Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.09.2015, 12:31:23
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Question Parinti credinciosi cu copii atei si vice versa.

Carui fapt credeti ca se datoreaza urmatoarea situatie: Parintii sunt credinciosi si foarte evlaviosi, chiar conservatori in cele ale credintei, iar copilul cand creste mare ajunge sa fie ateu si sa nu mai duca o viata crestineasca.Iar parintii spun ca nu stiu unde gresesc de a ajuns copilul lor asa. Poate o fi formalism din partea lor, nu stiu. Voi ce parere aveti?

Iar in cealalta tabara, parintii sunt necredinciosi, si isi invata copilul ca tot ceea ce are legatura cu credinta este basm si ca nu exista nimic. Insa in inima copilului respectiv poate intra dorinta de a-l cunoaste pe Domnul, si se ia frumusel si merge la Biserica, tot ce vede si aude ii intra la inima si isi propune sa inceapa o noua viata in Hristos. Am auzit cazuri de genul si poate si voi.

De ce credeti ca se intampla asa? De ce oare doar in inimile unor copii care aparent sunt invatati ca Dumnezeu nu exista, El isi face lucrarea? Sunt niste taine minunate pe care nu le inteleg si as vrea sa impartasesc cu voi acesta situatie ca sa mai aflu pareri...

Doamne ajuta!
Reply With Quote