Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 17.10.2017, 16:24:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai victima clar nu e din moment ce nu s-a lasat intimidat de amenintarile tale patetice.
Eu asta spuneam, ca doar tu vrei sa-l faci victima, pe baza unor acuzatii false inventate de tine. Si mai spuneam ca ti-a atras atentia chiar el atunci, cand ti-a scris: "așa că hai să nu facem din țânțar armăsar." Si, in final, spuneam ca demonstrezi doar ce caracter ai, nu ceea ce vrei tu sa arati.
Reply With Quote
  #632  
Vechi 17.10.2017, 16:36:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cum mi se pare mie, ca ar trebui ca lucrurile sa mearga si mai bine. Ai numele crestin ortodox la site.Eu ca Biserica ortodoxa sa iti cer o "vama" ,vama aia sa fie ordinea pe site,simtirea,caldura umana,comunitatea, sa te intreb direct tu imi folosesti numele dar,unde va sunt moderatorii? Cine sunt ei ? Cum spuneam ieri, aveam moderatorul asta la forumul ortodox, pe care eram la un moment dat ,avea ideea clara a ordinii, adica nu lasa lucrurile sa o ia razna ,nu bana prea usor, da nu lasa orice mesaj la voia intamplarii. Sau si pe Forumuri aiurea pe care am fost nu apucai sa spui prea multe mesaje off topic,ca ti se atragea atentia,puteai vocifera cat vrei ca erai si atentionat sa ai grija.
Si pe forumul catolic era liniste, la fel si pe alte forumuri. Biserica nu poate controla forumurile sau blogurile, cine sa le verifice? Si oricine isi poate face un blog despre religie, in care sa fie si discutii.
Reply With Quote
  #633  
Vechi 18.10.2017, 21:11:26
Gaby2017 Gaby2017 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2017
Mesaje: 13
Cool

''In general nu era vorba de persoane cu credinta. Sincer este foarte important sa fie o persoana cu credinta pt ca altfel apar multe multe probleme, incepand cu conceptia despre iubire intre barbat /femeie si modul de manifestare pana la toate celelalte aspecte.E vital sa fie cineva cu credinta,asa mi-am dat seama.''

Nah, cum s-a mai spus, barbatii sunt vanatori...ei rup florile sa le miroasa. Poate si tu ar trebui sa ai mai mare incredere in barbati si sa te lasi pe mana lor,doar a celora care evident iti plac si te plac.Nu stiu, cred ca unul care vrea sa devina preot poate sa accepte viziunile astea religioase pentru ca genetic nu asta e treaba barbatului.Si daca il gasesti asa cum vrei tu sunt mari sanse sa stati amandoi in casa..Viata e frumoasa, merita infruntata. Poate ce e prea mult strica,si in cazul ideilor astea religioase.Daca vrei o relatie, o familie trebuie sa lasi la o parte majoritatea ideilor tale dogmatice,sa pui nevoile celuilalt pe primul plan(la inceput), sa simta ca poate avea incredere in tine, te poate domina,ceea ce e primordial pentru barbati,chiar daca nu ti-o zic in fata. Iti faci atatea griji pe termen lung spre infinit sa dureze relatia, dar de undeva trebuie sa demarezi,altfel ramane la stadiul de idee.

http://romanialibera.ro/stil-de-viat...arbatii-238452
Reply With Quote
  #634  
Vechi 18.10.2017, 21:20:24
Gaby2017 Gaby2017 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2017
Mesaje: 13
Smile exagerezi

[quote=elenoirmiro;652703]Am mers la Biserica asa cum mi.au recomandat mai multi si apreciez.Stiu trebuie multa rugaciune si staruinta.Am duhovnic ma spovedesc am citit acatiste.A mers si mama mea pentru mine la atatea biserici etc.Cum a spus si Diana poate Dumnezeu nu ingaduie sa intalnesc pe cineva poate pentru ca nu e momentul sau pentru ca nu e scopul misiunea mea in viata sa am o familie.Se poate si asta.Fiecare are traseul unic pentru a se mantui.Sau poate Dumnezeu ma fereste de multa nefericire.De exemplu omul pe care l.am iubit cel mai mult (a fost iubire neimpartasita)S.a dovedit ulterior sa fie un don juan afemeiat si superficial.Daca aflam mai tarziu dupa casatorie era catastrofal.Mai ales cu istoricul meu de depresii.Asa ca am increderea ca Dumnezeu stie ce e mai bine pentru mine.In orice caz degeaba nu stau
Vreau sa fac voluntariat sa ma duc in asociatii e.Vreau sa ies la conferinte la lansari de carte etc.Eu imi fac partea mea.Dumnezeu are grija de restul.''

tu trebuie sa pleci o perioada din mediul in care te-ai format pana acum ,asta nu mai e credinta, e deja exagerare. Si accepta barbatii asa cum sunt ei...daca pana la varsta asta nu ai gasit perfectiunea,nu o sa apara mai tarziu. Plus ca nu esti in masura sa il judeci pe cel de langa tine in ideea ca ti-ar rani sentimentele '' catastrofal'' daca nu joaca dupa cum canti tu. Lasa de la tine, fii mai maleabila...asta trebuie sa faci tu ca femeie...din unul care tie ti se pare ca e din cale afara de pacatos, sa il aduci la lumina.
Reply With Quote
  #635  
Vechi 18.10.2017, 21:22:19
Gaby2017 Gaby2017 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2017
Mesaje: 13
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cateodata trebuie doar sa schimbi ceva la tine si atunci se schimba si parerea lui Dumnezeu despre ce ai tu nevoie mai bine..

Bine Alin! Foarte adevarat
Reply With Quote
  #636  
Vechi 19.10.2017, 00:16:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Am mers la Biserica asa cum mi.au recomandat mai multi si apreciez.Stiu trebuie multa rugaciune si staruinta.Am duhovnic ma spovedesc am citit acatiste.A mers si mama mea pentru mine la atatea biserici etc.Cum a spus si Diana poate Dumnezeu nu ingaduie sa intalnesc pe cineva poate pentru ca nu e momentul sau pentru ca nu e scopul misiunea mea in viata sa am o familie.Se poate si asta.Fiecare are traseul unic pentru a se mantui.Sau poate Dumnezeu ma fereste de multa nefericire.De exemplu omul pe care l.am iubit cel mai mult (a fost iubire neimpartasita)S.a dovedit ulterior sa fie un don juan afemeiat si superficial.Daca aflam mai tarziu dupa casatorie era catastrofal.Mai ales cu istoricul meu de depresii.Asa ca am increderea ca Dumnezeu stie ce e mai bine pentru mine.In orice caz degeaba nu stau
Vreau sa fac voluntariat sa ma duc in asociatii crestine.Vreau sa ies la conferinte la lansari de carte etc.Eu imi fac partea mea.Dumnezeu are grija de restul.
Stai liniștită, craii nu se căsătoresc repede, dau doar lovitura, probabilitate mică să se fi ajuns la un astfel de scenariu, dar totuși te-a ciupit rău relația, după cum se vede treaba.

Încearcă să mergi și în pelerinaje din când în când, dar dintr-acelea mai lungi de 2-3 zile, eventual în străinătate cu un grup mai mare unde poți cunoaște și tineri, nu doar persoane peste 40 de ani.

Lansări de carte sunt din plin la București, mai ales la librăria sophia uite aici desfășurătorul cu evenimente, unul s-a anulat pe luna aceasta, poate vor mai fi prin noiembrie.
Profită la maxim de faptul că ai 3 edituri ortodoxe de calibru în oraș (Sophia, Evanghelismos, Ed. Bizantină), intră pe pagini de facebook ale organizatorilor de conferințe duhovnicești din afișe, verifică avizierul facultății de teologie eventual.

Danion Vasile și-a întâlnit soția la un protest în București pentru eliberarea lui Ilașcu, l-a văzut soția la porta-voce și l-a plăcut, nu știu dacă unii își găsesc soți la proteste, dar mai știi, au mai fost proteste anti vaccinare obligatorie sau ziua familiei, mișcări pro-life e un oraș care oferă evenimente.

Referitor la istoricul de depresii,Cuviosul Paisie Aghioritul :

[…]„Se poate ca uneori cineva să fie sănătos din punct de vedere medical, analizele să nu arate nimic rău, dar dacă are ceva care îl chinuiește sufletește, atunci să nu fie pe deplin sănătos.

Pentru că cele mai multe boli încep de la supărare. Toți oamenii au câte un punct sensibil. Și de aceea o supărare pe unul îl va lovi în stomac, pe altul în cap.

Medicamentul cel mai bun pentru o boală este bucuria duhovnicească, pentru că ea împrăștie harul lui Dumnezeu în suflet. Bucuria duhovnicească are cea mai mare putere tămăduitoare pentru toate bolile. Ea este alifia dumnezeiască care închide rănile, în timp ce mâhnirea le irită.”[/…]

Cuviosul Paisie AghioritulCuvinte Duhovnicești: Viața de Familie, Ed. Evanghelismos, București, 2003 pag. 240-241.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #637  
Vechi 19.10.2017, 22:06:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gaby2017 Vezi mesajul
tu trebuie sa pleci o perioada din mediul in care te-ai format pana acum ,asta nu mai e credinta, e deja exagerare. Si accepta barbatii asa cum sunt ei...daca pana la varsta asta nu ai gasit perfectiunea,nu o sa apara mai tarziu. Plus ca nu esti in masura sa il judeci pe cel de langa tine in ideea ca ti-ar rani sentimentele '' catastrofal'' daca nu joaca dupa cum canti tu. Lasa de la tine, fii mai maleabila...asta trebuie sa faci tu ca femeie...din unul care tie ti se pare ca e din cale afara de pacatos, sa il aduci la lumina.
Pai cica nu cauta perfectiunea. Dar sa fie "realizat profesional" macar.
Totusi nu cred ca e bine sa te iei cu unul "din cale afara de pacatos" sperand ca il vei scoate la lumina, mi se pare o prostie.

Chiar e scris o chestie interesanta:

" Fericit este cel care locuiește cu femeie înțelegătoare și care cu limba n-a alunecat și care n-a slujit celui mai puțin vrednic decât sine." (Ecclesiasticul 25:11)

Restul mi se par sfaturi valide, te uiti la tine mai inainte sa ceri ceva de la celalat.

Daca tie iti sare mustarul una doua, sa nu ai pretentia ca ala sa fie atat de bland incat sa nu-ti dea ocazia - pentru ca oricum ai sa o faci si putini sunt atat de stoici incat sa tolereze la nesfarsit un temperament coleric pe care tu nu vrei sa-l infranezi.

Daca in conflicte ai o atitudine duplicitara si vicleana pentru ca sa nu-ti admiti greselile, sa nu te plangi ca barbatii care ii cunosti nu sunt perfect verticali.

Daca tu stai cu parintii si abia te ridici la un salariu mediu - sa n-ai pretentie de la celalat sa aiba casa, masina si cel putin 2 salarii medii pe economie.

etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.10.2017 at 23:49:37.
Reply With Quote
  #638  
Vechi 19.10.2017, 23:46:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu asta spuneam, ca doar tu vrei sa-l faci victima, pe baza unor acuzatii false inventate de tine. Si mai spuneam ca ti-a atras atentia chiar el atunci, cand ti-a scris: "așa că hai să nu facem din țânțar armăsar." Si, in final, spuneam ca demonstrezi doar ce caracter ai, nu ceea ce vrei tu sa arati.
Pai hotaraste-te, nu s-a intamplat sau nu e asa grav pentru ca potentiala victima considera ca nu esti atat de periculos cat te dai pe forumuri?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #639  
Vechi 20.10.2017, 20:10:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai hotaraste-te, nu s-a intamplat sau nu e asa grav pentru ca potentiala victima considera ca nu esti atat de periculos cat te dai pe forumuri?
Imi este greu sa cred ca tu nu intelegi cateva fraze in romana, desi nu ma mira nimic. Eu cred ca tu continui sa spui in mod deliberat un neadevar, doar pentru a denigra. De asta spuneam ca acesta e caracterul tau, pentru tine e ceva obisnuit. De aceea te-am ignorat in ultimul an.
Reply With Quote
  #640  
Vechi 20.10.2017, 23:07:32
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si pe forumul catolic era liniste, la fel si pe alte forumuri. Biserica nu poate controla forumurile sau blogurile, cine sa le verifice? Si oricine isi poate face un blog despre religie, in care sa fie si discutii.
Nimeni nu zice sa le verifici pe toate ci pe cele reprezentative, care au cat de cat audienta.Uite eu de exemplu as verifica cel putin prima pagina.Ia vezi ,scrie , crestin ortodox pe Google si vezi pe unde e forumul asta?... :-)

Caci cum am spus pot fi aduse prejudicii prin intelegerea gresita a unor lucruri de catre credinciosi. Prin lipsa de liniste,cunoastere si intelegere care unii nu ar gasi-o aici.

Caci daca unii, incercand sa raspunda la subiectele puse de unii,(care le pun ptr ca au o problema) si deraiaza incercand de fapt(poate involuntar) sa arate ca au cunostinte teologice si de fapt ei pot incurca grav. De ce? Esti sigur ca ceea ce spui ajuta pe cineva?
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie