Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.01.2012, 12:03:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Oare de ce ne atasam mai mult de anumite biserici? E meritul preotului sau e doar obisnuinta?
Sau ni se intampla doar unora dintre noi? Eu de ex. sunt curioasa sa intru in toate bisericile sa le vizitez, (dar sa fie usa deschisa, ca altfel mi-e rusine s-o deschid eu), dar nu cred ca as simti nevoia sa stau la o slujba decat acolo unde merg de obicei. Ma gandesc cu groaza cum o sa fie cand o sa ma mut din cartier. Sau daca se schimba preotul, o sa fie la fel?
Ne atasam de locuri sau de persoane? Am observat ca si cand ma supar pe preot, si cand ma supar pe Dumnezeu, "locul" parca tot imi starneste emotii, parca e "acasa".
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.01.2012, 15:41:40
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dupa parererea mea,omul sfinteste locul! Cel putin eu asa simt. In Bucuresti de exemplu nu vad cum as mai putea merge la aceeasi biserica daca nu ar mai fi acelasi duhovnic... efectiv ar parea "pustie". Sau nu as mai putea simti aceeasi caldura de la manastire (nu din Bucuresti) cand vor fi alti monahi,daca nu vor fi la fel de iscusiti ca acestia pe care-i cunosc. Nu zic,tot casa lui Dumnezeu va fi,tot voi merge,insa nu va mai fi acelasi lucru. Mi-e greu sa ma exprim in cuvinte,sau cel putin nu mi le gasesc momentan.
Sunt insa si biserici unde practic ne atrage locul. Chiar daca nu simti caldura preotilor si ti se cer bani ca sa intri,cel putin faptul ca tanjesti spre a te ruga unui sfant anume te atrage ca un magnet spre acele locuri.
Aceste fiind spuse cred ca putem concluziona ca fiecare loc are atractia lui aparte: fie biserica fie preotii din ea!
Subiectul e foarte interesant,mai astept pareri si poate voi mai adauga si eu cate ceva apoi. Doamne-ajuta!

Last edited by Raoul; 25.01.2012 at 15:50:14.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.01.2012, 15:48:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Daca stau bine sa ma gandesc, am mai regasit acest sentiment de "acasa" si la Sf. Ioan Rusul (la maternitatea Polizu), desi n-am fost decat de doua ori, si cat de cat la Manastirea Caraiman si la biserica spitalului Sf. Luca, cu toate ca nu am interactionat cu preotii, chiar daca ii cunosteam din vedere/auzite. A fost interesant la hramul Sf. Ioan Rusul, ca slujeau trei preoti, si l-am recunoscut pe parintele Nicolae chiar daca nu-l vazusem niciodata, ii citisem doar cartea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.01.2012, 16:01:37
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu din moment ca imi gasesc o biserica nu mai obisnuiesc sa "bantui" si prin altele. Sunt putin mai "conservator" din punctul asta de vedere,asa ca nu stiu sa va zic. In toata viata mea,din toate Liturghiile la care am fost prezent,cred ca in >90% din cazuri am fost la aceleasi doua biserici (evident,din localitati diferite). Restul... doar ocazional,cand efectiv nu am alta varianta,posibilitate etc. Nu ma atrage dorinta asta de a cunoaste si a impartasi lucruri noi,fie ele cat de minunate. Nu sunt genul care daca aud ca in cutare loc plange o icoana sa dau imediat buzna acolo,nu lucrurile astea ne mantuiesc. De intrat putem intra in mii de biserici,important e cum iesim din ele (in ce stare duhovniceasca)!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.03.2012, 15:12:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu din moment ca imi gasesc o biserica nu mai obisnuiesc sa "bantui" si prin altele. Sunt putin mai "conservator" din punctul asta de vedere,asa ca nu stiu sa va zic. In toata viata mea,din toate Liturghiile la care am fost prezent,cred ca in >90% din cazuri am fost la aceleasi doua biserici (evident,din localitati diferite). Restul... doar ocazional,cand efectiv nu am alta varianta,posibilitate etc. Nu ma atrage dorinta asta de a cunoaste si a impartasi lucruri noi,fie ele cat de minunate. Nu sunt genul care daca aud ca in cutare loc plange o icoana sa dau imediat buzna acolo,nu lucrurile astea ne mantuiesc. De intrat putem intra in mii de biserici,important e cum iesim din ele (in ce stare duhovniceasca)!

