Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.05.2010, 17:22:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Fani, ca sa nu mai incep alt topic: imi recomanzi te rog ceva de citit despre Imperiul Bizantin? [ detalii despre cum era viata, societatea, ce legi aveau etc ]
Multumesc :>
Hm, acum nu-mi vin in minte decat carti mai teologice despre Bizant, ca cele ale lui Meyendorff. O sa caut sa vad daca imi mai vine in minte vreuna.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.05.2010, 01:57:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Iată un caz tipic de cooperare materială la păcat: o asistentă medicală primește dispoziția de a efectua injecții cu Depo-Provera, un medicament care se injectează o dată la trei luni cu scopul de a împiedica zămislirea, ori, dacă aceasta s-ar produce, cu scopul ca "produsul de concepție" să fie eliminat. Ea se adresează printr-o scrisoare preotului ei confesor, întrebându-l dacă, făcând acest lucru, comite sau nu păcat. Iată răspunsul preotului:


În mod clar, un catolic nu are dreptul de a ajuta pe cineva în administrarea nici unei metode contraceptive. Așa cum este greșit pentru medic să prescrie asemenea "tratamente", când sunt folosite pentru controlul reproducerii, tot așa este greșit pentru o soră medicală să execute asemenea acțiuni și este necesar să verificați dacă angajatorul dv vă oferă dreptul de a refuza acest lucru.

În cazul în care angajatorul sau spitalul dv nu vă oferă dreptul de a refuza aceasta, puteți să administrați asemenea injecții, sub presiune, dacă este singurul mijloc de a vă păstra slujba. Aceasta ar fi ceea ce se numește cooperare materială , adică a ajuta pe un altul să facă o acțiune care, luată în sine, nu este un păcat, ci este bună sau este indiferentă. Acțiunea de a face o injecție sau de a da o medicație nu este intrinsec rea, deși intenția pacientei și a medicului este imorală. Asemenea cooperări materiale sunt permise pentru motive suficient de serioase, așa cum ar fi de exemplu necesitatea păstrării locului de muncă în cazul în care aveți o dorință dreaptă, respectiv să vă aprovizionați pe dv și familia dv și să îi ajutați pe cei bolnavi prin practicarea meseriei de soră medicală. Totuși, aveți obligația de a încerca să găsiți o altă poziție ca soră medicală, una în care nu vi s-ar cere să acționați împotriva legii morale.

Marea tragedie este că a fi soră medicală este o profesie eminamente creștină, una care s-a dezvoltat din Biserica Catolică, din viața de credință și practica de a ne îndura de aproapele. (...)
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.05.2010, 12:01:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce faci daca lucrezi intr-o banca si banca imprumuta pe unu' sa-si deschida un bordel?

Iti dai demisia?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.05.2010, 12:16:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu cred ca a ajuta pe cineva sa faca avort este totusi un lucru grav. Sigur ca daca ai circumstante atenuante este altceva, dar ramane grav penru ca participi la distrugerea unei vieti.
Dar a-l ajuta sa ia contraceptive este altcceva: daca este pacat sa folosesti contraceptive (ceea ce nu sunt de acord ca este in toate cazurile), ramane la nivelul constiintei acelui om, care isi face rau eventual numai lui insusi, nu si unei vieti nevinovate. Este ca in cazul mancarii de dulce in post.. ce ziceam mai sus. (de altfel nici atunci nu stim daca acel om nu manaca de dulce pentru ca este bolnav, aluza sau insarcinata..)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.05.2010, 14:02:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce faci daca lucrezi intr-o banca si banca imprumuta pe unu' sa-si deschida un bordel?

Iti dai demisia?
E un exemplu foarte bun de cooperare materială. Aplici regulile de mai sus. Adică, ai o discuție sinceră cu șeful întrebându-l dacă există posibilitatea de a refuza creditul din motive de conștiință. Dacă nu-ți oferă această posibilitate și e de prevăzut să îți pierzi serviciul dacă refuzi, în condițiile în care de acest serviciu depinzi tu și familia ta, atunci acordarea creditului este acceptabilă moral (nu este păcat), dar respingerea lui este faptă suprameritorie (adică înseamnă îndeplinirea a mai mult decât minimul necesar pentru mântuire). Ar fi bine să cauți o bancă în care mai există criterii morale sau un grad de libertate a angajatului, pentru ca asemenea dileme să nu se mai repete.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.05.2010, 14:12:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu cred ca a ajuta pe cineva sa faca avort este totusi un lucru grav. Sigur ca daca ai circumstante atenuante este altceva, dar ramane grav penru ca participi la distrugerea unei vieti.
Dar a-l ajuta sa ia contraceptive este altcceva: daca este pacat sa folosesti contraceptive (ceea ce nu sunt de acord ca este in toate cazurile), ramane la nivelul constiintei acelui om, care isi face rau eventual numai lui insusi, nu si unei vieti nevinovate. Este ca in cazul mancarii de dulce in post.. ce ziceam mai sus. (de altfel nici atunci nu stim daca acel om nu manaca de dulce pentru ca este bolnav, aluza sau insarcinata..)
De observat că asistenta era catolică, adică obligată să urmeze norme morale care prevăd că opunerea la procreare în timpul actului matrimonial este păcat întotdeauna.

Diferența dintre "a ajuta la avort" (fapt care duce la excomunicare automată) și "a ajuta la contracepție" (fapt care este numai cooperare materială) este aceea că avortul este intrinsec rău, pe când administrarea anticoncepționalelor nu este intrinsec rea. Păcatul avortului este consumat în chiar momentul în care are loc avortul, pe când păcatul contracepției este consumat în momentul în care o femeie, care ar lua Depo-Provera, ar avea legătură trupească cu soțul ei. Fapt care nu depinde de acțiunea noastră, pe care nu îl cunoaștem, dar îl putem prevedea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.05.2010, 14:25:40
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

concetul acesta functioneaza in islam.
noi nu am definit inca pacatul..mai avem pana la pacat.exe
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.05.2010, 14:38:42
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Implicit Cooperarea materiala la pacat

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Un concept care și-a făcut loc tot mai mult în reflecția teologică este cel de "cooperări materiale la păcat". Acestea sunt rele, deoarece, deși nu sunt păcate ele însele, contribuie la răspândirea răului în lume. Pe de altă parte, se deosebesc de ceea ce numim "păcate străine" (apologia păcatului, a îndemna pe altul la păcat, a obliga un subordonat să păcătuiască etc).
Face bine sau face rău patronul unei șaormării (mă amuză termenul, nu mă pot abține de a-l folosi) care, să presupunem, ar vinde șaorma în zi de vineri ? Face rău, deși nu face un păcat. El nu mănâncă nici o șaorma în zi oprită, nici nu îndeamnă pe alții să o facă, spunând că nu este păcat. La urma urmei, el nu te obligă să-i cumperi bucata de carne mărunțită, pierdută între cartofi și varză. Și totuși, el "pune umărul" la ceva rău. El oferă posibilitatea greșelii și se face vector al ispitei.

Voi reveni cu alte exemple, mai evidente.
Imi cer scuze cer permisiunea ,de a comenta putin ,pe baza articolului . Aveti mare dreptate atunci cind dati exemplul ,saormariei este foarte adevarat ,ca a minca carne in zilele de vineri este pacat pentru noi cei care tinem post ,dar pentru cei care nu au nici o treaba cu postul le este egal . In general patroni saormerilor sunt musulmani si nu stiu daca in traditia lor religioasa au si postul de miercuri si vineri sau numai la Sarbatoarea Ramazamului atunci cind postesc fara mincare si apa pina la Apusul Soarelui . Si fiindca ati deschis subiectul "Cooperarea materiala la pacat " Va intreb comercianti care au deschis in zilele de Dumineca atunci cind Bunul Dumnezeu ne-a dat Dumineca pentru odihna si pentru a merge la Biserica nu savirsesc un pacat? Deci inca o data se adevereste zicala sau mai bine zis pilda "BANUL ESTE OCHIUL CELUI RAU" sa nu-i spun direct pe nume . Doamne ajutane sa credem cu tot sufletul nostru in tine .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.05.2010, 14:43:47
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Implicit Cooperarea materiala la pacat

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De observat că asistenta era catolică, adică obligată să urmeze norme morale care prevăd că opunerea la procreare în timpul actului matrimonial este păcat întotdeauna.

Diferența dintre "a ajuta la avort" (fapt care duce la excomunicare automată) și "a ajuta la contracepție" (fapt care este numai cooperare materială) este aceea că avortul este intrinsec rău, pe când administrarea anticoncepționalelor nu este intrinsec rea. Păcatul avortului este consumat în chiar momentul în care are loc avortul, pe când păcatul contracepției este consumat în momentul în care o femeie, care ar lua Depo-Provera, ar avea legătură trupească cu soțul ei. Fapt care nu depinde de acțiunea noastră, pe care nu îl cunoaștem, dar îl putem prevedea.
Credinta noastra in DUmnezeu este ca si"Imaginea unui tablou in relief ii da nuanta si culoare "
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.05.2010, 14:56:02
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce faci daca lucrezi intr-o banca si banca imprumuta pe unu' sa-si deschida un bordel?

Iti dai demisia?
Daca de acest servici depinde existenta familiei tale , a ta peronal nu ai sa pot face acest lucru . Si orsict de mult am dori sa nu pacatuim noi Mirieni nu o sa putem ajunge la desavirsire ,mai ales in vremurile de acum ,cind esti supus pacatelor ,vrind nevrind . Doamne Ajuta sa avem suficienta intelepciune sa nu cadem in pacate ,desi acest lucru repet este inevitabil . Fiindca asa cum spune Sfinta Scriptura suntem supusi pacatelor cu rivirea ,cu mirosul ,, cu gustul , cu pipaitul, cu auzul , cu fapta ,cu vorba si cu toate celelalte simturi ale noastre ,vrute si nevrute .D eci in concluzie niciodata nu putem spune ,noi muritori de rind ;Doamne eu sint cel mai mare credicios . Doamne eu nu ti-am gresit niciodata . ESte fals si va ramine fals fiindca noi nu putem fi desavirsiti niciodata . Incercam sa fim cit putem de drepti dar niciodata desavirsiti . Doamne Ajutane
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
e pacat cristina mioara Generalitati 37 13.08.2011 19:11:49
Lumea materiala în vesnicie Traditie1 Teologie si Stiinta 12 23.03.2010 08:28:06
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20