Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2012, 06:47:42
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Despre Arthos, tarnoseala si altele

Cine știe să scrie în amănunt cum se folosește arthos-ul ? Dar târnoseala ?

Mulțumiri anticipate !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2012, 22:17:59
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Cine știe să scrie în amănunt cum se folosește arthos-ul ? Dar târnoseala ?

Mulțumiri anticipate !
Informatiile corecte despre tirnoseala sunt urmatoarele :

fiind asemanatoare tamiiei ea se foloseste la tamiierea casei , masina, locuinta in general dar si a persoanelor .
Se arde pe carbune dar se foloseste in situatii un pic deosebite, adica, in stari de ispitiri deosebite , de temeri sau spaima trenanta, boli prelungite, fenomene meteo cu desfasurare exacerbata (furtuni, trasnete repetate si intense, tunete, inundatii, etc.).Toate acestea fara a o privi ca pe un idol. Credinta, puterea si taria ei este cea care lucreaza.
Se poate folosi insa si la tamiierea curenta a casei , fara a fi la mijloc ceva deosebit (tamiiere zilnica, saptaminala, lunara) dar si asociata cu stropirea cu aghiasma la fiecare zi de intii ale fiecarei luni.

Se poate pastra cel mult la icoana , desi se deterioreaza in timp, dar nu la pragul de sus al usii (conform obiceiurilor populare)sau in alte locuri necuviincioase.
De obicei se tine la un loc cu tamiia , mai ales ca pudra in care se gaseste tamiia este f. buna pt. conservarea tirnoselii (previne lipirea de lucrurile din jur si "imbatrinirea" ei, cu pierderea parfumului sau deteriorarea cu farimitare )
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2012, 22:59:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iata ce am gasit:
Tarnoseala este chipul vietii celei duhovnicesti. Cu ceara respectiva este pecetluit locul in care au fost puse moastele sfintilor. Faptul ca luam o bucata de panza inmuiata in ceara topita, poate fi o invitatie pentru noi de a ne pecetlui inima, de a o feri de tot ce este rau. Poate fi un indemn de a ne darui altora si de a pastra adevarul nealterat, precum au facut martirii.

Asa trebuie sa fie viata noastra, precum aceasta bucata de panza, trebuie trecuta prin cea dumnezeiasca si asa trebuie sa ramana: nedespartita de cea dumnezeiasca, precum panza ramane nedespartita de ceara. -

MAi multe aici http://www.crestinortodox.ro/liturgi...la-120585.html
si aici - http://www.ziarullumina.ro/articole;...bisericii.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.07.2012, 02:39:37
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Informatiile corecte despre tirnoseala sunt urmatoarele :

fiind asemanatoare tamiiei ea se foloseste la tamiierea casei , masina, locuinta in general dar si a persoanelor .
Se arde pe carbune dar se foloseste in situatii un pic deosebite, adica, in stari de ispitiri deosebite , de temeri sau spaima trenanta, boli prelungite, fenomene meteo cu desfasurare exacerbata (furtuni, trasnete repetate si intense, tunete, inundatii, etc.).Toate acestea fara a o privi ca pe un idol. Credinta, puterea si taria ei este cea care lucreaza.
Se poate folosi insa si la tamiierea curenta a casei , fara a fi la mijloc ceva deosebit (tamiiere zilnica, saptaminala, lunara) dar si asociata cu stropirea cu aghiasma la fiecare zi de intii ale fiecarei luni.

Se poate pastra cel mult la icoana , desi se deterioreaza in timp, dar nu la pragul de sus al usii (conform obiceiurilor populare)sau in alte locuri necuviincioase.
De obicei se tine la un loc cu tamiia , mai ales ca pudra in care se gaseste tamiia este f. buna pt. conservarea tirnoselii (previne lipirea de lucrurile din jur si "imbatrinirea" ei, cu pierderea parfumului sau deteriorarea cu farimitare )
Mulțumesc frumos pentru explicațiile detaliate. Eu am puțină târnoseală pusă într-un plic sigilat cu ceară (așa l-am primit când a fost sfințirea unei biserici de mănăstire aici la noi; banuiesc că pregătiseră astfel plicurile ca să fie mai expeditivi cu distribuirea, că știți cum e la noi, la români, înghesuială mare, dezordine etc. ) Mă gândesc că acest plic aș putea să-l păstrez ca atare, o vreme mai îndelungată?... Deocamdată l-am pus într-o carte de rugăciuni. Mai am și alte bucățele de târnoseală pe care le-am primit din România, dar le țin în poșetă și le am cu mine peste tot pe unde mă duc. Întrebarea mea ar fi : Este greșit că nu ard târnoseala ca pe tămâie, ci o păstrez așa întreagă, cum am zis? La urma urmei, poate i-o veni și ei rândul într-o bună zi, să se jertfească.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.07.2012, 20:53:34
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Dar despre arthos nu știe nimeni, nimic ?

Asta e ce-am găsit eu pe wikipedia :

Este o pâine dulce, care se sfințește și se distribuie credincioșilor în Săptămâna Luminată. Păstrată de-a lungul anului, se folosește oarecum asemănător târnoselii - însă în paralelă cu anafora ; adica se consumă, bucățele foarte mici, cu credință și evlavie, în momente de boală, sau de alte încercări deosebite. Am întrebat ptr că am primit și eu o bucațică din această pâine și nu știam ce să fac cu ea.

http://en.wikipedia.org/wiki/Artos

Last edited by mirela.t; 24.07.2012 at 09:29:56.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.07.2012, 10:52:16
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Dar despre arthos nu știe nimeni, nimic ?
Am intalnit chiar pe acest site un articol pe aceasta tema: Artosul - painea cea dulce a serii
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.07.2012, 11:36:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Dar despre arthos nu știe nimeni, nimic ?
Eu am gasit aceste informatii, sper sa te ajute:

"Artos este un termen provenit din limba greaca, desemnand painea dospita si indulcita care se sfinteste la slujba Litiei din ajunul marilor sarbatori din cursul anului bisericesc, precum si la slujba din ajunul hramului bisericii. De regula, credinciosii apropiati Bisericii pregatesc din vreme cinci astfel de paini ce amintesc de minunea savarsita de Mantuitorul Hristos, cand a saturat pe cei peste cinci mii de oameni, cu numai cinci paini si doi pesti. Alaturi de artosele necesare savarsirii slujbei Litiei, credinciosii mai aduc si boabe de grau, precum si vin, si untdelemn, care vor fi sfintite si ele prin aceasta randuiala deosebita. Aceste daruri semnifica bunatatile pamantesti pe care omul i le ofera lui Dumnezeu ca pe o ofranda de buna mireasma, in primul rand ca multumire pentru rodul pamantului si, nu in cele din urma, ca rugaciune fierbinte pentru binecuvantarea muncii lor. La sfarsitul Litiei, credinciosii primesc o parte din artosul sfintit si stropit cu vinul binecuvantat. Uneori, artosul acesta imprumuta denumirea slujbei de binecuvantare a lui, numindu-se litie".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.07.2012, 16:19:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Mulțumesc frumos pentru explicațiile detaliate. Eu am puțină târnoseală pusă într-un plic sigilat cu ceară (așa l-am primit când a fost sfințirea unei biserici de mănăstire aici la noi; banuiesc că pregătiseră astfel plicurile ca să fie mai expeditivi cu distribuirea, că știți cum e la noi, la români, înghesuială mare, dezordine etc. ) Mă gândesc că acest plic aș putea să-l păstrez ca atare, o vreme mai îndelungată?... Deocamdată l-am pus într-o carte de rugăciuni. Mai am și alte bucățele de târnoseală pe care le-am primit din România, dar le țin în poșetă și le am cu mine peste tot pe unde mă duc. Întrebarea mea ar fi : Este greșit că nu ard târnoseala ca pe tămâie, ci o păstrez așa întreagă, cum am zis? La urma urmei, poate i-o veni și ei rândul într-o bună zi, să se jertfească.
Eu am spus cum se consuma tirnoseala. Dar ea poate fi pastrata asemeni tamiiei, intr-un loc curat si special destinat .
Poate fi pastrat si intr-o carte de rugaciuni, Biblie, etc.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.07.2012, 20:29:42
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu am spus cum se consuma tirnoseala. Dar ea poate fi pastrata asemeni tamiiei, intr-un loc curat si special destinat .
Poate fi pastrat si intr-o carte de rugaciuni, Biblie, etc.
Da, și la fel ca târnoseala am înțeles că se folosesc mănunchiurile acelea de 33 de lumânări aduse (și aprinse în prealabil) de la Sfântul Mormânt. Adică se ard la vreme de boală, sau restriște.
Attached Images
File Type: jpg Candles from Holy Sepulchre.jpg (36,1 KB, 4 views)

Last edited by mirela.t; 25.07.2012 at 20:31:57.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.07.2012, 00:16:23
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Am intalnit chiar pe acest site un articol pe aceasta tema: Artosul - painea cea dulce a serii
Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu am gasit aceste informatii, sper sa te ajute:

"Artos este un termen provenit din limba greaca, desemnand painea dospita si indulcita care se sfinteste la slujba Litiei din ajunul marilor sarbatori din cursul anului bisericesc, precum si la slujba din ajunul hramului bisericii. De regula, credinciosii apropiati Bisericii pregatesc din vreme cinci astfel de paini ce amintesc de minunea savarsita de Mantuitorul Hristos, cand a saturat pe cei peste cinci mii de oameni, cu numai cinci paini si doi pesti. Alaturi de artosele necesare savarsirii slujbei Litiei, credinciosii mai aduc si boabe de grau, precum si vin, si untdelemn, care vor fi sfintite si ele prin aceasta randuiala deosebita. Aceste daruri semnifica bunatatile pamantesti pe care omul i le ofera lui Dumnezeu ca pe o ofranda de buna mireasma, in primul rand ca multumire pentru rodul pamantului si, nu in cele din urma, ca rugaciune fierbinte pentru binecuvantarea muncii lor. La sfarsitul Litiei, credinciosii primesc o parte din artosul sfintit si stropit cu vinul binecuvantat. Uneori, artosul acesta imprumuta denumirea slujbei de binecuvantare a lui, numindu-se litie".
Mulțumesc de trimiteri, dar eu nu vorbeam de litie, ci de Artos-ul - pâinea aceea mare - care se frânge după Paște, în Săptămâna Luminată, și se dă credincioșilor. Cum eu eram plecată atunci, altcineva a luat o bucățică și pentru mine și mi-a dat-o la revenirea în State. Informațiile de pe wikipedia sunt cel mai aproape de ceea ce căutam (biserica la care merg eu - cel mai des - are o puternică tradiție rusească).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Haine de vara + altele Laura19 Generalitati 359 03.07.2015 11:11:31
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 03:34:10
Tarnoseala tannya_62 Generalitati 11 23.01.2012 22:41:20
Boscoane, farmece si altele cer_indurare Slujba inmormantarii 3 07.07.2010 03:49:36
adulare, pareri de sine si altele.. grecu Preotul 5 11.10.2006 12:58:09