Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.01.2012, 04:29:27
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

[quote=zaharia_2009;419197]Mai intii despre tipic si rinduiala din BOR privind conditiile necesare pt. slujire (din partea preotilor) si mai apoi despre cine are dreptul moral sa scrie articole si daca avem dreptul si competenta de a judeca ceva scris ca si articol.

De asemenea , precizez pt. a nu stiu cita oara ca eu nu fac parte dintre userii care obisnuiesc sa linguseasca, sa blagosloveasca cu fatarnicie sau facind uz de falsa smerenie si credinta sa ma port cu ,,manusi" ca sa nu se supere cumva vreun frate pe mine !
Rostul meu , aici, este sa am marea grija de a scrie ceea ce este in primul rind adevarat si mai apoi si corect.
Ca exista frati care nu suporta adevarul ... asta este numai problema lor ! Daca cineva pune o intrebare , se presupune ca trebuie sa aibe educatia si credinta necesara sa accepte un raspuns corect chiar daca acesta nu este cel pe care il astepta premeditat !

Deci :
Legea zilnica de vietuire a oricarui crestin este calendarul ortodox si oficial al BOR. Cind este perioada de post , se va minca astfel iar cind este hart , de frupt .
Preotii nu fac exceptie de la hotarirea sf. Sinod pt. perioadele de post sau de frupt. Adica , atunci cind nu este perioada de post nici ei nu tin post dar vor savirsi sf. Liturghie si se vor impartasi , aceasta deoarece ei sunt slujitori ai altarelor , asta este meseria lor, ei sunt unsii Domnului si pt. aceasta vor proceda astfel .
Mirenii insa , care vor sa se impartaseasca in zile de frupt vor trebui insa sa tina citeva zile de post deoarece lor le este necesara o perioada de pregatire deosebita (preotii , fiind slujitorii Domnului sunt in aceasta stare pregatita mereu) pt. unirea cu Hristos in Sf.Taine.
In noaptea de anul nou , pina la ora 24 , preotul ca si mireanul poate minca . Ca sa poata savirsi Sf. Liturghie nu are voie sa mai manince dupa aceasta ora . Daca a mincat ceva sau a baut o lacrima de orice atunci s-a zis cu savirsirea slujbei.
Citirea Molitvelor Sf. Vasile pe I ianuarie se face cu scop principal , in cinstea zilei sfintului si nu pentru exorcizare(asta poate fi doar intimplatoare) . In al doilea rind , savirsirea acestor molitve atunci se face la ,,ordin" , la porunca arhireasca (preotul este sub ascultare si nu o face cu de la sine hotarire in scop de exorcizare) si cu ingaduinta (binecuvintare) motiv pt. care nu sunt necesare pregatiri speciale de post sau rugaciune altele decit cele pe care le face in mod normal in pregatirea pt. slujire fiecare preot.
Ca atare, in ziua de 31 dec. fiecare preot va minca si va gusta bautura ca in orice zi de hart , fara petrecere cu dansuri si cintari lumesti/dezmatate (acestea pot tulbura cugetul si atunci se vine in contradictie cu indicatiile din liturghier privitoare la pregatirea trupeasca si duhovniceasca inainte de savirsirea Sf. Liturghii) pina la ora 24 dupa care petrecerea ar trebui sa inceteze si preotul sa intre in reculegere , rugaciune preliturgica si somn.
Acestea sunt obligatiile minime impuse preotilor, dar de la acestea fiecare se poate infrina si mai mult , dupa puteri si dupa rivna.
Preotul este deosebit (sau mai corect , ar trebui sa fie deosebit !) fata de mirenii de rind privind distractiile, petrecerile si serbarile lumesti . Petrecerile si serbarile lui si ale familiei lui sunt cele duhovnicesti si nu lumea . Chiar daca traieste in lume , el nu mai este din lume , ci slujitorul ales al lui Hristos . Pt. aceasta fiecare tinar trebuie sa stie f. bine ce face cind cere sa i se dea hirotonia, sa stie la ce jug se inhama (cu toate aparentele grele Hristos ne marturiseste : luati jugul meu caci este bun (usor) si urmati-m mie !), sa stie ca viata lui va fi jertfa si nici o data nu va mai trebui sa se compare cu mirenii de rind sau sa rivneasca la placerile lor, si de asemenea sa fie convins atunci cind isi alege mireasa ca aceasta va voi sa traiasca ca si el .
Ca exemplu, am prieteni preoti tineri (pina in 40 de ani) casatoriti cu farmaciste, doctorite,economiste,profesoare, chiar si de religie, dar care nu vor sa urmeze preotul in trairea lor : ele merg la mare sa faca plaja dezgolindu-se cit mai mult cica sa le prinda soarele cit mai bine, la solar, la chefuri pe la colege sau in excursii organizate de scoala , merg la munte si la mare in discoteci, sunt inebunite dupa rock, sunt pasionate de hot-couture, coafura, machiaj, bijuterii, lifting facial, lipoabsortie estetica,tratamente cosmetice si anticelulita, nascind un copil sau cel mult doi (cum or face asta.... ia ghici ?)... toate acestea marturisind : ce treaba am eu cu preotia lui ? nu eu sunt preotul ! El da, sa se nevoiasca ca asta a dorit !

Iata deci ce deslegari si ingradiri poate avea un preot , asa , doar in citeva exemple ! Ele sunt insa mult mai multe . Fiecare este insa liber sa se nevoiasca cit de mult doreste sau , dupa multele exemple cotidiene, sa se inlumeasca pina aproape a fi strain de preotie .


legat de subiect,ce a scris zaharia este in general raspunsul meu,asa ca il sustin pe el,care a fost complex .
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.01.2012, 14:03:29
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un nou an cu bucurie, pace si liniste sufleteasca tuturor.
Citind unele aspecte ale mesajelor am ajuns odata in plus la concluzia ca "Tacerea e de aur!"

Legat de topic, multumesc bunului Dumnezeu ca mi-a ingaduit intregii familii sa intaminam si anul acesta pragul dintre ani, in sfanta biserica, unde a fost asa cum ne si asteptam sa fie: pace in suflet si speranta catre viitor.
Astazi nu s-au mai citit moliftele Sf Vasile cel Mare si banuiesc ca nci in celelalte biserici (cu exceptia manastirilor, bineinteles). As fi curios daca cineva ma contrazice si a fost martor in parohia lui la cititra acestor molifte.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.01.2012, 23:07:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile La multi ani !

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
As fi curios daca cineva ma contrazice si a fost martor in parohia lui la cititra acestor molifte.
Doamne-ajuta!
Da , la Biserica Sfantul Mare Mucenic Mercurie , astazi 1-01-2012 , in jurul orelor 11 ( cu aproximatie ca nu am avut ceas )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 01.01.2012 at 23:35:44.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.01.2012, 23:48:16
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da , la Biserica Sfantul Mare Mucenic Mercurie , astazi 1-01-2012 , in jurul orelor 11 ( cu aproximatie ca nu am avut ceas )
Multumesc mult, Cristian, pentru raspuns.
La multi ani!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.01.2012, 03:25:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Astazi nu s-au mai citit moliftele Sf Vasile cel Mare si banuiesc ca nci in celelalte biserici (cu exceptia manastirilor, bineinteles). As fi curios daca cineva ma contrazice si a fost martor in parohia lui la cititra acestor molifte.
Doamne-ajuta!
Am înțeles ca PF Daniel a interzis /sau a indicat să nu se mai citească în bisericile românești Moliftele Sfântului Vasile în ziua de 1 Ianuarie. Păcat de așa atitudine, era un bun inceput de An Nou.

La noi la NY s-au citit, asta pentru că aparținem de OCA (Orthodox Church in America) și nu de BOR.

Last edited by mirela.t; 02.01.2012 at 06:52:37.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.01.2012, 06:51:16
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Exclamation Asa este

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
A crede ca Hristos este numai bunatate si iertare este o mare inselare . El este cel putin la fel si Drept Judecator. Si-apoi , fereasca sfintul de cel care intra la judecata cu EL ca usor nu ii va fi !
Imi aduc aminte că era o pildă pe undeva prin Pateric, cu un avvă care era el un păcătos și nu prea făcea treabă (mi se pare că era cam bețiv, excuse moi), însă avea bietul de el și o calitate ca să zic așa: nu îi judeca pe alții. Și atunci când s-a dus la Domnul, zice patericul că nici Domnul nu l-a judecat, deci a fost iertat.

Acum, cine poate să indrepte pe altii, cinste lui. Dar mai așa cu duhul blândeții cred ca s-ar face mai bună treabă. Deși sunt cazuri și cazuri, unii nu pricep decât dacă sunt scuturați un pic mai tare.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.01.2012, 11:51:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da , la Biserica Sfantul Mare Mucenic Mercurie , astazi 1-01-2012 , in jurul orelor 11 ( cu aproximatie ca nu am avut ceas )
Da, si la noi s-au citit, si tot cam pe atunci, la sfarsitul slujbei.
Interesant ca unii venisera special numai pentru asta...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.01.2012, 12:13:21
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Am înțeles ca PF Daniel a interzis /sau a indicat să nu se mai citească în bisericile românești Moliftele Sfântului Vasile în ziua de 1 Ianuarie. Păcat de așa atitudine, era un bun inceput de An Nou.

La noi la NY s-au citit, asta pentru că aparținem de OCA (Orthodox Church in America) și nu de BOR.
De ce pacat de o asemenea atitudine?
In primul rand fiecare raspunde de ceea ce face. E gresit sa il acuzam pe un preot ca a facut Molitfele si nu s-a pregatit cu post sau ca ar fi mancat de revelion. El raspunde de ceea ce face.
Dar in acelasi timp aceste molitfe se fac pentru alungarea diavolilor. Pentru cei posedati. Nu se fac in virtutea une traditii sau a unui obicei impamantenit. Era un inceput bun de an? De ce? E nevoie de o exorcizare la inceputul fiecarui an? Sau de ce pe 1 ianuarie in conditiile in care inceputul anului calendaristic nu coincide cu inceputul celui bisericesc. In plus pentru cei care sustin ca pe 1 ianuare este Sf Vasile, principala sarbatoare pe 1 ianuare este Taierea imprejur a Mantuitorului. Sf Vasile are o cinstire speciala pe 30 ianuarie.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.01.2012, 12:14:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Concluzii

1. Din exemplele voastre rezulta ca preotii nu asculta de Sinod/Patriarh. E grav...
Da dam unor oameni (crestini) nestiutori in cap...
Cineva imi spunea undeva pe forum ca trebuie sa ascultam de biserica si oamenii ei, n-avem voie sa avem gandirea noastra...cand eu spuneam ca e bine sa ascultam (numai) de Dumnezeu...
Sunt curioasa ce-mi spune parintele meu, ca ieri n-am fost la slujba din motive de ne-evitat.
Si eu ma duceam pana acum pe 1 ianuarie la slujba pentru aceste Molifte.
Desi...daca nu ma insel ele se citesc si la slujbele de Maslu, deci in tara are parte lumea saptamanal de ele.

2. Partea cu petrecutul si mancatul pana la ora 24:00 si pe urma sunt curat sa ma impartasesc...eu n-as putea sa fac asa. N-ar fi pentru mine nici petrecut/mancat, si nici pregatit pentru impartasanie. Sa stau sa ma uit la ceas...Imi pare rau.

Cu sotiile de preot, nu stiu ce-i drept, dar mi se pare exagerat ce se scrie pe aici. Citeam tot aici pe forum ce verificate sunt inainte de casatorie...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 02.01.2012 at 12:17:00.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.01.2012, 12:34:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Imi aduc aminte că era o pildă pe undeva prin Pateric, cu un avvă care era el un păcătos și nu prea făcea treabă (mi se pare că era cam bețiv, excuse moi), însă avea bietul de el și o calitate ca să zic așa: nu îi judeca pe alții. Și atunci când s-a dus la Domnul, zice patericul că nici Domnul nu l-a judecat, deci a fost iertat.

Acum, cine poate să indrepte pe altii, cinste lui. Dar mai așa cu duhul blândeții cred ca s-ar face mai bună treabă. Deși sunt cazuri și cazuri, unii nu pricep decât dacă sunt scuturați un pic mai tare.
Este de-a dreptul greu de comunicat in scris deoarece ceea ce este de cuvintat este mult si intotdeauna o vorba spusa poate avea multiple sensuri (asta asa in mod general vorbind ) Spun asta deoarece chiar si faptul de fata , adica cum ca nu am sti ce este mai intii si mai mult Dumnezeu, milostiv sau drept judecator ? are mai multe sensuri, si fiecare sens cu profunzimea lui .
Desigur ca Dumnezeu este mult milostiv si mult milosird dar aceasta nu se intimpla cu cei care sunt pacatosi si amina sau refuza indreptarea , care nu voiesc sa se zeleasca nici un pic pt. indreptarea lor, care cred ca exista Dumnezeu dar care duc alta viata decit dea duhovniceasca (adica exact asa ca si diavolii care stiu ca exista Dumnezeu dar care cu toate astea sunt mereu impotriva Lui), cu cei care iubesc mai mult patimile decit curatia, care sunt robiti de lumea aceasta si de furtisagurile ei ca si de distractiile ei motivind ca facind furtisaguri ei defapt isi hranesc familia , cu desfrinatele care nici nu vor sa auda sa se lase de aceasta patima motivind ca daca Dumnezeu i-a dat copii atunci ea trebuie sa faca orice ca sa ii creasca , cu cei care nu vor sa se indrepte ,,prea mult" deoarece stiu ca Domnul este iertator si ingaduitor si uite asa ce alta treaba mai are de facut, si asa exemplele pot continua f. mult . Sa nu itam nici o data ce a spus Iisus femei pacatoase dupa ce a exorcizat-o : ,,... du-te si nu mai pacatui ca nu cumva sa ti se intimple ceva si mai rau" . Adica Dumnezeu te iarta cind il rogi dar nu te iarta nici ocazional ci cind te angajezi Lui si nici de 20 de ori pt. ca tu de fiecare data sa ii intorci apoi spatele si sa faci tot ce sti tu mai bine ! Dumnezeu insasi are o dreapta masura si o buna rinduiala (dupa care s-au invatat si oamenii sa aplice ca regula in viata lor) in toata lucrarea Sa , numai ca de multe ori noua ne trebuie ceva timp ca sa intelegem aceasta .
Indurarea, mila si iertarea lui Dumnezeu o cunosc cei care chiar daca au fost cei mai mari pacatosi s-au hotarit la un moment dat sa o rupa cu pacatul si sa vina la Hristos . Si din clipa aceea duc lupta apriga cu pacatele, patimile , si ispitele minati de puternica dorinta de a nu mai pacatui . Desigur ca acestia mai au recaderi la inceput , se rup greu de patimile invederate , ca ispititorul le intinde tot felul de noi curse numai sa cada iarasi in ele dar Dumnezeu nu ii lasa , le iarta recaderile si ii intareste in lupta numai sa vada ca voiesc sa scape de pacate . Sau exact cum spunea un user pe un topic (poate chiar pe acesta : este destul sa faci un pas catre El si El va face 99 catre tine , nelasindu-te de isbeliste).
Asa este lucrarea (un exemplu , dar fiecare om are exemplul lui si cunoasterea dumnezeirii in felul sau din clipa in care marturiseste in taina spovedaniei : gata Doamne , voiesc sa ma curatesc si sa vin la tine !) Domnului , cind cu multa mila , cind cu dreapta judecata , dupa cum si omul este angajat sau nu in mintuirea sa.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 02.01.2012 at 12:38:41.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 16:25:47
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 20:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 17:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52