Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.03.2010, 22:06:22
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

m-am exprimat gresit, dar ati inteles in mare ce-am vrut sa aflu.
pentru mine e ceva important si-mi cer scuze daca s-a inteles altceva decat trebuia sa transmit eu [am incredere in Dumnezeu si stiu ca o sa-mi arate drumul cel bun, dar asta nu inseamna ca eu trebuie sa stau si sa astept; imi cer scuze daca s-a inteles altceva!].
multumesc din suflet pentru ca mi-ati raspuns. voi tine cont de sfaturile primite
si-o sa incerc ce mi-ai spus tu, alin. acel test de sinceritate. si mama a citit postul tau si ti-a dat dreptate in legatura cu testul.
sa speram ca o sa fie bine.
multumesc mult ^_^
multa sanatate va doresc la toti!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.03.2010, 22:33:29
postavarul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
El, chiar dacă nu îți va spune nimic conform moratoriului, va crede că te închini la idoli.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Veți chema prietenii la un grătar, dar el va mânca numai cartofii prăjiți, fiindcă trăiește sub Legea Veche și porcul e spurcat.
1. Sunt curios daca stii ce inseamna "moratoriu". In plus, adventistii cred anumite lucruri "conform Sfintei Scripturi" (nu "conform moratoriului").

2. Daca vrei sa discreditezi o confesiune religioasa (cea adventista, in cazul de fata), fa-o in mod cinstit. Ai spus cam multe neadevaruri despre adventisti. Eu stiam despre crestini ca nu mint (adica nu spun neadevaruri).

3. Despre consumul de mancaruri curate si necurate vorbeste, in Noul Testament, chiar Sfantul Apostol Petru (pe care il venerati).
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.03.2010, 23:09:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
m-am exprimat gresit, dar ati inteles in mare ce-am vrut sa aflu.
pentru mine e ceva important si-mi cer scuze daca s-a inteles altceva decat trebuia sa transmit eu [am incredere in Dumnezeu si stiu ca o sa-mi arate drumul cel bun, dar asta nu inseamna ca eu trebuie sa stau si sa astept; imi cer scuze daca s-a inteles altceva!].
multumesc din suflet pentru ca mi-ati raspuns. voi tine cont de sfaturile primite
si-o sa incerc ce mi-ai spus tu, alin. acel test de sinceritate. si mama a citit postul tau si ti-a dat dreptate in legatura cu testul.
sa speram ca o sa fie bine.
multumesc mult ^_^
multa sanatate va doresc la toti!
Sa ne tii si pe noi la curent cum s-au derulat lucrurile..
Avand in vedere ca are 18 ani si inca nu e botezat, desi adventistii incep si de la 14 ani sau chiar putin mai jos in unele cazuri, cine stie, poate exista o sansa sa-l aduci la lumina.

Felicitari si lui tricesimusquintus (adventist) care a reusit sa fie f. direct si sincer de data asta si a confirmat ca asa stau lucrurile: nu se tolereaza casatoriile mixte in comunitatea lor iar adventismul si ortodoxia sunt diametral opuse.

Sunt destul de sigur ca cine ar veni cu o astfel de "inovatie" (casatoria mixta) ar ajunge sa trebuiasca sa dea explicatii in fata comitelului de disciplina si daca nu "indreapta" lucrurile (adica daca nu are intentia sa te convinga sa te botezi la ei) va fi exclus in scurt timp.

Cred ca tricesimusquintus poate sa confirme.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.03.2010, 23:17:01
postavarul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
adventismul si ortodoxia sunt diametral opuse.

Unde vrei sa ajungi repetand acest neadevar? Eu pot sa-ti explic doctrina adventista folosindu-ma de invataturile ortodoxe (cum ar fi crezul si alte puncte din invatatura de credinta ortodoxa). Dar, acestea le putem desfasura pe topicul intitulat "ce avem in comun".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.03.2010, 09:07:59
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

o sa va tin la curent. sper sa fie bine in continuare si sa nu ajungem la despartire.
sunt atatea cazuri, iar eu ma aflu printre acele cupluri care sunt in aceeasi situatie ca si mine. ce-i drept, am citit/auzit ca au fost cupluri care au ajuns la despartire tocmai din cauza religiei (pentru ca s-au bagat altii intre ei si au inceput sa se certe), dar si cazuri fericite (daca as putea spune asa) cand nu s-a intamplat nimic si a fost bine.
oricum, multumesc pentru sfaturi. o sa fac tot ce-mi sta in putere ca sa nu se intample nimic rau... si da, alin, sunt indragostita de el; il iubesc si de aia nu vreau sa renunt ^_^
orice sfat pe care mi-l veti mai da in topicul asta sau cazuri, sa-mi povestiti intamplari, am sa tin cont de el.
va multumesc mult.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.03.2010, 10:47:13
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt destul de sigur ca cine ar veni cu o astfel de "inovatie" (casatoria mixta) ar ajunge sa trebuiasca sa dea explicatii in fata comitelului de disciplina si daca nu "indreapta" lucrurile (adica daca nu are intentia sa te convinga sa te botezi la ei) va fi exclus in scurt timp.

Cred ca tricesimusquintus poate sa confirme.
Într-adevăr, contractarea căsătoriilor mixte nu e deloc recomandată în Biserica Adventistă și aceasta din cauza urmărilor nefericite care mai devreme sau mai târziu apar.
Nu există o ”normă de botezuri”, cu atât mai puțin excludere pe motiv de ”neîndeplinire de plan”. Problema principală în aceste cazuri este faptul că nu se poate oficia o ”cununie mixtă”, ambii miri trebuie să fie adventiști pentru a putea fi cununați religios.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.03.2010, 10:51:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de postavarul Vezi mesajul
Unde vrei sa ajungi repetand acest neadevar? Eu pot sa-ti explic doctrina adventista folosindu-ma de invataturile ortodoxe (cum ar fi crezul si alte puncte din invatatura de credinta ortodoxa). Dar, acestea le putem desfasura pe topicul intitulat "ce avem in comun".
Cunosc povestea, nu esti primul adventist cu care vorbesc, au mai incercat vreo 2-3 schema asta, pana la un punct este amuzant si chiar interesanta o discutie in directia asta, dincolo de abureala evidenta (pentru mine cel putin) dar n-am atat timp cat mi-as dori pentru chestii din astea..
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.03.2010, 10:53:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Într-adevăr, contractarea căsătoriilor mixte nu e deloc recomandată în Biserica Adventistă și aceasta din cauza urmărilor nefericite care mai devreme sau mai târziu apar.
Nu există o ”normă de botezuri”, cu atât mai puțin excludere pe motiv de ”neîndeplinire de plan”. Problema principală în aceste cazuri este faptul că nu se poate oficia o ”cununie mixtă”, ambii miri trebuie să fie adventiști pentru a putea fi cununați religios.
Drept si la obiect, felicitari.

Tema de gandire si pentru angel4ver: unde/cum vor face cununia religioasa?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.03.2010, 12:57:31
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

În condițiile date, căsătoria religioasă nu se poate face. Ambele confesiuni o interzic, nu numai din pricina deosebirilor severe între învățăturile lor de credință, dar și dintr-o sinceră compasiune pentru cei radical diferiți în religie, dar la fel de temeinic atinși de focul dragostei: experiența lor spune că sunt rare cazurile în care conflictele nu vor apărea mai devreme sau mai târziu în astfel de "familii mixte".

Deci, ca să se facă totuși această legătură religioasă, unul dintre voi ar trebui să renunțe (din toată inima, nu formal!!) la religia sa, și s-o îmbrățișeze apoi pe cea a iubitului (iubitei). Or, voi deja v-ați exprimat o adeziune intimă destul de fermă la propria confesiune și în mod sigur în fiecare din voi mai zace (într-o formă latentă) și dorința de a-l aduce pe cel iubit pe "calea mântuirii". Oare cât timp îi va fi indiferent iubitului tău că tu și copiii tăi vă veți pierde mântuirea, în timp ce el este convins că a și fost mântuit? Sau crezi că ție îi va fi indiferent că iubitul tău va rămâne în întuneric?

Vă mai rămâne o singură variantă (excluzând, evident, despărțirea de bună voie și cât mai rapidă, până nu vă faceți scrum): căsătoria civilă, și atât. Va rezolva ea problema? Greu de spus. Omul se schimbă în cursul vieții, uneori dramatic, deci în mod sigur și voi vă veți schimba, mai mult sau mai puțin. Nici măcar apartenența declarată la aceeași religie nu este o garanție. Am cunoscut personal un caz, povestit de "ea": cei doi ("el" și "ea") se iubeau nebunește în timpul studenției, făceau sacrificii enorme ca să se vadă : călătoreau săptămânal cu avionul, cu trenul, cu mașina, "el" fiind la București și "ea" la Timișoara, și asta era pe vremea lui Ceaușescu, atunci când benzina era raționalizată, iar în weekend mașinile circulau alternativ, "cu soț" sau "fără soț". Au terminat facultatea, s-au căsătorit, au avut și copii. La un moment dat a intervenit o răcire inexplicabilă între ei (și nu era vorba nici de deosebiri religioase, nici de adulter) care a dus la divorț. După divorț, partajul lucrurilor comune i-a dus la procese înfiorătoare, care i-a transformat în cei mai mari dușmani de pe fața pământului. Acum se urau ca niște fiare sălbatice și își aruncau cuvinte grele, ei care se iubiseră "dumnezeiește" (după cum povestea "ea"). La ce le-a folosit faptul că, formal, erau aderenți ai aceleiași religii? La nimic.

Deci, dacă accepți până la urmă căsătoria civilă (singura posibilă în condițiile actuale) va trebui să accepți și viitorul ei, indiferent cum va fi. O soluție care ar merita să o încerci în acest caz ar fi un "pact de neagresiune" în formă scrisă (care să cuprindă, pe cât posibil, soluții anticipate, acceptate de comun acord, pentru toate problemele potențial periculoase care ți s-au semnalat aici pe Forum... și în special poziția voastră comună pe care o veți adopta față de copiii care se vor naște, căci aceasta va fi de departe cea mai mare problemă) pe care să vă străduiți să-l respectați cu strictețe toată viața. Nu uitați să treceți și făgăduința că nu vă veți face niciodată predicatori unul față de altul, căci această tentație va fi începutul sfârșitului. Și încă nu e sigur că va fi de ajuns.

Inutil de adăugat că, mărturisind că ești creștină ortodoxă și că vrei să rămâi tot așa, trebuie să accepți cu stoicism faptul că această "căsătorie civilă" va fi lipsită de binecuvântarea lui Dumnezeu, indiferent din ce parte privești: atât de Dumnezeul ortodocșilor, și de Dumnezeul adventiștilor.
Iar ambele religii vor considera că trăiți în păcat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.03.2010, 15:06:48
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
La ce le-a folosit faptul că, formal, erau aderenți ai aceleiași religii? La nimic.
era de asteptat sa nu le foloseasca faptul ca erau aderenti la ortodoxism...daca ar fi fost traitori povestea lor ar fi fost diametral opusa
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare