Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.01.2013, 19:13:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
întreabă-i pe călugări.
ei or să-ți spună cât de greu este să te abtii și câte ispite au pe tema asta.
Ei bine, eu chiar am intrebat. Raspunsul pe care l-am primit a fost ca e mai greu la inceput, pe urma nu mai e chiar asa de greu. Reproduc din memorie: "Lumea crede ca pastrarea curatiei e lucrul cel mai greu. Nu e asa. Mult mai grea mi se pare mie ascultarea".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2012, 13:08:54
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Va salut,

As dori sa pun o intrebare simpla, din registrul vietii practice de familie. Cu tot respectul pentru toata lumea, precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala. Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate). Este evident ca nu limitez dreptul la libera exprimare, dar mi-as dori ca acest subiect sa contina majoritar marturii. Teoria o cunosc, si o cunoaste aproape toata lumea. Practica ne dă bătăi de cap, după cum spune și dictonul. Intentionez ca prezentul topic sa constituie, in final, un material de inspiratie pentru toti sotii care cauta astfel de marturii si de exemple, ca sa reuseasca si ei pe frumosul drum al casatoriei.

Intrebarile sunt: cum traiti abstinenta? Cum ati reusit sa ajungeti la abstinenta continua? Ce faceti ca sa va puteti abtine (ce "tehnici" folositi)? Sper ca este clar ca excludem din discutie cazurile de barbati sau femei care, in perioada de abstinenta totala, practica individual onanismul, pentru "indulcirea" abstinentei.

Astept cu mare interes exemple venite de la traitori autentici si deplini ai abstinentei sexuale. Orice observatie, sfat sau gand suplimentar, de la traitori, pe marginea acestui subiect, este binevenita. Multumesc.
Subiectul este foarte delicat si nu vad cine ar putea sa raspunda altfel decat prin a... teoretiza. Chiar daca e un forum ortodox, asta nu inseamna mare lucru din punctul acesta de vedere. In general, cine intra pe-aici, el insusi este in cautarea unor raspunsuri, care sa-l ajute sa gaseasca o cale cat mai apropiata de voia lui Dumnezeu, in nadejdea ca se va mantui.
Despre abstinenta in familie (mai ales in familiile mai tinere) cred ca este un nonsens. Pe de o parte, Taina Sfineti Cununii, cere impreunare, nu abstinenta. Pentru abstinenta, este alta Taina... Tocmai impreunarea si cresterea pruncilor in legea lui Dumnezeu, este considerata de Biserica, drept sfintirea in sine. Ori prin abstinenta, cel putin aparent, se incalca legea lui Dumnezeu, si nu mai putem vorbi de... sfintire.
Daca insa discutam despre abstinenta fireasca din timpul posturilor, sau a altor perioade in care e necesar sa ne abtinem, exista doua metode distincte: in primul rand taierea voii, iar in al doilea rand, evitarea mancarurilor si bautorilor care stimuleaza practic poftele trupesti. Dupa o friptura gustoasa si un vin sanatos, e foarte firesc sa fim cuprinsi de tot felul de pofte, mai ales daca nu prea facem efort fizic indeajuns incat sa ne risipim surplusul de energie in alte directii...
Despre taierea voii, e usor de vorbit, dar greu de facut. Si-apoi, daca pentru unii este foarte usor, pentru altii pare cu totul imposibil. Iar asta tine de multe aspecte: cum am fost obisnuiti pana la un moment dat, sau care sunt slabiciunile pe care le-am mostenit de la parintii nostri... Sau poate in primul rand, indiferent de slabiciuni sau obisnuinte, cat de mult il iubim pe Dumnezeu, ca sa dorim cu adevarat sa ne abtinem. Dar raman la parerea ca acesta este un subiect extrem de delicat si nici un caz nu seamana cu celalalt. Ca atare nici sfaturile nu pot fi valabile. Eu consider ca cel mai important este ca, indiferent de cat de mult reusim sa ne abtinem (de la una sau de la alta), sa avem sufletul smerit, iar Dumnezeu vede si ne indreapta. Altfel, putem sa ne taiem toate voile (si ... madularele), daca n-am inteles ca Dumnezeu ne vrea smeriti, nicidecum cu pretentii de "sfintishori neintelesi", cu siguranta ratam ceea ce e cel mai important de fapt: MANTUIREA.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.09.2012, 22:35:02
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Subiectul este foarte delicat si nu vad cine ar putea sa raspunda altfel decat prin a... teoretiza.
Am spus foarte clar ca-mi doresc foarte mult sa aud cuvinte de la traitori ai abstinentei conjugale. Asa cum exista traitori ai abstinentei alimentare (sau de alt fel), si mergem la ei si cerem sfat duhovnicesc. Sunteti insa liber sa teoretizati asupra subiectului, nu voi fi mai putin multumit. Va intreb insa, Dle Mosh-Neagu: ati trait vreodata abstinenta conjugala? O traiti acum? Ne puteti spune si ceva din incercarile dvs. concrete?

Am retinut cele doua idei: cea a taierii voii, si cea a evitarii mancarii si bauturilor care stimuleaza poftele trupesti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2012, 14:03:38
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Va salut,

As dori sa pun o intrebare simpla, din registrul vietii practice de familie. Cu tot respectul pentru toata lumea, precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala. Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate). Este evident ca nu limitez dreptul la libera exprimare, dar mi-as dori ca acest subiect sa contina majoritar marturii. Teoria o cunosc, si o cunoaste aproape toata lumea. Practica ne dă bătăi de cap, după cum spune și dictonul. Intentionez ca prezentul topic sa constituie, in final, un material de inspiratie pentru toti sotii care cauta astfel de marturii si de exemple, ca sa reuseasca si ei pe frumosul drum al casatoriei.

Intrebarile sunt: cum traiti abstinenta? Cum ati reusit sa ajungeti la abstinenta continua? Ce faceti ca sa va puteti abtine (ce "tehnici" folositi)? Sper ca este clar ca excludem din discutie cazurile de barbati sau femei care, in perioada de abstinenta totala, practica individual onanismul, pentru "indulcirea" abstinentei.

Astept cu mare interes exemple venite de la traitori autentici si deplini ai abstinentei sexuale. Orice observatie, sfat sau gand suplimentar, de la traitori, pe marginea acestui subiect, este binevenita. Multumesc.

ce faceti, fratilor, reinventati ortodoxia?
AUzi...abstinenta sexuala ortodoxa...Abstinenta ortodoxa e diferita de cea catolica sau cum?
De unde pana unde ideea ca trebuie practicata abstinata si ai drept la relatiile conjugale doar cand vrei copii? O alta aberatie marca Demetrius.

De abstinenta atunci cand nu mai doresti sa ai copii...am auzit.Dar de abstinenta in toate perioadele, cu dezlegare doar cand vrei sa faci copii...ba.

E pacat sa separi unirea conjugala de nasterea de prunci.Dar relatia conjugala intre soti e binecuvantata de biserica, chiar in cadru taine cununiei vedem lucrul asta, cand se roaga ptr miri sa aibe pat neintinat.

Nu inseamna ca e mai putin ortodox omul care se bucura de relatia cu sotia sa, dar care in acelasi timp nu opreste nasterea de prunci. Din punctul meu de vedere acesta e modul autentic de barbat ortodox(nu vorbim de monahi, care intra in alta categorie).

Cred ca asta e o extrema periculoasa. O extrema care poate prejudicia serios viata de familie. O vad ca si cum am apela la un prieten doar atunci cand urmaresti un scop.Pana la urma prietenul se va intrista, simtind ca profiti de el. Asa si aici: daca te atingi de sot/sotie doar cand vrei copii atunci in mod sigur o vei rani. Si o vei priva de un drept legitim dobandit prin taina cununiei.
Plus ca mai e si ispita de a ne crede "mai autentici", asa cum zicea cineva mai inainte, niste mici sfintisori.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2012, 22:40:50
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Abstinenta ortodoxa e diferita de cea catolica sau cum?
Da, este.
Ortodocsii practica abstinenta totala: vrei copii - ai relatii conjugale. Nu vrei - nu ai deloc.
Catolicii practica abstinenta periodica: vrei copii - ai relatii conjugale. Nu vrei - nu ai relatii doar in perioada de fertilitate a ciclului unei femei. Asta inseamna o medie de 10 zile + 5 zile de la inceputul ciclului.


Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
O alta aberatie marca Demetrius.
Nu apreciez astfel de atitudini.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
De abstinenta atunci cand nu mai doresti sa ai copii...am auzit.
Despre asta vorbim aici.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Dar de abstinenta in toate perioadele, cu dezlegare doar cand vrei sa faci copii...ba.
Nu cred ca exista asa ceva.

Lore86, s-a pus cumva in viata ta, in mod practic, problema abstinentei conjugale?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.09.2012, 09:48:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Da, este.
Ortodocsii practica abstinenta totala: vrei copii - ai relatii conjugale. Nu vrei - nu ai deloc.
Catolicii practica abstinenta periodica: vrei copii - ai relatii conjugale. Nu vrei - nu ai relatii doar in perioada de fertilitate a ciclului unei femei. Asta inseamna o medie de 10 zile + 5 zile de la inceputul ciclului.
asta in cazurile ideale. In realitate, viata bate teoria. Rar am intalnit familii ortodoxe care sa se fereasca de nasterea de prunci prin infranare. Alte familii de crestini imi marturiseau cu senitatate ca de cand si-a pus steriletul nu mai ramas gravida. Dar avorturi nu a facut...

Exprimarea initiala era neclara. Cel putin eu am inteles ca abstinenta ortodoxa o intelegi doar prin relatii conjugale in zile fertile. Or asta e o anomalie.

sustin abstinenta in familie pe perioade determinate, cat sa nu fie pagubiti nici unul dintre soti.
Din discutiile purtate cu unii prieteni, am inteles ca o metoda eficienta e de a dormi separat. Apoi alimentatia. O alta metoda care ajuta sunt metaniile atunci cand trupul isi cere drepturile. Si un alt lucru pe care l-am observat este munca. Dupa o zi istovitoare de munca, singurul lucru care il doresti la sfarsitul zilei e un pat confortabil si un somn tihnit.
Dar repet, solutia functioneaza pe termen scurt(o luna, doua , trei). E posibil sa functioneze si pe un termen mai lung, dar eu inca nu am cunostinta practica de asta.

In definitiv, ce vorbesc eu...Sunt deja la a patra nastere in termen de 6 ani...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.09.2012, 09:56:08
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

exista o diferenta intre abstinenta si castitate sau cei doi termeni sunt perfect sinonimi? ce parere aveti?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.09.2012, 10:12:29
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
exista o diferenta intre abstinenta si castitate sau cei doi termeni sunt perfect sinonimi? ce parere aveti?
Perfect sinonimi nu, in nici un caz.
Castitatea e feciorie, virginitate, inocenta, nepatat.
Abstinenta nu implica feciorie ci abtinere de la ceva pe care l-ai practicat. De fapt accentul principal in cazul abstinentei imi pare ca este CUMPATAREA, iar nu neaparat retragerea totala a unui comportament (aceasta fiind ipostaza extrema, forma radicala a abstinentei). E control a ceva ce AI CUNOSCUT deja.

Abstinenta e un demers voluntar in ipostaza vointei de frana, de retinere, de blocare/reprimare a unui impuls pe termen mai scurt sau mai lung.
Castitatea aduce nuanta inocentei, a necunoasterii/neexperimentarii prealabile.

Asadar, pot spune despre o fecioara ca este casta, iar despre o femeie care a fost maritata afirmam ca este eventual abstinenta, iar nu casta...
Vaduva nu e casta, ci abstinenta.


Aha!
Esti abstinent cand te abtii sa nu reiei (cel putin o vreme) practica unui comportament experimentat anterior.
Esti cast cand te retii sa nu incepi practica unui comportament neexperimentat inca.

Last edited by ioan cezar; 20.09.2012 at 10:15:55.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.09.2012, 12:24:08
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Din discutiile purtate cu unii prieteni, am inteles ca o metoda eficienta e de a dormi separat. Apoi alimentatia. O alta metoda care ajuta sunt metaniile atunci cand trupul isi cere drepturile. Si un alt lucru pe care l-am observat este munca. Dupa o zi istovitoare de munca, singurul lucru care il doresti la sfarsitul zilei e un pat confortabil si un somn tihnit.
Dar repet, solutia functioneaza pe termen scurt(o luna, doua , trei). E posibil sa functioneze si pe un termen mai lung, dar eu inca nu am cunostinta practica de asta.

In definitiv, ce vorbesc eu...Sunt deja la a patra nastere in termen de 6 ani...
Da, la alimentatie mai putina carne,ca mai linisteste hormoni in vene.
Si daca nu munca nu e destul de obositoare,sa bage putin sport la sfarsitul zilei. In plus, ajuta si la sanatate.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.09.2012, 22:37:29
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Rar am intalnit familii ortodoxe care sa se fereasca de nasterea de prunci prin infranare.
Si cum procedeaza? Contraceptie? Exista duhovnici care recomanda contraceptie (prezervativ, contraceptive)?


Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Alte familii de crestini imi marturiseau cu senitatate ca de cand si-a pus steriletul nu mai ramas gravida. Dar avorturi nu a facut...
Steriletul este o metoda contraceptiva abortiva. Impiedica ovulul fecundat (fecundat!, deci o nouă viață) să se implanteze, modificând mucoasa uterina. Se numeste avort timpuriu.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Cel putin eu am inteles ca abstinenta ortodoxa o intelegi doar prin relatii conjugale in zile fertile. Or asta e o anomalie.
Evident. Dar cum stie un cuplu ortodox cand sunt zile fertile, si cand nu? De ce ar fi interesat de aceasta informatie, daca Biserica Ortodoxa nu adminte decat abstinenta totala, si nu cea periodica, practicata in Biserica Catolica? Daca te abții pur și simplu, nu mai ai nevoie să știi când este femeia fertilă, și când nu.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
sustin abstinenta in familie pe perioade determinate, cat sa nu fie pagubiti nici unul dintre soti.
Nu pe perioade determinate, ci pe perioadele care trebuie, având în vedere intenția de sfințire reciprocă a soților. Sau diverse alte probleme de natură medicală, financiară etc relevante.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Dar repet, solutia functioneaza pe termen scurt(o luna, doua , trei). E posibil sa functioneze si pe un termen mai lung, dar eu inca nu am cunostinta practica de asta.
Nu inteleg. In primul rand, abstinenta ar trebui sa fie intercalata cu perioade de intalnire conjugala. De ce m-as abtine doar pentru o luna, doua, si apoi gata? In plus, abstinenta in sine nu este un scop in sine, din ce văd eu. Este o necesitate cerută în același timp de motive obiective (care nu permit, temporar, apariția unei noi sarcini) și de dorința de sfințire reciprocă, în cuplu, inclusiv prin renunțarea la inima exprimării iubirii conjugale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02