Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.07.2012, 08:46:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Mitul vitaminei B12 (cobalamina)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Categoric nu cazi mort instant daca nu faci sport, dar e la fel si cu regimul vegetarian fara suplimente de B12, poti trai binemersi si 20 ani dar si cand te prabusesti, te duci la vale bine de tot.
Am fost contrariat de afirmația de mai sus, din moment ce Dumnezeu i-a spus lui Adam: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră."

După un pic de căutare pe net, am găsit un eseu care pare exhaustiv în ce privește acest mit al vitaminei B12 care, se spune, nu s-ar găsi decît în alimente de origine animală: VEGAN MYTH-BUSTER #11

Acolo scrie că această vitamină se găsește în zmeură, iar în alt articol spune că există și în drojdia de bere, plante marine, soia, miso șamd. Or mai fi și alte alimente vegetale care să ne ofere cobalamină. Ce-i drept, sînt puține vegetale în care e prezentă B12, dar asta nu e de speriat deoarece organismul uman are nevoie de o foarte puțină cantitate pentru a trăi sănătos o viață îndelungată. Ceea ce ne lipsește de fapt este cobaltul din alimente, de care în tubul digestiv este folosit pentru a sintetiza natural vitamina B12.

Cît despre vitaminele pe care le luăm din ouă, carne, lactate, știm bine că la temperatură înaltă se distrug în întregime împreună cu o parte din proteine. Doar sînt bacterii, iar puține microorganisme trăiesc la temperaturi de peste 100 de grade, nu? Deci consumul lor nu ne ajută în asimilarea lui B12. Asta o știu din cultura generală, nu din acel articol. Întrebare retorică: dacă aceste animale conțin B12 în structura lor, cele ierbivore de unde o obțin dacă mănîncă numai plante? :)

Iar vitaminele generate artificial nu sînt bune. În primul rînd deoarece conțin substanțe adiacente "purtătoare" care sînt toxice pentru organism, apoi excesul de orice vitamină sau altceva luăm ca supliment dăunează corpului. Excesul înseamnă și o pastiluță "nevinovată" de vitamina C, care este percepută de corp ca o explozie, punînd la lucru ficatul și mai știu eu ce alte mijloace de autoapărare. Este exact ce spun nutriționiștii noștri (Bojor, Mencinicopschi) despre așa-numita proporție divină care este gîndită în vegetale. O dată ce stricăm echilibrul substanțelor ingerate, ne facem singuri rău:

"The truth is that there is a very delicate balance among hormone secretions, vitamins, enzymes, minerals, etc. This is something that scientists know very little about. These substances do not work alone, but in fact require other factors for them to be effective, like fats, etc. We know very little about life within a cell. The use of supplements can disturb this delicate balance and diminish the efficiency of body functions. Health is reduced commensurate to the imbalance that occurs.

Commercially, vitamin B12 tablets are made from bacteria and the bacteria is deeply fermented. A healthy body will usually expel fermented substances. The main problem with pill supplements is that they: 1) Do not contain the hundreds of other nutrients we may need to be healthy that raw foods provide, and 2) they contain artificial substances/contaminants that are detrimental to health."

De fapt, citiți acolo tot textul, că merită. Mă adresez celor interesați de alimentația sănătoasă constantă, nu celor care s-au bucurat că vineri s-a terminat postul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.07.2012, 11:53:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Întrebare retorică: dacă aceste animale conțin B12 în structura lor, cele ierbivore de unde o obțin dacă mănîncă numai plante? :)
Bună întrebare Florine. Cei care afirmă că doar consumul de carne aduce aportul necesar de B12 și că B12 se găsește doar în carne și în produsele de origine animală, sunt cei care de fapt folosesc acest pretext ca o justificare a consumului de carne. E basurd să vii cu asemnea idei când sunt surse naturale de B12 diferite bineînțeles de cele animale. Multe mamifere ierbivore, inclusiv vitele și oile, absorb vitamina B12 produsă de bacteriile din propriul lor aparat digestiv.

Să știi că iubirea față de apropele e mult mai importantă decât propiul nostru obicei de a nu mânca carne. Și mai cred că "a nu consuma carne" nu ne va mântui mai repede, ci mântuirea va depinde de cum avem sufletul legat de aceste mâncăruri. De exemplu degeaba ești vegetarian și mănânci mult și cu poftă. În cazul acesta mai bine stă cel care mănâncă o bucățică de pește făcând acest lucru ca pe o necesitate sau ca pe o iubire fața de cel care l-a îmbiat cu această bucată de pește. Însă, renunțarea la mâncărurile grele sunt sfaturi pe care le găsim la Sf Apostol Pavel și la sfinții noștri părinți. Să nu ne îngrijim de trup (respectiv ce mâncăruri) mai mult decât de suflet, de biserică, de rugăciune, de spovedanie, de milostenie.

Am observat că un vegetarian care nu se ține de biserică, de un duhovnic....foarte ușor poate aluneca în alte capcane...crezând că el este pe calea ca bună. Așadar fără duhovnic suntem pierduți cu toate teoriile noastre legate de cum să mâncăm.

Last edited by ovidiu b.; 04.07.2012 at 11:59:21.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.07.2012, 12:08:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bună întrebare Florine. Cei care afirmă că doar consumul de carne aduce aportul necesar de B12 și că B12 se găsește doar în carne și în produsele de origine animală, sunt cei care de fapt folosesc acest pretext ca o justificare a consumului de carne.
Nu neaparat din carne, poti gasi si in lactate, drojdie, in general produsele de fermentatie.
B12 este produsa exclusiv de bacterii.

Citat:
E basurd să vii cu asemnea idei când sunt surse naturale de B12 diferite bineînțeles de cele animale.
Pentru un vegetarian convins, iaurtul de ex. sau chiar si drojdia de bere sunt kk. :)

Alte surse, exclusiv vegetariene?

Tanti ceea din articol zice ea ca a vazut pe un pachet de zmeura produsa de nu's ce firma ca ar contine B12 (chipurile, "naturala").

Sa-mi gasesti si mie un studiu stiintific despre continutul de B12 in zmeura.

Intre timp ia si citeste aici:

http://www.veganforum.com/forums/arc...-4550-p-3.html

"It's been mentioned earlier in the thread about B12 being in fruits. I didn't think that B12 was to be found in any fruits or vegetables. I think it was either Tesco's or Sainsbury's that used to say on the packaging for raspberries that they contained B12, but it's now been removed. "

Cu alte cuvinte, asta da articol stiintific cu referinte la studii serioase.

Si mai sunt si alte impleticeli asemanatoare, dar banuiesc ca nu s-a obosit nici macar cel care l-a postat sa-l citeasca si cu un ochi critic.


Citat:
Multe mamifere ierbivore, inclusiv vitele și oile, absorb vitamina B12 produsă de bacteriile din propriul lor aparat digestiv.
Si ce te face sa crezi ca omul are aceeasi anatomie?
Daca mergem mai departe cu paralela, ar putea la o adica sa se hraneasca si omul doar cu iarba si fan, nu?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.07.2012, 12:35:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Se pare ca se gaseste in graul incoltit si probabil si alte cereale incoltite.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.07.2012, 13:07:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se pare ca se gaseste in graul incoltit si probabil si alte cereale incoltite.
"se pare"?
Un link spre un studiu ceva?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.07.2012, 13:25:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu neaparat din carne, poti gasi si in lactate, drojdie, in general produsele de fermentatie.
B12 este produsa exclusiv de bacterii.
Așa este, spre exemplu varza murată conține B12. Crede-mă că sunt carnivori care vin cu acest argument...adică că B12 îl găsești numai în produsele de orine animală.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Alte surse, exclusiv vegetariene?
Cresonul, spirulina, drojdie de bere, polen, soia, malț, grâu încolțit, spanac, alge de mare, varză murată, borș, patrunjel, lăptișorul de matcă. Or mai fi și altele...pe care eu încă nu le-am descoperit.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tanti ceea din articol zice ea ca a vazut pe un pachet de zmeura produsa de nu's ce firma ca ar contine B12 (chipurile, "naturala").

Sa-mi gasesti si mie un studiu stiintific despre continutul de B12 in zmeura.
Nu am susținut și nu susțin acest articol. Nici măcar nu l-am citit. Nu-mi cere ceva ce nu susțin.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si ce te face sa crezi ca omul are aceeasi anatomie?
Daca mergem mai departe cu paralela, ar putea la o adica sa se hraneasca si omul doar cu iarba si fan, nu?
Explică-mi cum marii isihaști, pustnicii care au dus o viață numai cu cereale, fructe și rădăcini?...și totuși traiau foarte mult.

B 12 este o vitamină ce se gasește în intestinul animalelor și al omului, deoarece este "produsă" de bacteriile de acolo. Orice produs de fermentație contine B12. Numărul de cazuri de carențe în B12, se întâlnesc în egală măsură în rândul celor vegetarieni cât și în rândul celor carnivori, pentru că ea nu ține de cantitatea de carne pe care o ingeri, ci ține de funcționarea optimă a sistemului tău digestiv. Deci dacă nu îți funcționează sistemul digestiv, ai carență de B12, fie ești vegan, fie ești omnivor.

Last edited by ovidiu b.; 04.07.2012 at 13:35:41.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.07.2012, 13:30:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cresonul, spirulina, drojdie de bere, polen, soia, malț, spanac, alge de mare, varză murată, borș, patrunjel, lăptișorul de matcă.
Drojdia de bere, polenul, laptisorului de matca e cam impropriu sa le numesti de origine vegetala.
Iar muraturile sunt practic rezultatul unor bacterii (acetice).

Pentru restul as vrea referinte.

Spirulina e o mare pacaleala, daca s-ar vinde la punga poate ca da, dar acele pastile minuscule la preturi exorbitante putin probabil ca ajuta la ceva (dincolo de efectul placebo).

Si nu contine B12


http://en.wikipedia.org/wiki/Spiruli...t)#Vitamin_B12

"Spirulina is not considered to be a reliable source of Vitamin B12. Spirulina supplements contain predominantly pseudovitamin B12, which is biologically inactive in humans.[9] Companies which grow and market spirulina have claimed it to be a significant source of B12 on the basis of alternative, unpublished assays, although their claims are not accepted by independent scientific organizations. The American Dietetic Association and Dietitians of Canada in their position paper on vegetarian diets state that spirulina cannot be counted on as a reliable source of active vitamin B12.[10] The medical literature similarly advises that spirulina is unsuitable as a source of B12.["

Citat:
Explică-mi cum marii isihaști, pustnicii au dus o viață numai cu cereale, fructe și rădăcini..și totuși traiau foarte mult.
Matei 4:4 :)

Citat:
B 12 este o vitamină ce se gasește în intestinul animalelor și al omului, deoarece este "produsă" de bacteriile de acolo. Orice produs de fermentație contine B12. Numărul de cazuri de carențe în B12, se întâlnesc în egală măsură în rândul celor vegetarieni cât ți în rândul celor carnivori, pentru că ea nu ține de cantitatea de carne pe care o ingeri ci ține de funcționarea optimă a sistemului tău digestiv. Deci dacă nu îți funcționează sistemul digestiv, ai carență de B12, fie ești vegan, fie ești omnivor.
Inca o data, ce te face sa crezi ca sistemul digestiv de la ierbivore e la fel ca cel de la om la capitolul asta?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.07.2012, 13:42:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

http://www.vitamine-lexikon.de/vitam...obalamin.shtml

Pentru cine stie germana.

Acum depinde fiecare ce doreste. Exista pagini de internet (probabiul scrise de vegani) unde se scrie una, si altele medicale si stiintifice unde scrie alta.

In general se scrie ca se gaseste numai in produse animale si este produsa de microorganisme, inclusiv in organismul uman.

Exista persoane cu nevoi mai ari (anemii, talasemii etc.) care trebuie sa ia mai multe vitamine.

Vitaminele B sunt toate f.necesare organismului. Se gasesc si in vegetale.
Dar daca o lume intreaga spune ca B12 nu se gaseste in vegetale, sau mult prea putin, asa o fi.

Acum nu stiu ce rost au toate aceste discutii pro si contra produse animale.
Si in Scripturi sta scris: "cel ce mananca sa nu judece pe cel ce nu mananca si cel ce nu mananca sa nu judece pe cel ce mananca". Dumnezeu ii stie pe fiecare ce pot, ce boli si neputinte au.

@ Ovidiu - cei de care vorbesti nu traiau asa mult. Si nici nu munceau asa mult (cu mintea si trupul). Nu mai tot comparati. Depinde de multi factori.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.07.2012, 14:27:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru restul as vrea referinte.
Vezi cam ce păpa omul înainte de cadere.

Ce referință mai bună pote fi decât cei care nu mai mănâncă de ani buni produse de origine animală și sunt foarte sănătoși. Îți recomand "Medicina Isihastă" ieromonah Ghelasie Gheorghe.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Spirulina e o mare pacaleala, daca s-ar vinde la punga poate ca da, dar acele pastile minuscule la preturi exorbitante putin probabil ca ajuta la ceva (dincolo de efectul placebo).

Si nu contine B12

url]http://en.wikipedia.org/wiki/Spirulina_(dietary_supplement)#Vitamin_B12[/url]

"Spirulina is not considered to be a reliable source of Vitamin B12. Spirulina supplements contain predominantly pseudovitamin B12, which is biologically inactive in humans.[9] Companies which grow and market spirulina have claimed it to be a significant source of B12 on the basis of alternative, unpublished assays, although their claims are not accepted by independent scientific organizations. The American Dietetic Association and Dietitians of Canada in their position paper on vegetarian diets state that spirulina cannot be counted on as a reliable source of active vitamin B12.[10] The medical literature similarly advises that spirulina is unsuitable as a source of B12.
Orice sursă mi-ai aduce tot nu mă convinge ... gândește-te foarte bine că există destul noroi pe internet, noroi aprobat tocmai din interesul unora care conduc lumea. Atâta timp cât există un singur om care este vegetarian (cineva din familie este de 10 ani și cunosc persoane care fac acest lucru de peste 30 de ani) și care nu are carențe de B12, de ce să mă împiedic de tot felul de afirmații care nu sunt în adevăr? Apropo spirulina este un supliment alimentar de bază al veganilor. Nu crezi că ar trebui să fie cam toți pe la spital?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Matei 4:4 :)
"Pâinea pustnicească este un aliment întâlnit mai ales în viața pustnicilor din vechime, de la care această pâine își trage și numele. Numită uneori și "pâine harică", fapt care i-a facut pe unii să se pronunțe prea repede împotriva ei, această pâine este numai un aliment pustnicesc, aducător de mult folos celor care se nevoiesc în liniște și rugăciune. Pâinea pustnicească nu înlocuiește Sfintele Taine și anafura, ci constituie numai baza unui regim alimentar sănătos, întalnit mai ales în viața pustnicilor.

Potrivit cuviosului Ghelasie de la Frăsinei, "pâinea pusnicească are toata hrana". In același sens, Sfântul Grigorie Sinaitul spune: "Nu întăresc trupul celelalte mâncăruri, cât îl întărește împărtășirea de pâine și apa.” In continuare, isihastul de la Frăsinei, spune: "Sfântul Antonie cel Mare mânca o astfel de pâine și a trăit peste o sută de ani. Mulți pustnici, ajungând să folosească pâinea coaptă, s-au îmbolnăvit, făcând carențe de hrănire. Această pâine aduce o ameliorare îndeosebi în bolile psihice și în potolirea patimilor. Indeosebi în specificul tradiției carpatine este folosită această pâine pustnicească, deodată cu gestul iconic al închinării (rugăciunea)." - extras din "Rețetele Medicinii Isihaste"


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Inca o data, ce te face sa crezi ca sistemul digestiv de la ierbivore e la fel ca cel de la om la capitolul asta?
"Vitamina Bl2 este produsa de microorganisme care se gasesc în sol si de catre microorganisme care se gasesc în intestinele animalelor, inclusiv ale omului. Cantitatea produsa în intestinele noastre nu este absorbita în mod adecvat, de aceea este recomandat sa consumam B12 din alimente". Sursa - Studiu China

Last edited by ovidiu b.; 04.07.2012 at 14:33:00.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.07.2012, 14:49:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@ Ovidiu - cei de care vorbesti nu traiau asa mult. Si nici nu munceau asa mult (cu mintea si trupul). Nu mai tot comparati. Depinde de multi factori.
Ce e așa de greu de înțeles? Este evident că a scăzut puterea oamenilor de apărare împotriva bolilor de tot felul, deși mijloacele de vindecare sunt din ce în ce mai bune. Evoluția nu este altceva decât o involuție. Hai să-ți dau un răspuns mai concret. Oamenii mai demult erau mai apropiați de Dumnezeu și mai puternici în fața bolilor, iar ei trăiau mai mult și nu existau atâtea medicamente și spitale cu tot felul de aparaturi sofisticate.
Reply With Quote
Răspunde