iisus)
2) A doua inmultire a painilor este a celor sapte paini si cativa pestisori. Al doilea Lui Nume, Hristos, este din 7 sapte litere corespunzatoare celor 7 sapte paini (Hristos) la fel ca si cuvantul grecesc ICHTHYS= Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Salvatorul lumii (ichthys= 7 sapte litere, ἰχθύς = 5 cinci litere), cifra 7 sapte fiind considerata cifra sfanta si este repetata de foarte multe ori in Sfanta Biblie.
Nu are nici o legatura ce ai scris cu numele lui Hristos Iisus.Hristos ,in greceste vine de la Masiach, sau Mesia ,unsul lui Iah,,,,iar Iisus ,de la Yehoshua ,in ebraica ,Iehova este Mantuitor ,deci cu referire la rolul sau de reprezentare perfecta a Tatalui sau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.04.2013, 00:38:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana Vezi mesajul
Daca numaram literele de la primul Nume al Mantuitorului nostru Iisus Hristos, vom putea observa ca sunt 5 cinci litere (Iisus) iar al doilea Lui Nume contine 7 sapte litere (Hristos) si daca stam bine sa ne gandim noi asa, Mantuitorul nostru Iisus Hristos a spus ca El este Painea coborata din cer si ca, daca nu mancam din aceasta Paine cereasca, (asa cum au mancat evreii mana cereasca trimisa de Dumnezeu pt. ei), nu vom avea viata vesnica.
1) Prima inmultire a painilor este a celor cinci paini si doi pesti. Primul Lui Nume, Iisus, este din 5 litere corespunzatoare celor 5 cinci paini. (Iisus)
2) A doua inmultire a painilor este a celor sapte paini si cativa pestisori. Al doilea Lui Nume, Hristos, este din 7 sapte litere corespunzatoare celor 7 sapte paini (Hristos) la fel ca si cuvantul grecesc ICHTHYS= Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Salvatorul lumii (ichthys= 7 sapte litere, ἰχθύς = 5 cinci litere), cifra 7 sapte fiind considerata cifra sfanta si este repetata de foarte multe ori in Sfanta Biblie.
Interesante și ziditoare legături ai făcut tu; prin Duhul Sfânt(spun eu).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.04.2013, 07:30:21
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Interesante și ziditoare legături ai făcut tu; prin Duhul Sfânt(spun eu).
Nu neaparat. Numerologia, si pe undeva pe acolo bate, nu are nici o legatura cu credinta. Cautam sensuri acolo unde nu sunt in loc sa ne preocupan de ceea ce conteaza. Daca cei cu adevarat in masura (sfinti, teologi...) nu au facut-o ne punem noi sa cautam sensuri ascunse. NU. Daca erau alte numere se gaseau alte semnificatii, asa ca...
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.04.2013, 00:26:13
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La fel cum stapanitorul lumii acesteia nu are nimic in Hristos la fel de putina legatura au cu numele Sau si diversele alegatii oculte pe sistem gematria.Daca tot cautam un sens,de parca ar mai fi nevoie,pentru numele Sau atunci versetele din Ioan 14:13-14 pot fi un inceput cu adevarat curat.Sa ceara cineva ceva ,,in numele Lui" inseamna in cultura acelor timpuri ,,de dragul Lui".In cazul Mantuitorului ,,de dragul Lui"inseamna potrivit dorintei si scopului Sau de a aduce glorie Tatalui,de a implini voia Tatalui spre slava Sa,lucru pe care l-a facut in fiecare clipa Hristos.Dupa cum retraducea un comentator cele doua versete ,,Si orice veti cere de dragul Meu (adica potrivit cu dorinta si scopul Meu de a aduce glorie Tatalui) voi face pt ca Fiul sa aduca glorie Tatalui.Puteti sa-mi cereti orice de dragul Meu (aduca potrivit cu voia Mea de a-L proslavi pe Tatal)si voi face".Aceste aspecte vin sa intareasca primele cereri din rugaciunea,, Tatal Nostru"si anume sfintirea Numelui Tatalui si implinirea voii Sale.Pun in ordinea corecta prioritatile rugaciunii si vietii unui credincios.Numerologia tine de tarana,sa nu-L coboram la acel nivel trecator pe Cel pe care l-a proslavit Tatal.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 04.04.2013 at 00:28:23.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.04.2013, 09:47:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aristarh Vezi mesajul
Nu are nici o legatura ce ai scris cu numele lui Hristos Iisus.Hristos ,in greceste vine de la Masiach, sau Mesia ,unsul lui Iah,,,,iar Iisus ,de la Yehoshua ,in ebraica ,Iehova este Mantuitor ,deci cu referire la rolul sau de reprezentare perfecta a Tatalui sau.
ai GRESIT. Termenul de Iehova este o inventie tarzie. Yahveh este termenul corect
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.05.2013, 19:32:05
MirelF MirelF is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2013
Locație: Bihor, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana Vezi mesajul
Daca numaram literele de la primul Nume al Mantuitorului nostru Iisus Hristos, vom putea observa ca sunt 5 cinci litere (Iisus) iar al doilea Lui Nume contine 7 sapte litere (Hristos) si daca stam bine sa ne gandim noi asa, Mantuitorul nostru Iisus Hristos a spus ca El este Painea coborata din cer si ca, daca nu mancam din aceasta Paine cereasca, (asa cum au mancat evreii mana cereasca trimisa de Dumnezeu pt. ei), nu vom avea viata vesnica.
1) Prima inmultire a painilor este a celor cinci paini si doi pesti. Primul Lui Nume, Iisus, este din 5 litere corespunzatoare celor 5 cinci paini. (Iisus)
2) A doua inmultire a painilor este a celor sapte paini si cativa pestisori. Al doilea Lui Nume, Hristos, este din 7 sapte litere corespunzatoare celor 7 sapte paini (Hristos) la fel ca si cuvantul grecesc ICHTHYS= Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Salvatorul lumii (ichthys= 7 sapte litere, ἰχθύς = 5 cinci litere), cifra 7 sapte fiind considerata cifra sfanta si este repetata de foarte multe ori in Sfanta Biblie.
Ce propui ? Astea sunt doar niste lucruri de care SECTANTII au nevoie pentru "propovaduirea" unei Evanghelii mincinoase. Numerologia, horoscoapele, ghicitul sunt diavolesti!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.05.2013, 17:07:03
Eduard S Eduard S is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2013
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Smile

Numele in evreieste era Yeshua. In unele scrieri traduse se spunea Iason, apoi Iesous care la noi a dat Iisus. Christos sau Hristos este doar traducerea in greceste a termenului Mesia, care inseamna Unsul. E interesanta toata povestea aia cu literele, dar nu cred ca e bine sa ne preocupe mai mult numele Lui decat faptele uimitoare pe care Le-a facut.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.06.2013, 20:33:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Numele lui Iisus Hristos

Orice necaz te-ar lovi, orice neplăcere ți s-ar întâmpla, tu să spui: "Voi răbda aceasta pentru Iisus Hristos!" Numai să spui așa și îți va fi mai ușor.

Orice necaz te-ar lovi, orice neplăcere ți s-ar întâmpla, tu să spui: "Voi răbda aceasta pentru Iisus Hristos!" Numai să spui așa și îți va fi mai ușor. Căci numele lui Iisus Hristos este puternic: datorită lui, toate necazurile se vor potoli, diavolii vor pieri, supărarea și descurajarea ta vor înceta când vei repeta dulcele Lui nume. "Doamne! Dă-mi răbdare, mărime de suflet și blândețe! Doamne! Dă-mi să-mi văd greșelile mele și să nu osândesc pe nimeni!"


Sfântul Antonie
(Ne vorbesc Stareții de la Optina, Editura Egumenița, 2007, p. 230)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.07.2013, 21:08:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Numele lui Iisus

Când iubim pe cineva omenește atunci noi, cu un simțământ plăcut, rostim numele persoanei iubite și nu obosim repetându-l. Așa trebuie să se întâmple și cu numele Domnului.

Nu este de prisos să subliniez că în rugăciunea Numelui lui Iisus nu este nimic automat sau magic. Dacă noi nu ne vom strădui să păzim poruncile Lui, atunci zadarnică va fi chemarea Numelui. El Însuși a spus: "Mulți îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în Numele Tău am proorocit și nu în Numele Tău am scos demoni și nu în Numele Tău minuni multe am făcut?". Și atunci voi mărturisi lor. Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine, cei ce lucrați fărădelegea" (Matei 7, 22-23). Este important ca noi să ne asemănăm lui Moise care și-a dus sarcina cu răbdare, parcă văzând pe Cel nevăzut (cf. Evrei 11, 27) și să-L chemăm pe El cu conștiința legăturii ontologice a Numelui cu Cel Numit, cu Persoana lui Hristos. Iubirea față de El va crește și se va desăvârși pe măsura ce se înmulțește și se adâncește cunoașterea noastră despre viața Dumnezeului prea-iubit. Când iubim pe cineva omenește atunci noi, cu un simțământ plăcut, rostim numele persoanei iubite și nu obosim repctându-l. Așa trebuie să se întâmple eu numele Domnului. Când persoana iubită de noi își dezvăluie, din ce în ce mai mult, darurile sale, atunci crește și prețuirea noastră pentru ea și privim la noile ei trăsături cu multă bucurie. Așa se întâmplă cu Numele lui Iisus Hristos. Noi descoperim cu un interes captivant, în Numele Lui, noi taine ale căilor Dumnezeiești și noi înșine devenim purtătorii acelei realități, care se găsește în Nume. Prin această cunoaștere vie noi ne împărtășim cu veșnicia: "Și acesta este viața veșnică: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos, pe Care L-ai trimis" (Ioan 17, 3).
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi și lumea Ta.
Numele Iisus ne-a fost dat de Sus, prin revelație. El vine din sfera Dumnezeirii veșnice și nicidecum nu poate fi o născocire a rațiunii pământești, cu toate că este exprimat printr-un cuvânt creat. Revelația este un act, o energie Dumnezeiască și aparține unui alt plan și transcende energiile cosmice. În slava sa cea mai presus de lume, Numele Iisus este meta-cosmic. Când pronunțăm acest Nume, Hristos, chemându-L să comunice cu noi, atunci El, Cel Ce plinește toate, ne ascultă și noi intrăm într-o legătură vie cu El. (…) Rugându-ne în Numele lui Iisus Hristos, noi neplasăm în fața deplinătății absolute și a Primei Ființe Necreate, și a ființei create. Pentru a intra în sfera acestei plinătăți a Ființei, noi trebuie să-L sălășluim în noi, pentru ca viața Lui să devină și a noastră, prin chemarea Numelui Lui, potrivit făgăduinței: "Cel ce se alipește de Domnul este un Duh cu El " (I Cor. 6, 17). Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul. Eu m-am oprit asupra înțelegerii dogmatice a rugăciunii lui Iisus, pentru că în ultimele decenii mi-a fost dat de multe ori să întâlnesc opinii denaturate în legătură cu practicarea acestei rugăciuni.
(Arhim. Sofronie Saharov, Despre rugăciune, Mănăstirea Piatra-Scrisă, 2002, p.124-126)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia fara numele lui Iisus Hristos delia31 Despre Sfanta Scriptura 10 23.04.2012 13:06:25
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
in numele lui Hristos,OPRITIVA! iulyaan Generalitati 144 01.10.2008 16:04:34
N-am stiut pana atunci de numele lui Iisus Hristos Ioan_Ciobota Generalitati 9 04.10.2007 11:53:51