Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.01.2006, 09:42:11
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Stim probabil cu totii ce context istoric a dus la aparitia Bisericii Greco-Catolice in Ardeal.
Stie cineva unde se poate gasi o relatare obiectiva acelor evenimente ? Pe internet se gaseste aproape exclusiv varianta greco-catolicilor, care are de buna seama partea de subiectivism.
Parintele Cleopa spune ca au fost doua tentative de reunificare cu Biserica Ortodoxa, Marea Adunare de la Blaj (1848) si o adunare la Alba Iulia (1939).
Poate cineva sa-mi spuna o sursa unde por afla mai multe despre aceste fapte ?
Va multumesc de pe acum
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2006, 14:05:10
homan homan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2006
Mesaje: 1
Implicit

Pentru Macarie.
Cred ca cel mai bun raspuns la aceasta problema il poti gasi la Pr. Prof. Dumitru Staniloaie, care a scos o carte ce se numeste "Uniatismul in Transilvania, incercare de dezmembrare a poporului roman."
Cartea a aparut la Bucuresti in 1973. Din pacate nu s-a mai editat de mult dar o gasesti sigur la Biblioteca sau pe net in format pdf.
Ti-o pot pune pe mail daca n-o gasesti. :)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.01.2006, 18:27:39
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

o gasesty aici http://apologeticum.net/detalii.php?pag=0602
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.03.2006, 14:48:37
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Multumesc, am gasit referinta si am reusit sa citesc.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.03.2007, 18:39:06
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ce parere aveti despre relatiile BOR cu Biserica greco-catolica?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.03.2007, 15:37:51
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Ce parere aveti despre relatiile BOR cu Biserica greco-catolica?
Trebuie multa fermitate si verticalitate. Greco-catolicii se considera ortodocsi sub ascultarea papei (in comuniune cu urmasul lui Petru si Vicarul lui Hristos - asa zic ei). Catolicii vad unirea cu ortodocsii intr-un singur fel: acceptarea primatului papal. Ce-au facut actualii uniti in 1697-1701, vor sa facem si noi. Alte variante, cum ar fi intoarcerea la perioada colegialitatii din primul mileniu, nu exista. Asa de mult au mistificat istoria incat orice catolic, indiferent de rit (latin sau bizantin), este convins ca episcopul Romei este urmasul lui Petru si are asistenta divina in pastrarea unitatii Bisericii.

In fata unor astfel de pozitii intransigente ( a se vedea declaratia "Dominus Jesus - Despre unicitatea și universalitatea mântuitoare a lui Isus Hristos și a Bisericii Lui ", din 6 august 2000 ), cred ca trebuie sa avem de asemenea o pozitie fara echivoc.

Greco-catolicii sunt romani, sunt frati cu noi, avem multe in comun, dar ascultand de ereticul papa, nu sunt in slujba adevarului. Cred ca ar trebui sa renuntam la diplomatie, lingusiri, interese lumesti atunci cand e vorba de adevar. Sa-i iubim si sa-i respectam pe greco-catolici, dar sa nu ne lasam atrasi de credinta lor falsa in "Vicarul lui Hristos", ci sa o osandim pe fata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.03.2007, 12:50:16
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
In fata unor astfel de pozitii intransigente ...
Daca pozitiile lor devim mai putin intransigente ?
Cred ca putem sa vorbim cu ei, numai sa stim ce... si cum. Sa fim intelepti, lucrurile ar putea merge spre bine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.03.2007, 15:25:38
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Un catolic prin asta se defineste: ascultarea de papa. La toate celelalte deosebiri sunt gata sa stea la discutie, sunt impaciuitori, dar niciodata cand e vorba de papalitate.

Aici este marea lor viclenie, la dialogurile ecumenice par ca lasa de la ei, dar cer acest lucru: sa ne supunem papei. Unii ortodocsi naivi cred ca obtin ceva pretios ("Iata, catolicii vorbesc de indumnezeire, sunt gata sa accepte pe Sf. Grigorie Palama si harul necreat, nu obliga pe nimeni sa zica Crezul cu filioque, s.a.m.d.), dar de fapt e o capcana. Sa ne uitam ce s-a intamplat cu unitii, care treptat s-au transformat in catolici.

Cine este imun in discutii cu heterodocsii? Numai cine L-a cunoscut pe Dumnezeu din experienta. Acela poate discuta cu oricine si sofismele celorlalti sunt fara putere. Insa trebuie sa recunoastem ca noi, ortodocsii de rand, nu stam foarte bine la trairea duhovniceasca. Nici cei care pleaca cu burse la institute ecumenice si care, natural, ezita sa vorbeasca deschis (pe sleau) colegilor heterodocsi sau poate nici nu au ce marturie sa aduca. Cine se angajeaza in astfel de dialoguri si opune unei ideologii o alta, atunci inevitabil ajunge la negociere si isi freaca mainile multumit ca celalalt trebuie sa schimbe mai mult decat el. Asta este natura negocierii: trebuie sa dai si tu ceva, sa cedezi undeva.
De aceea revin asupra ideii: crestinismul inseamna traire. Atat timp cat este lucru dovedit ca pana in ziua de azi ortodoxia da sfinti si merge pe calea Parintilor, inseamna ca n-avem la ce sa renuntam. Si pentru ce? Pentru altii care nu cred in sfintenie (protestantii) sau chiar daca cred n-o au in mod real?
Iertati-ma ca sunt dur. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, am propus chiar intr-o postare sa aducem critici la obiect, argumentate, nu jigniri. Cred insa ca dialogul teologic este pentru cei cercati cu duhul. Pentru restul sa ramana dialogul faptelor de iubire, dar neinsotit de compromisuri.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.03.2007, 13:24:28
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

"Mitropolitul Antonie Blum al Surajului (Patriarhia rusa), în scrisoarea adresata Sanctitatii Sale, Patriarhul Alexie II, spune urmatoarele: A sosit timpul cînd trebuie sa constientizam ca Roma doreste exclusiv sa nimiceasca Ortodoxia. Toate întîlnirile teologice interconfesionale si "apropierile" reciproce semnate doar pe hîrtii nu ne duc nicaieri. Pentru ca dincolo de ele sta dorinta ferma a Vaticanului sa înghita Biserica Ortodoxa."
http://eresulcatolic.50webs.com/misticism.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.03.2007, 23:51:53
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

lol. sunteti niste oameni rai.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impartasirea la Greco-Catolici mirela.t Impartasania (Taina Euharistiei) 79 09.10.2012 19:40:01
am fost botezat la greco-catolici..... vladicuion Botezul 6 10.07.2009 14:30:54