Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #31  
Vechi 01.10.2021, 18:25:29
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

QUOTE=Seraphim7;669078]Am trecut prin majorarea stărilor existenČ›iale :indiferenČ›ă, ateism, hedonism, materialism, naivitate, credulitate etc. Stări, abordări, stadii sau cum vrei sa le numeČ™ti...

Să-Č›i dau un exemplu, doar pt ca biserica Č™i mediul ei par limitaČ›i, inchistati, obtuzi Č™i toate formele adiacente nu însemnă ca Č™i textele pe care se bazează trebuie tratate cu neglijenČ›ă.

Pur Č™i simplu am renunČ›at sa privesc biblia, spiritualitatea, filosofia, însăČ™i existenČ›a în sine prin ochii altora. Am renunČ›at puČ›in la abordarea oficiala sau general recunoscută, Č™i am început sa încerc sa înČ›eleg ce răspunsuri caut eu, sau sa reconsider întrebările care ma, frământau.

Deci asta e soluČ›ia, sa fi tu sigur pe tine insuti, să-Č›i găseČ™ti tu echilibrul, nu trebuie sa fi sigur de subiectele abordate, asta e imposibil mai ales în zona de spiritual, întrucât e destul de greu sa demonstrezi altora convingerile tale sau pe ce sunt bazate acestea.

Dar un adevărat căutător nu are niciodată pace, mereu e într-o stare jalnica, mizerabila pentru ca nivelul sau de percepČ›ie al realităČ›ii este mult mai sensibil decât al unui om normal care în egoismul sau nu vede decât ce I se prezintă, e prea, leneČ™ sa gândească pentru el însuČ™i...

De asta, adevăratul căutător nu are liniČ™te niciodată, însă aici este o diferenČ›ă majora între filosofi Č™i mistici, deČ™i graniČ›a este extrem de injusta.... Ambii prezintă realitatea... Depinde unghiul....[/quote]

SunteČ›i un doritor al cunoaČ™terii, al revelaČ›iei, capabil de mari sacrificii clar observabile în discursul dvs. Sper Č™i va doresc sa fiČ›i luat în considerare de acest Zeu ce este nobil, aparte, să fiČ›i ales în oastea Lui ce va schimba conČ™tiinČ›a omenirii. Eu însă mai am mult până la o asemenea pretenČ›ie. Nu Č™tiu cât mai am timp sa va răspund pt că probabil voi fi banat datorită saturaČ›iei intr-un fel explicabil de incidenČ›a proporČ›ional colosală replicată la fiecare răspuns indezirabil Č™i ipocrit al acestui utilizator @g-palama.
Cu stimă Č™i respect!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.10.2021, 11:04:21
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Nietzsche, scopul nu este da fi luat în considerare de vreun zeu, sau sa luptam în vreo oaste...

Scopul este sa ne zeificam noi înșine prin evoluție, sa mergem la masa zeilor, nu sa le slujim lor, sa ajungem la cunoaștere, la Sursă...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.10.2021, 19:30:24
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Așa da boss, imi place o asemenea mentalitate, însă nu este creștină. În creștinism accentul este pus pe renunțarea la sine, slujire și acceptarea suferinței(crucea), adică o mentalitate de sclav nu de stăpân cum îți imaginezi dumneata.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.10.2021, 23:54:40
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Așa da boss, imi place o asemenea mentalitate, însă nu este creștină. În creștinism accentul este pus pe renunțarea la sine, slujire și acceptarea suferinței(crucea), adică o mentalitate de sclav nu de stăpân cum îți imaginezi dumneata.

Nu mai fac reclamă la creștinism demult :))

Prefer sa vad în creștinism accentele puse pe iubire, înviere și unirea cu Dumnezeu.

Prin renunțarea la sine(ego), vad unirea cu Sinele, prin slujire, vad Slujirea Tainelor Divine în folosul celorlați celorlalți....

Iar cât despre suferință.... Aici as face o trimitere și la Sidartha Guatama, care lovit de suferința existențială a plecat în căutarea iluminării... Suferința este iminentă? Da tu un răspuns la suferința, o soluție...

Nu știu dacă soluția creștină este cea mai potrivită în cazul suferinței, dar cred ca aew foarte multe resurse, și un panteon de" sfinți", duhovnici, preoți etc care prin altruismul lor, renunțarea la sine și propovăduire au încercat sa aline, trateze etc... Suferința...

De , chiar dacă soluția creștină nu pare foarte.... Definește o tu...

Soluția filosofica, îți explica mizeria în care te afli, sau te duce într-un plan metafizic, sau într-un plan nihilist, sau te duce într-un materialism rational...

Eu vorbeam despre a fi stăpân peste tine însuți, nu peste alții... Isus și ceilalți Maeștrii nu te invita sa fi un sclav...

Religia a încercat asta, societatea actuală încearcă asta etc...

