Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2009, 22:20:12
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce este preotul?

Discutia cu Geo (care doreste sa devina preot) m-a facut sa-mi pun aceasta intrebare.
Dupa ce am descoperit crestinismul si m-am indragostit de el mi-a trecut prin cap sa devin preot. Pe undeva in mintea mea erau deja un preot asa cum se vede Geo, linia si nici un mm la stinga sau dreapta. Apoi am cunoscut preoti si mi-am dat seama ca nu-i de mine preotia (oricum nu eram vrednic de ea) si ca ea inseamna atceva decit credeam eu.
Dar sa revin la tema. Pentru cine devine omul preot. A cui slujitor este?
A lui Dumnezeu? Atunci ce nevoie mai este de enoriasi. Te poti calugarii, sihastrii....
A oamenilor?
Este el o legatura intre Dumnezeu si om?
Sigur prin harul care l-a primit este "administratorul" Tainelor, o stim cu totii.
Ma gindesc insa la discutia cu Geo: te ti de canoane cu dintii riscind sa nu se mintuiasca nimeni linga tine sau calci constient canoane riscind sa-ti pierzi poate propia mintuire?
Dupa ce se judeca un preot, doar dupa viata lui sau si dupa viata turmei. Dupa numarul turmei, dupa calitatea turmei?
Grele intrebari, grea viata de preot!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.06.2009, 23:28:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Discutia cu Geo (care doreste sa devina preot) m-a facut sa-mi pun aceasta intrebare.
Dupa ce am descoperit crestinismul si m-am indragostit de el mi-a trecut prin cap sa devin preot. Pe undeva in mintea mea erau deja un preot asa cum se vede Geo, linia si nici un mm la stinga sau dreapta. Apoi am cunoscut preoti si mi-am dat seama ca nu-i de mine preotia (oricum nu eram vrednic de ea) si ca ea inseamna atceva decit credeam eu.
Dar sa revin la tema. Pentru cine devine omul preot. A cui slujitor este?
A lui Dumnezeu? Atunci ce nevoie mai este de enoriasi. Te poti calugarii, sihastrii....
A oamenilor?
Este el o legatura intre Dumnezeu si om?
Sigur prin harul care l-a primit este "administratorul" Tainelor, o stim cu totii.
Ma gindesc insa la discutia cu Geo: te ti de canoane cu dintii riscind sa nu se mintuiasca nimeni linga tine sau calci constient canoane riscind sa-ti pierzi poate propia mintuire?
Dupa ce se judeca un preot, doar dupa viata lui sau si dupa viata turmei. Dupa numarul turmei, dupa calitatea turmei?
Grele intrebari, grea viata de preot!
Îmi spun părerea nu de pe poziția unui cunoscător în ale ortodoxiei ci doar ca simplu mirean.
Când am început să iau în serios credința credeam că preoții sunt sfinți.Când am descoperit că sunt oameni ca și mine am suferit cumplit(mai sufăr și acum).
M-am și îndrăgostit.Dar nu de preot (deși i-ar fi plăcut aceasta) ci de Iisus Hristos!!!
Concluzia mea?
Preotul este cel care ne poartă pașii spre desăvârșire.Oricum ar fi, fără el nu se poate!
Cine să judece preotul? Poate Dumnezeu eu nu, deși uneori tare îmi vine să-o fac! Cred că este foarte gru să fii preot și încă unul adevărat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.06.2009, 23:33:47
silviu601 silviu601 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2009
Mesaje: 1
Exclamation Ce este preotul!

Preotul ar trebuii sa fie lucratorul Lui Dumnezeu,care sa la spuna oamenilor ce ar trebuii "sa faca" k sa fie mantuiti.in Epistola catre Romani a sfantului apostol Pavel 10:9-13 zice ca omul prin credinta simarturisire este mantuit,nu prin fapte.Ne trebuie dragoste,nu fapte,credinta nu ritualuri,cel putin asta scrie in sf.Scripturain ( Corinteni 13,feseni 5:2,Efeseni 2:8).Eu asa am inteles lucrurile,si mi-se pare cel mai sigur si simplu.Eu cred in sf. Scriptura gasim cuvantulLui Dumnezeu asa cum este el,ceea ce a introdus omul nu mi-se pare prea sigur,k omul deh mai greseste k omul e pacatos(Romani 3:23).Sadar preotul trebuie sa asculte de Domnul si sa invete oamnenii credinta adevarata,nu sa-i jupoaie de bani si sa-i invete lucruri care nu sunt dupa placul LuiDumnezeu
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.06.2009, 23:54:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Bmd si eu ma intreb la fel ca tine.
Cred ca nu exista un raspuns universal valabil, ci depinde de viziunea fiecaruia asupra acestei profesii/meniri.
Eu cred ca multi, f.multi preoti nu au aceasta menire si si-au gresit drumul si profesia.
Asta se intampla pentru ca ei nu stiu bine inainte de a da admiterea la facultate raspunsul la intrebarile pe care le punem noi aici. Putin si le pun cu adevarat.
Si nu sunt verificati psihologic si spiritual daca au aceasta menire, daca pot lucra cu enoriasi si sa-i pastoreasca asa cum se cuvine.
Am intalnit preoti deosebiti, cu har si care stiau sa lucreze cu oamenii prin duhul blandetii ai al managaierii si bsierica lor era in permanenta plina ochi.
Unul din ei: parintele Galeriu. Un om minunat.
Nici eu nu stiam pana mai de curand ca preotii nu sunt asa cum credeam eu.
Cred ca s-a tesut un mit in jurul lor si nu e bine.
Preotii de mir sunt facuti pentru a fi printre credinciosi si a-i pastori. Ei primesc in grija sufletul nostru si asta este mai greu si mai delicat decat studiile, canoanele si slujirea lui Dumnezeu, caci este mare pacat sa ranesti si sa pierzi (sa-ti alungi singur) credinciosii din biserica.
Am descopreit credinta tarziu si o iubesc acum, dar am niste limite si nu, n-as fi putut sa fiu nici calugarita si nici preoteasa (presbitera), desi la cea din urma mi-a fugit cateodata gandul.
Cred ca drumul acesta spre preotie/preoteasa sau monahism este legat si de copilarie si educatia primita, de temperament, de caracter, de traume suferite (aici intra si misoginismul).

Mi-aduc aminte ca se spunea inainte vreme ca multi baieti se duceau la teologie ca sa nu faca armata, asa ca...

Ma intreb ce trebuie sa-i duca pe preotii catolici pe calea aceea, incat sa accepte si celibatul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.06.2009, 08:07:27
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

exista si preoti ortodocsi celibi nu doar catolici. Unii isi doresc functii altii o fac din dragoste pentru Dumnezeu. Un preot casatorit este sfisiat intre Dumnezeu parohie si familie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.06.2009, 15:26:25
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
exista si preoti ortodocsi celibi nu doar catolici. Unii isi doresc functii altii o fac din dragoste pentru Dumnezeu. Un preot casatorit este sfisiat intre Dumnezeu parohie si familie.
Mare adevăr ai grăit în ultima frază!
Îmi amintesc o frază a părintelui Cleopa care spune "preoții de mir îl răstignesc aproape zilnic pe Hristos pentru familiile lor"(am citat aprox)
Sunt preoți foarte buni dar care datorită faptului că preoteasa se amestecă mereu în treburile parohiei și care judecă pe anumiți enoriași prin prisma bârfelor pe care le ascultă de la unii și de la alții aceasta hotărând cine se ocupă de biserică,cine este bun și cine nu ca și cum ea sau familia ar fi cei care la taina spovedaniei cunosc sufletul fiecăruia.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.06.2009, 15:37:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mare adevăr ai grăit în ultima frază!
Îmi amintesc o frază a părintelui Cleopa care spune "preoții de mir îl răstignesc aproape zilnic pe Hristos pentru familiile lor"(am citat aprox)
Sunt preoți foarte buni dar care datorită faptului că preoteasa se amestecă mereu în treburile parohiei și care judecă pe anumiți enoriași prin prisma bârfelor pe care le ascultă de la unii și de la alții aceasta hotărând cine se ocupă de biserică,cine este bun și cine nu ca și cum ea sau familia ar fi cei care la taina spovedaniei cunosc sufletul fiecăruia.
Asta nu inseamna ca ar fi mai bine ca sa nu fie facuti preoti decat oamenii necasatoriti, nu? ;-) Inseamna ca viitorul preot trebuie sa-si aleaga cu grija nevasta.
Eu cunosc exemple foarte frumoase de preotese care au o mare discretie si delicatete, asuma pentru familie tot ce sotul lor nu poate asuma..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.06.2009, 15:54:51
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Asta nu inseamna ca ar fi mai bine ca sa nu fie facuti preoti decat oamenii necasatoriti, nu? ;-) Inseamna ca viitorul preot trebuie sa-si aleaga cu grija nevasta.
Eu cunosc exemple foarte frumoase de preotese care au o mare discretie si delicatete, asuma pentru familie tot ce sotul lor nu poate asuma..
Și eu cunosc și exemple frumoase dar din păcate am trăit și experiențe neplăcute.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2009, 00:22:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Preotii celibatari din ortodoxie sunt aceia din manastire, ei nu lucreaza cu mireni, cu enoriasi, ci numai cu calugarii, deci este o diferenta.
Da, un preot trebuie sa-si aleaga sotia potrivita, dar nu este usor.
Mai intai ca este obligat sa se casatoreasca f.devreme pentru un barbat ( se stie ca barbatii se coc mai tarziu), pe urma nu au asa mult timp la dispozitie si nici de unde alege.
Ei trebuie sa insoare pana la hirotonisire, iar mai inainte au de invatat.
Pe urma nu multe femei doresc sa devina preotese.
Si in fine, daca el ca om are niste probleme, ce va fi in familia lui.
Da, exista preotese si preotese. Ca ele amesteca asa mult si fac ce spune dorina, nu stiu.
Un preot de mir fara sotie (vaduv sau divortat) are de infruntat in schimb alte "barfe" si ispite care influenteaza munca lui.
Un preot se afla mereu "in luminile rampei", in ochii si gura lumii. Si asta nu este usor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.06.2009, 00:36:47
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Preotii celibatari din ortodoxie sunt aceia din manastire, [COLOR=red]ei nu lucreaza cu mireni, cu enoriasi[/COLOR], ci numai cu calugarii, deci este o diferenta.
.
DE unde le scoti? Am avut vreo 2 ani unul din acesta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul afacerist mau77mau Preotul 221 20.05.2016 13:02:55
Preotul de mir idealist Preotul 9 23.07.2010 00:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 18:33:05
Preotul prezice? n06d Preotul 18 27.02.2009 13:38:35
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 23:30:58