Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 09.10.2012, 10:44:39
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Acu' nu că mă interesează pe mine (eventualele) minciunile dumneatale, da' parcă ziceai că familia lu' matale e de generații catolică. Sau am reținut eu prost (n-ar fi de mirare!)?
Ați reținut prost, sau, mai bine zis, inexact. Și nu e de mirare. Nici faptul că acuzați voalat de minciună, în temeiul propriei dumneavoastră proaste înțelegeri, nu mai este de mirare.

Familia mea a fost catolică, de generații. Dar, urmare a interzicerii BRU, eu am fost botezat în BOR.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 09.10.2012, 10:49:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ei, deci am reținut bine.
Dar te întreb: întotdeauna te faci că nu înțelegi ce spune interlocutorul tău? Sau azi de dimineață e ceva mai special în ceea ce te privește?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #73  
Vechi 09.10.2012, 12:03:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Depinde, v-o spun din nou, de înțelesul pe care alegeți să-l asociați termenului. Sunteți sigur că știți care este sensul în care este folosit în cadrul BC ?
Intreb, inca o data, nu este oare un termen mai fericit daca sensul nu este acela?
Haideti sa incercam impreuna, dvs. spuneti ce vreti sa se inteleaga si cautam un termen mai bun.

Citat:
Îmi pare rău să v-o spun, dar este a treia oară la rând când folosiți un argument specific protestant.
Dvs. nu incercati sa va folositi de Biblie cand incercati sa demonstrati pretentiile de autoritate universala ale Papei?
Sunteti protestant in acel moment?

Eu am remarcat saltul, "evolutia", de la rolul sa zicem oarecum special a lui Petru asa cum reiese din anumite texte (Biblie, Sf. Ioan Gura de Aur) la pretentiile actuale (de fapt, mai vechi) ale Papei.


Daca sunteti fan al acestui evolutionism, trebuie sa prezentati si verigile intermediare.

Citat:
Este de apreciat, cel puțin, sinceritatea. Acestea fiind spuse, totuși, n-aș recomanda nicicui să își lase afacerile pe mâna dumneavoastră. Un potențial locțiitor/reprezentant/mandatar căruia primul lucru pe care i-l evocă o asemenea poziție este uzurparea calității reprezentatului ar fi o alegere nefericită....
Din perspectiva convingerilor mele, Hristos inca se ocupa de treburile Bisericii.

La dvs. probabil l-a lasat pe Papa, sau Papa a uzurpat acest rol, depinde cum vreti (sau nu) sa vedeti lucrurile.
Poate asta e si sursa problemelor pe care le aveti. :)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 09.10.2012, 13:06:03
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din perspectiva convingerilor mele, Hristos inca se ocupa de treburile Bisericii.

La dvs. probabil l-a lasat pe Papa, sau Papa a uzurpat acest rol, depinde cum vreti (sau nu) sa vedeti lucrurile.
Poate asta e si sursa problemelor pe care le aveti. :)
Din nou (a patra oară la rând) argumentație protestantă. Urmarea logică: dacă Hristos se ocupă nemijlocit de problemele Bisericii, de ce mai aveți nevoie de preoți ?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 09.10.2012, 16:38:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am citit si sunt dezamagit...credeam ca gasesc un argument la Sf. Ioan Gura de Aur pentru primatul Papal, ori asa cum poate si altii au observat, in cel mai fericit caz vorbim de un loc special a lui Petru in cadrul apostolilor, ca acest lucru ar fi fost chipurile lasat mostenire succesorilor sai asupra succesorilor celorlalti apostoli e deja o speculatie pentru care daca aveti fundament la Sf. Ioan Gura de Aur chiar v-as ruga sa o prezentati.
Erau si mesajele mele in continuare, de fapt Sf. Ioan Gura de Aur avea aprecieri de acelasi fel si pentru sf. Pavel, sf. Ioan si sf. Iacov, ii numea tot conducatorii Apostolilor. Pe sf. Pavel il numea carmaciul Bisericii, teologii spun ca sf. Ioan Hrisostom il considera mai mare pe sf. Pavel.
Sf. Petru avea un respect mai mare intre Apostoli, fiind mai in varsta (Sf. Andrei era fratele mai mic). In acea vreme cei mai in varsta aveau o pozitie speciala, de aceea prezbiterii erau alesi dintre cei mai in varsta.
BC folosea in trecut aprecierile sf. Ioan pentru a justifica primatul, acum am vazut ca nu mai apeleaza la acesta, probabil pentru ca stiu mai multi sa citeasca si vad care este adevarul.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 09.10.2012, 16:43:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Din nou (a patra oară la rând) argumentație protestantă. Urmarea logică: dacă Hristos se ocupă nemijlocit de problemele Bisericii, de ce mai aveți nevoie de preoți ?
Nici nu am zis ca "se ocupa nemijlocit".

La fel de bine as putea spune, daca aveti Papa care e loctiitor, adica dupa argumentatia ta de mai sus, a preluat in totalitate afacerile celui care ii tine locul, ce va mai trebuie Hristos?

P.S.
Ce facem cu "loctiitorul"?
Veniti cu definitia job -ului, sa vedem daca nu gasim un cuvant mai bun?

Last edited by AlinB; 09.10.2012 at 16:45:50.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 09.10.2012, 18:53:46
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La fel de bine as putea spune, daca aveti Papa care e loctiitor, adica dupa argumentatia ta de mai sus, a preluat in totalitate afacerile celui care ii tine locul, ce va mai trebuie Hristos?
Răstălmăciți după bunul plac ceea ce am spus eu. Nici măcar din punct de vedere juridic, a fi mandatarul sau reprezentantul cuiva nu înseamnă "a prelua afacerile în totalitate".

Am totuși impresia neplăcută că de fapt realizați foarte bine acest lucru; în această situație, mă văd nevoit să aștept momentul în care veți reveni la intenții mai bune (adică la intenția de a duce o discuție, nu o înșiruire de sofisme, răstălmăciri și pseudo argumente preluate direct de la protestanți) pentru a continua discuția.

P.S. Pentru un interlocutor de bună credință și cu acces la internet, definițiile dogmatice ale BC cu privire la rolul sacerdotului sunt la un click distanță.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 09.10.2012, 20:12:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Răstălmăciți după bunul plac ceea ce am spus eu. Nici măcar din punct de vedere juridic, a fi mandatarul sau reprezentantul cuiva nu înseamnă "a prelua afacerile în totalitate".
Precizati atunci care parte sau cum vedeti lucrurile mai exact.

Ca v-ati blocat in "nu e asa" dar cand va invit sa arati cum vedeti lucrurile, treceti cu vederea.

Citat:
Am totuși impresia neplăcută că de fapt realizați foarte bine acest lucru;
Impresia.
Sper sa nu ramaneti la impresii.

Citat:
în această situație, mă văd nevoit să aștept momentul în care veți reveni la intenții mai bune (adică la intenția de a duce o discuție, nu o înșiruire de sofisme, răstălmăciri și pseudo argumente preluate direct de la protestanți) pentru a continua discuția.
Ca sa vezi, eu va lansez invitatii la discutii si detalieri, dvs. veniti cu "impresii", ocolisuri, acuzatii.

Daca sunt "pseudo-argumente" ar trebui sa aveti un argument care sa demonstreze asta.

Sa inteleg, inca o data, ca raportarea la Biblie este un lucru bun doar cand, aparent, se poate sprijini o dogma catolica, in rest fiind un prost obicei protestant?

De ce nu spuneti pe fatza ca pretetiile autoritatii papale nu au fundament biblic, cum incercati uneori sa argumentati si se bazeaza de fapt pe presupusa autoritate suprema a Bisericii Romano Catolice care are chipurile mandat de a face si desface dupa propriul plac?

Stii, ca in bancul ala neoprotestant:

Neoprotestantul: Biblia este cuvantul lui Dumnezeu.
De ce crezi asta? Pentru ca asa spune Biblia.

Citat:
P.S. Pentru un interlocutor de bună credință și cu acces la internet, definițiile dogmatice ale BC cu privire la rolul sacerdotului sunt la un click distanță.
Nu fac temele altora.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 09.10.2012, 20:27:20
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Nu fac temele altora.
Am impresia că nu pricepeți. Nu eu am întrebat, nu eu sunt cel care nu cunoaște sau nu înțelege. Nu am nevoie să fac nicio temă în acest sens.

Dacă dumneavoastră aveți nelămuriri, aveți la dispoziție site-ul Vaticanului și enciclopedia catolică de pe newadvent.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 09.10.2012, 20:40:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Am impresia că nu pricepeți. Nu eu am întrebat, nu eu sunt cel care nu cunoaște sau nu înțelege. Nu am nevoie să fac nicio temă în acest sens.

Dacă dumneavoastră aveți nelămuriri, aveți la dispoziție site-ul Vaticanului și enciclopedia catolică de pe newadvent.
Puteati incepe asa, in loc sa incercati sa dati iluzia faptului ca aveti o convingere formata in baza unei argumentatii solide.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Putem fi nasi la tineri greco-catolici? crisghise Nunta 13 07.04.2011 10:53:51
am fost botezat la greco-catolici..... vladicuion Botezul 6 10.07.2009 15:30:54
Greco-Catolicism Macarie Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 17 14.04.2008 02:50:57