Întram deja într-un subiect stufos... Dar retine, a fi conștient ca ești nemuritor este ceva eliberator... A te uni cu Sursa nu însemnă a fi sclavul Ei... Nu confunda religia cu Spiritualitatea...

Liberarea este e stare de conștiința... Religia îți spune ca ești rob păcatului... Deci :))

Isus cică este un eliberator.... Dacă ii permiți cuiva sa aibe control asupra ta, ești robul chestiei respective...

Cu tot respectul pentru Nietzsche, eu zic sa, mai deschizi și alte uși, treci peste acest capitol, și mergi mai departe, ai un drum lung.... Ia un Hegel, Kierkegaard... Și insista cat de, mult pe Augustin de Hipona...

PS

Tu ești un pământ roditor, pe pământul bun creste orice, indiferent de sămânță... Nu te stresa tu cu creștinii de carton, care sunt ca niște roșii de sera, par frumoase, da nu au niciun gust... Lasă, are cine sa ne judece și decide.. Bossul Mare, Creatorul, Forța... E tine tine, asa ca no stress man, tu măcar cauți, ei cred ca știu, dar în ignoranța lor vor muri dacă nu se trezesc... Vorba Părinților, iertare, sa va mustre Domnul, nu eu...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 03.10.2021 at 00:10:18.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.10.2021, 00:27:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Așa da boss, imi place o asemenea mentalitate, însă nu este creștină. În creștinism accentul este pus pe renunțarea la sine, slujire și acceptarea suferinței(crucea), adică o mentalitate de sclav nu de stăpân cum îți imaginezi dumneata.
O mentalitate de respectare a demonitatii fiecarei fiinte umane si de iubire deplina.

Asta cu sclavul doar daca nu te pricepi o spui.

Crestinismul nu e despre sclavie. Mai usor cu oianul pe scari.

Iar apucaturile "asa da boss" nu stiu in ce carti de filosofie le gasesti. Poate la bodyguardul tau.u
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.10.2021, 00:37:23
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
O mentalitate de respectare a demonitatii fiecarei fiinte umane si de iubire deplina.

Asta cu sclavul doar daca nu te pricepi o spui.

Crestinismul nu e despre sclavie. Mai usor cu oianul pe scari.

Iar apucaturile "asa da boss" nu stiu in ce carti de filosofie le gasesti. Poate la bodyguardul tau.u
Și Demonii cred și se cutremură, și Pavel a fost un mare luptător împotriva creștinilor, chiar și Iisus a cerut sa ii fie trecut paharul....

Deci, IUBIREA, unde e?

În numele iubirii, nu-l mai provoca pe un Căutător al Adevărului...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.10.2021, 01:16:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu mai fac reclamă la creștinism demult :))
Dar când ai fost tu de fapt creștin, ai avut stări de iluminare prin Har, de îndumnezeire, ai urcat în harismele Duhului Sfânt ?
Te-ai jertfit până la sânge și suferință pentru aproapele ?

Probabil nici n-ai gustat creștinismul decât prin abordări exterioare, sau mecanice sau îl confunzi cu niște scheme gotico-reformato-catolice care bântuie prin Ardeal și secătuiesc creștinismul de harisme.
Normal că-ntr-un creștinism deformat nu mai e Har și creștere permanentă.

Îmi pare rău că nu am avut cont de când ai scris tu pe la început pe forum, să văd ce evoluție ai avut că văd că ai acumulat o galerie consistentă de prieteni dintre care unii conturi vechi dar relevante, deci ai avut ceva pondere în cuvânt.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Tu ești un pământ roditor, pe pământul bun creste orice, indiferent de sămânță... Nu te stresa tu cu creștinii de carton, care sunt ca niște roșii de sera, par frumoase, da nu au niciun gust...
Poate ai văzut creștinism de carton pe la tine prin jur și l-ai extrapolat ca și cum ar fi reprezentativ.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
tu măcar cauți, ei cred ca știu, dar în ignoranța lor vor muri dacă nu se trezesc... Vorba Părinților, iertare, sa va mustre Domnul, nu eu...
De unde știi tu că ei cred că știu, bizuindu-se pe ignoranță și nu cumva ești în ignoranța de a crede că alții nu cresc - pe când tu călătorești cu întrebarea ?

Poate și alții cresc, mă uit la Igor Paslusnik sau alții ce cărți citesc, absolvent de teologie și el, măcar citește și crește în cunoaștere de la Ioannis Romanidis la alți scriitori bisericești, a făcut rost de multe cărți patristice chiar printr-o întâmplare minunată în care un colecționar i-a trimis mai multe cărți decât ar fi avut posibilitatea pe moment.

Deci sunt bucurii duhovnicești care ne pot surprinde în fiecare zi fără a fi vrednici.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi şi adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.10.2021 at 01:19:39.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.10.2021, 09:06:49
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Dă-mi voie să-ți răspund printr-un nou topic, e prea relevant pasajul, ca să nu merite o atenție deosebita...

De ce sa vorbesc eu, când a vorbit Isus, pana la urmă el e Învățătorul, nu noi...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.10.2021, 19:25:32
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
O mentalitate de respectare a demonitatii fiecarei fiinte umane si de iubire deplina.

Asta cu sclavul doar daca nu te pricepi o spui.

Crestinismul nu e despre sclavie. Mai usor cu oianul pe scari.

Iar apucaturile "asa da boss" nu stiu in ce carti de filosofie le gasesti. Poate la bodyguardul tau.u
Va aplecati in jos stergand podele cu genunchii, prosternat cu ochii in pamant in fata picturilor si raclelor, dar aveti tupeul sa vb de stapanire?! Va bateti cu mopul ca podeaua sa fie lucioasa, si vb de dumnezeire? Chiar nu aveti un pic de rusine? Asta inseamna inchinare, stergerea prafului cu buzele in reverenta aurului de pe racle sau picturi si genunchii in prosternare? Ba mai mult, la pictura nici nu ajungeti, geamul fiind bariera ce atenueaza balosirea ei de catre cavitatile pline de patos salivar. Ati depasit cu mult paganii in prostie si idolatrie, dar va dati cucernici. Faceti parte dintr-un spectacol al prostie, pe palidele frunti ortodoxe nu exista urma de indumnezeire, doar de praf.
Nu sunteti inca stupefiat?
Tocmai ce am aruncat, dictonul.
"Touch down 2 cause hell"
Rebelionul:))))In club alaturi de sor'mea...
*https://youtube.com/shorts/ZI-2NxiOsKg?feature=share
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.10.2021, 23:03:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Va aplecati in jos stergand podele cu genunchii, prosternat cu ochii in pamant in fata picturilor si raclelor, dar aveti tupeul sa vb de stapanire?! Va bateti cu mopul ca podeaua sa fie lucioasa, si vb de dumnezeire? Chiar nu aveti un pic de rusine? Asta inseamna inchinare, stergerea prafului cu buzele in reverenta aurului de pe racle sau picturi si genunchii in prosternare? Ba mai mult, la pictura nici nu ajungeti, geamul fiind bariera ce atenueaza balosirea ei de catre cavitatile pline de patos salivar. Ati depasit cu mult paganii in prostie si idolatrie, dar va dati cucernici. Faceti parte dintr-un spectacol al prostie, pe palidele frunti ortodoxe nu exista urma de indumnezeire, doar de praf.
Nu sunteti inca stupefiat?
Tocmai ce am aruncat, dictonul.
"Touch down 2 cause hell"
Rebelionul:))))In club alaturi de sor'mea...
*https://youtube.com/shorts/ZI-2NxiOsKg?feature=share

Mai usor cu bautura ca elucubrezi.

Crestinismul este DESPRE DEMNITATEA FIINTEI UMANE !!!

Nu despre sclavie.

Crestinismul restaureaza omul si fiinta umana in demnitatea ei maxima. Omul ajunge dumnezeu prin har in crestinism.

Nu ai nici coerenta, nici un punct pe care sa il contesti.

Ai scris si tu cateva randuri intr-o emotie de revolta pentru propria neintelegere.

Copile, mai usor cu emotionalismul asta juvenil de care dai dovada. Prea multe posturi juvenile, emotive, cu reactii necontrolate si nejustificate, de copil emotionat la maxim care nu se poate controla.

Hai zi si tu mai pe romaneste ce vrei in postul tau, ca e incoerent.

Si ca sa te citez pe tine si pe taica-tu care pare un om cerebral - citeste postul, stai 1 zi sa treaca ”emotia - sa nu fie la cald” si apoi raspunde.

Vad ca nu separi teoria de practica. Crestinismul este o teorie si teologie absoluta a demnitatii fiintei umane.

Facem si noi la fata locului cat putem, cat ne pricepem.

Dar avem o referinta si un ideal.

Pe cand filosofia nu iti ofera nimic. Iar filosofii ca tine ofera recitaluri de iesiri necontrolate, nici nu zic nimic, nici nu pot sa ofere nimic in schimb doar acuza crestinismul de... practica gresita.

Hai ca nici macar la un nivel la care sa poti duce o conversatie pe subiect nu esti. Mai usor ca daca vorbesti ti se vede si masura. Si nu e buna deloc sa stii. Nici ca om, nici ca pregatire, nici ca ... gandire si experienta de viata. Se vede usor fiecare dimensiune in posturile tale, unde esti ca om, ca pregatire, ca gandire.

Vezi ca in viata fiecare isi gaseste unul care sa il poata masura corec si sa ii arate locul. De aia smerenia - sa tii si tu gura asa mai cu bun simt, ajuta de fiecare data, ca atunci cand zici prostii sa nu pari si prost fudul. Putina smerenie ajuta de fiecare data.

Last edited by gpalama; 03.10.2021 at 23:09:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afişare