Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 27.09.2010, 09:37:52
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Multumesc, oricum e vorba de mila, daca ai inteles altceva..
Era vorba de dispreț și am și înțeles acest lucru, am vrut doar să trec cu vederea...


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Izbavirea din pacat parca vine prin jertfa pe Cruce a lui Hristos si din cate stiam, asta propavaduiti si voi, chiar daca intr-o forma mincinoasa si ne-mantuitoare.
Prima parte o știai bine, n-am înțeles totuși ce consideri "formă mincinoasă și nemântuitoare"; propovăduirea noastră, ori jertfa lui Hristos? În graba "lepădării de Satana", vei răspunde probabil "propovăduirea voastră". În acest caz, află că propovăduirea noastră e biblică și ea nu mântuiește ex opere operato.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau din cate stiu mai nou treceti si peste partea asta, eventual sugerand ca Jertfa n-ar fi fost tocmai necesara, Dumnezeu fiind Atotputernic putea sa nu se mai deranjeze intrupandu-se si trecand prin atata suferinta si ierta toata lumea de toate pacatele trecute si viitoare printr-un simplu gest de marinimie, cu conditia modesta ca nu cumva sa-i nege existenta..
Nu ști bine deloc, pentru a nu mai face gafe pe viitor, informează-te în prealabil.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Incercati sa traiti in prezent, la care singurul raspuns este Crucea lui Hristos, altfel va ratati viitorul mult-asteptat.
Tocmai asta spuneam: încercăm să trăim în prezent, venind înaintea Tronului lui Dumnezeu - acolo unde Se află Hristos în prezent. Crucea lui Hristos (jertfa lui Hristos de pe cruce) operează și în prezent, însă nu e reeditată sângeros (și încă fizic!) la fiecare Împărtășanie.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
A mai trecut un suflet la Domnul mela me Slujba inmormantarii 76 26.03.2016 19:24:54
Acestea au trecut sau inca nu? Mihai36 Din Vechiul Testament 1 26.06.2011 15:05:21
mesaje din trecut Jamaica Generalitati 4 28.11.2010 01:13:55
A mai trecut o zi... laurschepsis Generalitati 8 19.09.2009 00:28:33