Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.02.2010, 13:24:49
Micul Teolog Micul Teolog is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 10
Implicit O intrebare mai rara despre preotie

Am urmatoarea problema:
Un Arhiepiscop din Mexic Catolic Vechi (care nu apartine de Vatican) doreste sa ma faca preot in Iunie in Colombia, pt a fii preot in Romania.
Iar punctele urmatoare sunt mai interesante:
1)Am doar Bacalaureatul Teologic Greco-Catolic, dar zice ca pt dansul ajunge, dar cunosc bine limba Spaniola in schimb.
2)Arhiepisopia lor nu au suficiente fonduri ca sa ridice o biserica in Romania pt ca sa pot sluji,
dar dansul zice ca ajunge si o casa sau o hala un loc efectiv (deocamdata). Dupa modelul primelor veacuri crestine.
3)Mai zice ca clerul nu este platit deci nu am ce cauta bani in meseria asta. Doar asa benevol. Iar intretinerea sa mio creez dintr-o munca laica, (ei fac la fel) modelul preotiilor primelor veacuri crestine.
4)Religia aceasta Veche-Catolica nu am vazuto sa fie aprobata in tara, iar dansul mi-a cerut sa o fac eu... dar iarasi pt aceasta ai nevoie de enoriasi si aprobari.
Interesant e ca teologia lor e pur Ortodoxa, combinata cu ritual vechi catolic (tridentin). Si chiar se inteleg foarte bine cu Ortodocsii.
Sa-mi spuneti va rog frumos ce demersuri necesita acest efort?
Care ar fii legile de a putea inregistra la Ministerul Cultelor aceasta religie?
Sau in cazul in care nu pot sa fac nimic as fii oare primit in clerul Ortodox sau Greco-Catolic, macar asa la o comuna? bine-nteles continuand o facultate de Teologie?
Va mutumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.02.2010, 15:44:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Micul Teolog Vezi mesajul
1)Am doar Bacalaureatul Teologic Greco-Catolic, dar zice ca pt dansul ajunge, dar cunosc bine limba Spaniola in schimb.
.
Printre altele, eu te sfatuiesc sa aflii ce s-a intimplat cu preotul dinainte care a lucrat in acea zona in Columbia.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.02.2010, 16:39:59
Micul Teolog Micul Teolog is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 10
Implicit

Nu e preot este Arhiepiscop Vechi-Catolic. Iar el e Arhiepiscop in Mexic dar sediul central al religiei e in capitala Bogota Columbia unde este un Arhiepiscop Sef. Au cam 5 Eparhii in Sudul Americii.
Dar culmea vrea sa ma faca preot iar eu sa nu primesc nici un salar, fara sa-mi deie nici o parohie, fara sa ma ajute sa construiesc nici un lacas de cult, pe deasupra eu sa strang membrii aici in Romania, si sa si inregistrez acest cult la Ministerul Cultelor impreuna cu comunitatea cu care as aveao. Deci suna a misiune aproape imposibila.
Asa ca si cum as fii un preot al primelor veacuri crestine, fara salar, dar sa-mi castig existenta din munca laica.
Pretentii cam multe... dar daca ma face preot si imi da o diploma reala pot sa folosesc in alta religie in Romania pt vreun scop religios si sa primesc si salar.?
Sau ce povata imi puteti da... fiindca totusi nici nu as refuza intr-un oarecare fel aceasta hirotonire.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.02.2010, 16:55:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Parerea mea este sa-ti vezi de treaba si sa-ti continui studiile in tara. Vorbesti spaniola?, daca nu , nici nu te gindi sa pleci.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.02.2010, 17:03:43
Micul Teolog Micul Teolog is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 10
Implicit

Da vorbesc Spaniola la perfectie. Dar nu am spus ca vreau sa ma duc acolo. Era vorba ca acest Arhiepiscop doreste sa introduca in tara religia Veche-Catolica prin mine facandu-ma pe mine preot ca sa slujesc in Romania. Asta ii chestia. Si nu mi-ati raspuns la celalalte nedumeriri.
va rog mai cititi cu atentie punctele de mai sus.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.02.2010, 17:31:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Nu inteleg de ce acestui arhiepiscop i "s-a pus pata" pe Romania, unde in conditiile in care 85% sunt ortodocsi o sa intimpini mari dificultati fara nici un rost! ? De ce nu te ia pe linga el in Mexic unde oamenii sunt extrem de devotati catolicismului?

In privinta salariului are dreptate. Doar in aceste conditii te vei putea lamuri in privinta viitorului tau ca lucrator al sufletelor,... si mai ales cine esti!( in conditiile in care cunoasterea de sine este un proces foarte anevoios si neplacut)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.02.2010, 17:46:13
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Micul Teolog Vezi mesajul
Am urmatoarea problema:
Un Arhiepiscop din Mexic Catolic Vechi (care nu apartine de Vatican) doreste sa ma faca preot in Iunie in Colombia, pt a fii preot in Romania.
Iar punctele urmatoare sunt mai interesante:
1)Am doar Bacalaureatul Teologic Greco-Catolic, dar zice ca pt dansul ajunge, dar cunosc bine limba Spaniola in schimb.
2)Arhiepisopia lor nu au suficiente fonduri ca sa ridice o biserica in Romania pt ca sa pot sluji,
dar dansul zice ca ajunge si o casa sau o hala un loc efectiv (deocamdata). Dupa modelul primelor veacuri crestine.
3)Mai zice ca clerul nu este platit deci nu am ce cauta bani in meseria asta. Doar asa benevol. Iar intretinerea sa mio creez dintr-o munca laica, (ei fac la fel) modelul preotiilor primelor veacuri crestine.
4)Religia aceasta Veche-Catolica nu am vazuto sa fie aprobata in tara, iar dansul mi-a cerut sa o fac eu... dar iarasi pt aceasta ai nevoie de enoriasi si aprobari.
Interesant e ca teologia lor e pur Ortodoxa, combinata cu ritual vechi catolic (tridentin). Si chiar se inteleg foarte bine cu Ortodocsii.
Sa-mi spuneti va rog frumos ce demersuri necesita acest efort?
Care ar fii legile de a putea inregistra la Ministerul Cultelor aceasta religie?
Sau in cazul in care nu pot sa fac nimic as fii oare primit in clerul Ortodox sau Greco-Catolic, macar asa la o comuna? bine-nteles continuand o facultate de Teologie?
Va mutumesc.
Eu zic sa-ti vezi de treaba.

Aceasta Biserica este de mult timp in dialog de revenire la Ortodoxie. Din cate stiam, acest lucru se cam si produsese, asa ca nu vad ce mai cauta acum aceasta Biserica in Romania.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.02.2010, 18:39:43
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi pare rau de ceea ce vad si intr-o asa situatie, numai in locul omului asta sa nu fim! Mi se pare o grea incercare a vietii, axata pe doua extreme definitorii: pe de o parte, tentatia misionara, care atarna greu la talantii mantuirii sufletului (desi... e usor a spune preot, dar oare cati isi duc cu adevarat crucea apostolatului?), iar pe de alta parte, ironia cu totul penibila de a nu oferi nimic, intr-o perioada coplesita de mercantilism, dar si de crize financiare si intr-o lume, daca nu ostila, daca nu satula de secte si religii care mai "super" decat altele, daca nu golita pe dinauntru de bucuria unor bune relatii inter-umane (multumita guvernelor care s-au perindat, acum nimeni nu mai e cu nimeni, ne inselam unii pe altii, e o goana stranie pentru supravietuire si o groaza bolnava de perspectiva saraciei, nicidecum de perspectiva nemantuirii...), daca nu... daca nu... Atatea "daca nu" ca iti cam piere cheful sa te mai gandesti la ce urmeaza... Si, da, urmeaza adevaratul "fiasco"... Romania, are multe lipsuri, dar traditia ortodoxa mi se pare ca e stabila si in largul ei. O eventuala tentativa precum cea de mai sus, din partea unui biet incepator lipsit de orice resurse, dar facandu-se trimitere la primii apostoli si purtatori ai Cuvantului Lui Hristos... mi se pare nu doar trist, ci tragic! Nu credeam ca in sanul bisericii (indiferent de rit pana la urma) se pot face glume atat de sinistre, ca sa nu mai vorbim de modul cum poate fi manipulat un tanar vlastar!...
Dar poate n-am inteles eu bine, poate m-am inselat intr-un fel, poate fac aceeasi greseala pe care-o face orice cuplu care tot amana sa aiba copii, pe motiv ca n-au resurse suficiente, uitand ca Dumnezeu ARE oricand un sprijin eficient... Curajul ii ajuta pe cei cutezatori, dar aici parca mi se pare ca ceva nu e chiar in regula!... Inca o data spun: e doar parerea mea, care s-ar putea sa fie gresita! Nu vreau sa inabus din fasha un scop aflat in slujba Lui Dumnezeu... Dar... eu sunt ortodox! Poate de aceea si un pic subiectiv!! Iertare!

Last edited by OmuBun; 17.02.2010 at 11:24:50.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2010, 18:51:00
Micul Teolog Micul Teolog is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 10
Implicit

Intradevar asa e! Ma simt intr-o lume corupta in care nu prea mai ai ce face... Bisericiile de multe ori merg mana in mana cu economia lumii s.a.m.d. Greu se mai poate deschide ochii oameniilor crestini ca preotia sa fie inteleasa asa precum primi apostoli si-au dat si viata, dar azi urmasii lor umbla in BMW-uri, Mercedes-uri, Limuzine scumpe. sa zicem ca merita pt studiile lor dar nu pt locul care ocupa in fata sufletelor. Acei care ar trebui sa fie pilda tuturor de smerenie... mai greu asa ceva la ierarhii zilelor noastre. Daca Apostololii ar invia, cred ca urmasii lor ar cam tremura de spaima lor, sau nici nu i-ar recunoaste de dragul postului care il ocupa, l-ar da afara din birou... !
Doresc ca sa refac aceea biserica crestina cu succesiune apostolica valida si dreapta in toate cele 7 sinoade ecumenice. Nu stiu daca ma va ajuta cineva in misiunea asta. Oricum doresc sa urmez facultatea Ortodoxa Pastorala. Poate voi face dreptate impreuna cu Atotputernicul Dumnezeu!
Mai astept opinii... si sfaturi in ajutorul meu!
Va multumesc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.02.2010, 22:38:07
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Printre altele, eu te sfatuiesc sa aflii ce s-a intimplat cu preotul dinainte care a lucrat in acea zona in Columbia.
Pai ce sa se intample?
L-au matrasit aia din Cartel :)))))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dinamica vocatiilor la preotie Mihnea Dragomir Preotul 7 16.02.2013 21:59:46
Nedumerire fata de preotie partenie Generalitati 18 30.03.2012 03:17:19
Despre preotie(hirotonie) strajeru Secte si culte 102 13.12.2010 21:12:38
preotie psaltmarian Calugarul 4 06.02.2009 08:08:54
Intrebare ,despre Biblie tigerAvalo9 Generalitati 20 31.10.2008 18:57:49