Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.08.2014, 01:29:51
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred ca am inteles. Deci, vreti sa spuneti ca preotii BO trebuie sa predice in colectivitatile (neo)protestante. Pai, din cate ne aratati in linkul propus, o fac. Acuma, de ce e un exemplu atat de rar, de ce este mai degraba exceptie decat regula ? Nu stiu. Poate ca nu sunt invitati. Inteleg ca pr. Necula a fost invitat de Vladimir Pustan, care e un pastor absolut special. Dar poate ca alti preoti nu sunt invitati, iar fara invitatie nu poti sa mergi, pe buna dreptate, sa predici.

Acuma, parerea mea personala este ca asemenea "intalniri" e bine sa ramana exceptii. Sa zicem, o data pe an, in Ocava de Rugaciune Comuna initiata de miscarea ecumenica, accept ideea sa vina cate un preot ortodox sau cate un pastor neoprotestant (mai ales unul de talia lui Vladimir Pustan) sa imi predice la Liturghie. Dar, daca chestia asta s-ar intampla in fiecare duminica, nu as mai intelege nimic. Fiindca eu imi recunosc pastorul si acela nu e pastorul meu. Chiar daca ar "intra prin usa", in urma unei invitatii saptamanale a parohului meu.

Sa nu ne amagim, domnule cu nume de inger. A-i iubi pe protestanti nu inseamna a iubi spiritul lor protestant, ci inseamna a vedea in ei, ca si in coreligionarii nostri, icoane ale lui Cristos peste care mocirlosul improasca cu mocirla lui, in iluzia ca ar putea sufoca chemarea lui Dumnezeu: "Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati, si Eu ma voi odihni pe voi".

Cristoase, odihneste-Te pe noi!
Imi puteti spune, va rog, de ce acel pastor este absolut special? E doar o curiozitate. Imi cer scuze, dar nu stiu cum sa selectez doar partea in care ati scris acest lucru, nu am un computer la indemana ci doar un telefon si nu ma pricep.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.08.2014, 03:09:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
Imi puteti spune, va rog, de ce acel pastor este absolut special?
Are o predica asa cum rar se mai intalneste in zilele noastre. Departe de predica in genul "de la bland pana la bleg". Aplica mijloacele oratorice ca la carte, alternand stilul didactic cu fervoarea, seriozitatea cu un graunte de gluma. Lexicul folosit este cel de baza, evitand absolut orice termen care ar pune in dificultate pe cineva care nu a terminat 4 clase. Spre exemplificare, aveti aici o colectie din predicile sale.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.08.2014, 11:52:31
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Are o predica asa cum rar se mai intalneste in zilele noastre. Departe de predica in genul "de la bland pana la bleg". Aplica mijloacele oratorice ca la carte, alternand stilul didactic cu fervoarea, seriozitatea cu un graunte de gluma. Lexicul folosit este cel de baza, evitand absolut orice termen care ar pune in dificultate pe cineva care nu a terminat 4 clase. Spre exemplificare, aveti aici o colectie din predicile sale.
Nu stiu ce sa zic, dar parerea mea este ca atata timp cat esti in ratacire si mai ratacesti si pe altii nu cred ca poti sa fi demn de admiratie. De iubire, de compasiune da, dar nu de admiratie.
Conteaza ce inveti, ce propovaduiesti nu cum inveti. Daca e o "credinta" gresita nu conteaza in ce ambalaj o invelesti. Ca si otrava...
E doar o parere...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.08.2014, 12:51:21
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
Nu stiu ce sa zic, dar parerea mea este ca atata timp cat esti in ratacire si mai ratacesti si pe altii nu cred ca poti sa fi demn de admiratie. De iubire, de compasiune da, dar nu de admiratie.
Conteaza ce inveti, ce propovaduiesti nu cum inveti. Daca e o "credinta" gresita nu conteaza in ce ambalaj o invelesti. Ca si otrava...
E doar o parere...
Doamne ajuta!
Corect, dar abilitatea oratorica nu tine cont de mesaj.
De exemplu, nu imi place comunismul nici un pic, dar recunosc ca stia Castro sa tina discursuri de nu pot eu nici sa indraznesc sa ma apropii de el ca abilitate.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.08.2014, 15:46:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
De exemplu, nu imi place comunismul nici un pic, dar recunosc ca stia Castro sa tina discursuri de nu pot eu nici sa indraznesc sa ma apropii de el ca abilitate.
Ca sa nu mai vorbesc de Hitler, care a fost un formidabil orator.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.08.2014, 00:36:40
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Preotii ortodocsi sunt cateherisiti pentru impreuna slujirea cu eretici - Sfintele Canoane ale Bisericii.
Toti Sfintii au fost impotriva oricarei comuniuni cu ereticii.
Tocmai de aceea ar fi trebuit să fi fost caterisit mitropolitul Corneanu că s-a împărtășit cu ereticii papistași.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.08.2014, 11:34:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca sa nu mai vorbesc de Hitler, care a fost un formidabil orator.
poate cel mai mare orator al secolului XX
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.08.2014, 23:24:18
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe hitler nu-l consider,ca o parere personala,drept un mare orator pentru ca la origini notiunea antica incorpora un element de noblete.Personajul cu pricina a fost un mare manipulator,a speculat frustrarile unei generatii si al unui context socio-politic, inflamand pana la paroxism teme despre care stia ca vor inflama si vor genera reactii de pe urma carora el nu avea decat de profitat.Cumva a pervertit arta oratorica, in comparatie cu Demostene sau Cicero de exemplu.Discursurile lui nu sunt stralucite ca tehnica,sau dpdv al ideilor, ci sunt un exemplu de nebunie care a contaminat pe un sol uman insetat de asa ceva,nu au nimic nobil in ele,ci doar un exemplu intunecat care nu trebuie uitat.Ca un indragosit de antici refuz sa-i dau aceasta cinste,nu merita nimic decat oprobiu.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.08.2014, 01:10:52
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Artele în general, cel puțin în viziunea clasică, întrunesc simultan 3 condiții: frumusețea, binele (folosul), adevărul.
Analizînd prin această prismă prestația lui Hitler, nici eu nu îl consider artist (al oratoriei) ci mai degrabă organul prin care s-a exprimat nebunia latentă a unei epoci frământate și a unui popor prea plin de încântare față de realizările VOINȚEI ȘI INTELECTULUI său.
Nu-i vorbă, isteria cu izvorul la Berlin a alimentat apoi și alte nuclee de nebunie, care nu se aflau cu mult mai prejos decât confrații germani, astfel încât pe ansamblul său al doilea război mondial consider că a fost exact cum îi spune și numele: o manifestare deplină a nebuniei omenirii. Cu mulți alți "artiști", pretutindeni în lume, pe scena tot mai amplă a mahalalelor spiritului.

Arta, în general, este sentiment frumos condus, prin cunoștințe adecvate și cu un scop nobil.
Subproducțiile artistice, kitschul de tot soiul, se caracterizează prin scăderi diverse - fie prin sforțarea "gândirii" în detrimentul sentimentului (oamenii cu sufletul pocit se dau, de obicei, scafandri prin puțul gândirii), fie dimpotrivă prin exhibarea afectelor primare în ciuda oricărei frâne de bun simț și raționalitate, fie prin schimonosirea bizară ce se autointitulează "frumos", fie prin conducere impulsivă sau prin manifestări fără nici un control (adică trăiri impulsive și/sau compulsive), fie prin precaritatea cunoștințelor, fie prin scopuri vagi, puerile sau din sfera infrapsihicului.

Last edited by Ioan_Cezar; 09.08.2014 at 01:13:10.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare