Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 09.08.2013, 11:59:34
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu daca e chiar asa cum spui tu.
Nu inteleg si poate stie cineva sa spuna ce fel de impartasanie primesc aceia care se duc inainte de slujba din diferite motive (copii, bolnavei etc.)
Daca inca nu s-a facut Sf. Euharistie si restul slujbei, ce fel de impartasanie si de unde/de cand se primeste?
Sophia, tu suspicionezi ca exista doua feluri de impartasanie? Adica ti se pare ca Trupul si Sangele Mantuitorului nu este ACELASI in orice impartasanie?
Nu ai incredere ca impartasania, adica Trupul si Sangele Matuitorului Hristos e acelasi oricand te-ai impartasi si in orice biserica a BOR?
Ce suspiciuni ai tu?

Iar daca ai asemenea suspiciuni, de ce nu intrebi preotul tau paroh/duhovnic? Nu ai incredere ca iti va raspunde corect? Sau care este motivul pt care nu intrebi duhovnicul tau?
Chiar, ai duhovnic?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 09.08.2013, 17:28:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu e vorba de suspiciuni, doar ca nu inteleg anumite lucruri. Adica:
Eu stiu ca te duci la biserica si se tine slujba. Bun. La fiecare Sf. Liturghie se face proscomidie si se pregateste Sf. Impartasanie pentru ziua respectiva.
Si la un anumit moment al slujbei, te duci si o primesti.
Este asa, sau nu?

Ei voi spuneti ca te poti duce dimineata la nu stiu ce ora si te impartasesti si pe urma poti sa bei, sa mananci, sa-ti iei medicamentele, sa te speli pe dinti.
Pai ar fi superb sa fie asa. Si stiu ca exista Sf. Impartasanie care se pastreaza pentru cazuri speciale.

Dar acum vin si intreb:
Daca este asa simplu si posibil, de ce nu se face in felul acesta pentru toata lumea? De ce nu ne putem impartasi chiar la inceputul slujbei, sau inainte sa inceapa, in loc sa stam ore intregi pana vine momentul si suferim de sete si foame si ni se face rau?
Ca unii care trebuie sa ia medicamente, sau copiii care nu rezsita de foame atata vreme ar trebui sa fie tot timpul impartasiti devreme. Si sunt si preoti care au de luat medicamente...

Sf. Euharistie este pusa mai la sfarsitul slujbei. Asta este.Si unii incep slujba la o ora, altii mai tarziu, dupa cum se poate.
Sf. Impartasanie aia pastrata special, este pentru cei bolnavi care nu pot veni la biserica, pentru cei din spitale si etc.

In concluzie ori stam si luam impartasania atunci cand este momentul la slujba, ori se da la toti mai devreme, ori nu stiu cum e mai bine.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 09.08.2013 at 17:33:55.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 09.08.2013, 17:34:31
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu e vorba de suspiciuni, doar ca nu inteleg anumite lucruri. Adica:
eu stiu ca te duci la biserica si se tine slujba. Bun. La fiecare Sf. Liturghie se face proscomidie si se pregateste Sf. Impartasanie pentru ziua respectiva.
Si la un anumit moment al slujbei, te duci si o primesti.
Este asa, sau nu?

Ei voi spuneti ca te poti duce dimineata la nu stiu ce ora si te impartasesti si pe urma poti sa bei, sa mananci, sa-ti iei medicamentele, sa te speli pe dinti.
Pai ar fi superb sa fie asa. Si stiu ca exista Sf. Impartasanie care se pastreaza pentru cazuri speciale.

Dar acum vin si intreb:
Daca este asa simplu si posibil, de ce nu se face in felul acesta pentru toata lumea? De ce nu ne putem impartasi chiar la inceputul slujbei, sau inainte sa inceapa, in loc sa stam ore intregi pana vine momentul si suferim de sete si foame si ni se face rau?
Ca unii care trebuie sa ia medicamente, sau copiii care nu rezsita de foame atata vreme ar trebui sa fie tot timpul impartasiti devreme.

Sf. Euharistie este pusa mai la sfarsitul slujbei. Asta este.Si unii incep slujba la o ora, altii mai tarziu, dupa cum se poate.
Sf. Impartasanie aia pastrata special, este pentru cei bolnavi care nu pot veni la biserica, pentru cei din spitale si etc.
Bine este sa ne impartasim la momentul potrivit, dar copii si cei cu probleme se pot impartasi mai devreme din sf impartasanie pt bolnavi (care se face in joia mare).
Reply With Quote
  #94  
Vechi 09.08.2013, 17:36:00
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
la biserica unde ma impartasesc eu se da doar vin nu vin si paine cum am auzit, ati mai intalnit?
Esti sigura???
Reply With Quote
  #95  
Vechi 09.08.2013, 17:59:33
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ei voi spuneti ca te poti duce dimineata la nu stiu ce ora si te impartasesti si pe urma poti sa bei, sa mananci, sa-ti iei medicamentele, sa te speli pe dinti.
Tu de ce rastalmacesti cea ce iti spun ceilalti? De ce auzi numai partial, iei ce iti convine, trunchiezi, din ce spun ceilalti si pe urma te miri ca nu intelegi? Ce nu intelegi? Partea pe care nu ai vrut sa o auzi/bagi in seama din ce spun ceilalti?

Uite ce iti spunea Jamaica:

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
fiecare sa faca cum ii spune preotul. daca trebuie sa iei pastile te duci dimineata la 8 te impartasesti , apoi iti iei si pastilele bei si apa te speli si pe dinti . daca vrei se poate
Adica nu "noi" spunem ca "tu" te poti duce dimineata sa te impartasesti, ci ai primit sfatul sa iti intrebi preotul ca sa iti spuna TIE cum sa faci in situatia ta.

Apoi ti-a spus ca daca trebuie sa iei pastile - adica DACA esti bolnava = o situatie speciala, cum de fapt si TU stii foarte bine ca impartasania aceea este pentru situatii spaciale, bolnavi, nu pentru oricine crestin sanatos care nu are chef sa stea la toata slujba!

Iar tu stiai foarte bine acest lucru vad (ca impartasania aceea de dimineata este pt cei bolnavi, cazuri speciale), dar nu stiu de ce mai intrebi si mereu ajungi la concluzia ca tie iti este neclar, desi cunosti bine teoria

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si stiu ca exista Sf. Impartasanie care se pastreaza pentru cazuri speciale.

Sf. Impartasanie aia pastrata special, este pentru cei bolnavi care nu pot veni la biserica, pentru cei din spitale si etc.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 09.08.2013 at 18:06:35.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 09.08.2013, 18:16:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Sophia,

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar acum vin si intreb:
Daca este asa simplu si posibil, de ce nu se face in felul acesta pentru toata lumea? De ce nu ne putem impartasi chiar la inceputul slujbei, sau inainte sa inceapa,
Rugăciunile Liturghiei au un rol curățitor pentru participanții care urmează să se împărtășească după ce Jertfa nesîngeroasă s-a săvîrșit pe Sfîntul Altar. Liturghia este plină de simboluri de o teologie profundă, care trebuie înțelese de creștinii ce asistă la ea. Liturghia este unirea Cerului cu Pămîntul, a Bisericii Biruitoare cu Biserica Luptătoare. Este Raiul pe Pămînt, prin prezența nemijlocită a Lui Dumnezeu între noi și în noi prin Trupul și Sîngele Lui Hristos. De aceea, scopul ei este Împărtășirea noastră.

Uite aici două lucrări care îți vor clarifica din întrebări.

Sfîntul Nicolae Cabasila - Tîlcuirea dumnezeieștii Liturghii
Sfîntul Maxim Mărturisitorul - Mistagogia

Citat:
in loc sa stam ore intregi pana vine momentul si suferim de sete si foame si ni se face rau?
Ca unii care trebuie sa ia medicamente, sau copiii care nu rezsita de foame atata vreme ar trebui sa fie tot timpul impartasiti devreme. Si sunt si preoti care au de luat medicamente...
Dacă suferi rău de foame cînd sari o singură masă e semn că stai prost cu sănătatea. Ar trebui să-ți faci o detoxifiere.

Copiii foarte mici, bebelușii, nu trebuie să ajuneze. Ei trebuie alăptați oricînd au nevoie. Copiii mai mari, să zic cei de la grupa mare încolo, pot fi obișnuiți să sară peste micul dejun duminică. În timp îți garantez eu că nu le va mai fi foame duminică pînă la prînz. Am două argumente că organismul se obișnuiește fără mîncare dacă o faci periodic:

1. Mulți ani la rînd am sărit micul dejun înainte de Liturghie. După o vreme nu mi-a mai fost foame pînă la amiază.
2. Începînd din ianuarie 2013 nu am mîncat miercuri, adică de marți seara pînă miercuri seara, timp de ~24 de ore, am băut apă și atît. Deci sar două mese și acum nu-mi mai este foame miercuri, doar uneori, rar, am o senzație că parcă aș mînca ceva, dar nu pot s-o numesc foame.

Avantajul nemîncarii duminică dimineața este în primul rînd detoxifierea corpului, lucru de care au nevoie și copiii, doar și ei sînt atacați din toate părțile de otrăvuri, nu numai noi. Poate că de asta au și hotărît Sfinții Părinți ajunarea pînă la Împărtășanie, să ne prezentăm cu trupul mai curat, mai bine pregătit pentru unirea cu Dumnezeu în Sfintele Taine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 09.08.2013, 18:21:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Tu de ce rastalmacesti cea ce iti spun ceilalti? De ce auzi numai partial, iei ce iti convine, trunchiezi, din ce spun ceilalti si pe urma te miri ca nu intelegi? Ce nu intelegi? Partea pe care nu ai vrut sa o auzi/bagi in seama din ce spun ceilalti?

Uite ce iti spunea Jamaica:



Adica nu "noi" spunem ca "tu" te poti duce dimineata sa te impartasesti, ci ai primit sfatul sa iti intrebi preotul ca sa iti spuna TIE cum sa faci in situatia ta.

Apoi ti-a spus ca daca trebuie sa iei pastile - adica DACA esti bolnava = o situatie speciala, cum de fapt si TU stii foarte bine ca impartasania aceea este pentru situatii spaciale, bolnavi, nu pentru oricine crestin sanatos care nu are chef sa stea la toata slujba!

Iar tu stiai foarte bine acest lucru vad (ca impartasania aceea de dimineata este pt cei bolnavi, cazuri speciale), dar nu stiu de ce mai intrebi si mereu ajungi la concluzia ca tie iti este neclar, desi cunosti bine teoria
Of mai Adam. Uite inca o data ce scrie Jamaica:

În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
"fiecare sa faca cum ii spune preotul. daca trebuie sa iei pastile te duci dimineata la 8 te impartasesti , apoi iti iei si pastilele bei si apa te speli si pe dinti . daca vrei se poate"

Sa intrebam preotul, dar apoi decreteaza ca daca trebuie sa iei pastile sa te duci la ora 8 si etc...
Daca tu ai inteles altfel, fie si asa.
Preotul meu zice poti lua medicamentele inainte. Sufletul meu zice ca nu, ca trebuie sa respect o regula. Iisus oare cum o fi spus (cum o spune)?
Eu cred ca nu intelegi framantarile mele si nu are rost sa mai discutam.

Stii este ca si cum esti un copil acasa si exista niste reguli. Mama iti spune intr-un fel, tata in alt fel (e mai sever), bunica alt fel. Si copilul nu stie cum este bine de fapt.
Si mai mult decat atat: sa zicem ca mama nu mai este si tu vrei sa faci ceea ce a lasat ea ca regula. Tata zice ca nu e asa, ca nu e bine, bunica zice altfel, bunicul altfel. Pe mama nu poti s-o intrebi si regula este de la ea.

Asa si aici: Iisus nu mai este, regula este de la El. Preotul X zice intr-un fel, Adam in alt fel, Jamaica in alt fel, si etc. iar tu (adica eu) vrei sa faci asa cum a zis Iisus. Dar pe El nu poti sa-l intrebi si nu scrie nicaieri astfel de detalii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #98  
Vechi 09.08.2013, 19:03:50
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Stii este ca si cum esti un copil acasa si exista niste reguli. Mama iti spune intr-un fel, tata in alt fel (e mai sever), bunica alt fel. Si copilul nu stie cum este bine de fapt.
Si mai mult decat atat: sa zicem ca mama nu mai este si tu vrei sa faci ceea ce a lasat ea ca regula. Tata zice ca nu e asa, ca nu e bine, bunica zice altfel, bunicul altfel. Pe mama nu poti s-o intrebi si regula este de la ea.

Asa si aici: Iisus nu mai este, regula este de la El. Preotul X zice intr-un fel, Adam in alt fel, Jamaica in alt fel, si etc. iar tu (adica eu) vrei sa faci asa cum a zis Iisus. Dar pe El nu poti sa-l intrebi si nu scrie nicaieri astfel de detalii.
Sophia, tu ai un singur Tata ceresc (pe Dumnezeu cel in trei Persoane pe care poate ca il vei putea intreba vreodata in rugaciune chiar personal daca te stradui sa ajungi la sfintenie implinindu-i poruncile) o singura mama Biserica prin slujitorii Domnului, preotii - si chiar numai dupa ei trebuie sa te iei pentru ca ei (NU noi) au fost trimisi de Dumnezeu ca sa Boteze si sa propovaduiasca in lume Evanghlia, ei au fost investiti cu putere de Dumnezeu, nu noi.
Deci corect este numai ce iti spune preotul.
De aceea te si indemnam (si eu si Jamaica) sa intrebi preotul tau, nu sa intrebi pe forum.
Si sa faci ce iti spune preotul, nu ce spun cei de pe forum.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 09.08.2013, 20:48:15
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Adica nu "noi" spunem ca "tu" te poti duce dimineata sa te impartasesti, ci ai primit sfatul sa iti intrebi preotul ca sa iti spuna TIE cum sa faci in situatia ta.

Apoi ti-a spus ca daca trebuie sa iei pastile - adica DACA esti bolnava = o situatie speciala, cum de fapt si TU stii foarte bine ca impartasania aceea este pentru situatii spaciale, bolnavi, nu pentru oricine crestin sanatos care nu are chef sa stea la toata slujba!

Iar tu stiai foarte bine acest lucru vad (ca impartasania aceea de dimineata este pt cei bolnavi, cazuri speciale), dar nu stiu de ce mai intrebi si mereu ajungi la concluzia ca tie iti este neclar, desi cunosti bine teoria

chiar nu stiam asta, asa mi-a zis protul cand trebuia sa ma impartasesc dar aveam si scoala de soferi in aceeasi dimineata si nu puteam sa stau la slujba, nu in caz de boala!
faptul ca eu am luat pastile (paracetamol!) intr-o dimineata inainte de prima Impatasanie (deci cazuri diferite) pe care am facut-o a fost gresala mea din nestiinta.

si da la biserica unde ma impartasesc de obicei se da doar vin.....
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 09.08.2013 at 20:55:02.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Momente ale Liturghiei neintelese inca Florin-Ionut Sfanta Liturghie 29 20.09.2011 16:43:18
In acele zile-un necaz = urgia? Mihai36 Din Vechiul Testament 0 26.06.2011 11:29:22
Sinaxarul lunii ianuarie: patru sfinti egipteni NECTARIE Generalitati 0 07.01.2011 17:02:36
De ce toate acele activități grotești... ca aspect Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 8 10.01.2010 18:26:35
MOMENTE GRELE ! cristiboss56 Umanitare 22 30.07.2007 19:57:32