Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.02.2014, 01:24:50
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Să ajutăm un copil aflat în suferință!

Un copil de 5 ani are nevoie urgentă de ajutor. Se numește Gabriel Marian Geambașu și este din Craiova, județul Dolj. Mama lui, Gabriela Victorița, a murit la naștere, iar tatăl a plecat în Italia, lăsându-l împreună cu sora lui de 10 ani în grija bunicii lor, Mariana Nedelcu. A fost diagnosticat cu paralizie cerebrală, epilepsie simptomatică și tetrapareză spastică, fiind încadrat în gradul de handicap grav (7:1+5). La cei 5 anișori ai lui, Gabriel nu merge, nu vorbește, nu își ține capul, nu stă în șezut, ci trebuie purtat doar pe brațe. Un tratament de recuperare l-ar ajuta enorm, însă din cauza costurilor ridicate, nu face toate exercițiile recomandate de către medici. Bunica a trebuit să renunțe la serviciu pentru a fi permanent alături de el. Singurul venit al familiei este indemnizația copilului și ajutorul de la stat, care adunate nu ajung nici măcar la 600 de lei. Din acești bani, bunica trebuie să achite chiria și întreținerea, să cumpere medicamentele pentru copil și să-i plătească tratamentul, să asigure hrana familiei și alte nevoi… ceea ce este imposibil. În aceste condiții, orice ajutor este bine-venit, indiferent dacă acesta constă în hrană, îmbrăcăminte, obiecte sau bani. Cei care vor să-l ajute pe Gabriel să-și câștige dreptul la o viață demnă pot trimite bani în contul RO12BRDE170SV88285531700 deschis la BRD. Bunica lui, Mariana Nedelcu, poate fi contactată la numărul de telefon: 0768.998.435. (sursa: ziarullumina)

Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.02.2014, 06:11:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Oare BOR nu poate să dea un ajutor și în cazul acestui copilaș?

Mi-am adus aminte de "jachetele" BOR pe care le promova colegul Daniel_Ortodox pe alte topice...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2014, 00:41:31
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Cred ca BOR ne lasa acum si pe noi (cei ce formam Biserica) sa facem o fapta buna, sa nu spunem la Judecata: Doamne as fi facut bine, dar nu am avut ocazia. De data aceasta BOR, nu a mai pus monopol (asa cum am vazut ca a facut in alte situatii) pe fapta buna. Sa profitam de aceasta sansa :-))

Last edited by Ekaterina; 28.02.2014 at 00:43:48.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.02.2014, 21:23:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Da, sa speram ca acest copilas va primi ceva ajutoare de la cei care citesc acest topic. Multumim ca l-ai adus in atentie.

PS: sorry, m-am inselat in primul meu comentariu... chiar credeam ca BOR are mare putere de ajutor material.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.02.2014, 23:31:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Oare BOR nu poate să dea un ajutor și în cazul acestui copilaș?

Mi-am adus aminte de "jachetele" BOR pe care le promova colegul Daniel_Ortodox pe alte topice...
De ce n-ar ajuta fiecare familie cu probleme sociale, ar lua in grija fiecare copil institutionalizat, spitalele, scolile, etc.?

La o adica de ce mai avem guvern, ministere,politicieni?

Ca sa avem pentru ce vota si discuta politica pe la coltzuri?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.02.2014, 23:50:29
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Pai se pare ca tot ce poate sa faca guvernul pentru el este sa-i dea :
"indemnizația copilului și ajutorul de la stat, care adunate nu ajung nici măcar la 600 de lei".

Daca stii vreo alta sursa unde ar putea obtine ceva in plus - te rog scrie aici mai multe detalii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.03.2014, 18:23:53
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Bună ziua, pe ce nume este deschis contul?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.03.2014, 21:51:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redemptor Vezi mesajul
Bună ziua, pe ce nume este deschis contul?
Titular este bunica băiatului, dna Mariana Nedelcu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.03.2014, 01:14:10
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Cred ca de folos i-ar fi un carucior, ca sa nu mai fie dus in brate de bunica care e si ea batrana. Banuiesc ca nu au, nu? Cat costa un carucior ca acesta?



(BOR face destule. E drept, nu isi pune clopotei si nu atarna pe toate gardurile. Apoi, BOR suntem noi toti, chestiune pe care o uitam mereu.)

Last edited by Parascheva16; 14.03.2014 at 01:17:44.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.03.2014, 01:44:05
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Un carucior ar fi minunat, dar cred ca este mult prea scump. Pana se strang bani de carucior, sa nu ramanem indiferenti fata de aceasta suferinta si sa il ajutam cu ce putem pe acest baietel nevinovat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare