Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1821  
Vechi 12.03.2014, 08:33:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Am scris eu greșit. Mă iartă.
Despre asta e vorba: http://www.librariasophia.ro/carti-T...de-so-504.html
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1822  
Vechi 12.03.2014, 08:51:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

OK multumesc!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1823  
Vechi 12.03.2014, 15:09:58
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am debutat ziua cu un litru de ceai de merisor si un litru de apa. Tocmai ce halii o ridiche neagra. Imi arde gitul, dar ma simt super: curatit pe dinauntru. Propun un topic cu retete de post, schimb de idei si altele. In ce ma priveste, fructele, legumele, radacinile si dulciurile de post sunt si baza si in top. :)
Reply With Quote
  #1824  
Vechi 12.03.2014, 15:14:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ia și niște oțet de ardei iute. Trimit eu.Sau hrean.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1825  
Vechi 12.03.2014, 15:55:30
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ia și niște oțet de ardei iute. Trimit eu.Sau hrean.
Ei na, ca doar in Braila s-or gasi astea. Btw, stiu ca o zici in gluma, dar chiar consum si tocatura de hrean in dilutii foarte mici. Serios acum: am rude diabetice, iar eu incerc sa slabesc cit mai rapid si mult in post si nu numai, consumind cele sus-numite, si multe altele de acelasi fel, tocmai pentru a da in cap unui eventual diabet. Postul purifica, insanatoseste, slabeste (la trup) si te face mai iertator: se vede fie si din acestea ca e de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #1826  
Vechi 12.03.2014, 16:12:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Ei na, ca doar in Braila s-or gasi astea.
Nu, dar eu am. De la ardeii puși în toamnă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1827  
Vechi 12.03.2014, 16:22:26
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Ei na, ca doar in Braila s-or gasi astea. Btw, stiu ca o zici in gluma, dar chiar consum si tocatura de hrean in dilutii foarte mici. Serios acum: am rude diabetice, iar eu incerc sa slabesc cit mai rapid si mult in post si nu numai, consumind cele sus-numite, si multe altele de acelasi fel, tocmai pentru a da in cap unui eventual diabet. Postul purifica, insanatoseste, slabeste (la trup) si te face mai iertator: se vede fie si din acestea ca e de la Dumnezeu.
Nu grasimea te duce la diabet ci lacomia pantecelui.
Cate enzime sa dea bietul pancreas ca sa proceseze cantitatile uriase de mancare pe care noi cu lacomie le inghitim zilnic.
Diabetul este un blocaj care raspunde acestui prost obicei de a manca mult.
Reply With Quote
  #1828  
Vechi 12.03.2014, 17:14:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu grasimea te duce la diabet ci lacomia pantecelui.
Cate enzime sa dea bietul pancreas ca sa proceseze cantitatile uriase de mancare pe care noi cu lacomie le inghitim zilnic.
Diabetul este un blocaj care raspunde acestui prost obicei de a manca mult.
Or fi cazuri si de lacomie,dar sa nu insistam pe procentajul de 100% .
Diabetul are diverse cauze,unele sunt hormonale ,altele sunt legate de kg in plus,cum altele sunt pe baza de stress sau genetice.
In majoritatea cazurilor,este o boala a saraciei,in lipsa de venituri oamenii se indoapa cu alimentele cele mai ieftineaine,cartofi,orez,paste- alimente care ridica foarte mult nivelul de zahar in sange.
Femeile cu ovare polichistice sunt susceptibile de a face diabet,excesul de estrogen da rezistenta la insulina.

Vb lui Ceausescu:"Cititi,cititi,cititi!"
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1829  
Vechi 12.03.2014, 17:28:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Am debutat ziua cu un litru de ceai de merisor si un litru de apa. Tocmai ce halii o ridiche neagra. Imi arde gitul, dar ma simt super: curatit pe dinauntru. Propun un topic cu retete de post, schimb de idei si altele. In ce ma priveste, fructele, legumele, radacinile si dulciurile de post sunt si baza si in top. :)
Este un topic pt retete"retete de post/mancaruri de post"
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1830  
Vechi 12.03.2014, 20:13:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu grasimea te duce la diabet ci lacomia pantecelui.
Cate enzime sa dea bietul pancreas ca sa proceseze cantitatile uriase de mancare pe care noi cu lacomie le inghitim zilnic.
Diabetul este un blocaj care raspunde acestui prost obicei de a manca mult.
Si la care tip de diabet te referi mai exact?
Sau altfel spus, stiai ca sunt cel putin 2 forme de diabet, cu totul diferite dpdv al cauzei si manifestarilor?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32