Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2017, 22:39:58
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Despre adevarata Libertate si Adevar!

"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

As vrea sa vorbim despre adevarata Libertate, in inima si in ganduri.In felul de a gandi,de a fi,ca mod de a vedea lucrurile,de a te schimba, atunci cand vezi ca ceva nu este OK in viata ta.
Erau ani in care eram in aceasta inchisoare, a aduceri aminte a raului.O inchisoare usoara si grea in acelasi timp ,usoara ca nu iti dai seama unde esti,si grea tocmai din cauza asta,ca ti se pare ca esti liber si faci ce vrei.M-am intors catre Dumnezeu dar multi ani nu m-am spovedit aveam o rana in suflet.Amanam cu spovedania, nimeni nu imi spunea ca este necesara, ASTAZI nu maine,... si eu tot amanam.La un moment dat am pus un termen limita si m-am spovedit cu greu...Cu retinere...
M-a ajutat ...,ptr eliberarea mea...Grea,cu ofuri,Dumnezeu a avut mila si rabdare.

Sa revin la Nelson Mandela, a fost condamnat pe viată la 12 iunie 1964, fiind eliberat după 27 de ani de închisoare, la 11 februarie 1990.Am citit acest citat al acestui om teribil,Nelson Mandela care dupa atatia ani in inchisoare, a putut sterge totul cu buretele si a realizat ca nu poate incepe o viata noua daca nu iarta totul.
Am citit cartea "Conversatii cu mine insumi" la un moment dat spune ca este necredincios.M-au impresionat cu atat mai mult vorbele sale, spuse mai sus.Parintele Cleopa spune in una din cartile sale de Legile firii,in cazul lui, aceste legi, a reusit sa le inteleaga, sa le aiba in inima sa, chiar daca nu este credincios.

Alte citate ale lui care mi-au placut:
"Pentru a fi liber nu este suficient să te eliberezi de lanțuri, trebuie să respecți și să susții și libertatea altora€".
"€œ Resentimentele sunt otrava pe care o bei chiar tu, sperand, in acelasi timp, sa iti omoare dusmanii."
Asta ultimul arata clar trebuie sa iertam suta la suta, ca in primul rand sa ne fie noua bine.Adica cum am putea trai vesnic si sa spunem "uite ala mi-a gresit acum 23.504 ani" si sa traim inca cu resentimente.Alea ne-ar macina sufletul.Am fi inca in inchisoare.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 30.01.2017 at 22:45:19.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2017, 23:22:27
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Pentru a putea ierta este necesar sa putem privi prin ochii agresorului. Sa-i intelegem perspectiva. Sa intelegem cum lucreaza patima, cum subjuga si degradeaza.
__________________

Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.01.2017, 12:41:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Pentru a putea ierta este necesar sa putem privi prin ochii agresorului. Sa-i intelegem perspectiva. Sa intelegem cum lucreaza patima, cum subjuga si degradeaza.
Nu prea poti sau daca o faci risti sa devii la fel.
Pentru ca nu poti efectiv "privi prin ochii agresorului" fara sa-ti insusesti motivatiile si limitarile lui, fara nimic altceva,

Orice ai pune in plus, te scoate din papucii lui, nu mai esti elsi atunci n-ai cum sa intelegi.

De altfel nici nu e mare lucru de inteles daca asimilezi notiunea de liber arbitru - cu care tu, avand o alta orientare religioasa, ai mari probleme de intelegere.

Asa ca e bine sa-ti cauti resursele pentru iertare in alta parte, nu intr-o schema mentala derizorie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 31.01.2017 at 16:09:38.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.01.2017, 20:43:22
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu prea poti sau daca o faci risti sa devii la fel.
Pentru ca nu poti efectiv "privi prin ochii agresorului" fara sa-ti insusesti motivatiile si limitarile lui, fara nimic altceva,

Orice ai pune in plus, te scoate din papucii lui, nu mai esti elsi atunci n-ai cum sa intelegi.
Gandeste-te cum Iisus cunoaste perfect mintea agresorului, toate intentiile, motivatiile, miscarile sale launtrice patimase, toate perceptiile - fara insa sa fie contaminat de acestea.

Poti afirma ca Iisus risca sa devina patimas?

Iisus priveste dinlauntrul agresorului, il cunoaste in adancurile sale, deplin.
Infinit mai mult decat agresorul se cunoaste pe sine insusi.

Cum este posibila aceasta neamestecare cu patima, observand patima?

Intelegand natura ultima a mintii, a miscarilor ei, a eului insusi.
__________________

Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.01.2017, 20:53:40
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Iertarea, in sensul cel mai profund, reprezinta acceptarea adevarului ca toate si toti reprezinta o parte din noi insine, fac parte din noi insine.
__________________

Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.01.2017, 19:18:48
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Pentru a putea ierta este necesar sa putem privi prin ochii agresorului. Sa-i intelegem perspectiva. Sa intelegem cum lucreaza patima, cum subjuga si degradeaza.
Stiu ca trebuie sa iertam. Cred ca mai mult ne-ar ajuta cunoasterea modului de a gandi al unui om care a IERTAT.Trebuie sa stim si cum a trait Mandela sau oameni asemeni lui Mandela.Cum au gandit.Am citit "Conversatii cu mine insumi".AS fi vrut sa citesc "Lungul drum catre libertate" dar din nefericire nu este tradus in romana,iar sa citesc un roman intreg in engleza nu am incercat inca.E pacat ca se traduc multe carti fara importanta si carti importante nu, sau se amana traducerea lor. Oricum am o alta carte, care as pune-o inainte pe lista, de Gandhi:"Povestea experimentelor mele cu Adevarul".

Am spus aici despre Libertate, ca mod de a gandi. Nu inteleg de ce nu accepti ajutorul Sfintelor Taine, in iertare si indreptare.Asta ca am mai vorbit pe aici de cateva ori de Spovedanie.Un om singur mai usor cade, decat unul care are ajutor Harului lui Dumnezeu si indrumarea unui Om al lui Dumnezeu.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.01.2017, 19:48:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Stiu ca trebuie sa iertam. Cred ca mai mult ne-ar ajuta cunoasterea modului de a gandi al unui om care a IERTAT.Trebuie sa stim si cum a trait Mandela sau oameni asemeni lui Mandela.
Acuma, in cazul acestui criminal dovedit, as spune ca problema e sa fie el iertat, nu sa ierte el, pe altii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.01.2017, 20:11:35
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acuma, in cazul acestui criminal dovedit, as spune ca problema e sa fie el iertat, nu sa ierte el, pe altii.
Cred ca face-ti o confuzie.Poate nu m-ati inteles bine? Vorbeam de Nelson Mandela:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Nelson_Mandela
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.01.2017, 20:21:18
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cred ca face-ti o confuzie.Poate nu m-ati inteles bine? Vorbeam de Nelson Mandela:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Nelson_Mandela
nu face. insa nu e clara treaba.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.01.2017, 20:27:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cred ca face-ti o confuzie.Poate nu m-ati inteles bine? Vorbeam de Nelson Mandela:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Nelson_Mandela
Da, chiar despre el vorbeam si eu. Un terorist in solda bolsevica, un criminal odios. El singur a pledat "vinovat" in procesele sale, fata de 156 de capete de acuzare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Tags
adevar, adevarata credinta, libertate