Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.11.2008, 23:24:12
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Post usor si linistit va doresc fratii mei!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.11.2008, 02:48:34
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
nici un post nu e valabil daca nu il tii 40 zile ,ala nu e post.Dar poti sa postesti macar ca cei bolnavi ,adica sa maninci de 3 ori pe zi mincare de post cu sau fara ulei .Asta e postul pt cei bolnavi ,scrie GH.BBUT in cartea POSTUL SI MINCARURILE DE POST [ed.pelerinul riman].POSTUL NORMAL ESTE DE 40 ZILE CU MASA DUPA ORA 15 ,DE POST ZINLIC ,IAR CINE POATE MIERCUREA SI VINERE POST MAI ASPRU ,DUPA PUTERILE FIECARUIA .Dar dc se cedeaza ,tot mincaruri de post sa folosim!
Vad ca ne irosim in detalii...tot punem accent pe pantec... vorbim numai despre mancare, mancare, mancare si iar mancare... sunt oameni care din obiective pricini, bolnavi fiind, li s-a recomandat de catre doctor, sa consume lapte.. asa incat primesc dezlegare de la preot in acest sens...asta nu inseamna ca "ala nu e post" cu afirmi tu, draga Sofia... fii pe pace! Dumnezeu are grija sa priveasca la bunavoita dar si la putinta fiecaruia.Totul e contabilizat, sa nu te indoiesti de asta!
De ce insa nimeni nu aduce aminte cat e de greu sa postesti curatindu-ti inima, sufletul de atatea rautati, si ganduri potrivnice ptr cei de langa noi, cleveteala mereu prezenta in mintea si pe buzele noastre, paiul din ochiul vecinului pe care ne e atat de lesne a-l remarca.....astea sunt mult mai greu de indreptat decat a numara cati stropi de ulei ai ingurgitat in 24 ore...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.11.2008, 02:57:50
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ati fost la spovedanie? Acum este momentul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.11.2008, 04:38:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ati fost la spovedanie? Acum este momentul.
Momentul este ori si cand si il alege fiecare. Nu trebuie asteptat Postul Craciunului pentru Sf.Spovedanie, ea se face constant, asa cum bine a spus sora noastra Jenica. Credinta este ea insasi o constanta nu ceva facultativ, caci altfel ea de fapt ea nu exista.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.11.2008, 14:25:10
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Nu stiu daca fac bine .....eu incerc sa tin cat pot de bine acest post dar cum am un bebe mic de 1an si jumatate sunt nevoita sa-i mai gust mancarea , sa o potrivesc de sare.....si nu stiu daca e bine....alta solutie nu vad....credeti ca postul care-l tin mai e primit ?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.11.2008, 14:41:49
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ce sa zic...am zis...am spus, cat pot tine pot.....Dumnezeu e mare si ne ajuta...acum trebuie sa ii dovedim.... ca suntem aproape...si trebuie tinut post serios, nu numai cel legat de macare, si apoi sa injuram....sau sa facem alte prostii....
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.11.2008, 15:22:33
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Cand toti ai casei tin post atunci totul este mult mai usor....postul devine o binecuvantare ....
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.12.2008, 14:13:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Acesta este un post care ne descopera smerenia lui Dumnezeu ca o coborare la oameni cu scopul ridicarii acestora. Fiul lui Dumnezeu Cuvantul incepe sa ne invete smerenia chiar de la nastere. Se naste intr-o pestera saracacioasa. Sa ne pregatim si noi sa-L primim pe Hristos, Bunul Dumnezeu, sa se nasca si in pesterea smeritului nostru suflet.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.12.2008, 20:06:09
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In postul acestea mi-am propus sa las calculatorul dar mai mult ca niciodata l-am folosit. In postul acestea m-am rugat la Stapana sa ma invete sa iubesc aproapele dar mai mult inima mi s-a impietrit. In postul acestea am zis.. Doamne ajuta-ma sa strang pe fratii mei sarmani in casuta mea si sa le indestulez trupurile obosite, insa punga mai tare am strans-o. In postul acestea mi-am propus sa imi vizitez fratele invalid insa cararea am uitat-o... In postul acestea mi-am propus sa nu supar pe nimeni dar privind in urma mea vad multe fete incruntate.. In postul acestea mi-am propus sa las fie si un singur pacat, macar unul mic ...dar le-am inmultit si pe cele mici si pe cele mari. Doamne Domnul meu si Dumnezeul meu ajuta-ma, nu ma parasi, slobozeste-ma ca nu cele ce voiesc le fac ci pe cele ce Nu voiesc. Doamne Domnul meu si Dumnezeul meu invata-ma sa postesc asa cum Tu insuti ne-ai invatat, cu Pace, Iubire si Bucurie. amin!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.12.2008, 20:41:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"Dintre pacatosi cel dintai sunt eu" Tim 1, 15. Iata singurul orgoliu permis crestinului, si chiar necesar, mai ales atunci cand se apropie de Sfintele Taine.

E bucurie daca la sfarsitul acestui post ajungem sa fim capabili sa ascultam cum ne comunica Dumnezeu nu prin cuvinte, ci prin Cuvant, prin Fiul Sau. Ferice de cei ce pot prelungi cat mai mult postul in viata lor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 02:44:18
Postul Craciunului Anca-Miha Postul 305 22.11.2014 00:09:46
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 13:38:53
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 01:51:14