Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.11.2007, 00:11:58
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Nu vreau sa ma intelegi gresit, dar chiar sunt impresionat de cata rabdare ai dat dovada sa creezi atatea topice in care sa scrii foarte mult din alte carti sau din Biblie.
Vreau sa iti spun ca un topic ar fi mult mai populat daca ar avea un subiect unic, adica nemaintilnit. O alta idee este sa nu mai scrii atat de mult, pentru ca scopul unui forum nu este de a posta fragmente intregi din biblie sau din carti scrise de sfinti, pentru ca nimeni nu are timp si nici rabdare sa stea atata sa citeasca, cand ar putea citi direct din cartea propriuzisa.
Uite, ma gandeam ca mai bine intocmeai un topic in care sa dai adresele de internet la care putem gasi toate temele si intrebarile propuse de tine. Fara suparare, am vrut doar sa iti dau o idee mai buna, fara sa te mai obosesti atat de mult sa scrii, pentru ca scopul unui forum este de a integra o idee sau o nedumerire in cat mai putine randuri si cat mai la obiect, fara a scrie romane. :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.11.2007, 00:20:53
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Plus ca tu ai creat aici multe topicuri care au fost create mai demult in sectiunea potrivita lor, de exemplu: Sfintele taine, cinsitirea sfintilor, despre apocalipsa, etc. Este bine sa stii, pentru ca deja s-au dezbatut aceste teme si se dezbat inca. Daca am face toti cum ai facut tu, cred ca iti dai seama ce ar fi pe acest forum, ca oriunde ai intra ai vedea teme care se repeta in mod obsesiv, in loc sa dezbatem subiecte de discutie cu teme potrivit sectiunii in care ne aflam si care poate ar fi mai interesante decat sa citim mereu aceleasi teme pe care le stim deja.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.11.2007, 06:45:38
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Dragul meu Veilur,am facut acest lucru pt faptul ca am vazut,ca pe acest forum intra si sectanti si ortodocsi slabiti in credinta sau f putin ancorati.Raspunsurile date intrebarilor de pe acest forum nu au fost intotdeauna foarte concise si am vazut ac cel care intreaba de multe ori este nedumerit.In ceea ce am postat pe forum gasesti informatii clare pt mai multe teme care au darul de a invata,dezbate si apara dogma ortodoxa.Majoritatea informatiilor le-am luat din cartea Calauza in Cedinta Ortodoxa scrisa de Par.Cleopa.Spui ca ar fi fost mai bine si mai usor sa scriu cateva randuri clare,concise si directe pe subiectul respectiv,dar oare poti face acest lucru cand vorbesti despre Ortodoxie?Sincer eu nu prea cred asta.Am participat la foarte multe discutii si controverse cu crestini ignoranti tari la cerbice sau de alte confesiuni.In majoritatea cazurilor stateam mai mult de 7 ore de vb.Si nu eram singur,eram cu mai multi frati ortodocsi foarte bine ancorati in credinta si dogmele ortodoxe.Despre mine nu ma pot sa spun ca stiu foarte multe,insa cu ajutorul LUI DUMNEZEU am citit peste 1500 de carti ortodoxe si nu numai,capatand astfel putina cultura duhovniceasca.Cum de am avut acces la atatea carti?Am lucrat la o editura de carte bisericeasca.)Cer iertare tuturor de pe acest forum daca ceea ce am facut a deranjat sau a iritat pe cineva.Eu fiind foarte ingust la minte nu am gasit alta solutie.Inca odata:Iertare fratilor!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.11.2007, 07:21:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) stai linistit, draga strajerule, ca ne-a trecut uimirea, ca de suparare nu poate fi vorba. dar zau asa, la atatea carti ortodoxe cate ai citit, imposibil sa nu fi ramas tu cu ceva... imposibil sa nu te poti exprima liber si cursiv, fara sa apelezi masiv la citate. La urma urmei suntem pe un forum, altfel trebuie sa ii spunem admin-ului sa-i schimbe titulatura in Sala de Lectura.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.11.2007, 13:51:06
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu admir ca tu ai citit atat de mult, dar crede-ma ca nu iti foloseste la nimic, daca tu ai ramas doar cu cititul si scrisul. Daca insa faci si cele practice folositoare mantuirii, inseamna ca esti pe drumul cel bun. Vreau sa iti spun ca au fost oameni care au devenit sfinti si s-au mantuit fara sa fie oameni culti sau mari invatati. Multimea cartilor citite de tine nu te va ajuta la nimica, daca in fapte nu esti lucrativ, asa cum nici eu nu sunt deasemenea. Si ai mare grija la ispitele arhiconilor, ca ei sunt cei care iti indruga mandria cunoasterii, astfel numarul cartilor citite de tine poate fi in acelasi timp un prilej de cadere ???
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.11.2007, 13:55:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
La urma urmei suntem pe un forum, altfel trebuie sa ii spunem admin-ului sa-i schimbe titulatura in Sala de Lectura.
Si vorba mirelei, poate ca ar trebui sa il rugam pe admin sa creeze o noua sectiune pentru topicele lui strajerul care sa se numeasca: Sala de lectura :D.
Si vreau sa ii mai transmit strajerului ca sectantii nu vor sa citeasca replicile scurte scrise de noi, dar apoi paginile citate de tine :dozingoff:
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.11.2007, 14:15:32
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Nu am spus acest lucru pt a ma lauda,din contra cartile citite imi vor fi martori pt osandirea mea la Dreapta Judecata.Tocmai de aceea nu m-am exprimat liber ci doar am dat citate si explicatii din cartea Parintelui Cleopa.Spui ca sectantii nu vor citi acele topice,OK.Insa ele raman ca o mica dovada,ca daca intr-adevar doreau sa ajunga la cunostinta Adevarului,o puteau face foarte lesne.Mai spui ca nimeni nu are rabdare sa citeasca atat de mult,imi pare rau,inseamna ca nimeni nu doreste sa cunoasca,ci doar sa vorbeasca asaa...din auzite.OK.Imi pare rau sa aud asta,dar...nu pot face nimic.Cat despre Sala de Lectura:imi pare rau ca aceste informatii nu va intereseaza,daca a-ti sti cat de greu am avut acces la ele(si cat de greu le-am gasit)poate nu a-ti mai gandi asa.Imi cer iertare inca odata.Kiss for all,sanatate si mantuire.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.11.2007, 15:05:39
arghirutza arghirutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru
Nu am spus acest lucru pt a ma lauda,din contra cartile citite imi vor fi martori pt osandirea mea la Dreapta Judecata.Tocmai de aceea nu m-am exprimat liber ci doar am dat citate si explicatii din cartea Parintelui Cleopa.Spui ca sectantii nu vor citi acele topice,OK.Insa ele raman ca o mica dovada,ca daca intr-adevar doreau sa ajunga la cunostinta Adevarului,o puteau face foarte lesne.Mai spui ca nimeni nu are rabdare sa citeasca atat de mult,imi pare rau,inseamna ca nimeni nu doreste sa cunoasca,ci doar sa vorbeasca asaa...din auzite.OK.Imi pare rau sa aud asta,dar...nu pot face nimic.Cat despre Sala de Lectura:imi pare rau ca aceste informatii nu va intereseaza,daca a-ti sti cat de greu am avut acces la ele(si cat de greu le-am gasit)poate nu a-ti mai gandi asa.Imi cer iertare inca odata.Kiss for all,sanatate si mantuire.
Draga frate Strajeru,te rog nu te descuraja,scrii lucruri foarte interesante,sunt un cititor a acestui forum si pot sa spun ca am invatat multe de la voi si va multumesc.Continua asa atata timp cat avem de invatat si iti multumesc inca odata!!Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.11.2007, 15:34:52
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da, deabia acum am inteles ce a vrut sa faca strajerul. El a vrut sa scrie neaparat pe topicul dedicat temelor despre secte pentru a vedea cei rataciti in erezii care este adevarul.
Strajer, imi pare rau ca te-am ispitit cu critica mea, asa ca iertare imi cer asa cum ti-ai cerut si tu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.11.2007, 16:57:34
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Ok dragilor.Voi continua.Sarutare frateasca pt arghirutza si veilur.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rabdarea OvidiuO Pocainta 41 19.03.2013 18:05:24
Lectie despre rabdarea nedreptatilor procons Intrebari utilizatori 1 04.01.2012 23:49:55
Rabdarea Apostol Intrebari utilizatori 3 07.11.2011 21:56:00
Rabdarea necazurilor Rodica50 Intrebari utilizatori 3 18.06.2011 09:20:24
Iubirea/ rabdarea in familie jenica Nunta 10 26.11.2007 17:22:20