Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.03.2015, 16:18:01
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ”Rapirea” Bisericii?

Doamne ajută!
Am audiat, pe youtube, zilele trecute cu multă plăcere diverse predici, aparținînd mai multor confesiuni, de exemplu pe pastorul Vladimir Puștan și pe ieromonahul Calistrat de la Bîrnova. Ce m-a frapat și nedumerit, a fost faptul că Neo pun accent pe așa-numita răpire, în timp ce ortodocșii practic ocolesc tema cu „unul va fi luat, altul lăsat”. Ce este „Răpirea în Cer”, din punct de vedere ortodox?
Mulțumesc.
P. S. Vă rog, fără răspunsuri-atac la persoană, sau țîfnoșeli confesional-indignate. Audiez, aproximativ de două-trei ori pe lună, predici nu doar ortodoxe, dar și catolice, precum și ale diverselor denominațiuni. Sper că nu se supără cineva. :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.03.2015, 16:27:40
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La urma urmei, Domnul Însuși vorbește de „Răpire”. Care este poziția ortodoxă, explicativ? Cea NP o cunosc.

Last edited by Barsaumas; 04.03.2015 at 17:13:16.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.03.2015, 17:10:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Bogdan Mateciuc face si un istoric al acestei invataturi protestante (preluata, se pare, dintr-o scriere a unui catolic, condamnata de BC): http://www.odaiadesus.ro/rapire.html
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.03.2015, 17:17:58
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Bogdan Mateciuc face si un istoric al acestei invataturi protestante (preluata, se pare, dintr-o scriere a unui catolic, condamnata de BC): http://www.odaiadesus.ro/rapire.html
Mulțumesc, Cătălin, m-am lămurit acuma.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.03.2015, 18:59:55
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe de altă parte, mai sunt de înțeles versete precum „unul/una va fi luat/ă, altul/alta lăsat/ă”, precum și la „unde e stîrvul, acolo se adună vulturii”. Sunt versete enigmatice, iar tîlcuirea lor de diverși clerici îmi pare ocolită sau forțată.
Reply With Quote
Răspunde