Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2006, 20:30:27
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Dragi crestini, eu cred din tot sufletul ca sfanta impartasanie este trupul si sangele Domnului, de fapt vreau sa cred cu putere. Exista insa oameni bolnavi care se tem sa ia sfanta cuminecatura din cauza ca ar fi uitat sa spuna vreun pacat, sau le este frica dupa ce s-au impartasit din motivul spus mai sus. IIsus spunea: pace voua, nu va temeti, veniti cei osteniti si impovarati la Mine si Eu va voi odihni pe voi. Deci nu va fie frica. chiar de ati uitat ceva mai aveti zila de la Dumnezeu sa va mai spovediti o data. Sunt unii preoti care sperie credinciosii ca "este foc" sau ca "e vai si-amar daca nu spui ceva". Stiu ca se refera la cei care nu spun voit. Dar si asa, cine stie motivatia cuiva cand ar face asa ceva? Numai Dumnezeu cunoasta inimile noastre, neputintele si intentiile. El ne va judeca cu multa mila. Daca nu puteti tine post din cauze medicale, iarasi va puteti impartasi, este bine pentru trup si suflet, ca toate Sfintele taine
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.10.2006, 12:28:28
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

poi si eu am vrut sa ajut categoria respectiva si chiar se poate ajuta stimata euftalia dar nu dandu-te medic psihiatru... ca nu tzine... decat daca te documentezi, citesti vre-o cateva cartzi, intri in breasla si aleaalea... ca altfel incepi sa aberezi si ... stim cu totzii ca nu e frumos... dar de povestit e chiar interesant, doar ca respectivii nu te primesc sa stai de vorba cu ei... si se si distreaza de prostia ta... deci e foarte greu...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.10.2006, 19:08:58
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
poi si eu am vrut sa ajut categoria respectiva si chiar se poate ajuta stimata euftalia dar nu dandu-te medic psihiatru... ca nu tzine... decat daca te documentezi, citesti vre-o cateva cartzi, intri in breasla si aleaalea... ca altfel incepi sa aberezi si ... stim cu totzii ca nu e frumos... dar de povestit e chiar interesant, doar ca respectivii nu te primesc sa stai de vorba cu ei... si se si distreaza de prostia ta... deci e foarte greu...
nu ma dau medic psihiatru, ci om patit al carui tata, frate sunt bolnavi iar eu insami am avut delir mistic, cu halucinatii auditive legate de cele sfinte, eu am vrut duar sa ajut oamenii asemenea mie. Am intalnit , in decursul a 14 ani atatia bolnavi psihic si multi cu idei delirante vis a vis de biserica. Daca am gresit scriind acestea sa ma ierte Dumnezeu si dumneavoastra cei ce cititi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2006, 16:52:32
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

euftalea draga, nu am zis despre tine ca nu e bine sa te ocupi, cu atat mai mult cu cat ai vazut cazuri de acest fel, si eu am vazut, dar trebuie sa te gandesti la faptul ca sunt multe boli de felul acesta, si e greu de ajutat astfel de bolnavi, dar e foarte frumos ca incerci sa te ocupi de ei... si trebuie avut mare grija, ne sfatuia un medic neurolog pe OTV, ca sunt unii carora bolile li se datoreaza foarte multor factori care se trateaza diferit pe categorii de cazuri, dar si la nivelul nostru se pot aplica metode simple ce urmaresc o ameliorare... dar trebuie avut grija in cazul lor mai mult de persoana noastra, ca orice apropiere de ei ne poate speria, deprima, dezgusta, sau chiar primi bataie, deci trebuie sa te inarmezi cu acceptarea situatzie lor, oricum ei sunt mult mai inofensivi ca multzi altzii, asta in general, dar sunt si cazuri mai grele...

-acuma itzi zic ce cred eu, ca trebuie evitate medicamentele de orice fel in cazul lor precum si tratamentul prin shocuri electrice... si pastrate doar medicamentele obligatorii acordate de catre neurolog... in rest lasatzi sa umple strazile orashelor ori satelor...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.11.2006, 13:05:33
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

eu cred ca impartasania e periculoasa (foc) daca se ia dupa ce ascunzi anumite lucruri de jena la spovedanie sau le repeti si nu poti sa le lasi de ex vicii sau daca urasti pe cieva si vorbesti fortat cu pers aia sa zici ca te-ai impacat dar in realitate ii doresti raul...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.11.2006, 18:24:39
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
eu cred ca impartasania e periculoasa (foc) daca se ia dupa ce ascunzi anumite lucruri de jena la spovedanie sau le repeti si nu poti sa le lasi de ex vicii sau daca urasti pe cieva si vorbesti fortat cu pers aia sa zici ca te-ai impacat dar in realitate ii doresti raul...
Numai Dumnezeu stie exact ce este in sufletul nostru, numai el poate hotara pacatele noastre, deseori nici noi insine nu stim exact despre noi cat stie Dumnezeu. In concluzie eu zic totusi sa nu ne temem de Iisus si de impartasanie, fara a face insa fapte rele.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.11.2006, 20:14:02
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Sa lasam frica deoparte si sa credem ca daca suntem sinceri Dumnezeu ne primeste pocainta si putem sa ne impartasim dupa ce ne-am spovedit si am postit dupa putere.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.11.2006, 23:38:34
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Sa ne spovedim in amanunt,sa avem parere de rau pentru pacate,sa ne implinim canonul dat de duhovnic,si sa nadajduim.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.11.2006, 14:59:21
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Eu simt ca mi-ar amorti limba dupa ce ma impartaseste preotul dar cred ca e din cauza tariei vinului ca nu sunt obisnuita cu alcolice.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.11.2006, 23:15:58
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Consuela draga, cand mergi sa te impartasesti, intai treci pe la duhovnicul tau caruia tocmai te-ai spovedit si caruia i-ai spus parerea ta despre Purgatoriu, despre predestinare, despre cat de nedrept este Dumnezeu cu lumea de astazi careia Ii cere prea mult, nu? Sau poate te spovedesti la catolici si te impartasesti, si n-am inteles eu? Ceea ce cred eu este ca tu nici nu consideri lucrurile acestea ca pacate, si atunci nu ma mai mira nimic. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde