Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 21.05.2011, 18:25:41
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Nu aceste Visarion Iugulescu,sa avem putin respect,se numeste ierodiaconul Visarion Iugulescu.Sigur toti prin gurile parintilor care ne indeamna ,toti vrem sa ascultam de Iisus Hristos,si Dumitru stie asta,ca Taica parinte Visarion a fost un foarte bun misionar,o predica de-a dansului te misca pana la capat.Nu ti-a spus nimeni draga mea sa nu asculti de Dumnezeu.Noi am vrut sa-i spunem lui Dorin care a fost 12 ani in turma parintelui Visarion,sa nu mai hulesca pe cel care l-a invatat ABC credintei,l-am sfatuit sa se intoarca la dreapta credinta ptr ca el chiar recunoste ca nu mai crede in Dumnezeu.
O zi binecuvantata sa ai draga mea Teodora cu toate binecvantarile divine.Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #432  
Vechi 21.05.2011, 18:28:12
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Nu inteleg predica parintelui Visarion cu bataia intre femei,am dat clik pe link si doar este o imagine cu TP Visarion si curge predica????
Reply With Quote
  #433  
Vechi 21.05.2011, 18:31:29
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit corectare

Nu aceste Visarion Iugulescu,sa avem putin respect,se numeste ierodiaconul Visarion Iugulescu.Sigur toti prin gurile parintilor care ne indeamna ,toti vrem sa ascultam de Iisus Hristos,si Dumitru stie asta,ca Taica parinte Visarion a fost un foarte bun misionar,o predica de-a dansului te misca pana la lacrimi.Nu ti-a spus nimeni draga mea sa nu asculti de Dumnezeu.Noi am vrut sa-i spunem lui Dumitru care a fost 12 ani in turma parintelui Visarion,sa nu mai hulesca pe cel care l-a invatat ABC credintei,l-am sfatuit sa se intoarca la dreapta credinta ptr ca el chiar recunoste ca nu mai crede in Dumnezeu.
O zi binecuvantata sa ai draga mea Teodora cu toate binecvantarile divine.Doamne Ajuta![/quote]
Reply With Quote
  #434  
Vechi 21.05.2011, 19:15:10
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodora1 Vezi mesajul
Suntem la Inchizitie?
Doamne iart-o zi lumineaza-i mintea.
Mi se pare corect ca atunci cand vrei sa demonstrezi un adevar sa vii cu precizari. Corect? Altfel nu cred.
Multumesc pentru rugaciune.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #435  
Vechi 21.05.2011, 19:29:23
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
observ ca nu te intereseaza chiar deloc daca ce spun este adevarat.
important este sa-l demasti pe acest parinte de care am vorbit. urat din partea ta.
ce i-ai spus pr Gherasim? sunt curios.
iar cu Stelica de ce vrei sa vorbesti?
din acelasi motiv. doar, doar vei reusi sa afli de cine vorbesc.
din punctul meu de vedere poti sa faci ce vrei. dar daca ii faci rau parintelui ...


Pai mai frate, nu tu ai inceput? Nu tu ai vrut sa demonstrezi nu stiu ce?
Sincer imi pare rau la ce s-a ajuns. Tu stii la fel de bine ca si mine ca tot ce ai spus sunt numai minciuni. O sa-mi fie invatatura de minte sa nu mai raspund provocarilor.
As regreta enorm sa strici prietenia cu parintele. Ma simt vinovata pentru asta.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #436  
Vechi 21.05.2011, 19:44:26
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodora1 Vezi mesajul
Ati hartuit cat se poate de mult.A se vedea intrebarile referitoare la nume ale membrilor(preotul-pictor) cererea asa-zisei legitimatii, etc.Prin acest mod de a hartui, agresivitate, cereri mai mult decat autoritare, apararea cu atata fervoare a mentorului vostru, nu faceti decat sa provocati, mie cel putin, o mare..lehamite, sa nu zic sila.

CITAT "Frate George,las-o mai moale cu diversiunea teologica si cu sfaturile duhovnicesti.In ceea ce priveste ierodiaconul Visarion Iugulescu am destule cunostinte ca sa-mi fac o parere despre ortodoxia lui.Cum ti se pare ca statea langa preotul duhovnic(ucenic de-al lui) si asculta spovedania penitentului,desi ca diacon nu avea voie sa savarseasca sfintele taine?
Cum ti se pare,ca la unele sarbatori impartea biletele cu texte din Biblie ucenicilor si apoi le ghicea viitorul?"Negroponte pag 8.

Sa inteleg ca acest ierodiacon, sau ce rang in diaconie avea, incalca poruncile lui Dumnezeu(ghicea viitorul, asculta spovedania cu toate ca nu avea voie)?Daca facea astfel de lucruri, rusine lui.Imi aminteste de Arie cel orbit cu eresurile.
Daca nu este asa, atunci cum un om cu un mare dar duhovnicesc, s-a inconjurat de oameni care numai iubire fata de aproape nu au?cum de invatatura lui a facut adepti care jignesc preoti pe acest forum(a se vedea geo.nektarios vs. Negroponte tot in acest topic)?
Cum de invatatura lui cea dreapta a facut adepti in randul unor persoane gen userul goldfinger17-user interzis cu i.d. de messenger :mafiotu_killer07 pe Y.M ? Se poate sa fie acelasi goldfinger17 care poateaza pe youtube? http://www.220.ro/faze-tari/Parintel...cu/7Wpr77RkY4/ acelasi user care posteaza printre predici ale lui Visarion Iugulescu bataie intre femei( a se vedea filmele postate)?

Si inca un lucru, ca incheiere, acea cruce de la capataiul lui numai umilinta nu denota.
Dumnezeu sa-i ierte pe cei care gresesc.

Pai draga mea, te tine cineva cu forta pe aceasta pagina si te obliga sa citesti?
Si ca incheiere, nu ti-am cerut parerea desprea crucea de la capataiul parintelui.Nu esti domnia ta in masura sa-ti dai cu parerea. Sau esti?
Si nu-i lua ca adepti ad-literam ai parintelui Visarion pe cei care posteaza pe aici pentru ca s-ar putea sa gresesti si sa judeci gresit. Adevaratii ucenici nu-si pierd vremea pe internet cu clevetiri si barfe. Au treburi muuuuuuuuuuuuult mai importante de facut. Pe aici pierd vremea in zadar doar cei ca mine, adica cei nepasatori de mantuire.
Da, Dumnezeu sa ne ierte pe toti cei care gresim!
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #437  
Vechi 21.05.2011, 19:52:51
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodora1 Vezi mesajul
Eu as incerca sa il ascult mai mult pe Dumnezeu decat pe acest Visarion Iugulescu.


Pai incearca. Cine te opreste? sau cine te obliga sa-l asculti pe parintele Visarion?
Te rog sa nu mai provoci si tu alte discutii, lasa-ne in pace si cauta alte subiecte. Mi-as dori ca acest subiect sa fie inchis.
Am rabdare si incredere in dreptatea pe care o va face Dumnezeu. Pro sau contra parintelui Visarion.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #438  
Vechi 21.05.2011, 20:43:34
claudiags claudiags is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.05.2011
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutza109 Vezi mesajul
Auzi Claudia,degeaba vorbim si na racim gura,uite ce scrii pe profilul lui,sunt cuvintele lui,cu astfel de persoane care ne tubura linistea sufletesca cred ca ar trebuii evitate.Daca e intors si intunecat de a dreapta credinta sa nu mai intre pe forumuri care sunt crestin ortodoxe.Uite ce spune
Am fost candva credincios. Acum nu mai sunt. Nu spun ca sunt ateu, spun doar ca nu mai cred.
Asa este...dar te doare sufletul si parca te mustra constiinta sa taci din gura si sa nu-i spui cateva, pt ca sunt oameni ca vor citi si vor crede ce zice....si nu-i pacat?
oricum, eu mi-am dat seama ca e pierdere de vreme si de energie sa te mai conversezi cu el....oricum spune numai baliverne si daca stai sa ii citesti postarile cu atentie, se contrazice singur in anumite chestii. Si apropo...vreau sa vad si eu legitimatia...daca o sa o arate vreodata...de unde sa o arate daca asa ceva nu exista decat in mintea lui?
Reply With Quote
  #439  
Vechi 21.05.2011, 22:21:25
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Pai draga mea, te tine cineva cu forta pe aceasta pagina si te obliga sa citesti?
Si ca incheiere, nu ti-am cerut parerea desprea crucea de la capataiul parintelui.Nu esti domnia ta in masura sa-ti dai cu parerea. Sau esti?
Si nu-i lua ca adepti ad-literam ai parintelui Visarion pe cei care posteaza pe aici pentru ca s-ar putea sa gresesti si sa judeci gresit. Adevaratii ucenici nu-si pierd vremea pe internet cu clevetiri si barfe. Au treburi muuuuuuuuuuuuult mai importante de facut. Pe aici pierd vremea in zadar doar cei ca mine, adica cei nepasatori de mantuire.
Da, Dumnezeu sa ne ierte pe toti cei care gresim!
Deci:1.umilinta sa n-o aveti voi, ci eu.voi aveti dreptul sa "va dati cu parerea", cei care nu-s ca voi, nu.Intr-adevar, nu demonstrati prin nimic ca sunteti mai buni ca noi, ceilalti, care chipurile suntem "cazuti".ba, din contra.
2.stand aici si clevetind, sau maniind cand pe unul cand pe altul cu incercarea dumneavoastra de a va impune punctul de vedere, nu sunteti o adevarata ucenica.
3.daca faceti parte din acea lucrare si nu va duceti acolo pentru mantuire, inseamna ca o faceti din cu totul alte motive.

