Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.03.2013, 10:30:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
E adevărat că trebuie să se acorde atenție și pâinii aduse la altar; e adevărat și că prescurile nu sunt pregătite de oricine, și este bine că este așa. Însă consider că nu trebuie să ne preocupăm în exces de aspectul ăsta, nu mai mult de cât o face deja Biserica. Ea le-a rânduit bine de multă vreme.
De cîtă vreme încoace știi că se folosește făina albă pentru prescuri? Eu sînt convins că trecerea de la făina integrală este relativ recentă și oamenii bisericii nu au ținut cont de diferențele dintre aceste două substanțe atît de diferite. Doar e tot făină, nu? Și apoi, arată mai bine aia albă, deci trebuie să fie mai bună ca aia maronie și "impură", cu coajă, bleah...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.03.2013, 10:40:01
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Știu că acorzi o importanță deosebită alimentației. Dar nu cred că ar trebui să fie pricină de poticnire pâinea folosită la Sfânta Împărtășanie, chiar dacă în vechime se folosea altă făină. Este dumnezeiască.

Te afectează, oare, când te împărtășești, gândul că înghiți puțină făină albă (pe care, eventual, o consideri otravă)?
Pentru că dacă este așa, e, cu siguranță, o ispită.

Last edited by N.Priceputu; 29.03.2013 at 10:42:53.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.03.2013, 11:24:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Știu că acorzi o importanță deosebită alimentației. Dar nu cred că ar trebui să fie pricină de poticnire pâinea folosită la Sfânta Împărtășanie, chiar dacă în vechime se folosea altă făină. Este dumnezeiască.

Te afectează, oare, când te împărtășești, gândul că înghiți puțină făină albă (pe care, eventual, o consideri otravă)?
Pentru că dacă este așa, e, cu siguranță, o ispită.
A, nicidecum nu e vorba de mine. Problema este că biserica nu și-a dat seama că s-a produs o greșeală, treptat, de-a lungul timpului. Asta e metoda cea mai eficientă de a face un rău la scară mare: după cîteva generații o minciună ajunge să treacă drept adevăr, negrul devine alb și nici un cleric nu-și va pune problema dacă schimbarea e canonică sau nu. Căci dacă s-ar fi propus brusc să se facă prescuri din făină albă, în mod sigur biserica ar fi respins așa o găgomănie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.03.2013, 11:30:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ai ridicat problema asta duhovnicului tău?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.03.2013, 11:39:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ai ridicat problema asta duhovnicului tău?
Încă nu, dar urmează.

Însă știu că pe forum citesc și ochi hirotonisiți. Ar fi bine să mediteze la această problemă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.03.2013, 11:41:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De cîtă vreme încoace știi că se folosește făina albă pentru prescuri?
Trecând peste convingerea ta, tu știi de când se folosește așa?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.03.2013, 12:15:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Trecând peste convingerea ta, tu știi de când se folosește așa?
http://www.grainmillandwheatgrinder....ite-flour.html
http://blog.kathrynmcgowan.com/2009/...tory-of-flour/
http://www.angelfire.com/journal/mil...n/history.html

Se pare că cel devreme de prin 1870, de cînd au apărut tehnologii noi de măcinare care au permis separarea miezului de restul bobului. Problema e că atunci oamenii nu știau ce pierd, dar astăzi nici cei ce știu nu cumpără făină integrală.

Dacă e să facem și puțină teologie, cît ne pricepem, noi folosim doar o parte a bobului de grîu pentru a o transforma în Trupul Lui Hristos. Trupul reprezintă întîlnirea noastră într-un singur TOT, este întregirea Bisericii întru Hristos Cel din potir. Ar trebui să fie scopul pentru care mergem la Liturghie săptămînal. Dar, în loc să fie folosit întreg bobul de grîu pentru asta, astăzi se folosește doar o parte - și cea mai slabă calitativ - ceea ce poate fi și o greșeală de ordin teologic.

Sau poate că ne arată simbolic starea decimată a bisericii ortodoxe a anului 2013, care în loc să fie întreagă este de fapt ciopîrțită în bucățele prin lucrarea celui supranumit "Despărțitorul" lumii acesteia.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.03.2013, 12:32:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Atunci și vinul cu bisulfit e o problemă, nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.03.2013, 13:21:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O grijă pentru pâinea și vinul pentru împărtășanie este normală. Se pare că în liturghier sunt scrise detaliile*. Cred că nu orice vin este primit la altar. Știu că există vin special pentru Sfânta Împărtășanie, care se poate cumpăra de la unele mânăstiri.

* Am căutat și am găsit– nu în Liturghier ci în manualul de liturgică specială – faptul că pentru sfânta împărtășanie se folosește vin curat, de preferat roșu, și apă.

Last edited by N.Priceputu; 29.03.2013 at 13:38:57.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.03.2013, 15:16:45
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
http://www.grainmillandwheatgrinder....ite-flour.html
http://blog.kathrynmcgowan.com/2009/...tory-of-flour/
http://www.angelfire.com/journal/mil...n/history.html

Se pare că cel devreme de prin 1870, de cînd au apărut tehnologii noi de măcinare care au permis separarea miezului de restul bobului. Problema e că atunci oamenii nu știau ce pierd, dar astăzi nici cei ce știu nu cumpără făină integrală.

Dacă e să facem și puțină teologie, cît ne pricepem, noi folosim doar o parte a bobului de grîu pentru a o transforma în Trupul Lui Hristos. Trupul reprezintă întîlnirea noastră într-un singur TOT, este întregirea Bisericii întru Hristos Cel din potir. Ar trebui să fie scopul pentru care mergem la Liturghie săptămînal. Dar, în loc să fie folosit întreg bobul de grîu pentru asta, astăzi se folosește doar o parte - și cea mai slabă calitativ - ceea ce poate fi și o greșeală de ordin teologic.
Sau poate că ne arată simbolic starea decimată a bisericii ortodoxe a anului 2013, care în loc să fie întreagă este de fapt ciopîrțită în bucățele prin lucrarea celui supranumit "Despărțitorul" lumii acesteia.


Frate, poate că sunt motive întemeiate în spatele aecstei subtile "inovații". Nu ar fi prima dată în istoria Bisericii, întrucât viața liturgică nu e, totuși, o eprubetă sterilă închisă ermetic într-o piramidă egipteană...:) Ci e deschisă la oamenii care vin în Biserică și la lumea din care aceștia provin.
Mi se pare o problemă de mare discernământ, abordabilă optim doar de către sinodalii împuterniciți cu rezolvarea unor astfel de probleme, să ținem Tradiția în delicat acord cu oamenii fiecărei epoci în parte...
Cu siguranță unele conținuturi sunt păstrate strict în forma lor veche, de la începuturi, altora însă li s-a îngăduit o anumită plasticitate.
Grea treabă de a discerne astfel de lucruri și cred că, oricum, nu e slujirea la care suntem noi chemați - ci ierarhii și gheronii, reuniți în sinoade.

De fapt, ce e mai important: culoarea și mărimea bobului de grâu sau prefacerea darurilor prin rugăciunile preotului și ale credincioșilor sub lucrarea Duhului Sfânt?
Ce prețuim noi mai întâi: materia Tainei sau Harul Dumnezeiesc care ne curățește și sfințește?

(Dacă punem accent prea mare pe materie, eu cred (să fiu iertat) că ne ocupăm mai degrabă cu magia sau cu forme de idolatrie.)
Reply With Quote
Răspunde