Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.08.2011, 20:57:18
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit Sfanta Traditie

Imi poate explica cineva pe scurt de ce exista Sfanta Traditie?Am citit recent Noul Testament si am avzut acolo ca odata cu venirea lui Iisus Hristos toata Legea stramoseasca se anuleaza.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.08.2011, 21:24:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citeste Catehismul ortodox: http://www.credo.ro/catehism.php. Sfanta Traditie e la punctele 21 si 22:

21. Ce este Sfanta Traditie?

Sfanta Traditie sau Predania este invatatura de credinta descoperita de Dumnezeu si propovaduita de Sfintii Apostoli prin grai viu, dar nescrisa de ei, ci trecuta asa in Biserica fara schimbare, din generatie in generatie. Mai tarziu, ea a fost scrisa de Sfintii Parinti si se pastreaza neschimbata in scrierile lor, in hotararile sfintelor sinoade si in cartile de slujba bisericeasca.

22. Sfanta Traditie are aceeasi valoare ca si Sfanta Scriptura?

Sfanta Traditie are aceeasi valoare pentru credinta ca si Sfanta Scriptura, pentru ca amandoua cuprind acelasi cuvant al lui Dumnezeu.

Sfanta Traditie fiind cel dintai chip de latire a Descoperirii dumnezeiesti, este mai veche, mai raspandita si, in unele puncte, mai dezvoltata decat Sfanta Scriptura. Caci de la Adam pana la Moise nu s-a scris nici o carte sfanta. Insuai Mantuitorul nostru Iisus Hristos a dat invataturile si randuielile Sale prin viu grai si prin pilda vie. Sfintii Apostoli, de asemenea, au predicat la inceput prin grai viu; mai tarziu, cand nu puteau sau nu ajungeau sa predice prin viu grai, uuii din ei au pus in scris invataturile Mantuitorului.

Astfel, Sfanta Traditie, fiind mai veche si mai larga, dezvolta si lamureste Sfanta Scriptura; ea povatuieste mai departe spre dreapta intelegere si savarsire a Sfintelor Taine si spre pazirea sfintelor randuieli ale Bisericii in curatenia in care au fost asezate la inceput.

Chiar Sfanta Scriptura vorbeste lamurit despre insemnatatea Sfintei Traditii. Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan spuna la sfarsitul Evangheliei sale: "Sunt inca si alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus, care de s-ar fi scris cu de-amanuntul, mi se pare ca nici un lumea aceasta n-ar incapea cartile ce s-ar fi scris" (Ioan 21,25); iar Sfantul Aposol Pavel zice: "Cele ce ati invatat si ati luat si ati auzit si ati vazut de la mine, acestea sa le faceti" (Filipeni 4,9); "drept aceea, fratilor, stati neclintiti si tineti predaniile (traditiile) pe care le-ati invatat fie prin cuvant fie prin epistola noastra (2 Tesaloniceni 2,15).

De altfel, Sf. Apostol Pavel chiar citeaza din Sf. Traditie, cand spune: "Mai fericit este a da decat a lua" (F. Ap. 20, 35), cuvinte care au fost rostite de Mantuitorul Iisus Hristos dar care nu se gasesc in cele patru evanghelii.

La fel ne invata Sfintii Parinti, ca sa pastram cuprinsul Sfintei Traditii cu acesasi sfintenie si tarie cu care pastram cuprinsul Sfintei Scripturi. Sfintul Vasile cel Mare zice: "Dintre dogmele si propovaduirile pastrate de Biserica, pe unele le avem din invatatura scrisa, pe altele insa le-am primit din Traditia Apostolilor, predate noua in taina. "Amandoua acestea (Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie) au aceeasi autoritate pentru evlavie" (Canonul 91).

De aceea Sfanta Traditie trebuie crezuta si tinuta cu aceeasi tarie si cu aceeasi sfintenie ca si Sfanta Scriptura.


Nu ar strica sa mai citesti o data NT: Hristos nu vine sa strice legea cea veche, ci sa o desavarseasca, scrie foarte clar.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.08.2011, 21:32:40
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Imi poate explica cineva pe scurt de ce exista Sfanta Traditie?Am citit recent Noul Testament si am avzut acolo ca odata cu venirea lui Iisus Hristos toata Legea stramoseasca se anuleaza.
Sfanta Traditie nu este Legea veche, ci reprezinta viata Bisericii in totalitatea ei, permanentizarea dialogului bisericii cu Hristos sau altfel spus, e aplicarea Sfintei Scripturi in viata Bisericii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.08.2011, 21:48:03
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Ce trebuie facut Duminica la Biserica pas cu pas nu este in Biblie dar este in Liturghia Apostolului Iacov ce se crede ca a fost scrisa in anul 60. Avem de asemenea Sfintele Liturghii ale Apsotlilor Petru, Toma, Matei. avem icoanele Apostolului Luca. Avem povestirirle istorice ca de exemplu cu chipul lui IIsus facut pe stergar.Sunt multe alte lucruri revelate de Iisus care nu se gasesc in Biblie. Daca Biblia ar fi suficienta nu ar exista carti Protestante scrise, ceea ce nu e adevarata.

Tu ai facut istorie, nu? De ce nu studiezi istoria Romaniei din Sola Herodotus adica din scrierile lui Herodot parintele istoriei? Pai pentru ca nu e posibil. Tot asa nu e posibil sa arunci pe fereastra 1 miliard de documente istorice valide crestine si sa studiezi doar Biblia. daca faci asta cand te intreba ce trebuie sa faci Duminica care este detaliat in sfanta Liturghie a Apostolului Iacov si tu nu citesti aceasta Liturghie iti ramane imaginatia. Si cum sunt 30 000 imaginatii sunt multe culte Protestante. Sola scriptura in multe privinte e sola Imaginatia.

Cum ai zice daca profesoara de istorie ti-ar zice sa povestesti Descoperirea americii doar utilizand scrierile lui herodot. Pai le-ai citi si ai vedea ca nu scrie nimic de America. Atunci ti-ar ramane imaginatia si ai zice: Columnb a venit cu 24 de avioane de reactie si a vazut pamant nou. A aterizat pe o campie si a vorbit cu Amerindienii veniti pe motorete. Si tot asa.

Vasile nu ar fi de acord ca si el are imaginatia lui. El ar zice asa. Columb a venit cu 98 de submarine galbene si 5 verzi. Au venit La Miami si acolo au mers pe masini de teren 100 mile. apoi li s-a facut foame si au veniot inapoi si s-au urcat in submarin. De acolo au venit acasa. Gata inca o denominatiune . si tot asa. Peste 200 de ani o sa se bata ca unii o sa zica ca submarinele galbene au fost orange si altii ca au fost galben ocru si tot asa, formand noi denominatiuni. Denominatiunea adevarata a submarinelor ocru. Si ceilalti super adevarata denominatiune a submarinelor portocalii. Pana la urma tot in acelasi loc sunt toti adica bazati pe imaginatie.

Last edited by spre_rasarit; 17.08.2011 at 05:53:40.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.06.2013, 13:42:36
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Imi poate explica cineva pe scurt de ce exista Sfanta Traditie?Am citit recent Noul Testament si am avzut acolo ca odata cu venirea lui Iisus Hristos toata Legea stramoseasca se anuleaza.
Un catehism scris intr-un stil clar si pe intelesul tuturor, este cel al Sfantului Nicolae Velimirovici. L-am gasit si pe site si il consider de mare folos pentru a intelege lucruri esentiale din credinta noastra.

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...oxe-79736.html
In partea dreapta gasesti si cuprinsul, poti sa afli tot ce te intereseaza.

"Ce este Sfanta Traditie?

Sfanta Traditie cuprinde toate acele bunuri duhovnicesti, pe care le-am mostenit de la sfintii nostri inaintasi. Acestea sunt in deplina armonie cu Sfanta Scriptura si ne ajuta sa o intelegem corect."
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...tie-79742.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traditie Sfanta si folclor confuz Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 1 21.07.2011 15:31:50
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34
Despre Sfanta Traditie strajeru Secte si culte 147 19.02.2009 15:15:04