Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.01.2012, 12:41:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Cel mai trist mi se pare faptul ca in plasa lor au cazut si dintre acei care inainte de a se antrena in dispute inutile, erau mai intariti in credinta decat acum.
Si mie mi se pare o mare indrazneala ceea ce se intampla pe acest forum, si din pacate nu doar la sectiunea "Secte si culte" ci si in alte sectiuni.
Ca si voi, sunt de parere ca trebuiesc ignorate toate mesajele lor, ca si cum nici n-ar fi postate. Daca nu-i vom mai lua in seama, se vor retrage singuri la un moment dat.
Ai perfecta dreptate in ceea ce spui, eu am mai atras atentia odata asupra acestor lucruri, dar nu s-a intamplat mai nimic, ba chiar au fost unii useri care nu stiu ce se intampla si au spus ca e totul bine.
Nu doar forumurile ortodoxe nu sunt asa (eu mai sunt pe un grup dar scriu foarte rar), dar si pe forumurile care nu sunt ortodoxe sau au un profil general e o atmosfera mult mai normala. Aceasta e o atmosfera daunatoare, doar cui ii pace sa se certe si ironizeze poate sa-i placa. Se spune ca omul se acomodeaza in orice loc adaptandu-se, dar intro atmosfera negativa te influentaeza tot negativ.
Solutia cu ignoratul e buna, asa scris si in Biblie, dar aici problema e ca e acelasi spatiu, nu ai unde sa pleci. De exemplu eu il ignor de mai mult timp pe userul Erethorn, dar acesta nu e normal, imi comenteaza ironic mesajele si a ajuns sa ma atace si sa ma numeasca sectar, desi nu vorbesc cu el.
Si mai e problema ca tot timpul intra cineva sa vorbeaasca, un user nou sau din cei vechi, asa ca ramane doar solutia sa scriem la topice cu vremea, ortodoxia din Indonezia si altele. Sau sa facem o greva de trei zile sau cum ne-a spus paritnele si sa parasim formul si sa ne mutam pe un forum cu adevarat ortodox.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.01.2012, 12:47:58
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Solutia cu ignoratul e buna, .................. imi comenteaza ironic mesajele si a ajuns sa ma atace si sa ma numeasca sectar, desi nu vorbesc cu el.
...... intra cineva sa vorbeaasca, un user nou sau din cei vechi, ..............
Simplu: ignora! ignora! Treci mai departe!
Nu cred ca-ti doresti sa nu mai intri pe forum, asa ca ignora! discuta cu cei cu care o poti face pasnic!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.01.2012, 12:48:44
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Aha, asta avem voie să ridiculizăm.


În schimb, dacă cineva postează un film cu călugări ortodocși care se bat cu cozile de mătură în biserica Nașterii Maicii Domnului, este imediat luat la șuturi și la trei păzește, că, deh, atacă ortodoxia.
Cand niste ortodocsi se bat ca tampitii cu maturile e de plans, nu de ridiculizat. Mai grav e tocmai locul unde au facut-o. Mai grav e ca reprezentantii bisericii nu au luat masuri impotriva lor, ceea ce intr-un fel ii "indreptateste" in "practica" lor.
Dar aici vorbim despre invataturile si corectitudinea ortodoxiei nu despre practicile diferitilor bezmetici care se declara ortodocsi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.01.2012, 12:48:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Pai deh...esti pe un forum ortodox. Deci mi se pare corect.
Nu-ti convine, esti liber sa pleci.
Nu-mi convine, și stiți de ce ?

Pentru că, pentru unii, funcționează un dublu standard.

Așa, de pildă, pentru dânșii este super ok să postăm un exemplu în care membrii ai unei congregații religioase au un comportament aberant, și să generalizăm acest comportament la nivelul întregii congregații sau, și mai rău, la nivelul întregii biserici.

"Uite ce nebuni/caraghioși/demonizați etc. sunt penticostalii: uite cum cad ca muștele !!!"


"Uite cum își bat joc catolicii de Sfânta Liturghie: au adus un clovn în biserică !!!"


"Uite o nouă rătăcire catolică/penticostală/adventistă etc !!!"


Ori, mie mi se pare necinstit, ca un ortodox din România, care, oricât s-ar plimba prin bisericile catolice din România, nu va găsi niciodată un clovn la Liturghie, să arate cu degetul (chiar dacă implicit și voalat) întreaga BC și pe toți catolicii.

Pe de altă parte, orice mențiune a unui comportament aberant din partea unor ortodocși (chiar dacă este vorba despre o culme a aberației, în genul bătăii cu mături între călugări), este întâmpinată cu ostilitate și mai mai că i s-ar trage și vinovatului o mătură peste spate și o afurisenie.

Repet, nu este vorba despre toți, ți nici măcar despre majoritatea userilor ortodocși; din păcate, cei cu tendințe ortodoxiste se complac cam des în asemenea comportamente.

Și, Doamne ferește să le atragi atenția, că ești întâmpinat cu formulări și epitete de genul:

-un astfel de individ
-obraznicia sa se pare ca ajunge sa creasca constant.
-Culmea nesimtirii incepe sa devina agresiv si sa bage pumnul in gura
-pot intra tot ciudatii pe forum fara sa se intample nimic?
-are si un caracter schimonosit si e rautacios.
-insista in prostiile pe care le spune
-sa te cobori la nivelul lui de rautate
-te balacareste tot timpul.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.01.2012, 12:53:55
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ai picat deja intr-o cursa!
Treci pe langa!!!Nu da curs provocarii!!
Am spus ca demersul e indreptat impotriva sectantilor. Catolicii, cred si sper ca se poate discuta. Daca am sa ajung la o alta concluzie...
Acum, eu am spus ca exista invataturi neortodoxe sustinute de ortodocsi. Si daca cineva se refera la acestia nu am o problema sa ii dau dreptate. Daca se refera la altceva astept sa isi expuna parerea pe care o pot impartasi sau respinge, dar atat timp cat ne folosim fiecare de argumentele noastre si nu folosim "tehnici sectante".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.01.2012, 12:53:58
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cand niste ortodocsi se bat ca tampitii cu maturile e de plans, nu de ridiculizat. Mai grav e tocmai locul unde au facut-o. Mai grav e ca reprezentantii bisericii nu au luat masuri impotriva lor, ceea ce intr-un fel ii "indreptateste" in "practica" lor.
Dar aici vorbim despre invataturile si corectitudinea ortodoxiei nu despre practicile diferitilor bezmetici care se declara ortodocsi.
Corect. Observați că și în topicul respectiv eu am încercat să descrețesc frunțile, să calmez atmosfera și chiar am făcut o glumă cu privire la călugării catolici.

Dar oare, când se postează un filmuleț cu comportament la fel de aberant din partea unor, să zicem, penticostali (filmulețul cu "muștele"), reacția nu ar trebui să fie aceeași ? Să observăm cu obiectivitate dacă acel comportament este specific penticostalilor, dacă are relevanță în raport cu învățăturile lor, sau dacă erau cumva niște agitați de genul celor pe care îi au toate bisericile, inclusiv cele catolice și ortodoxe ?

Sau este suficient să ridiculizăm și să generalizăm, pe considerentul că este un forum ortodox ?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.01.2012, 12:54:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Pe mine nu ca au o alta parere si o sustin m-a deranjat, ci faptul ca mint, trunchiaza mesaje, nu raspund la intrebari cand nu au argumente, dar nici nu recunosc ca nu au dreptate si ca sustin ca alti useri ar fi zis altceva decat au zis. Asta m-a deranjat si este o practica uzuala de aia am propus ignorarea lor.
Desi avem pareri divergente cu catolicii atat timp cat nu recurg la astfel de practici nu am o problema in a discuta cu ei.
Tu ai dat doar peste ceva foarte usor, ai avut doar cateva discutii cu userii adventisti, care nici nu sunt asa agesivi in comparatie cu alte cazuri. Ia scrie ceva despre penticostalism sa vezi cum iti raspunde penticostalul, dar cel ce ii intrece pe toti la un loc in agresivitate si aroganta este individul Erethorn, cu care ai si discutat. La inceput discuti obisnuit, pentru ca pare normal si apelativele folosite par doar exceptii. dar apoi exceptiile devin tot mai dese si te ataca constant, are si o gandire intortocheata si confuza, se contrazice pe tot felul de aberatii ale lui si apoi te acuza pe tine. Ceea ce e inbucurator e ca acest forum e o exceptie negativa, si pe forumul catolic era o atmosfera mult mai propice pentru un ortodox, fara cearta si am putut spune cam tot ce am scris pe acest forum fara sa fiu atacat aiurea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.01.2012, 12:59:35
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Culmea nesimtirii e ca si el spune ca Biserica e doar BC,

pe forumul catolic era o atmosfera mult mai propice pentru un ortodox, fara cearta si am putut spune cam tot ce am scris pe acest forum fara sa fiu atacat aiurea.
Ce-i drept e drept, pe forumul catolic sunt mulți useri de la care am putea toți, inclusiv eu, să învățăm câte ceva în materie de toleranță și respect reciproc.

De exemplu, în ciuda faptului că pe forumul catolic dumneavoastră ați susținut, ca și aici, că singura Biserică este BO și că la catolici nu există har și Sfinte Taine, nimeni nu v-a tratat acolo drept nesimțit din acest motiv....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.01.2012, 13:00:51
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Corect. Observați că și în topicul respectiv eu am încercat să descrețesc frunțile, să calmez atmosfera și chiar am făcut o glumă cu privire la călugării catolici.

Dar oare, când se postează un filmuleț cu comportament la fel de aberant din partea unor, să zicem, penticostali (filmulețul cu "muștele"), reacția nu ar trebui să fie aceeași ? Să observăm cu obiectivitate dacă acel comportament este specific penticostalilor, dacă are relevanță în raport cu învățăturile lor, sau dacă erau cumva niște agitați de genul celor pe care îi au toate bisericile, inclusiv cele catolice și ortodoxe ?

Sau este suficient să ridiculizăm și să generalizăm, pe considerentul că este un forum ortodox ?
Tocai asta am spus. Nu deviatiile punctuale ale unora sunt de analizat si contactat ca fiind reprezentative pentru cultul respectiv, doar ca problema mea era cu "tehnicile" de sustinere a invataturilor.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.01.2012, 13:02:39
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am spus ca demersul e indreptat impotriva sectantilor. Catolicii, cred si sper ca se poate discuta. Daca am sa ajung la o alta concluzie...
Acum, eu am spus ca exista invataturi neortodoxe sustinute de ortodocsi. Si daca cineva se refera la acestia nu am o problema sa ii dau dreptate. Daca se refera la altceva astept sa isi expuna parerea pe care o pot impartasi sau respinge, dar atat timp cat ne folosim fiecare de argumentele noastre si nu folosim "tehnici sectante".
Scuze! Eu am generalizat, probabil, amintindu-mi multele controverse aparute pe forum intre cei de religii diferite, in mod special, uneori si intre cei de aceeasi religie.
Era odata o tematica, nu-mi mai amintesc numele, ajunsesera sa discute intre ei, majoritar, cei de "alte confesiuni", nedeclarate sau declarate, am parcurs acea tematica, pagina cu pagina, si la un moment dat discutau doar cei de alte religii decat cea ortodoxa... pe un site care se vrea ortodox....
Ma uitam uimita: aici isi gasisera terenul?
Nu prea mi se parea in regula .. Dar.. atunci cand simti ca ies scantei e mai bine sa treci pe langa,...

Citez dintr-o alta postare:
"Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Daca se refera la razboiul cu propriile pacate,atunci de ce topicul se afla pe sectiunea "Biserica ortodoxa in relatia cu alte confesiuni"?Chiar nu inteleg...

Poate de asta:
"Daca tu te-ai miluit prin harul lui Dumnezeu de o reala cunoastere a Mantuitorului, si eu sunt orb, si "ateu", si "sectar", si eretic, etc, tu ai o datorie sfanta fata de Hristos, Mantuitorul tau, si fata de mine, aproapele tau cazut intre talhari(eresuri, ateism,fariseim, tot felul de isme pierzatoare de suflet), sa mi-L spui si mie. Adevarul. Trebuie sa mi-L dai si mie pe Hristos, trebuie sa mi-L faci cunoscut,trebuie sa ma atragi catre dreapta si adevarata credinta, si pentru asta trebuie sa vorbesti limba duhovniceasca, singura limba pe care orice inima de om creata de Tatal o intelege. A DRAGOSTEI.

Iubeste-ma, fie-ti mila de mine, ateul, sectarul,ratacitul, si ROAGA-TE pentru mine daca vezi ca n-ai cu cine vorbi.Inca e lumina, si cel ce lucreaza inca poate lucra.

Nu putem trage usa bisericii dupa noi, sa ne zavoram inlauntru si sa strigam ca am scapat. Noi ne-am mantuit, restul, treaba lor. Pentru ca daca facem asa, cel viclean, mincinos si urator de oameni e inca cu noi. Inca nu l-am biruit. Si calcam tocmai dogmele pe care strigam din toti bojocii ca le aparam. Iubirea de Adevar(de Hristos). Iubirea de aproapele. Trebuie sa iesim afara din cetate(nu din credinta, nici din Adevar, Doamne-fereste), dar din confort, din elitism si pareri de sine, sa iesim afara, sa suferim ocara Lui."

Foarte frumoase cuvintele Sarei.
Si eu am gresit, m-am intrebat si i-am intrebat deseori ce cauta aici si nu sunt pe site-ul lor? Asta pentru ca se iscau multe discutii aiurea si controverse nepotrivite.
Poate tocmai asta cautau!:Iubeste-ma, fie-ti mila de mine, ateul, sectarul,ratacitul, si ROAGA-TE pentru mine daca vezi ca n-ai cu cine vorbi.
Cararile spre Dumnezeu sunt de multe feluri, nu le stim noi pe toate. "


Si as mai adauga: exista o singura Cale, Domnul Iisus Hristos, Calea, Adevarul si Viata!

Last edited by Adriana Cluj; 04.01.2012 at 13:08:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 21:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 08:01:32