Doamne-ajuta!
Ai mare dreptate, omul sfinteste locul!
Nu vreau sa supar pe nimeni, chiar am fost aseara la 2 biserici din care una frecventata de mai multi colegi ai nostri, si intr-adevar e f. frumoasa, si cred ca parintele e f iubit de enoriasi, dar tot la noi e mai pe placul sufletului meu.
Si nu vreau sa ma laud , dar multa lume spune ca "la noi aici (sau la voi aici) e mult har", "aveti un parinte f. bun", "parintele nostru are mult har", etc...
Chiar daca, spre disperarea mea, si mama imi spune, si viitorul sot, ca "nu trebuie sa te duci la biserica pentru popa", eu cred ca totusi e foarte important pentru oricine aspectul asta. Chiar si dlui a recunoscut ca a avut un mentor spiritual (pe care-l mai pomenesc si alti batrani din parohie), spre deosebire de alti cunoscuti care au avut tangente di plin cu biserica dar pesemne nu i-a motivat nimeni.

Last edited by fallen; 02.03.2012 at 15:15:40.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.03.2012, 15:52:45
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
"Cu emoție și bucurie am pășit pragul micuței biserici Sfântul Nicolae. Era încă devreme, cam o jumătate de oră peste ceasul al șaselea, dar în biserică se afla multă lume. Am aflat mai târziu că de Paști ușile bisericii nu se închid nici ziua, nici noaptea. Poporul rămâne în biserică toată noaptea, timp în care în biserică se citește Psaltirea. La miezul nopții, părintele săvârșește miezonoptica și apoi citește în genunchi acatistul. Vinerea citește Acatistul Patimilor Mântuitorului, sâmbăta Acatistul Maicii Domnului, iar Duminica Acatistul Preasfintei Treimi. Slujba ține două ceasuri. Apoi părintele împarte mulțimii aflate în biserică bucățele de pâine. Săracii se hrănesc numai cu această pâine binecuvântată, iar resturile le păstrează ca pe un lucru sfânt, scumpă binecuvântare de la părintele. Când am pășit pragul bisericii m-a acoperit ceva sfânt, ceva ceresc. M-am simțit ca și cum aș fi fost în mijlocul creștinilor din vechime care se strângeau noaptea la rugăciune în catacombe și în bisericile de sub pământ. Când părintele Iona a ieșit din altar, a început să se închine la icoane cu plecăciune adâncă. Pe piept purta o cruce mare, lată. După ce s-a închinat la sfintele icoane, în timp ce la strană se citeau rugăciunile dimineții, părintele a început să săvârșească proscomidia. A fost o binecuvântare pentru mine să îl privesc. Nu puteam să îmi iau ochii de la fața lui blândă, pe care se vedeau semnele oboselii. O pace și o liniște cerească, o putere neobișnuită și o forță sufletească se puteau vedea în fiecare trăsătură a feței lui.
După ce strana a sfârșit rugăciunile dimineții, părintele Iona a ieșit la amvon și a început să citească Acatistul Preasfintei Treimi, pe care îl citește în fiecare Duminică. În aceste rugăciuni mișcătoare simțeai înduioșare, nădejde, credință și o adâncă binecuvântare. Părintele Iona citea rugăciunile ca și cum s-ar fi sfătuit, ca și cum ar fi vorbit cu Sfânta Treime și cu Maica Domnului, ca și cum le-ar fi avut în fața ochilor, într-un loc de neajuns pentru noi din pricina înălțimii sale, deasupra pământului, în lumea de dincolo de nori. Cu o voce liniștită și aproape în șoaptă părintele rostea adânca rugăciune dreptmăritoare. Se aduna cu mintea asupra celor citite. La strană, cântăreții au cântat irmoasele canonului cu însuflețire. Nu voi uita niciodată starea de rugăciune care m-a cuprins. Cântăreții au ieșit din strană, au venit în mijlocul bisericii și au început să cânte: Cuvine-se cu adevărat să Te slăvim pe Tine, Dumnezeu Cuvântul...
În această slujbă minunată și solemnă simțeai frică de Dumnezeu și biruință asupra păcatului. Împreună cu strana a cântat și părintele Iona, și mulți dintre cei care se aflau în biserică. Parcă toți s-au contopit și cu o singură gură Îl lăudau pe Dumnezeu. Eu vroiam să aud minunata slavoslovie la nesfârșit. Când cântarea s-a terminat, cântăreții și părintele au îngenuncheat în fața icoanei Maicii Domnului și au cântat: O, Maică prealăudată…"

Ati asistat la o astfel de slujba, adica o slujba care sa va ofere astfel de sentimente de evlavie? La ce parinte?
Eu merg mereu la Biserica Sf. Antonie Cel Mare (Bucuresti)...este si Sfantul meu de suflet.
Ii multumesc Sfantului pentru ca mi-a indeplinit dorintele, are mereu grija de mine.
Mai merg si la Biserica Sf. Gheorghe Nou (km0)....parintele Bogdan este un preot cu mare har.
La Biserica Rusa merg uneori pentru ca este multa liniste....
Preotul Adrian Lacatus de la Suceava este un om extraordinar,iubit de Dumnezeu si cu mult har. M-a ajutat atunci cand mi-a fost foarte greu... Doamne ajuta!
Toate Bisericile sunt deosebite....
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.03.2012, 21:37:00
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Chiar daca, spre disperarea mea, si mama imi spune, si viitorul sot, ca "nu trebuie sa te duci la biserica pentru popa", eu cred ca totusi e foarte important pentru oricine aspectul asta. Chiar si dlui a recunoscut ca a avut un mentor spiritual (pe care-l mai pomenesc si alti batrani din parohie), spre deosebire de alti cunoscuti care au avut tangente di plin cu biserica dar pesemne nu i-a motivat nimeni.
Mă bucur pentru voi, mai ales pentru tine!! Să ne anunți și pe când nunta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.03.2012, 21:40:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caryna Vezi mesajul
Mai merg si la Biserica Sf. Gheorghe Nou (km0)....parintele Bogdan este un preot cu mare har.
[...]
Doamne ajuta!
Toate Bisericile sunt deosebite....
Păr. Bogdan este cel mai tânăr, și blond? Mie îmi plăcea f. mult de părintele acela mai în vârsta, nu mai știu cum îl cheamă.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.03.2012, 21:53:13
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Păr. Bogdan este cel mai tânăr, și blond? Mie îmi plăcea f. mult de părintele acela mai în vârsta, nu mai știu cum îl cheamă.
NU de acela blond vorbesc....
Preotul Bogdan cel invarsta....nu stiu numele mic dar numele de familie este BOGDAN...
Are un har foarte mare si e un preot deosebit.
Doamne ajuta!
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.03.2012, 22:01:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caryna Vezi mesajul
Preotul Bogdan cel invarsta....nu stiu numele mic dar numele de familie este BOGDAN...
Are un har foarte mare si e un preot deosebit.
Doamne ajuta!
Doamne ajuta! Asa este, printre putinii preoti din Romania, de care imi aduc aminte ca avea o predica deosebita, fara stereotipii si limba aceea de lemn care caracterizeaza multi teologi de duminica.
(cu siguranta or fi ei mai multi preoti buni in RO, dar nu i-am cunoscut eu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 11:52:24
Preoti fara har? costel Preotia (Hirotonia) 82 03.08.2012 16:19:07
Cunoasteti vreo manastire de maici cu moastele Sf Siluan ? teodoraianys Intrebari utilizatori 14 13.02.2012 09:21:18