Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 06.07.2011, 19:58:14
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt in invatamantul "universitar".
In jur de 50 milioane sau chiar mult mai mult, depinde cum a stiut fiecare sa se invarta, in timp ce asistentii lor care fac 1/2 din treaba de la catedra sau mai bine, au in jur de 8mil.

Iar calitatea invatamantului nostru universitar de cativa ani bun incoace e invers proportionala cu salariile astea (nu ale asistentilor).
Domnule Alin, parintii mei sunt profi de chimie la o Universitate de stat, si NU au asistenti, lucreaza si in cercetare, si lucreaza, singuri, zi si noapte, scriu articole, si numai bogati nu sunt. Eu demult am terminat bio, dar, fiind dezamagit, in toate sensurile, si de stat si de mediul privat in domeniul respectiv, m-am apucat de servere, si in general de linux. {Si constat ca mi s-a intamplat ca in cazul unei casatorii din interes, in care ajung cei doi sa se indragosteasca unul de altul. Pe bune! In momentul asta, de exemplu, va scriu de pe un Ubuntu 10.04. Scuze pentru off-topic.}. Asa ca, cei ce se pot adapta, cat de cat, unor domenii complet diferite fatade pregatirea de baza se pot, inca, descurca. Partea proasta e ca romanii au practica (aproape cultul), sociopatologica as zice, "relatiilor/pilelor". Sincer, e sufocant! Am mai fost plecat prin afara, dar din motive personale, m-am intors. Dar nu-i bai, pot pleca din nou...
Reply With Quote
  #202  
Vechi 07.07.2011, 13:10:09
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit

Sper sa se intruduca acele camere de luat vederi la absolut toate examenele (inclusiv cele pentru obtinerea unui post). Din pacate societatea este atat de corupta si de inventiva incat cred ca vor mai "transpira" subiecte catre anumiti candidati. Insa sper ca nu va mai fi coruptia in halul acesta.
In privinta promovarii bacalaureatului, multi incearca sa acuze sistemul de invatamant preuniversitar, mai precis profesorii, altii se abtin iar altii ii apara. Sigur ca sunt profesori care se duc la scoala si in timpul programului isi fac procese verbale pentru diferite activitati, sau fac aceste activitati, pentru a obtine punctaje pentru salarii de merit etc. Si impusca doi iepuri de-odata. Alti profesori se duc la catedra si dorm adica predau intr-un mod superficial sau cer elevilor sa conspecteze, pentru ca: 1.nu vor sa mai munceasca penru mizeria de salariu aruncata de catre guvernanti; 2.asta au facut o viata intreaga si le-a mers; 3.sunt incapabili sa predea sau 4.strategie pentru a atrage copii la meditatii in afara scolii ( acele meditatii sunt incluse de fapt, gratuit, in cadrul scolii -recuperare a materiei, pregatire olimpici ori pregatire examene). Un al treilea tip de profesori este cel care se duce, munceste ca robul pentru ca mai crede inca in principii si e cel mai prost dintre aceste tipuri de profesori.
Subscriu parerii userului LaPetiteMoq (sper ca am retinut corect numele) ca daca elevi semi-analfabeti sau analfabeti au promovat liceul ba chiar si facultatea, primul lucru este din cauza celor de sus care impuneau profesorilor sa ii promoveze pe x y si z in functie de pile si bani, sau pentru prestigiul scolii ( sa dea bine pe hartie...parca suna a planuri ceausiste). In cazul facultatilor de stat inversandu-se numarul locurilor cu taxa, sigur ca acestea urmareau sa obtina profit cat mai mare prin atragerea si mentinerea unui numar cat mai mare de studenti, pentru ca... trebuiau sa-si auto-subventioneze o parte din buget.
Probabil mai sunt si alte cauze ( mentalitatea, etc), insa nu vreau sa va mai retin cu lucruri insignifiante.
Dumnezeu sa ne lumineze mintile.Amin!
Reply With Quote
  #203  
Vechi 07.07.2011, 14:30:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Domnule Alin, parintii mei sunt profi de chimie la o Universitate de stat, si NU au asistenti, lucreaza si in cercetare, si lucreaza, singuri, zi si noapte, scriu articole, si numai bogati nu sunt. Eu demult am terminat bio, dar, fiind dezamagit, in toate sensurile, si de stat si de mediul privat in domeniul respectiv, m-am apucat de servere, si in general de linux. {Si constat ca mi s-a intamplat ca in cazul unei casatorii din interes, in care ajung cei doi sa se indragosteasca unul de altul. Pe bune! In momentul asta, de exemplu, va scriu de pe un Ubuntu 10.04. Scuze pentru off-topic.}. Asa ca, cei ce se pot adapta, cat de cat, unor domenii complet diferite fatade pregatirea de baza se pot, inca, descurca. Partea proasta e ca romanii au practica (aproape cultul), sociopatologica as zice, "relatiilor/pilelor". Sincer, e sufocant! Am mai fost plecat prin afara, dar din motive personale, m-am intors. Dar nu-i bai, pot pleca din nou...
Banuiesc ca nu sunt sefi de catedra, nu?
Dar sub 20 milioane nu cred ca iau, in conditiile in care au, cate ore pe saptamana?

Si depinde ce loc ocupa in "foondchain" -ul conducerii universitatii.

Si depinde cate locuri are facultatea respectiva la "stat" si cate "cu plata".
Acum 20 ani, erau ceva de genul > 60 la "stat" si 15-30 cu plata.
Acum sunt 15 "la stat" si restul (cate incape si se gasesc amatori) cu plata.
In conditiile in care Universitatile de Stat primesc bani si de la buget, cu siguranta mult peste nevoile scolarizarii celor 15 locuri.

Unde se duc banii, nu e greu de ghicit.
Macar la cele particulare este oarecum vizibil: cladiri noi, proprietate, de milioane de euro ridicate pe terenuri de sute de mii de euro.

Foarte bine ca te-ai reprofilat, si eu am facut la fel.

P.S. Prefer fedora :)
Reply With Quote
  #204  
Vechi 07.07.2011, 14:33:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodora1 Vezi mesajul
Sper sa se intruduca acele camere de luat vederi la absolut toate examenele (inclusiv cele pentru obtinerea unui post). Din pacate societatea este atat de corupta si de inventiva incat cred ca vor mai "transpira" subiecte catre anumiti candidati. Insa sper ca nu va mai fi coruptia in halul acesta.
Bani cheltuiti aiurea, iarasi licitatii pagubitoare pentru buget.
Cum zicea cineva, sunt metode "lowtech" de evitare.
Una prin faptul ca nu au sunet.

A doua, sunt metode "high-tech" pentru care ar trebui cheltuiti cateva milioane de euro pentru a fi neutralizate.

De ex. binecunoscuta casca invizibila, cu magnet pe timpan, care nu aveti idee cat de folosita si vanduta este.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 07.07.2011, 14:50:53
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Banuiesc ca nu sunt sefi de catedra, nu?
Dar sub 20 milioane nu cred ca iau, in conditiile in care au, cate ore pe saptamana?

Si depinde ce loc ocupa in "foondchain" -ul conducerii universitatii.

Si depinde cate locuri are facultatea respectiva la "stat" si cate "cu plata".
Acum 20 ani, erau ceva de genul > 60 la "stat" si 15-30 cu plata.
Acum sunt 15 "la stat" si restul (cate incape si se gasesc amatori) cu plata.
In conditiile in care Universitatile de Stat primesc bani si de la buget, cu siguranta mult peste nevoile scolarizarii celor 15 locuri.

Unde se duc banii, nu e greu de ghicit.
Macar la cele particulare este oarecum vizibil: cladiri noi, proprietate, de milioane de euro ridicate pe terenuri de sute de mii de euro.

Foarte bine ca te-ai reprofilat, si eu am facut la fel.

P.S. Prefer fedora :)
Esti total dezinformat.
Locurile la taxa sunt esentiale pentru o facultate de stat. Intradevar primesc bani de la buget, dar nu suficienti.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 07.07.2011, 15:07:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Esti total dezinformat.
Locurile la taxa sunt esentiale pentru o facultate de stat. Intradevar primesc bani de la buget, dar nu suficienti.
1. Depinde ce inseamna "suficienti". Daca te referi pentru a sustine salariile unor sefi de catedra care pot trece si de 100mil din cate am auzit (pe la Cluj), pot fi intr-adevar insuficienti.

2. Esti sigur ca acopera STRICT cheltuielile cu cele 15 locuri/profil fara plata?

Eu cred ca sunt cu MULT mai mari, ca sa nu mai vorbim ca la suma in cauza se adauga chiria cladirilor, plata utilitatile, etc. care sunt si ele o forma de finantare, de care alte facultati nu au parte.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 07.07.2011, 15:09:10
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Tu esti absolvent de Spiru sa inteleg.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 07.07.2011, 15:53:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Tu esti absolvent de Spiru sa inteleg.
Tu nu esti capabil sa dai un raspuns la obiect, sa inteleg.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 07.07.2011, 16:22:37
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Banuiesc ca nu sunt sefi de catedra, nu?
Dar sub 20 milioane nu cred ca iau, in conditiile in care au, cate ore pe saptamana?

Si depinde ce loc ocupa in "foondchain" -ul conducerii universitatii.

Si depinde cate locuri are facultatea respectiva la "stat" si cate "cu plata".
Acum 20 ani, erau ceva de genul > 60 la "stat" si 15-30 cu plata.
Acum sunt 15 "la stat" si restul (cate incape si se gasesc amatori) cu plata.
In conditiile in care Universitatile de Stat primesc bani si de la buget, cu siguranta mult peste nevoile scolarizarii celor 15 locuri.

Unde se duc banii, nu e greu de ghicit.
Macar la cele particulare este oarecum vizibil: cladiri noi, proprietate, de milioane de euro ridicate pe terenuri de sute de mii de euro.
Alin, cred ca ai opinii formate dupa ureche, nu conforme cu realitatea. Profesorii universitari nu au salariile mentionate de tine. Profesorul care mi-a coordonat teza de disertatie pentru master avea anul trecut 1500 RON. Anul acesta sigur nu are mai mult.
Iar munca de cercetare necesita cam 10 ore zilnic. Asadar nu in nr. de ore efectiv la catedra se cuantifica munca unui profesor, ci in nr. de ore necesar pregatirii acelei ore de la catedra.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 07.07.2011, 19:04:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Alin, cred ca ai opinii formate dupa ureche, nu conforme cu realitatea. Profesorii universitari nu au salariile mentionate de tine. Profesorul care mi-a coordonat teza de disertatie pentru master avea anul trecut 1500 RON. Anul acesta sigur nu are mai mult.
Iar munca de cercetare necesita cam 10 ore zilnic. Asadar nu in nr. de ore efectiv la catedra se cuantifica munca unui profesor, ci in nr. de ore necesar pregatirii acelei ore de la catedra.
Am zis, depinde de postul care il are.
Profesorul in cauza este sef de catedra sau asistent?
De cati ani era in Universitate?
Cate locuri "la stat" are Univesitatea fata de "particular" la profilul tau de ex.?

Munca de cercetare, 10 ore zilnic..sa fim seriosi. Cand mai are timp sa predea?
Nici un profesor nu are mai mult de 25-30 ore pe saptamana pentru care e platit cu salariul de baza si ce e in plus sunt platite ore suplimentare, daca nu cumva o fi vreun patriot.
Poate cercetarea o face din pasiune, nu cred ca e platit pentru asa ceva, nu cu 15 mil pt 50 ore cercetare pe saptamana si 25-30 predat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 03:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 20:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 20:17:40