Si daca v-ati fotografiat cu taica Visarion, cum ii spuneti voi, asta nu va da dreptul sa priviti de sus pe ceilalti si sa-i judecati dumneavoastra.(si sa-i luati la per-tu.eu nu mi-am permis sa va bat pe umar ca nu ne-am jucat in nisip amandoua, asa ca nici dumneavoastra sa n-o mai faceti.Daca veti continua cu acest ton si acest limbaj, nu aratati decat opusul a ceea ce ati dori sa fiti, adica o crestina adevarata.de politete nici nu mai vorbesc).
Acum sa ma iertati pentru nervii provocati.Pormit ca nu am sa mai raspund niciunei provocari venite din partea domniei voastre sau a altor frati de-ai dumneavoastra intru lucrare.
Reply With Quote
  #440  
Vechi 21.05.2011, 22:37:13
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodora1 Vezi mesajul
Deci:1.umilinta sa n-o aveti voi, ci eu.voi aveti dreptul sa "va dati cu parerea", cei care nu-s ca voi, nu.Intr-adevar, nu demonstrati prin nimic ca sunteti mai buni ca noi, ceilalti, care chipurile suntem "cazuti".ba, din contra.
2.stand aici si clevetind, sau maniind cand pe unul cand pe altul cu incercarea dumneavoastra de a va impune punctul de vedere, nu sunteti o adevarata ucenica.
3.daca faceti parte din acea lucrare si nu va duceti acolo pentru mantuire, inseamna ca o faceti din cu totul alte motive.

Si daca v-ati fotografiat cu taica Visarion, cum ii spuneti voi, asta nu va da dreptul sa priviti de sus pe ceilalti si sa-i judecati dumneavoastra.(si sa-i luati la per-tu.eu nu mi-am permis sa va bat pe umar ca nu ne-am jucat in nisip amandoua, asa ca nici dumneavoastra sa n-o mai faceti.Daca veti continua cu acest ton si acest limbaj, nu aratati decat opusul a ceea ce ati dori sa fiti, adica o crestina adevarata.de politete nici nu mai vorbesc).
Acum sa ma iertati pentru nervii provocati.Pormit ca nu am sa mai raspund niciunei provocari venite din partea domniei voastre sau a altor frati de-ai dumneavoastra intru lucrare.
Inteleg ca nervii v-au luat-o razna dar din pacate nu va pot ajuta cu nimic. Nu m-as putea ridica la nivelul dvs. de politete si limbaj. Fiindca dvs. v-ati jucat in nisip cu cineva iar eu cu altcineva. Asa ca suntem nevoite sa ne oprim aici. Doamne ajuta!
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 12:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu geo.nektarios Generalitati 97 02.06.2012 16:26:27
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 15:56:59