Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.06.2014, 14:41:33
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Mi se pare mie sau lenea e un pacat?



Eu sunt de acord cu tine. Problema este ca nu esti consecvent. Daca ai fi tacut era o treaba. Problema ta e ca taci cand nu ai raspuns. Si problema nu e ca nu le stii pe toate, problema e ca nu ai raspuns in punctele cheie care ar trebui sa iti defineasca tie credinta.


"Multi Imi vor spune in ziua aceea: Doamne, Doamne, oare nu in numele Tau am profetit? si nu in numele Tau demoni am scos? si nu in numele Tău multe minuni am făcut?
Si atunci le voi marturisi: Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine, voi, cei ce lucrati fărădelegea!"



Nu le cunosti pe cele mantuitoare. Le cunosti pe cele instituite de cativa rataciti de maxim cateva sute de ani. Doar ca nu recunosti sau nu constientizezi asta. Oricare variata e la fel de grava.

Tocmai de asta nu dai dovada.
Da așa este și mă rog Domnului să-mi dea biruință împotriva acestui păcat...

În primul rînd am răspuns Biblic la toate întrebările tale pe cînd tu la ale mele nu ai.

Așa cum am mai spus...la mine tradițiile sunt egal cu 0 ce contează pentru mine e Cuvîntul lui Dumnezeu nu povești spuse la 200 de ani după moartea apostolilor.

O întrebare la o erezie de-a ta...Cum ne poate mîntui Fecioara Maria care se odihnește în țărîna Pămîntului? A murit ea pentru noi păcătoșii ca să ne mîntuiască?

Și chiar vă rog frumos toți care nu aveți un subiect Biblic de discutat nu vă mai obosiți să scrieți că nu vă voi răspunde. Vă spun astfel pentru că știu că după spuneți că nu am ce spune,evit astfel de discuții pentru că nu vreau să păcătuiesc, eu am venit aici să lămuresc lucruri esențiale nu vreau să pierd vremea cu discuții despre culte și nu mai știu ce.
Vă mulțumesc

Last edited by Lucian494; 01.06.2014 at 14:48:22.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 01.06.2014, 15:13:06
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Da așa este și mă rog Domnului să-mi dea biruință împotriva acestui păcat...

În primul rînd am răspuns Biblic la toate întrebările tale pe cînd tu la ale mele nu ai.

Așa cum am mai spus...la mine tradițiile sunt egal cu 0 ce contează pentru mine e Cuvîntul lui Dumnezeu nu povești spuse la 200 de ani după moartea apostolilor.
Indraznet raspuns, dar o mica intrebare:
Care Biblie? Din Pastorul lui Hermas de ce nu citezi, ca era si el in canonul biblic la inceput(canon biblic care a oricum a aparut abia la niste secole dupa Inviere)?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Codex_Sinaiticus

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
O întrebare la o erezie de-a ta...Cum ne poate mîntui Fecioara Maria care se odihnește în țărîna Pămîntului? A murit ea pentru noi păcătoșii ca să ne mîntuiască?
Nu, Mantuitorul a facut-o.
Dar nu uita, minunea cu vinul nu era nici in puterea ei de a o face, nici nu era "planificata".
Sper ca te prinzi unde bat.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 01.06.2014 at 15:19:37.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 01.06.2014, 20:54:22
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Da așa este și mă rog Domnului să-mi dea biruință împotriva acestui păcat...
Sa stii ca rugaciunea nu este suficienta daca nu faci si efortul de a te schimba tu.

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
În primul rînd am răspuns Biblic
Ai un raspuns biblic la cum se face ca daca voi ati fi Biserica lui Hristos si ati aparut la multe sute de ani dupa, aceasta nu a fost biruita asa cum ne-a invatat El.


Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
la toate întrebările tale pe cînd tu la ale mele nu ai.
La care intrebare nu am raspuns (nu eu, Biserica).

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Așa cum am mai spus...la mine tradițiile sunt egal cu 0
Traditiile Bisericii la tine sunt egal cu zero. Conteaza traditiile si invataturile sectei din care faci parte.
Niciodata, niciodata, niciodata nu o sa aveti un raspuns la intrebarea: cum se face ca daca oricine poate interpreta Sf Scriptura se ajunge la atatea concluzii si totusi voi, care sustineti ca nu aveti traditie, aveti invatatura adevarata pe care o invatati de la cei din secta voastra. Am sa mai spun o data in mai multe propozitii ca dupa sa nu simulezi ca nu ai fi inteles.
Daca fiecare poate interpreta Sf Scriptura, conform invataturilor acesteia, si asta i-ar fi suficient pentru a intelege invataturile lui Hristos nu ar trebui sa se ajunga la mai multe pareri.
Daca voi sustineti ca nu aveti traditie si nici nu aveti nevoie de o traditie nu ar trebui sa ii invatati pe altii invatatura, ar trebui sa ii lasati sa o descopere din Sf Scriptura. Si totusi voi ii invatati pe altii pentru ca dupa sa sustineti ca ei au ajuns la concluzia asta. Daca ar fi lasat cineva sa interpreteze Sf Scriptura fara "asistenta" esti sigur ca ar ajunge la concluziile voastre? Daca nu, inseamna ca aveti traditie. Mai mult, cum nu puteti avea traditie apostolica, aveti o traditie perversa a unor nebuni. Tind sa cred ca esti adventist si atunci traditia este a unor nebuni care "profeteau" date ale sfarsitului lumii. Cum invatatura aia a fost gresita te las pe tine sa ghicesti cum sunt restul.

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
ce contează pentru mine e Cuvîntul lui Dumnezeu nu povești spuse la 200 de ani după moartea apostolilor.
Auzi, dar daca Duhul Sfant a fost Cel care i-a invatat pe apostoli, conform profetiilor Mantuitorului, care sunt invataturile noi, pe care nu le invatase deja Hristos?

Ps: Mai grav este ca tu crezi povesti spuse la 1800 de ani dupa moartea apostolilor, in schimb, "povestile de la 200 de ani dupa" de fapt nu au aparut la 200 de ani dupa moartea apostolilor ci atunci au fost scrise. Ele deja existau.

[quote=Lucian494;560832]O întrebare la o erezie de-a ta...Cum ne poate mîntui Fecioara Maria care se odihnește în țărîna Pămîntului? A murit ea pentru noi păcătoșii ca să ne mîntuiască?[quote=Lucian494;560832]
Vezi ce face necunoasterea? Biserica nu invata ca Fecioara Maria ne mantuieste.
Si pentru ca faci referire la semnatura mea, aceasta rugaciune de fapt este o cerere adresata Maicii Domnului pentru a se ruga Fiului Sau pentru noi pacatosii. Iar mantuirea, nu are in cazul de fata doar sensul dobandirii vietii vesnice, ci si ajutor in viata aceasta trecatoare.

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Și chiar vă rog frumos toți care nu aveți un subiect Biblic de discutat nu vă mai obosiți să scrieți că nu vă voi răspunde. Vă spun astfel pentru că știu că după spuneți că nu am ce spune,evit astfel de discuții pentru că nu vreau să păcătuiesc, eu am venit aici să lămuresc lucruri esențiale nu vreau să pierd vremea cu discuții despre culte și nu mai știu ce.
Vă mulțumesc
Pai ... ti-am spus cateva lucruri pentru care voi nu aveti temei scripturistic si pe care le ignori.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 04.06.2014, 13:52:53
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

[quote=Lucian008;560858]Sa stii ca rugaciunea nu este suficienta daca nu faci si efortul de a te schimba tu.


Ai un raspuns biblic la cum se face ca daca voi ati fi Biserica lui Hristos si ati aparut la multe sute de ani dupa, aceasta nu a fost biruita asa cum ne-a invatat El.



La care intrebare nu am raspuns (nu eu, Biserica).



Traditiile Bisericii la tine sunt egal cu zero. Conteaza traditiile si invataturile sectei din care faci parte.
Niciodata, niciodata, niciodata nu o sa aveti un raspuns la intrebarea: cum se face ca daca oricine poate interpreta Sf Scriptura se ajunge la atatea concluzii si totusi voi, care sustineti ca nu aveti traditie, aveti invatatura adevarata pe care o invatati de la cei din secta voastra. Am sa mai spun o data in mai multe propozitii ca dupa sa nu simulezi ca nu ai fi inteles.
Daca fiecare poate interpreta Sf Scriptura, conform invataturilor acesteia, si asta i-ar fi suficient pentru a intelege invataturile lui Hristos nu ar trebui sa se ajunga la mai multe pareri.
Daca voi sustineti ca nu aveti traditie si nici nu aveti nevoie de o traditie nu ar trebui sa ii invatati pe altii invatatura, ar trebui sa ii lasati sa o descopere din Sf Scriptura. Si totusi voi ii invatati pe altii pentru ca dupa sa sustineti ca ei au ajuns la concluzia asta. Daca ar fi lasat cineva sa interpreteze Sf Scriptura fara "asistenta" esti sigur ca ar ajunge la concluziile voastre? Daca nu, inseamna ca aveti traditie. Mai mult, cum nu puteti avea traditie apostolica, aveti o traditie perversa a unor nebuni. Tind sa cred ca esti adventist si atunci traditia este a unor nebuni care "profeteau" date ale sfarsitului lumii. Cum invatatura aia a fost gresita te las pe tine sa ghicesti cum sunt restul.


Auzi, dar daca Duhul Sfant a fost Cel care i-a invatat pe apostoli, conform profetiilor Mantuitorului, care sunt invataturile noi, pe care nu le invatase deja Hristos?

Ps: Mai grav este ca tu crezi povesti spuse la 1800 de ani dupa moartea apostolilor, in schimb, "povestile de la 200 de ani dupa" de fapt nu au aparut la 200 de ani dupa moartea apostolilor ci atunci au fost scrise. Ele deja existau.

[quote=Lucian494;560832]O întrebare la o erezie de-a ta...Cum ne poate mîntui Fecioara Maria care se odihnește în țărîna Pămîntului? A murit ea pentru noi păcătoșii ca să ne mîntuiască?
Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Vezi ce face necunoasterea? Biserica nu invata ca Fecioara Maria ne mantuieste.
Si pentru ca faci referire la semnatura mea, aceasta rugaciune de fapt este o cerere adresata Maicii Domnului pentru a se ruga Fiului Sau pentru noi pacatosii. Iar mantuirea, nu are in cazul de fata doar sensul dobandirii vietii vesnice, ci si ajutor in viata aceasta trecatoare.


Pai ... ti-am spus cateva lucruri pentru care voi nu aveti temei scripturistic si pe care le ignori.
Acu să te întreb și eu un lucru.... de ce Biserica Ortodoxă s-a despărțit de cea Catolică și de ce Biserica Ortodoxă susține a fi cea adevărată cînd defapt are mai puțini credincioși și este în decădere spre deosebire de cea Catolică?De ce aveți învățături diferite?
Și încă ceva în legătură cu semnătura ta...cum îi poți cere Fecioarei Maria care este moartă să se roage pentru tine? E mijlocitoare? Din cîte știu Isus Hristos e singurul mijlocitor.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 10.06.2014, 16:44:46
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sa stii ca rugaciunea nu este suficienta daca nu faci si efortul de a te schimba tu.


Ai un raspuns biblic la cum se face ca daca voi ati fi Biserica lui Hristos si ati aparut la multe sute de ani dupa, aceasta nu a fost biruita asa cum ne-a invatat El.



La care intrebare nu am raspuns (nu eu, Biserica).



Traditiile Bisericii la tine sunt egal cu zero. Conteaza traditiile si invataturile sectei din care faci parte.
Niciodata, niciodata, niciodata nu o sa aveti un raspuns la intrebarea: cum se face ca daca oricine poate interpreta Sf Scriptura se ajunge la atatea concluzii si totusi voi, care sustineti ca nu aveti traditie, aveti invatatura adevarata pe care o invatati de la cei din secta voastra. Am sa mai spun o data in mai multe propozitii ca dupa sa nu simulezi ca nu ai fi inteles.
Daca fiecare poate interpreta Sf Scriptura, conform invataturilor acesteia, si asta i-ar fi suficient pentru a intelege invataturile lui Hristos nu ar trebui sa se ajunga la mai multe pareri.
Daca voi sustineti ca nu aveti traditie si nici nu aveti nevoie de o traditie nu ar trebui sa ii invatati pe altii invatatura, ar trebui sa ii lasati sa o descopere din Sf Scriptura. Si totusi voi ii invatati pe altii pentru ca dupa sa sustineti ca ei au ajuns la concluzia asta. Daca ar fi lasat cineva sa interpreteze Sf Scriptura fara "asistenta" esti sigur ca ar ajunge la concluziile voastre? Daca nu, inseamna ca aveti traditie. Mai mult, cum nu puteti avea traditie apostolica, aveti o traditie perversa a unor nebuni. Tind sa cred ca esti adventist si atunci traditia este a unor nebuni care "profeteau" date ale sfarsitului lumii. Cum invatatura aia a fost gresita te las pe tine sa ghicesti cum sunt restul.


Auzi, dar daca Duhul Sfant a fost Cel care i-a invatat pe apostoli, conform profetiilor Mantuitorului, care sunt invataturile noi, pe care nu le invatase deja Hristos?

Ps: Mai grav este ca tu crezi povesti spuse la 1800 de ani dupa moartea apostolilor, in schimb, "povestile de la 200 de ani dupa" de fapt nu au aparut la 200 de ani dupa moartea apostolilor ci atunci au fost scrise. Ele deja existau.


Vezi ce face necunoasterea? Biserica nu invata ca Fecioara Maria ne mantuieste.
Si pentru ca faci referire la semnatura mea, aceasta rugaciune de fapt este o cerere adresata Maicii Domnului pentru a se ruga Fiului Sau pentru noi pacatosii. Iar mantuirea, nu are in cazul de fata doar sensul dobandirii vietii vesnice, ci si ajutor in viata aceasta trecatoare.

Pai ... ti-am spus cateva lucruri pentru care voi nu aveti temei scripturistic si pe care le ignori.
Nu mai vorbiți cu sectanții!

Ne vorbește Sfântul Părinte Cleopa:

„Cu omul sectar atâta ai voie să vorbești: odată și de două ori (Tit 3, 10) și apoi să-ți fie ca un păgân și vameș.
Sf. Ioan Evanghelistul zice, să nu-i primim în casă, nici ziua bună să nu le dăm.

Sectarul spune: Uite ce scrie aici și omul crede; așa spun baptiștii, penticostalii și toți sectarii, dar n-avem voie nici să vorbim cu ei, n-avem voie să-i primim, nici să mergem la adunările lor.”
Reply With Quote
Răspunde