Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.02.2014, 12:55:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
\
Sa avem grija la contradictii si sa incercam sa ne facm propria radiografie, nu pe a altora.
Eh, omul asta are un talent deosebit in a nu se contrazice pe sine.

I-am mai atas atentia si cred ca s-a suparat nitel. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #12  
Vechi 24.02.2014, 15:16:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Am vazut acest clip postat si in alte surse, trebuie remarcate unele aspecte, daca se face o comparatie cu Romania.
Norvegia este printre tarile cu cel mai ridicat nivel de trai. Pentru ei o haina nu valoreaza foarte mult, in schimb in Romania pentru multe persoane este o mica avere, sunt persoane care isi cumpara rar haine pentru ca nu au venituri suficiente. Cei doi banuti ai vaduvei valorau mult mai mult decat o suma mare de bani de la un om avut. Poate nu ar fi contat si multi nu l-ar fi ajutat nici asa, sau poate ar fi facut mai mult, l-ar fi luat chiar acasa sa se incalzeasca.
In al doilea rand, fapte bune pot face si cei care sunt atei, nu e neaparat o consecinta a credintei. De asemenea, oamenii pot face ce fac cei din jur, asa s-au obisnuit, daca toti cei din jur sunt darnici e mai greu sa iesi in evidenta facand altceva, poate sa nu fie pentru toti o dovada de dragoste si altruism.
  #13  
Vechi 24.02.2014, 16:52:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bani de taxi sa-l trimita acasa n-ar fi tocmai o avere :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #14  
Vechi 24.02.2014, 17:54:39
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Alin B., frățioare, mulțumesc că vrei să mă ajuți, dar sincer, simt că nu mai ajutat, din contră, parcă vrei să tulburi, să mîhnești, nu să aduci pace, simt în posturile tale că tu nu ajuți oamenii, fiind zeflemitor, arăți doar greșeala omului, și rîzi de el, ba te mai și bucuri dacă rîd și alții de el.

Uite, eu recunosc că sunt neputincios și greșesc adesea, și adesea, defapt mereu am nevoie de ajutor și mă bucur cînd cineva mă ajută, cu inimă curată, învăț multe de la fiecare, roagă-te pentru mine.
Dar cu toată dragostea ce îți port și cu durere îți spun că din posturile tale nu știu dacă am putut să învăț ceva, să-mi fie de folos spre mîntuire, ci doar folos spre demolarea virtuțiilor.

Tu recunoști că greșești, frățior iubit? Te bucuri și tu cînd vine cineva și vrea să te ajute?
Îți dorești ca în fiecare post al tău să ajuți spre mîntuire cel-cea căruia îi scrii?
Îți dorești să aduci pace și să mărturisești adevărul în ce scrii?

Te văd, adică simt în cuvintele tale, că ești plin de tine, și vrei să ai mereu dreptate, să fi mereu autentic, nu știu cum să spun, ori asta e mîndrie, știm amîndoi, spun și Sfinții Părinți.
Sau spui că nu ai nevoie de ajutor? Mulțumești cînd te ajută cineva? Te îndrepți cînd te mustră cineva?
Cine știe ce mai spui tu în mintea ta... Doamne miluiește. Dumnezeu să te ajute în războiul nevăzut ce îl porți și tu în fiecare minut, ca toți oameni de pe pămînt.

Mai pune și tu din cînd în cînd vreun verset, la ce spui, să arăți că după Dumnezeu tînjește inima ta, sau măcar mai amintește de vreun cuvînt al Sfinților Părinți, nu fi doar zeflemitor, nu înțăpa omul, dacă prin asta nu îl apropii de cele bune.
Of, ți-aș spune mai multe, dar cred că ai duhovnic și cred că te rogi, cerînd să te ajute Dumnezeu să înmulțești virtuțiile, cel puțin nădăjduiesc că faci lucrurile astea...

Iar pentru toți, care a-ți scris în acest topic, a judeca, dragilor, înseamnă a pune o etichetă, a da un verdict, lucruri cu totul diferite față de a ajuta, a sprijini, sau diferite față de a dojeni, sau a mustra. 3 atitudini diferite.

Și un ultim lucru, Alin B., frățioare, la semnătura ta scrii că: "suprema înțelepciune este a distinge binele de rău". Ei bine, asta este pricina căderii omului, că au ajuns la cunoștiința binelui și a răului. Au ajuns să cunoască răul ! Iar asta nu e înțelepciune, și nicidecum suprema înțelepciune, Doamne ferește să fie așa. Suprema înțelepciunii este Dumnezeu, și El este Cel ce este, adică este fără definiție.

~ Și ca să nu mă îndepărtez de jacheta lui Ioan, că văd că lăudați pe norvegieni, pentru nimic practic, doar o reclamă la a face donații către o organizație laică, ca și crucea roșie, ai cărei lideri, au domenii în destinații exotice, și buncăre subterane pentru apocalipsă. Spuneți că judec din nou? I-am osîndit cu ceva pe acei oameni? Am dat vreun verdict? Nu. Dumnezeu să-i mîntuiască.
Dar niciodată să nu faceți donații către astfel de organizații. Ci doar către Biserica lui Hristos, sau la un cerșetor direct în mînă.

~ Biserica Ortodoxă Romînă a cheltuit 18 milioane de euro, numai pentru caritate, și numai întrun singur an, 2013.
http://www.lonews.ro/stiri/lifestyle...singur-an.html

Deci?

~~~ Jachetele Bisericii lui Hristos, Celei Una, Ortodoxă ! Fără camera ascunsă ! Să luăm aminte !

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 24.02.2014 at 18:11:34.
  #15  
Vechi 24.02.2014, 18:10:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bani de taxi sa-l trimita acasa n-ar fi tocmai o avere :)
In Norvegia, a plati taxiul cuiva, e egal cu a-i cumpara o haina. In acest caz mai bine ii cumperi o haina. Dar chiar si asa, copilul tot nu s-ar fi dus acasa, caci participa la o actiune de strangere de fonduri...
Mai bine era sa discutam despre un caz real.
  #16  
Vechi 24.02.2014, 18:41:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai cum asa, cat costa taxiul acolo??
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #17  
Vechi 24.02.2014, 19:31:16
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Ei bine, asta este pricina căderii omului, că au ajuns la cunoștiința binelui și a răului. Au ajuns să cunoască răul ! Iar asta nu e înțelepciune, și nicidecum suprema înțelepciune, Doamne ferește să fie așa.
Sfântul Maxim Mărturisitorul este de altă părere și anume că pricina căderii omului este lăcomia după voluptatea cunoașterii dobândite înainte de vreme, adică înaintea agonisirii discernământului sau a maturității duhovnicești. Cam ceea ce fac mulți ortodocși digitali în ziua de azi, avizi de cunoaștere (și având acces în mod formal la ea), dar cu totul nepricepuți în a însoți cunoașterea cu digestia răbdătoare a informației corelate onest la modul lor de viață real.
Mai repetăm la scară redusă acest aspect la păcatului strămoșesc când cerem obsesiv un dar de la Dumnezeu, înainte să-i ieșim în întâmpinare cu dorința sinceră de a ne pregăti în vederea primirii lui.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #18  
Vechi 24.02.2014, 19:41:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cum asa, cat costa taxiul acolo??
Depinde de distanta de parcurs. In general e f scump sa mergi cu taxi; iar Norvegia este cea mai scumpa din Tarile Nordice. Vorbim de 20-30 € pentru un drum de 15-20 minute.
  #19  
Vechi 24.02.2014, 20:12:10
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Sfântul Maxim Mărturisitorul este de altă părere și anume că pricina căderii omului este lăcomia după voluptatea cunoașterii dobândite înainte de vreme, adică înaintea agonisirii discernământului sau a maturității duhovnicești. Cam ceea ce fac mulți ortodocși digitali în ziua de azi, avizi de cunoaștere (și având acces în mod formal la ea), dar cu totul nepricepuți în a însoți cunoașterea cu digestia răbdătoare a informației corelate onest la modul lor de viață real.
Mai repetăm la scară redusă acest aspect la păcatului strămoșesc când cerem obsesiv un dar de la Dumnezeu, înainte să-i ieșim în întâmpinare cu dorința sinceră de a ne pregăti în vederea primirii lui.
Doamne ajută.

Foarte frumos, în Ambigua îmi amintesc parcă, că spune asta Sfîntul Maxim. Dar sincer, îmi aminteam diferit.
Anume tot Sfîntul Maxim, mai departe spune că cunoașterea răului nu a fost necesară niciodată, alterînd inocența prin care se urcă în discernămînt și maturitate duhovnicească, anume la desăvîrșire, spre care trebuia să urce Adam și Eva, după venirea lui Hristos. Că spune Sfîntul Maxim, Hristos tot trebuia să se întrupeze, și dacă nu avea loc căderea lui Adam și Eva, tocmai pentru a ne arăta smerenia desăvîrșită, că Creatorul nemărginit, să ia trupul omenesc al creaturii, să se mărginească prin firea omenească, nelipsindu-i totuși nici firea Dumnezeiească, nu? Cum mai spune că -omul fiind creat după chipul și asemănarea lui Hristos-, cum spune Sfîntul Ioan Gură de Aur, cum la fel, tot se și înmulțeau oamenii, omenirea, prin cerere la Dumnezeu, chiar dacă nu cădeau în păcat.

Dar totuși, pentru îmbunătățirea duhovnicească a noastră, te rog, frățioare Mihai, să dai exact sursa și citatul, anume textul și contextul, cuvintelor Sfîntului Maxim Mărturisitorul, menționat.

Mi-ar fi de mare ajutor, cel puțin mie.

Mulțumesc și iertare.

Bucurii.

P.S.: REAMINTESC: ~~~ "Jachetele" Bisericii lui Hristos, Celei Una, Ortodoxă ! FĂRĂ CAMERE ASCUNSE ! Să luăm aminte :

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17099

Last edited by Daniel_Ortodox; 24.02.2014 at 20:25:01.
  #20  
Vechi 24.02.2014, 20:33:22
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Dar niciodată să nu faceți donații către astfel de organizații. Ci doar către Biserica lui Hristos, sau la un cerșetor direct în mînă.

~ Biserica Ortodoxă Romînă a cheltuit 18 milioane de euro, numai pentru caritate, și numai întrun singur an, 2013.
http://www.lonews.ro/stiri/lifestyle...singur-an.html

Bucurii.
Să nu cădem în cursa mândriei și a zadarnicei lăudăroșenii de sine, frate Daniel.
E suficient cât se îngâmfă organizațiile către care nu trebuie să trimitem donații.

Mai bine să facem milostenie fără trâmbițe, camere neascunse și surle. Așa cum ne învață și Evanghelia.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare