Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.02.2015, 13:09:03
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Domnule Igor, de ce mă obligi să-ți ignor postările? Că-ți place să dai citate lungi din clasici ori contemporani, am înțeles. Că mă etichetezi cu adjective pe care eu nu-mi permit să le rostesc, am înțeles și asta. Dar totuși, buna măsură... În toate, inclusiv în logica discursului... Pavel cerea să se roage pentru el niște oameni vii (nu contează dacă direct, prin epistolă, ori la telefon), adică niște oameni care nu au răposat... nu știu cum să mă fac înțeles.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.02.2015, 13:11:56
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Pace !

Să verificați versetele, creștinilor, că minte, că e înșelat !

Centesime, minți !

Spui:
Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Nu stiu de unde ai dedus bazaconia asta, oricum noi nu conversăm cu albumele foto.

Domnule, eu cânt după Partitură, iar Partitura spune că:
1. sfinii mori sunt adormii în Hristos nu vii 1 Cor. 15,8
În primul rând, nu e I Corinteni 15, 8, ci e I Corinteni 15, 20, unde spune: "Dar acum Hristos a înviat din morți, fiind începătură (a învierii) celor adormiți."

Deci nu spune de sfinți morți, sau sfinți adormiți.
Nici nu spune că nu sunt vii.

Ai mințit.

Partitura ta e scrisă cu minciuni sfruntate.

Prin urmare:
Ia ridică-te un verset mai sus, la 1 Cor. 15,19:

---> "Iar dacă nădăjduim în Hristos numai în viața aceasta, suntem mai de plâns decât toți oamenii." <---

Cei adormiți, au dispărut ? Nu, normal. Sunt cu Hristos, în viața cealaltă ? Da, normal.
Deci cei adormiți sunt vii?
DA! SUNT VII CU ADEVĂRAT.
Se numesc sfinți? Da, Sfinți cu adevărat! Pentru că Hristos e Sfânt.

Și etichetele ce ți le pun, e adevărul.
Ai mințit, deci ești mincinos și ești în erezie, ești eretic, înșelat.
Am mințit eu cu ceva? Cu ce? Dovedește. Te-am defăimat? Nu. Am spus Adevărul.
Ești un mincinos.
Toți protestanții sunt cu toții mincinoși.

Când îți ceri iertare, atunci iert și uit adevărul stricat, în care ești.

Pacea Domnului !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 17.02.2015 at 13:24:01.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.02.2015, 13:18:23
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Centesime, minți !
Mea culpa, greșeală de tastare, am corectat. Nu e nevoie să țipi că am mințit, doar am greșit. E omenește...
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2015, 13:25:50
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Mea culpa, greșeală de tastare, am corectat. Nu e nevoie să țipi că am mințit, doar am greșit. E omenește...
Domnule Centesim, nu, n-ai corectat, tot așa a rămas. N-ai greșit. Ai mințit.

E formă de exprimare, ce ai scris acolo. Partitura ta, cum ai spus.

Deci, ai mințit.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 17.02.2015 at 13:33:06.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.02.2015, 15:01:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Mea culpa, greșeală de tastare, am corectat. Nu e nevoie să țipi că am mințit, doar am greșit. E omenește...
Ce vrea sa zica mr. Igor e ca ati interpretat lautareste Sf. Scriptura, nu ca ati gresit numerotarea pasajului..

Personal n-am de gand sa reiterez zeci de pagini de discutii unde s-a dezbatut deja cu adventistii chestiunea vietii de dupa moarte, fara nici un rezultat in definitiv.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.02.2015, 15:03:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Nu stiu de unde ai dedus bazaconia asta, oricum noi nu conversăm cu albumele foto.
Bravo!
Exact!
Nici noi!

Problema nu e la noi ci este la voi, pentru ca voi ati fost instruiti sa credeti ca noi...

Pricepi?
Nu?

Nu-i bai, daca iti era dat sa pricepi, nu mai erai adventist.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.02.2015, 15:09:04
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Când îți ceri iertare, atunci iert și uit adevărul stricat, în care ești.
Ei, frate Igor, ce bine era să nu te zgârcești la vocale și să fi pus încă vreo doi i, pe ici pe colo. Uite ce frumos ar fi ieșit:
Când îți ceri iertare, atunci ierți și uiți adevărul stricat, în care ești.
Ar fi fost frumos, nu-i așa?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.08.2015, 11:06:48
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

STUDIU BIBLIC despre SFINȚII DIN CERURI, pentru PROTESTANȚI și NEO-PROTESTANȚI.

Lutherani, calvini, baptiști, penticostali, adventiști, iehoviști, nazarineni, mormoni și toți ceilalți.

alcătuit de păcătosul "Igor Paslușnik"

1.
"Iar despre morți că vor învia, n-ați citit, oare, în cartea lui Moise, când i-a vorbit Dumnezeu din rug, zicând: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam și Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov"? Dumnezeu nu este Dumnezeul celor morți, ci a celor vii. Mult rătăciți." - Marcu 12, 26-27.

Dacă Dumnezeu este Dumnezeul lui Avraam, Isaac și Iacov și este Dumnezeul celor vii, sunt ei morți sau nu sunt morți Avraam, Isaac și Iacov?

Nu, nu sunt morți.
Dacă spuneți că Avraam, Isaac și Iacov sunt morți, atunci Dumnezeu, nu este Dumnezeul lor, căci Dumnezeu e Dumnezeul celor vii, spune Biblia.
Și contraziceți Biblia, fiindcă cu adevărat Dumnezeu, este Dumnezeul lor, al lui Avraam, Isaac și Iacov.

Deci dacă nu sunt morți, este greșit sp spunem: "Sfinților Avraam, Isacc și Iacov, rugați-vă lui Dumnezeu pentru noi?"

Nu este greșit.
Dacă spuneți că e greșit să le cerem rugăciunile celor ce sunt vii întru Domnul care e Dumnezeul lor, al celor vii: Avraam, isaac și Iacov, de ce Sfântul Apostol Pavel ne spune: "Rugați-vă unii pentru alții"?
Ei, fiindcă sunt vii, nu se roagă oare pentru noi?

Mergem la înălțimi mai mari:

2.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.
- Luca 16, 27-31.

De ce are putere să se roage bogatul din iad? (din pilda bogatului nemilostiv și a săracului Lazăr)
De ce se roagă lui Avraam, bogatul nemilostiv și îi cere în rugăciunile lui, să-l trimită Avraam pe Lazăr să vestească celor din casa bogatului să se îndrepte ?

De ce are putere să vorbească cei din iad cu Avraam ?

De unde știa bogatul că Lazăr, poate fi trimis înapoi din Rai, pe pământ, să vestească celor de acolo să se pocăiască ?

Este mort Lazăr? Este mort Avraam? Nu, nu sunt morți, ci sunt vii, prin Hristos, în Rai, precum dovedește Biblia.

Se poate ruga Avraam lui Dumnezeu, pentru noi ? Categoric, DA ! La fel cum se pot ruga toți Sfinții pentru noi.

Mergem mai departe:

3.
"Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai." - Luca 23, 43.

Dacă tâlharul de pe Cruce, care s-a mântuit, a ajuns în Rai, este el mort sau este el viu ?
Dacă ziceți că este mort, contraziceți Biblia și pe Însuși Hristos.
Dacă este viu, e greșit sau e corect să-i cerem să se roage pentru noi?
Dacă este greșit, înseamnă că niciun sfânt din Ceruri, nu se roagă?
Am dovedit că se roagă nu numai cei din Ceruri, dar și cei din iad, bogatul nemilostiv, care se ruga lui Avraam.
Este corect, deci, DA, Sfinții din Ceruri, se roagă pentru noi, pentru că sunt vii, nu sunt morți, precum vedem în cele 70 de Sfinte Versete de mai sus, că ne rugăm unii pentru alții.

Mai departe:

4.
"Și S-a schimbat la față, înaintea lor, și a strălucit fața Lui ca soarele, iar veșmintele Lui s-au făcut albe ca lumina. Și iată, Moise și Ilie s-au arătat lor, vorbind cu El." - Matei 17, 2-3.

Dacă Moise e mort, de ce s-a arătat lângă Hristos, când S-a schimbat Hristos la față?
Dacă Ilie e mort, din nou ce a căutat lângă Hristos?
Dar Ilie nu e mort, a fost răpit cu trupul la Cer, precum și Enoh, și vor veni în vremurile din urmă, să vestească oamenilor Evanghelia Dreptății și vor fi uciși de antihrist.

De ce nu cer și neo-protestanții rugăciunile lui Ilie, cum cerem și noi ortodocșii?

Dacă Moise nu e mort, precum vedem la schimbarea la față a Domnului Hristos, ci Moise este VIU, e corect sau nu e corect să spunem: "Sfinte Proorocule Moise, roagă-te lui Hristos Dumnezeu pentru noi păcătoșii?"

DA, este corect.
La fel cum și cei din iad se roagă Sfinților lui Dumnezeu (bogatul nemilostiv se roagă lui Avraam), așa și noi, de pe pământ, ne rugăm Sfinților lui Dumnezeu, iar Dumnezeu îi ascultă și ne ajută, fiindcă "minunat este Dumnezeu întru Sfinții Lui." - Psalmii 67, 36.

VĂ INVIT LA DIALOG, dragi protestanți și neo-protestanți !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.08.2015, 13:45:10
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
VĂ INVIT LA DIALOG, dragi protestanți și neo-protestanți !
Multumesc, drag fratior.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă Dumnezeu este Dumnezeul lui Avraam, Isaac și Iacov și este Dumnezeul celor vii, sunt ei morți sau nu sunt morți Avraam, Isaac și Iacov?
Deci dacă nu sunt morți, este greșit sa spunem: "Sfinților Avraam, Isacc și Iacov, rugați-vă lui Dumnezeu pentru noi?"
Credinciosii adventisti cred ca atunci cand omul moare, si trupul si duhul inceteaza a mai trai.
La acest capitol sunt de aceeasi parere cu credinciosii ortodocsi care afirma ca trupul moare dar duhul continua sa traiasca.

Asadar Avraam si ceilalti sfinti din vechime sunt morti din punct de vedere fizic dar duhul lor este viu.
Cred ca este nimerit sa incercam o definitie.

1. omul mort = omul caruia i-au incetat functiile vitale ale trupului dar al carui duh este viu
2. omul viu = omul al carui trup si duh sunt vii


Se pare ca Biblia nu este de acord cu practica chemarii celor morti (Lev.19.31). Desigur este vorba de cei morti fizic.
Protestantii considera ca este mai prudent sa ceri ajutor in rugaciune celor vii.

Am observat ca-ti place Biblia.
Ai gasit in ea macar un singur exemplu in care un om viu ii cere unui om mort fizic sa se roage pentru el?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.08.2015, 17:34:28
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Multumesc, drag fratior.
Bine-ați venit. Ce mult mă bucur, că mi-ați acceptat invitația.

Eu sunt cel onorat și cel care vă mulțumesc, că mi-ați acceptat invitația la dialog.

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Credinciosii adventisti cred ca atunci cand omul moare, si trupul si duhul inceteaza a mai trai.
La acest capitol sunt de aceeasi parere cu credinciosii ortodocsi care afirma ca trupul moare dar duhul continua sa traiasca.

Asadar Avraam si ceilalti sfinti din vechime sunt morti din punct de vedere fizic dar duhul lor este viu.
Cred ca este nimerit sa incercam o definitie.

1. omul mort = omul caruia i-au incetat functiile vitale ale trupului dar al carui duh este viu
2. omul viu = omul al carui trup si duh sunt vii
Când Hristos se schimbă la față, pe muntele Taborului și când lângă Domnul, apar Moise și Ilie, de unde știau Sfinții Apostoli, care erau cu Hristos, că ăia sunt Moise și Ilie?

De ce Moise și Ilie, aveau formă de om, dacă ei erau duhuri și trupul lor nu mai era capabil să-i definească cine sunt?
(apropo, Ilie e viu cu trupul și acum, la fel și Enoh, deci rămâne Moise)
De unde știau Sfinții Apostoli că acela era Moise, și celălalt era Ilie?

De ce duhurile lor, aveau forma trupului, astfel încât Sfinții Apostoli, i-au putut recunoaște ?
De ce li s-a dat voie la Moise și Ilie, să vină să se arate Sfinților Apostoli, când Hristos se schimbă la față, dacă ei erau doar duhuri, fără trup?

De ce când Hristos, după Sfânta Înviere, a avut trup material și nematerial în același timp? Că putea trece prin ziduri și prin ușile încuiate, unde erau Apostolii și totuși, a mâncat cu ei la masă și Sfântul Apostol Toma, pune mâna pe rănile Domnului și se convinge că a înviat?

Ce vreau să scot în evidență?

Definiția dată de tine, frățior "penticostal_tradițional", cu "omul viu" și "omul mort", e o înșelare demonică. Să nu mai crezi așa ceva.
Trupurile în care intră Duhul Sfânt, adică omul îndumnezeit ("teologia" protestantă nu știe ce-i aia îndumnezeirea, dar trecem peste) nu mai pleacă din om, niciodată. Și acel trup, devine Sfânt, Duhul Sfânt dând mărturie despre sfințenia la care a ajuns acel om, sufletul Sfântului lui Dumnezeu, fiind întro stare superioară celorlalți oameni obișnuiți care adorm, Sfântul primește Sfinte Moaște, Osemintele lui, oasele, miros frumos și fiindcă Duhul Sfânt e în trupul Sfântului, trupul acela prin Duhul Sfânt, devine făcător de minuni. Acele Sfinte Trupuri ale Sfinților, sunt în Biserică, unele izvorăsc Mir, și asta a binecuvântat Dumnezeu să fie încă demult din Biblie, de la Sfintele Moaște ale Sfântului Elisei, care a înviat uun om obișnuit care era mort, în 4 Regi, în Biblie.
Apoi și Sfintele Trupuri, ale majorității Sfinților Martiri, care erau uciși la Coloseum, la Roma, izvorau Mir și săvârșeau minuni, cum și azi avem atât de multe și minunate, pline de Duhul Sfânt, ca și atunci.

Deci nu există "om viu" și "om mort". Există altceva: om și Sfânt. E diferență majoră, între un om normal, obișnuit și un Sfânt.
Mai ales când Dumnezeu îl arată Bisericii că e Sfânt, ca să fie cinstit și amintit, pentru viața în Dumnezeu care a avut-o. Și ca să i se ceară să se roage pentru noi.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Se pare ca Biblia nu este de acord cu practica chemarii celor morti (Lev.19.31). Desigur este vorba de cei morti fizic.
Protestantii considera ca este mai prudent sa ceri ajutor in rugaciune celor vii.
Chemarea celor morți din Levitic, era practică de magie, vrăjitorie, practicată de cei care nu erau din poporul lui Israel.
Levitic 19, 31 desigur spune să nu chemăm pe cei morți.
Dar Sfinții din ceruri sunt morți?
Rugăciunile către Sfinții din Ceruri, prietenii lui Dumnezeu, care sunt vii, nu este invocarea lor, nu este chemarea lor, ci doar cererea noastră, ca și ei, alături de noi, să se roage pentru noi. Ei nu sunt chemați, ei pot sta acolo unde sunt, nu trebuie să vină lângă noi, deși au puterea să vină lângă noi, noi nu-i invocăm, știm că rugăciunea lor este de ajuns.
"Eu sunt ușa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; și va intra și va ieși și pășune va afla." - Ioan 10, 9.
Sfinții din Ceruri, intră și iasă din Împărăția Cerurilor, au voie, precum vedem că ne spune versetul. Căci sunt liberi cu adevărat în Hristos.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Am observat ca-ti place Biblia.
Ai gasit in ea macar un singur exemplu in care un om viu ii cere unui om mort fizic sa se roage pentru el?
Repet, Sfinții, nu sunt "oameni morți", sunt Sfinți. Iar un Sfânt e viu, nu-i mort, e viu prin Hristos.

Spre exemplu, în Biblie nu există versete unde să spună în mod direct, să mă rog Domnului Hristos Dumnezeu sau Domnului Duhului Sfânt Dumnezeu, Persoane ale Aceleiași Sfintei Treimi.

Asta nu înseamnă că nu sunt conștient că Hristos și Duhul Sfânt, sunt parte a Sfintei Treimi, și rugându-mă Tatălui, mă rog și lui Hristos și Duhului Sfânt, fiindcă:

"Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Sfântul Duh, și Acești trei Una sunt." - I Ioan 5, 7.

Deci dacă mă rog lui Hristos și Duhului Sfânt, atunci "pentru că voi toți una sunteți în Hristos Iisus." - Galateni 3, 28; și Sfinții din Ceruri, sunt una în Hristos, deci mă rog și Sfinților, care ei toți sunt una în Hristos. Ei nu pot fi morți. În Hristos nu există moarte.
Ei sunt vii și dacă le cerem să se roage pentru noi, ei se vor ruga pentru noi. Căci Biblia spune: "rugați-vă unii pentru alții".

E simplu.

Trebuie doar să vreți să lepădați înșelarea și întunericul minciunilor protestante și veți fi liberi, veți deveni creștini.
Și veți veni Acasă, în Sfânta Ortodoxie, Unica Biserica Creștină ce mai există pe pământ. Unica în care lucrează Duhul Sfânt și Unica care biruie demonii și oferă mântuirea. Amin.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare