Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.11.2005, 15:49:54
carla carla is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2005
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
i-am cunoscut, dar.. si ca am ramas ORTODOXA,pentru ca trebuie sa recunosc ca au incercat sa ma convertesaca.Castigul meu cel mare se numeste RUGACIUNE.Sunt fericita ca pot sa ma ROG asa cum nu puteam sau nu stiam inainte!Stiu ca e putin dar, ma rog lui Dumnezeu sa ma invredniceasca la mai mult.
Pai si in Bisericile noastre se mai practica deschisul Scripturii, psaltirea si cheia!
Sa ne fereasca Dumnezeu de asemenea capcane si rataciri diavolesti, si pentru ca suntem pe Internet, cauta si vezi ce spune Parintele Cleopa despre aceste rataciri, capcane si mai ales ce sfarsit au! Cat despre permanenta rugaciune pentru orice lucru cat de mic! Am sa-ti spun ceva din propriia mea experienta, adevarata rugaciune este extrem de rara, si clipele pana cand aripa Duhului adie sunt intocmai precum asteptarea paraliticului la Scaldatoarea Vitezdei. Rugaciunea doar fara fapta iarasi este nelucratoare la modul real! Cat despre rugaciunile lor, n-au! Ca si ceea ce au este ratacire si intuneric mult si greu! De aceea ma indoiesc atata de mult, si in general de "facerile de bine", ca si de superficialitatea in gandire a unora, daca nu chiar a celor mai multi care cred ca tot ceea ce zboara se mananca! Ca fara o invatatura asimilata, adica o intelegere corecta a doctrinei, fara trairea ei, nu este posibila o actiune corecta, adica facerea de bine! Nu te amagi singura, pentru ca atunci cat este de usor sa te amageasca oricine, fie penticostali sau ............anti-hristi!
Si am mai spus asta undeva Scriptura trebuie sa se completeze si explice prin Traditie, Sfanta Traditie! Daca spui ca esti ortodocsa ar trebui sa intelegi asta!
RUGACIUNEA O AU ORTODOCSII, DE LA EI AI CASTIGAT ACEASTA! CERCETEAZA SI VEZI![/quote]

Stiu ca biserica considera acest lucru ca fiind o ratacire dar, cred ca se poate numi asa doar atata timp cat o practici in mod curent si premeditat!Eu la momentul respectiv am considerat ca fiind o incurajare.Nu vreau sa "tulbur" pe nimeni dar, am sa va povestesc scurt ceva ce mi s-a intamplat cu mult timp in urma intr-o perioada in care nu stiam despre Dumnezeu nici cat stiu acum (si stiu mult prea putin!).
Mi s-a intamplat ca o persoana careia eu consideram ca i-am fost de mare ajutor, si fata de care eu aveam un mare respect, sa ma dezamageasca foarte, foarte, tare.Pentru ca ma consideram nevinovata si pentru ca lucrul respectiv era ceva ce la vremea respectiva nu se putea ierta, mergeam pe strada si imi spuneam efectiv "DE CE?" si NU MAI POT".M-am consumat tare mult si credeam ca o sa ajung la balamuc.Intr-o zi sefa mea m-a rugat sa merg cu ea la o manastire unde avea o cunostinta.Am mers m-am rugat cat se poate de "mecanic", si am iesit sa o astept afara.Pentru ca intarzia, m-am intors in biserica si am luat de la maicuta care statea la lumanari o carticica cu rugaciuni.Am intrat in biserica si am inceput sa citesc din carticica.Facusem "aproape" o depresie ...tot drumul pana la manastire am spus "nu mai pot", de fapt nu mai suportam gandul a ceeia ce mi se intamplase.Pe ultima pagina a carticelei de rugaciuni(nu am retinut ce titlu avea) am citit ceva de genul asta;"cum poti sa spui ca nu mai poti?Eu cum am indurat atata suferinta pe Golgota, pentru voi?". Ce va povestesc e cat se poate de real.Din ziua aceia am inteles ca trebuie sa ma scutur de tarana si sa merg mai departe.Mi-au trebuit patru ani sa iert dar nu imi ajunge o viata ca sa uit.Ce am vrut sa spun este ca nu pledez pentru astfel de "rataciri", dar cred ca Dumnezeu lucreaza uneori dupa stataura fiecaruia.
Pentru ca sunt tare, tare mica... de aceia mi s-a intamplat asa.Cu mult respect,Carla
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.11.2005, 15:50:22
carla carla is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2005
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
i-am cunoscut, dar.. si ca am ramas ORTODOXA,pentru ca trebuie sa recunosc ca au incercat sa ma convertesaca.Castigul meu cel mare se numeste RUGACIUNE.Sunt fericita ca pot sa ma ROG asa cum nu puteam sau nu stiam inainte!Stiu ca e putin dar, ma rog lui Dumnezeu sa ma invredniceasca la mai mult.
Pai si in Bisericile noastre se mai practica deschisul Scripturii, psaltirea si cheia!
Sa ne fereasca Dumnezeu de asemenea capcane si rataciri diavolesti, si pentru ca suntem pe Internet, cauta si vezi ce spune Parintele Cleopa despre aceste rataciri, capcane si mai ales ce sfarsit au! Cat despre permanenta rugaciune pentru orice lucru cat de mic! Am sa-ti spun ceva din propriia mea experienta, adevarata rugaciune este extrem de rara, si clipele pana cand aripa Duhului adie sunt intocmai precum asteptarea paraliticului la Scaldatoarea Vitezdei. Rugaciunea doar fara fapta iarasi este nelucratoare la modul real! Cat despre rugaciunile lor, n-au! Ca si ceea ce au este ratacire si intuneric mult si greu! De aceea ma indoiesc atata de mult, si in general de "facerile de bine", ca si de superficialitatea in gandire a unora, daca nu chiar a celor mai multi care cred ca tot ceea ce zboara se mananca! Ca fara o invatatura asimilata, adica o intelegere corecta a doctrinei, fara trairea ei, nu este posibila o actiune corecta, adica facerea de bine! Nu te amagi singura, pentru ca atunci cat este de usor sa te amageasca oricine, fie penticostali sau ............anti-hristi!
Si am mai spus asta undeva Scriptura trebuie sa se completeze si explice prin Traditie, Sfanta Traditie! Daca spui ca esti ortodocsa ar trebui sa intelegi asta!
RUGACIUNEA O AU ORTODOCSII, DE LA EI AI CASTIGAT ACEASTA! CERCETEAZA SI VEZI![/quote]

Stiu ca biserica considera acest lucru ca fiind o ratacire dar, cred ca se poate numi asa doar atata timp cat o practici in mod curent si premeditat!Eu la momentul respectiv am considerat ca fiind o incurajare.Nu vreau sa "tulbur" pe nimeni dar, am sa va povestesc scurt ceva ce mi s-a intamplat cu mult timp in urma intr-o perioada in care nu stiam despre Dumnezeu nici cat stiu acum (si stiu mult prea putin!).
Mi s-a intamplat ca o persoana careia eu consideram ca i-am fost de mare ajutor, si fata de care eu aveam un mare respect, sa ma dezamageasca foarte, foarte, tare.Pentru ca ma consideram nevinovata si pentru ca lucrul respectiv era ceva ce la vremea respectiva nu se putea ierta, mergeam pe strada si imi spuneam efectiv "DE CE?" si NU MAI POT".M-am consumat tare mult si credeam ca o sa ajung la balamuc.Intr-o zi sefa mea m-a rugat sa merg cu ea la o manastire unde avea o cunostinta.Am mers m-am rugat cat se poate de "mecanic", si am iesit sa o astept afara.Pentru ca intarzia, m-am intors in biserica si am luat de la maicuta care statea la lumanari o carticica cu rugaciuni.Am intrat in biserica si am inceput sa citesc din carticica.Facusem "aproape" o depresie ...tot drumul pana la manastire am spus "nu mai pot", de fapt nu mai suportam gandul a ceeia ce mi se intamplase.Pe ultima pagina a carticelei de rugaciuni(nu am retinut ce titlu avea) am citit ceva de genul asta;"cum poti sa spui ca nu mai poti?Eu cum am indurat atata suferinta pe Golgota, pentru voi?". Ce va povestesc e cat se poate de real.Din ziua aceia am inteles ca trebuie sa ma scutur de tarana si sa merg mai departe.Mi-au trebuit patru ani sa iert dar nu imi ajunge o viata ca sa uit.Ce am vrut sa spun este ca nu pledez pentru astfel de "rataciri", dar cred ca Dumnezeu lucreaza uneori dupa stataura fiecaruia.
Pentru ca sunt tare, tare mica... de aceia mi s-a intamplat asa.Cu mult respect,Carla
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.11.2005, 21:08:27
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

carla, am citit cu interes marturia ta si ma bucurat ca te-ai apropiat de Dumnezeu si ca El a vorbit pe intelesul tau. Dovada ca Cel ce a schimbat vita ta e Domnul se vede si din iubirea cu care scrii despre asta. In adevar nu exista un Dumnezeu al penticostalilor si un Dumnezeu al ortodoxilor ci Iisus Domnul Crestinilor (din orice semintie, si orice religie). Sunt oameni care cred ca doar asa cum au experimentat ei (si de multe ori acestia nu au experimentat nimic din Dumnezeu) sunt plini de ura si dau invataturi, cred ca Adevarul li se cuvine. Tu priveste spre Domnul si El te va invata totul. Iisus vorbeste in limba fiecarui copil al sau. Copacul bun da fructe bune, iar cel rau fructe rele dupa roade ii veti cunoaste, nu dupa vorbe. Fii binecuvantata si tare in credinta. Cu respect Florin B.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.11.2005, 11:35:22
scarecrow scarecrow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2005
Mesaje: 3
Implicit

Bine v-am gasit!
Probabil cei care scriu pe un forum se simt ca o comunitate; iar din cand in cand in aceasta comunitate mai poposeste si cate un strain care cere gazduire si de-ale gurii. Asa ma simt eu, care sunt un crestin ordodox (mai degraba nepracticant) si care poposesc aici pentru ca ma gandesc ca ar fi posibil sa gasesc ceea ce caut acum.
Am un prieten foarte bun care este adventist. Nu este deloc "agresiv" si chiar evitam sa discutam pe tema religiei din respect reciproc. S-a mai intamplat insa uneori, cred ca este inevitabil, sa discutam despre diferenta dintre noi. Eu stiu ca ei studiaza destul de aproape scriptura, in felul lor, si nu ma simt in stare sa-i fac fata, asa ca m-am retras primul. Ce as vrea eu sa intreb, este ceea ce am fost intrebat... de ce la noi ziua Domnului este duminica? Ei argumenteaza ca ziua cinstita de Isus a fost sambata (sabatul).
Stiu ca raspunsul la intrebare poate fi sa citesc si sa ma documentez... sper ca voi face asta cat de curand.

Multumesc pentru rabdare si anticipat pentru raspunsuri.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.11.2005, 14:39:07
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scarecrow
Ce as vrea eu sa intreb, este ceea ce am fost intrebat... de ce la noi ziua Domnului este duminica? Ei argumenteaza ca ziua cinstita de Isus a fost sambata (sabatul).
Sabatul a fost o lege data pentru Israel si copii lui. Este o zi de aducere aminte si de multumire pentru tara promisa. Si sabatul nu se referea doar la ziua de Sambata (a saptea zi din saptamana)ci si la al saptelea an (an sabatic) in care pamantul trebuia lasat nelucrat.[color=blue]Levitic 25:1[/color]. Primii crestini (biserica primara) descrisa inj faptele apostolilor se intalnea la templu in prima zi a saptamanii(adica duminica), de unde si crestinii de astazi o fac. Atitudinea Domnului Iisus vis-a-vis de sabat o putem vedea si in[color=blue] Luca 6:1-6[/color]cand se declara Domn al Sabatului: Ucenicii culegeau spice in ziua de sabat ... oamenii religiosi ai vremii condamna asta... Domnul Iisus afirma ca El e Domn si peste sabat argumentand ca sabatul a fost facut pentru om nu omul pentru sabat.
Inchei cu un citat din cartea [color=blue]Coloseni 2:16[/color]
[color=red] Nimeni deci sa nu va judece pentru mancare sau bautura, sau cu privire la vreo sarbatoare, sau luna noua, sau la sambete,[/color]
sau in alta traducere e folosit chiar cuvantul sabat
[color=blue]Nimeni, deci, sa nu vă judece cu privire la mancare sau băutură sau cu privire la o zi de sarbatoare, cu privire la o luna nouă sau cu privire la o zi de Sabat,[/color]



Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.11.2005, 13:16:21
scarecrow scarecrow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2005
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc foarte mult pentru raspuns, Abell.
Am cautat si eu cate ceva si am gasit cateva opinii.

http://paginiortodoxe2.tripod.com/predici_cleopa_duminici/dumin_slabanogului.html
http://www.geocities.com/athens/delphi/5647/rel36.htm
http://www.crestinism-ortodox.ro/html/03/3k_serbarea_duminicii.html

Am inteles de aici ca serbarea duminicii nu a fost impusa de Sfantul Imparat Constantin cel Mare, asa cum sustin ei. Nu stiu totusi cum sa inteleg cea de-a patra porunca. Daca nu vom fi judecati cu provire la o zi de sabat... atunci pare a fi ceva optional. Va rog sa-mi iertati nepriceperea. Porunca a fost primita de Moise si interpretata ca fiind a saptea zi. Unele comentarii din linkurile de mai sus spus ca ar fi o "porunca populista", introdusa la "presiunea maselor" (asa cum acum avem chiar 2 zile fara munca).

Cam asta m-ar mai interesa. Ce credeti...? Inainte de Iisus porunca a patra se referea la sambata si apoi la duminica (aceasta fiind ziua Invierii)?

Imi cer inca o data scuze pt necunosterea mea. Eu cred ca disputele nu isi au rostul. Toti ar trebui sa ne ingrijim de noi sa fim buni fata de ceilalti, indiferent ce credinta au ei. Nu vreau sa ma gandesc cine si unde greseste pt ca ar insemna sa judec pe altcineva, imi doresc doar ca eu sa pot fi mai bun. Si am atat de mult de lucru :D.

Va multumesc.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.11.2005, 16:46:23
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scarecrow
Nu stiu totusi cum sa inteleg cea de-a patra porunca.
Nu am apucat sa citesc articolele de la link care le-ai dat dar am sa incerc sa iti spun cum vad eu lucrurile cu privire la sabat.
Porunca 4:
[color=red]Deuteronom 5:15 *Adu-ti aminte ca si tu ai fost rob in tara Egiptului, si Domnul, Dumnezeul tau, te-a scos din ea cu mana tare si cu brat intins:[/color][color=blue] de aceea ti-a poruncit Domnul,[/color] [color=red]Dumnezeul tau, sa tii ziua de odihna.[/color]
Sabatul a fost dat pentru poporul Israel ca sa isi aminteasca de iesirea din Egipt.
Apoi sabatul a fost dat ca o zi de odihna.
[color=red]Levitic 16:31 *Aceasta sa fie pentru voi o zi de Sabat, o zi de odihna, in care sa va smeriti sufletele. Aceasta sa fie o lege vesnica [/color]
Sabatul preinchipuia odihna vesnica a lui Dumnezeu.
Epistola lui Pavel catre evrei descrie foarte amanuntit [color=blue](cap.3-4)[/color], odihna Lui Dumnezeu facand comparatie intre legamantul si legea data prin Moise [care a fost credincios in toata casa Lui Dumnezeu ca sluga [color=blue](Evrei 3:5)[/color]]pe cand legea harului venita prin Iisus a fost gasita mai mare ca a lui Moise[color=blue](Evrei 3:3)[/color], si de aceea acum nu suntem legati de o zi in care sa intram in odihna Lui ci in toate zilele.
[color=blue]Evrei 4:5-10[/color] [color=red]"Ramane, deci, o odihna ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu.(v.9)"[/color]
Daca in Lege era o zi dedicata special pentru Dumnezeu acum toate zilele sunt inchinate Lui Dumnezeu. Legea Harului ne face sa intram in odihna Domnului oricand se poate spune "Astazi".

Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.11.2005, 12:18:20
scarecrow scarecrow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2005
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc mult Abell pentru lamuriri. Ma bucur ca am intrebat, pentru ca acum pot spune ca inteleg de unde provine aceasta diferenta. Toate cele bune.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.12.2005, 14:11:58
lucians lucians is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2005
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Nu incerc aici sa fac o apologie a invataturii de credinta crestin ortodoxe! Dar tin sa subliniez faptul ca "Biserica Ortodoxa este constienta ca reprezinta Biserica adevarata, posedand plenitudinea si si nestricaciunea adevarului in Duhul Sfant."
Astfel aceasta Biserica a Duhului Sfant nu isi poate dori decat ca toata lumea crestina sa vina la cunostinta adevarului, si toate confesiunile care s-au separat pe parcursul timpului de Biserica, sa se "contopeasca in Ortodoxia Universala".
Lumea crestina trebuie sa devina ortodoxa, atat prin invatatura de credinta, cat si prin fapte in Duhul Sfant!
Lucrez intr-un colectiv mixt, baptisti cu ortodocsi. Culmea, dar ortodocsii nici nu prea vor sa auda de Dumnezeu, pe canda baptistii numai despre asta vorbesc. Problema e ca ma provoaca uneori, spun ca eu cred in Dumnezeu feminin, sfinti si alte idolatrii. Duhovnicul meu zica sa evit, dar vad ca nu se poate, ataca mereu. Cu ce argumente le pot inchide gura????
NU ai cum sa ii combati. Ei baptistii, au adevarul de partea lor.
Cunosc Sfintele Scripturi (foarte bine )si nu le poti sta in fata. Rusine ca ortodocsii nu citesc Biblia. RUSINE. Astfel ar putea vedea adevarul.
Cine vorbeste de Dumnezeu, este din Dumnezeu...
cei care nu pot suferi aceasta sunt antihristi...
Meditati la acest lucru....spre folosul tuturor...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.12.2005, 20:37:36
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lucians
Ei baptistii, au adevarul de partea lor.
Dragul meu lucians nu baptistii detin adevarul pentru ca Adevarul este unul singur Iisus Hristos Domnul.
"Eu Sunt Calea[color=red] Adevarul [/color] si Viata" verset pe care cred ca il cunoasti foarte bine fiind inima bibliei. Cat despre toti care vorbesc de Dumnezeu sunt din Dumnezeu mai ramane de vazut pentru ca si ateii vorbesc de Dumnezeu si nu sunt din Dumnezeu, nu te grabi sa numesti anticristi pe toti acei care nu vad lucrurile cum le vezi tu, Dumnezeu este acela care da fiecaruia dupa intelegerea Lui.
Nu trebuie sa uiti ca Iisus a venit pe pamant pentru toti oamenii si pentru ca ei sa fie mantuiti.
In adevar Biblia este necesara si trebuie citita pentru ca in ea sunt cuvintele vietii vesnice, si trebuie aplicata prin Duhul care face schimbarea (nasterea din nou, daca vrei). Dragostea este Cheia Bibliei si un Duh schimbat da viata .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
Ortodoxia si masoneria Don_Juan Generalitati 29 26.02.2010 11:43:47
Ortodoxia si modernitate Noesisaa Despre Biserica Ortodoxa in general 15 17.12.2009 12:26:23
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 13:43:58
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22