Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.05.2010, 00:40:18
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan
Evanghelia Bucuriei la fiecare slujba de catre preoti iar noi citetii, citim cite un apostol adica din faptele apostolilor.deci se face "clar"vestirea Evangheliei ai priceput?.ca lucrarea sa fie desavirsita DUMNEZEUtrimite Harul de sus prin lucrarea SF.DUH.
Problema este că penticostalii așteaptă semne și minuni ale Duhului Sfânt, ca dovadă a faptului că Duhul Sfânt lucrează prin ei. Nu au nici un fel de smerenie, deși Biblia ne îndeamnă la a lucra poruncile lui Dumnezeu, nu a ne aștepta la semne, descoperiri și minuni:
Matei 4.7 "Să nu ispitești pe Domnul Dumnezeul tău"
Luca 17.10 "Așa și voi, când veți face toate cele poruncite vouă, să ziceți: Suntem slugi netrebnice, pentru că am făcut ceea ce eram datori să facem."
De obicei atunci când boscorodesc în limbi sau primesc vreo viziune referitoare la ceea ce numesc ei "Răpirea Bisericii", susțin că, ei personal s-au invrednicit de a fi "cercetați de Duhul", deși acele boscorodeli și "viziuni" pot să fie la fel de bine opera satanei, cum și sunt de fapt, pentru că nu provin din smerenie, ci din suflete orgolioase, dornice de a trăi experiențe noi:
2 Cor.11.14 "Nu este de mirare, deoarece însuși satana se preface în înger al luminii. 15.Nu este deci lucru mare dacă și slujitorii lui iau chip de slujitori ai dreptății, al căror sfârșit va fi după faptele lor."

Biblia nu ne îndeamnă să așteptăm semne și minuni, pentru a cădea în păcatul trufiei și a crede că Duhul Sfânt își face lucrarea prin noi. Asta au cam uitat-o "penti".
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #42  
Vechi 21.05.2010, 11:19:51
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Problema este că penticostalii așteaptă semne și minuni ale Duhului Sfânt, ca dovadă a faptului că Duhul Sfânt lucrează prin ei.
Problema e ca tu pana la varsta asta nu ai invatat sa nu pui o eticheta unui grup atat de mare de oameni.
Dar nu-i tarziu, inca mai ai sanse.

Deci, atunci cand vorbesti despre un grup de oameni gandeste-te ca ei sunt diferiti.

Stii, a venit intr-o zi Filip a la Natanael și i-a zis: ,,Noi am găsit pe Hristos: Iisus din Nazaret, fiul lui Iosif.
Natanael, cu emfaza i-a raspuns: ,,Poate ieși ceva bun din Nazaret?``

Prostii dintr-astea face omul care generalizeaza.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Nu au nici un fel de smerenie...

Biblia nu ne îndeamnă să așteptăm semne și minuni, pentru a cădea în păcatul trufiei și a crede că Duhul Sfânt își face lucrarea prin noi. Asta au cam uitat-o "penti".
Dupa felul plin de mandrie in care scrii, se pare ca tu nu ai stiut-o niciodata.
  #43  
Vechi 21.05.2010, 13:31:11
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Eu zic ca daca am fi undeva in afara nostra si ne-am vedea sufletele intinate de pacate, acest lucru ar fi ca un dus cu apa rece; ar fi momentul trezirii noastre si inceputul luptei cu ispitele. Pentru ca toti pacatuim, intr-un fel sau altul; cine spune ca nu are pacat, greseste amarnic.
Har si pace.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
  #44  
Vechi 22.05.2010, 12:17:29
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil
Problema e ca tu pana la varsta asta nu ai invatat sa nu pui o eticheta unui grup atat de mare de oameni.
Dar nu-i tarziu, inca mai ai sanse...
Prostii dintr-astea face omul care generalizeaza.
Domnule, unde am pus eu etichete cuiva? Voi penticostalii spuneți cu gura voastră că etichetele voastre, care vă deosebesc de celelalte secte pe care le numiți "evanghelice", (adică baptiștii și creștinii după evanghelie), sunt "vorbirea in limbi" și credința în Răpirea Bisericii. În rest credința voastră e identică cu a lor.
NU ASTEA SUNT ETICHETELE SECTEI VOASTRE?
NU DE FIECARE DATĂ CÂND BOSCORODIȚI ÎN LIMBI SPUNEȚI ÎN "SMERENIA" VOASTRĂ CĂ VOI V-AȚI ÎNVREDNICIT "SĂ FIȚI CERCETAȚI DE DUHUL"?
Astea sunt etichetele penticostalilor. D-ta dacă nu crezi că ești vrednic "să fii crecetat de Duhul Sfânt" de ce mai duci la "biserică" la penticostali? De ce nu te duci la altă grupare neo-protestantă?

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil
Dupa felul plin de mandrie in care scrii, se pare ca tu nu ai stiut-o niciodata.
E, dacă asta e opinia ta, eu o respect. Totuși, eu scriu rar și nu cred că eu sunt cel care umple spațiul de pe forum, de la "secte și culte", cu tot felul de inepții la care i s-a răspuns de multe ori.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #45  
Vechi 22.05.2010, 20:46:32
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ovidiu nu pot sa nu pun stampila aprobat pe ceia ce ai scris mi se pare postarea ta ca timbru pe scrisoare felicitari nota 10+
  #46  
Vechi 22.05.2010, 21:02:59
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
NU DE FIECARE DATĂ CÂND BOSCORODIȚI ÎN LIMBI
Ovidiu, inlocuieste termenul "boscoroditi" cu alta expresie. Probabil stii care este originea termenului "boscorodeala" si ce semnificatie are in istoria bisericii ortodoxe din Romania.
  #47  
Vechi 22.05.2010, 21:04:45
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

E un fel de a vorbi de funie in casa spanzuratului :)

Dar nu e nici o problema: maestrul Gibi stampileaza
  #48  
Vechi 23.05.2010, 15:27:11
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
E un fel de a vorbi de funie in casa spanzuratului :)

Dar nu e nici o problema: maestrul Gibi stampileaza
bolboroseli frate!!!.
  #49  
Vechi 23.05.2010, 15:32:02
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mai dar voi va legati pina la urma si de virgule tineti-va de ele frate asta e chear problema voastra.
  #50  
Vechi 23.05.2010, 15:34:34
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Asa e Gibi, nu te supara si tu ca-ti pierzi harul.
Mi-am dat si eu seama ca vorbim cam degeaba.
Mai bine mai zi-ne vreo poveste de-a ta !


P.S. Dar vezi ca esti pe un forum ortodox, nu mai baga picanterii d`alea...

Last edited by penticostalulmantuibil; 23.05.2010 at 15:58:58.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 23:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 13:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 14:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 14:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 18:09:10