Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.07.2013, 23:03:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Eu iti recomand cartea Divortul: cum il prevenim, cum il depasim
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ul-138024.html

Am cumparat aceasta carte pentru o prietena ce se afla intr-o situatie grea: urma sa divorteze. Ea insa mi-a spus ca nu vrea sa citeasca carti pe aceasta tema, ca le considera pura teorie. Din curiozitate am inceput sa o citesc si mi s-a parut extrem de interesanta. Chiar daca vorbeste despre divort o gasesc potrivita si pentru cei ce vor sa se casatoreasca.

Cred ca problema pe care o ai este atat de importanta incat se impune o discutie urgenta, fie si la intrarea in biserica sau unde va considera duhovnicul ca este cazul. Eu cunosc preoti care spovedesc femei in aceasta situatie daca este ceva urgent, nu te lovi de acest aspect si indrazneste sa il cauti pe parinte si sa ii ceri sfatul.
Nu stiu daca se poate numi chiar "urgenta", pentru ca "amenintarea" despartirii pluteste de atata timp in aer, incat nici eu nu mai stiu cand e alarma falsa si cand o fii sa fie pe bune (ca in povestea cu cel care striga "lupul"). Oricum, eu ma sperii de fiecare data cand se pune problema, pentru ca pare destul de serios, dar inca nu simt ca a venit momentul sa se intample cu adevarat. E ceva gen "sabia lui Damocles", probabil...Sau drobul de sare....
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.08.2013, 00:11:41
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga fallen, chiar nu se mai poate face nimic in salvarea casniciei??? ai incercat tot ce era posibil??? in orice casnicie mai sunt probleme, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ajungi la divort. Stii ca daca ai copil/copiii situatia se complica??? Mergi si discuta cu duhovnicul.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.08.2013, 10:07:01
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Unhappy

parerea mea este ca cel mai sanatos lucru ar fi sa te muti cu chirie si nu la ai tai. ei iti vor aduce aminte in permanenta de etapa aceasta, de varsta etc. si nu cred ca te ajuta cu ceva + barfele din familie. nu consider ca mai esti la varsta la care sa fii dojenita de parinti, sau ca de dojana ai avea nevoie acum, daca schimbi mediul cred ca iti va fii un pic mai usor.
Doamne ajuta!
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare