Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.01.2007, 19:21:34
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
frate stiu pe cineva care in timpul SFINTEI SI DUMNEZEIESTII LITURGHII sta in genunchi cu ochii inchisi si spune DOAMNE IISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL..
Rugaciunea inimii este intr-adevar de mare folos duhovnicesc, dar eu cred ca ea poate sa fie respiratia si hrana noastra cand suntem acasa, pe drum, in Biserica atunci cand nu e slujba. Daca ai venit la intalnire cu Hristos din Sf. Liturghie, atunci bucura-te de intalnire, traieste comuniunea cu El.

Si apoi cred ca nu trebuie sa vada toata lumea ca stai in genunchi toata Liturghia, ca sa zica "vai, ce credincioasa e!" Sa fim mai atenti la duhul fariseismului. Nu mai spun ca nu e canonic corect sa se stea Duminica, in ziua Invierii, in genunchi. Din traditie s-a ajuns ca la romani si la rusi sa se stea la anumite momente din Sf. Liturghie, iar la greci numai in timpul Epiclezei, dar sa te duci sa stai in genunchi la toata slujba, mie mi se pare o exagerare, care fie vine dintr-o ispita de-a dreapta, fie dintr-o neintelegere a lucrurilor. Fratilor, sa sa ne dea bunul Dumnezeu trezvie si masura in toate!

Legat de cor, si eu cred ca e buna participarea celor care vin acolo. Dar o participare nu numai cantata, dar si simtita. Inteleg perfect ce simte fetita ta, dmb, copiii sunt foarte atrasi de aceasta participare, de aceea e bine sa ii invatati intr-o saptamana un antifon, in alta raspunsurile la o ectenie, Tatal nostru, Crezul, etc si ei vor dori sa vina la Biserica macar pentru a exersa. Iar treptat, treptat, ceea ce se canta o sa ajunga si in inimioara lor si astfel veti face ceva de folos pentru intreaga omenire.

Elena
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.01.2007, 11:00:50
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Ce parere aveti despre corul care da raspunsul la Liturghie? Personal sint impotriva lui deoarece nu mai exista o participare a tuturor in actul liturgic. Este frumos un cor pe mai multe voci dar nu este de folos. Intr-un fel corul "fura" Liturghia celor multi. Am vazut multe biserici in care credinciosii (mare parte) deveneau spectatorii corului....
Raspunsurile la Liturghie zic eu (si nu numai) ca trebuie date de fiecare....
Se spune ca Sfantul Ioan Dmaschinul canta foarte frumos si cand s-a dus el l-a M-re cineva l-a rugat sa-i cante si lui si a intrat la M-rea Sf . Sava.
Dupa toate acestea duhovnicul de acolo un batran foarte aspru i-a poruncit sa-si taie desavarsit voia lui, dupa randuiala patrecerii celei calugaresti, ca sa nu faca nimic fara de invoire si blagoslovenie si sa nu cante nicidecum vreun tropar l-a mustrat si i-a zis sa nu mai cante ca in manastire este nevoie de liniste.Dar intr-o noapte i s-a arata acestui duhovnic batran Maica Domnului zicandu-i:
[color=red]"Pentru ce ai inchis un izvor minunat ca acesta, care varsa afara cu atata dulceata, destule paraie de apa a odihnei sufletelor, mai mult decat cel ce a izvorat cu dumnezeiasca minune, din piatra in pustie?Lasa izvorul sa adape pe toata lumea, sa acopere marile eresurilor si sa le mute spre dulceata minunata Acesta are sa covarseasca alauta cea proroceasca a lui David, si Psaltirea, cantand cantari noi Domnului, si cantari pline de minunata dulceata, mai presus decat cantarea lui Moisi, si a Mariamei.Fata de asemanarea alautei lui cea dulce cantatoare si minunata au sa se socoteasca un basm netrebnic cantarile cele fara de folos ale lui Orfeus .Acesta va canta cantarea cea duhovniceasca si cereasca.Acesta va urma cantarile heruvimilor.Acesta va croi drept dogmele credintei si va da la iveala razvratirea si strambarea a tot eresul".[/color]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.01.2007, 11:37:34
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Bine frate Laurentiu,
inteleg ca tu esti pentru cor in biserica, ba mai mult pentru solisti. Daca-mi gasesti un Sf.Damaschin laic pentru noi laicii sint si eu de acord :rolleyes:
Cred insa ca situatiile de care vorbim sint diferite una fiind minastirea alta biserca de cartier, una calugarul si alta mireanul.
Eu sint pentru cintat dar nu de unul singur si nici de unii anume (pentru ca nu-i de folos pentru respectivul-cel mai ades- si nu-i de folos nici pentru restul care prin participare devin mai atenti la ce se spune)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.01.2007, 16:54:02
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Pentru unii inseamna mult un cor in Biserica - ii ajuta sa "adanceasca" cuvintele. Exista insa riscul, sa nu mai receptezi cuvantul, fiind fascinat de armonie. Pe de alta parte riscam sa avem doar persoane care participa pasiv si nu activ in cantare.(nu stiu ce este un antifon, un heruvic, etc, cu atat mai mult semnificatia lor)
Nu trebuie sa uitam ca exista si cealalta categorie de persoane care doreste cantarea in comun; persoane care doresc sa fie una cu ceilalti nu doar in marturisirea de credinta ci si in cantare. Insa, aici exista riscul sa-i pierdem pe cei care nu vin des la biserica si nu sunt multumiti de cum se canta.
Consider ca daca intr-o biserica specificul ei sta si in cantarea in comun, se vor integra si cei care chiar daca nu vin des, atunci cand vin, sunt patrunsi pana la inima de lucrarea Bisericii. Daca sunt simpli vizitatori va fi zadarnic si corul: ce sa adanceasca? Iar la Bisericile unde predomina corul, ar fi necesar ca la fiecare liturghie, sa se anunte ca poate face parte din el orice persoana care are acest dar, astfel incat sa nu fim pusi in situatia de a "ingropa" talantul altora.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.01.2007, 17:53:23
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Am vazut oameni plingind in timpul Sf. Liturghii , stand inghesuiti intr-un scaun sa nu-i vada nimeni . Am vrut sa intervin crezind ca-i este rau (persoanei) , dar mi-a facut semn cu mana rizind ca nu e cazul .
Iata ca participarea nu depinde nici de cor , nici daca cinti sau nu , ci de inima fiecaruia si de mila lui Dumnezeu .
Unii se pling ca copii fac prea mare galagie . Sint ce-i care " sint imprastiati " oricum , si cu copii si fara copii .
Normal ca oamenii sint neputinciosi ,vor invata cu timpul ce inseamna "participare".
Dar sa nu cautam motive copilarest fratilor , hai sa mai fim si sinceri din cind in cind !
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.01.2007, 18:02:28
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Da Maria tu ai dreptate. Tu si cei ajunsi la indumnezeire nu au nevoie nici de cor nici lipsa de el, nu-i deranjaza nici foiala nici tunetul nici focul nimic! Bravo lor sa dea Dumnezeu sa ajungem cu totii asa! Noi astia, sau nu noi, eu asta, incepatorul am nevoie de liniste, mi-e greu sa ma pot aduna in galagie, in nearmonie, mi-e greu sa nu ma imprastii daca nu particip, mi-e greu sa nu las muzicianul amator din mine sa "critice" corul daca gresete, sau sa nu cad in extazul artei daca cinta f. frumos. Incearca sa te cobori si tu la nivelul meu ca sa intelegi despre ce vorbesc. Eu pot sa ma ridic cu mintea la nivelul la care presupun ca ai ajuns tu si te invidiez sincer ca te poti adincii in rugaciune, Liturghie astfel incit nimic sa nu te mai scoata de acolo. Dar incearca sa cobori pina la mine cu intelegerea ca sa vezi ca nu caut deloc motive sa-mi indreptatesc neputinta ci caut rezolvari la nivelul meu copilaresc...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.01.2007, 18:26:50
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

dmb ,
nu stiu ce ai cu mine , este deja a doua oara cind ma batjocorasti spunandu-mi ca m-am andumnezeit .
Nu poti sa ai o parere fara sa ti se reproseze ca tu esti asa , sau cum e ?
Cred ca merit si eu un pic de respect ca nu ti-am facut nimic si niciodata nu am batjocarit spusele tale .
Daca nu se poate ,nu se poate , eu nu sint cum crezi tu .
Poti sa ma ocolesti .
Am si eu dreptul la o parere .
Daca nu , cere Admin-ului ceva ,n-am nimic impotriva !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.01.2007, 18:42:01
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Te rog sa ma ierti Maria, nu a fost in intentia mea sa te supar...nici pe departe. NU am cu tine absolut nimic, nu am cu nimeni nimic, (doar musulmanii ma scot din sarite si cei care ii cred) am inteles poate doar fals ca tu reusesti sa te rupi de lume in timpul Liturghiei.
Tot regretul si ca m-ai inteles gresit dar mai ales ca nici tu nu poti sa te rupi de lumea din jur!
Eu sint tot timpul sincer, inca nu am scris nimic care sa nu fie din mine si comform celor pe care le gindesc. Desigur in mesajul anterior era un pic de ironie dar am crezut-o necesara pentru tine.Dupa reactia ta se pare ca am exagerat. Imi cer din nou scuze.
Si acum daca m-ai iertat si trebuie sa o faci, spune-ne si noua parerea ta, trairea ta in legatura cu corul in biserica:)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.01.2007, 19:25:39
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

dmb,
Parerea ta de rau m-a induiosat pana la lacrimi , asa ca acum nu pot sa scriu trebuie sa ma reculeg , dar sint constienta ca Iisus s-a rastignit pentru toti care vor sa creada in el .
O sa revin .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.01.2007, 20:01:59
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de jeny
frate stiu pe cineva care in timpul SFINTEI SI DUMNEZEIESTII LITURGHII sta in genunchi cu ochii inchisi si spune DOAMNE IISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL..
Rugaciunea inimii este intr-adevar de mare folos duhovnicesc, dar eu cred ca ea poate sa fie respiratia si hrana noastra cand suntem acasa, pe drum, in Biserica atunci cand nu e slujba. Daca ai venit la intalnire cu Hristos din Sf. Liturghie, atunci bucura-te de intalnire, traieste comuniunea cu El.

Si apoi cred ca nu trebuie sa vada toata lumea ca stai in genunchi toata Liturghia, ca sa zica "vai, ce credincioasa e!" Sa fim mai atenti la duhul fariseismului. Nu mai spun ca nu e canonic corect sa se stea Duminica, in ziua Invierii, in genunchi. Din traditie s-a ajuns ca la romani si la rusi sa se stea la anumite momente din Sf. Liturghie, iar la greci numai in timpul Epiclezei, dar sa te duci sa stai in genunchi la toata slujba, mie mi se pare o exagerare, care fie vine dintr-o ispita de-a dreapta, fie dintr-o neintelegere a lucrurilor. Fratilor, sa sa ne dea bunul Dumnezeu trezvie si masura in toate!

Legat de cor, si eu cred ca e buna participarea celor care vin acolo. Dar o participare nu numai cantata, dar si simtita. Inteleg perfect ce simte fetita ta, dmb, copiii sunt foarte atrasi de aceasta participare, de aceea e bine sa ii invatati intr-o saptamana un antifon, in alta raspunsurile la o ectenie, Tatal nostru, Crezul, etc si ei vor dori sa vina la Biserica macar pentru a exersa. Iar treptat, treptat, ceea ce se canta o sa ajunga si in inimioara lor si astfel veti face ceva de folos pentru intreaga omenire.

Elena
ai dreptate foarte frumos sfat pt parinti si eu sunt mama a doi copii multumesc!, cat despre statul in genunchi cu ochii inchisi in timpul Sf Liturghii, poate ca pers aceea este foarte slaba si neputincioasa ( si este constienta de asta) si sta asa ca sa nu cada in imprastiere, uitandu-se in jur, poate nu o face din exagerare, parerea mea,.. multumesc inca odata acest mes frumos Doamne ajuta
de ce oare crezi ca rugaciunea inimii nu este suficienta a intra in comuninune cu Hristos? poate asa o odihneste sufleteste, cine stie? D-zeu stie..Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catarea in Biserica-impreuna sau numai corul mihaiB Sfanta Liturghie 4 27.08.2012 17:37:32
Corul Predania ady_neagu21 Muzica Bisericeasca 1 13.07.2011 20:25:17
concert corul SYMBOL doinitaneamtu Stiri, actualitati, anunturi 0 23.05.2009 00:03:29
corul seminariilor padrevicentiu Generalitati 6 18.11.2008 05:32:05