Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.09.2007, 10:27:45
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

[color=blue ] Doamne ajuta!
Stim cu totii ca in perioada de menstuatie, fetele, NU se pot impartasi, dar eu nu inteleg ceva: dupa ce trece acea perioada cand ne putem impartasi?? adica, trebuie sa treaca o anumita periada... dar cat anume?? :D nu prea inteleg...
Ma puteti lamuri si pe mine???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.09.2007, 11:00:55
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

cam 7 zile,pana esti curata,simplu.Esti curata-te impartasesti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.09.2007, 10:43:51
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
cam 7 zile,pana esti curata,simplu.Esti curata-te impartasesti.
Doamne ajuta!
IARTA-MA ca revin,dar de ce o saptamana...atat de mult ?? adica daca tine o saptamana atunci inseamna ca dintr-o luna, doua saptamani eu nu ma pot impartasi....?? nuuu??
Ma tot intrebam, dece nu ne putem impartasi in acea parioada?? Ce anume ne opreste?? Adica, din cate stiu eu, nu e ceva grav menstruatia; adica e de la Doamne-Doamne... :D
Intreb doar pt ca nu stiu, sa nu ma intelegeti gresit..
Doamne ajuta! Maica Domnului sa tina in bucurie!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.09.2007, 11:54:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionita
Citat:
În prealabil postat de urzicuta
cam 7 zile,pana esti curata,simplu.Esti curata-te impartasesti.
Doamne ajuta!
IARTA-MA ca revin,dar de ce o saptamana...atat de mult ?? adica daca tine o saptamana atunci inseamna ca dintr-o luna, doua saptamani eu nu ma pot impartasi....?? nuuu??
Ma tot intrebam, dece nu ne putem impartasi in acea parioada?? Ce anume ne opreste?? Adica, din cate stiu eu, nu e ceva grav menstruatia; adica e de la Doamne-Doamne... :D
Intreb doar pt ca nu stiu, sa nu ma intelegeti gresit..
Doamne ajuta! Maica Domnului sa tina in bucurie!!
Ce vrei sa spui ca dumneata te spovedeshti si te impartashesti atat de des incat perioada respectiva te-ar incurca? :dontgetit:
Mash mira sa fi dumneata intr-adevar chiar asha de buna creshtina...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.09.2007, 13:41:37
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)daca te tine o luna,intreaba doctorul ce e de facut,poate esti bolnava..nu stiu de ce dar parca ai intreba doar asa sa te afli in treaba..mai ales ca e o problema cam..intima
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.09.2007, 14:01:45
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Protosinghelul de la catedrala din orasul meu mi-a spus ca ma pot impartasi cind sunt la perioada menstruala, ca pot saruta icoanele, etc. motivind ca sunt femeie si asa m-a lasat Dumnezeu...in plus , unde scrie ca nu ai voie?.......... Eu una nu l-am ascultat ...Doamne Doamne stie mai bine totul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.09.2007, 14:28:43
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de ionita
Citat:
În prealabil postat de urzicuta
cam 7 zile,pana esti curata,simplu.Esti curata-te impartasesti.
Doamne ajuta!
IARTA-MA ca revin,dar de ce o saptamana...atat de mult ?? adica daca tine o saptamana atunci inseamna ca dintr-o luna, doua saptamani eu nu ma pot impartasi....?? nuuu??
Ma tot intrebam, dece nu ne putem impartasi in acea parioada?? Ce anume ne opreste?? Adica, din cate stiu eu, nu e ceva grav menstruatia; adica e de la Doamne-Doamne... :D
Intreb doar pt ca nu stiu, sa nu ma intelegeti gresit..
Doamne ajuta! Maica Domnului sa tina in bucurie!!
Ce vrei sa spui ca dumneata te spovedeshti si te impartashesti atat de des incat perioada respectiva te-ar incurca? :dontgetit:
Mash mira sa fi dumneata intr-adevar chiar asha de buna creshtina...
Am ramas fara cuvinte......
Doamne ajuta!!
IERTATI-MI NESTIINTA!!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.09.2007, 14:31:44
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
:)daca te tine o luna,intreaba doctorul ce e de facut,poate esti bolnava..nu stiu de ce dar parca ai intreba doar asa sa te afli in treaba..mai ales ca e o problema cam..intima
Va intreb, nu ca sa ma aflu in treaba ci pt ca sunt lucruri pe care nu le stiu sau nu le inteleg... Dar imi cer IERTARE ca v-am suparat si mai ales pt ca v-am indispus cu intrebarea mea... Nu cred ca este ceva atat de intim, ci cred ca e o intrebare normala...pt o fata/femeie dar Doamne miluieste-ma ca-s pacatoasa si imi supar aproapele!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.09.2007, 15:52:06
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

eu imi cer scuze am crezut ca glumesti..nu e o rusine sa nu stii,m-am grabit,scuze.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.09.2007, 23:13:58
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Doamne ajuta!
Nu-i nimic, draga mea, se mai intampla...
Doamne intareste-ne la moment de ispita, nu ne lasa prada celui viclean!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Momente ale Liturghiei neintelese inca Florin-Ionut Sfanta Liturghie 29 20.09.2011 16:43:18
In acele zile-un necaz = urgia? Mihai36 Din Vechiul Testament 0 26.06.2011 11:29:22
Sinaxarul lunii ianuarie: patru sfinti egipteni NECTARIE Generalitati 0 07.01.2011 17:02:36
De ce toate acele activități grotești... ca aspect Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 8 10.01.2010 18:26:35
MOMENTE GRELE ! cristiboss56 Umanitare 22 30.07.2007 19:57:32