Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2013, 15:56:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Sfanta Familie si Nasterea Domnului

Nu stiu unde sa pun acest subiect.
Se bazeaza pe articolul de azi d epe site, pe care nu-l inteleg si despre care as vrea sa va intreb.
De fapt aveam un alt fir de comentarii la articolele de pe site, dar acolo vad ca nu prea scrie nimeni si in plus aceasta este o tema de actualitate.

http://www.crestinortodox.ro/craciun...ui-127644.html

Articolul sustine ca nu exista o sfanta familie, ca toata povestea cu Bethleemul si staulul nu exista. Ca o lume intreaga greseste.

Si eu vin sa intreb: Cum asa?

O luam exact ca in Biblie:

1. Iisus s-a nascut din Dumnezeu Tatal si din Fecioara Maria. Esta asa sau nu?
2. Maria a primit pruncul in pantecele ei in vreme ce era in casa lui Iosif. Esta asa, sau nu?

3. Amandoi au primit in vis diverse indemnuri de calatorie de la Cel de Sus, prin Arhanghelul Gabriel.
Si asa au ajuns in Bethleem unde s-au refugiat intr-un grajd de animale.

Deci exista atunci asa: Maria, Iosif si Pruncul Iisus. Este asa sau nu?
Si erau animale in grajd.

Asta este "familia" pe care noi o stim din Biblie. De ce este gresit?
Da, Iisus a avut si tata ceresc, dar pe pamant erau Maria si Iosif.

Nu am inteles inca de ce ortodoxia nu-l recunoaste pe Iosif. Nici nu-l avem ca sfant, desi el apare peste tot in viata lui Iisus si a Mariei. De ce?

Unde este greseala? Unde este raul?
Va rog sa ma lamuriti. De ce articolul acesta?

Mie mi se pare ceva foarte frumos simbolul ieslei. Asa se canta si in colinde, asa spune si Cosbuc in poeziile lui.
Important este sa stim exact cele doua parti ale fiintei lui Iisus: cea cereasca si cea lumeasca.
Dar mie mi se pare ca articolul acesta si negarea ieslei si a lui Iosif tocmai distruge partea lumeasca a lui Iisus Hristos.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote